Skocz do zawartości
jacekcz

BAZA podkręcania oraz kompatybilności pamięci DDR2/3/4/5 - dowolna platforma

Rekomendowane odpowiedzi

Odniosłem takie wrażenie, że mając rtl 60/61 łatwiej ustabilizować niż 58/59. Jest ku temu jakieś wyjaśnienie czy to tylko moje złudzenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyższe wartości to luźniejsze ustawienia więc teoretycznie może być łatwiej ustabilizować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekkie poluzowanie pozwoliło na stabilizację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem by luzowanie RTL-i poprawiało stabilność wink.gif Ale to może kwestia gratów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie poprawia stabilności. Po prostu nie wstaje i wisi na 55 33_8.png Kodzik wie na co go stać a na co nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem by luzowanie RTL-i poprawiało stabilność wink.gif Ale to może kwestia gratów.

I kwestia innych opóźnień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem by luzowanie RTL-i poprawiało stabilność wink.gif Ale to może kwestia gratów.

 

A możliwy jest taki scenariusz.?

Płyta sama wylosowała RTL dla danego zegara pamięci.Potem ręcznie blokujesz ustawienie. Następnie troszkę zegar podnosisz ale RTL na manualu nadal. I od czasu do czasu jest niestabilnie.

Potem zmieniasz o ząbek do góry i jest ok. A tak naprawdę np okazuje się że w trybie auto po podniesionym zegarze płyta i tak tą wartość by ustawiła.

Edytowane przez Ogider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak może być. lepiej zostawić na AUTO i jak dobierze odpowiednie to zablokować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze problem z "status link" rozwiązany. Okazało się że muszę mieć 17-17-17 3600 to dopiero wtedy jest kompletnie zero problemu. Pewnie dało by się ustawić 16-16-16 3600 ale trzeba by było poprawić parę rzeczy. Zamiast bić się o 1 timing postanowiłem spróbować mimo wszystko 3800/3866 ale muszę dać tutaj co najmniej 18-18-18 więc ten config trzeba trochę zmienić

44b8bb3c9f362dda.png

Zmiany które bym sam wprowadził na ślepo to:

tCL 18

tRDC 18

tRP 18

tRAS 36 może 37?

CR 2

tRFC auto

tCWL 17

tREFI 15600 czy 65000?

Z napięciami muszę niestety sobie sam poradzić. Moje ramy wymagają kompletnie innego IO SA. Na start myślę zostawić IO na 1.2V, SA dam 1.234V, DRAM 1.45V. Drugie podejście IO 1.22V SA 1.24V DRAM 1.45V.

 

Coś byście zmienili albo inaczej zrobili?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dasz tRFC na AUTO to zapewne zobaczysz okolice 640/700 - daj 560.

tREFI na AUTO.

tCWL=17 lub 18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze problem z "status link" rozwiązany. Okazało się że muszę mieć 17-17-17 3600 to dopiero wtedy jest kompletnie zero problemu. Pewnie dało by się ustawić 16-16-16 3600 ale trzeba by było poprawić parę rzeczy. Zamiast bić się o 1 timing postanowiłem spróbować mimo wszystko 3800/3866 ale muszę dać tutaj co najmniej 18-18-18 więc ten config trzeba trochę zmienić

44b8bb3c9f362dda.png

Zmiany które bym sam wprowadził na ślepo to:

tCL 18

tRDC 18

tRP 18

tRAS 36 może 37?

CR 2

tRFC auto

tCWL 17

tREFI 15600 czy 65000?

Z napięciami muszę niestety sobie sam poradzić. Moje ramy wymagają kompletnie innego IO SA. Na start myślę zostawić IO na 1.2V, SA dam 1.234V, DRAM 1.45V. Drugie podejście IO 1.22V SA 1.24V DRAM 1.45V.

 

Coś byście zmienili albo inaczej zrobili?

 

 

ustaw napięcia tak jak podałeś RTL i IOL na Auto, oraz Opóźnienia tak jak Jacek zaznaczył, tREFI AUto i odpalasz losowanie jak wstanie to zaglądasz do biosu co ci wylosował jak fajnie to lapiesz na sztywno i wchodzisz do OS i patrzysz na transfery jak fajne to puszczasz hci

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lipa nawet 3800 nie wstaje. Na ustawieniach mincia / disconnecta wstał mi na 3800. Jednak moje b-die są raczej słabe albo coś nie tak jest z moją płytą główną. W każdym razie dzięki za pomoc. Muszę się zadowolić 17-17-17-36 3600, zawsze lepiej niż XMP 18-19-19-39 3600. Do tego jeszcze rozwiązał się problem z pierdzeniem audio po daniu cpu IO 1.2V a to już z kolei sporo daje komfortu użytkowania komputera na co dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrob cmos, poczym ustaw jeszcze raz tak jak Jacek zalecił tylko tREFI ustaw 15400 i trfc na Auto, V daj 1.2v na IO SA a na ram 1.47v i sprawdź czy wstanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem te kombinacje tylko zamiast 15400 dawałem 15600. Nie próbowałem tylko niższych napięć IO SA, ale wolę tej metody nie próbować. Nie ma co się szarpać dalej z moim RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak juz pisalem u mnie swietnie losuje przy IO SA 1.15v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie przy IO 1.15 nie do końca dobrze działa nawet XMP. Śmieszne, ale prawdziwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie V daje tyleko do losowania, pozniej zmieniam na takie jakie musi byc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lipa nawet 3800 nie wstaje. Na ustawieniach mincia / disconnecta wstał mi na 3800. Jednak moje b-die są raczej słabe albo coś nie tak jest z moją płytą główną. W każdym razie dzięki za pomoc. Muszę się zadowolić 17-17-17-36 3600, zawsze lepiej niż XMP 18-19-19-39 3600. Do tego jeszcze rozwiązał się problem z pierdzeniem audio po daniu cpu IO 1.2V a to już z kolei sporo daje komfortu użytkowania komputera na co dzień.

 

A 3733MHz?

Spróbuj 17-18-18-36.

A może płyta napięcia zaniża i takie wysokie trzeba ustawiać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stabilne asynchroniczne B-iedy 4k przy 1.44V . Jakoś się kręcą ale nie lubią identycznych CL taki ich urok.

post-321738-15564313590891_thumb.jpg

Edytowane przez Legtom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3733 zawsze mi wstawało jeśli dość wysoko dram dam. 1.42V to minimum do wstania na 3733 więc dam dram 1.44V, IO 1.2 i SA 1.234. Opóźnienia dam 17-18-18-36 tak jak radzi Jacek. Może faktycznie się uda. tRFC do testów dam na auto, a później będę próbował zaniżać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stabilne asynchroniczne B-iedy 4k przy 1.44V . Jakoś się kręcą ale nie lubią identycznych CL taki ich urok.

 

Copy i Read cieniutko, spróbuj 4000c17-17-17-32 a jak nie to 4000 c17-18-18-32 i zacieśniaj dalej 2 i 3 rząd timingów.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Copy i Read cieniutko, spróbuj 4000c17-17-17-32 a jak nie to 4000 c17-18-18-32 i zacieśniaj dalej 2 i 3 rząd timingów.

 

Nie pójdzie 17-17 , 16-16 i tak dalej te pamieć są takie asynchroniczne i nie lubią za dużo papu. Jak widzisz jest progres co prawda już miesiąc siedzę z nimi i zaczynam pomału się z nimi przepraszać płyta też nie jest wysokich lotów do takiej zabawy ale robię co mogę.

 

Już jestem po 4h testów troszkę ściśnięte czasy.

post-321738-1556447799324_thumb.jpg

Edytowane przez Legtom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż ATC ciekawi mnie 2 i 3 rząd timingów, jeżeli nawet byś musiał ustawić 18-17-17 ale kosztem znacznie ciaśniejszych subów to może się okazać że wyjdzie lepiej. Możesz też na obecnych ustawieniach próbować zacieśniać. O ile Read jeszcze można zaakceptować, to copy masz na poziomie nie wiele wyższym od 3200 MHz.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż ATC ciekawi mnie 2 i 3 rząd timingów, jeżeli nawet byś musiał ustawić 18-17-17 ale kosztem znacznie ciaśniejszych subów to może się okazać że wyjdzie lepiej. Możesz też na obecnych ustawieniach próbować zacieśniać. O ile Read jeszcze można zaakceptować, to copy masz na poziomie nie wiele wyższym od 3200 MHz.

 

4133 to już 1.465 V na sam start windowsa o stabilności nie mówie.

post-321738-15564489290392_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za ostro masz poustawiane, że nawet ci obcina odczyt. Zacznij od jakichś wartości luźniejszych na 4000 a może i 4133.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Wyłączyłem i schowałem już, ale jak widać FC widzi wentyl, teraz jest pod Fan3, jak się sparuje i ustawi to nie reaguje na kontrole manualną oraz krzywą.   
    • Od piątku wraca globalne ocieplenie , ostatni tydzień było globalne oziębienie  @LeBomB zmiany które proponujesz potrzebują kilkudziesięciu lat , nierealne  U nas liczy się maksymalnie najbliżej 4 lata od wyborów do wyborów 
    • Przeprosiłem się z Afterburnerem ale tym razem ściągnąłem wersję beta (wcześniej działałem na stabilnych). Jak karta będzie kaprysić z UV to za karę zrobiłem jej OC. Core Clock +200 MHz Memory Clock +2000 MHz Power Limit: 100% Temp Limit: 88*C Przy Core Clock +250MHz potrafiło się coś wykrzaczyć. Może jeszcze znajdę jakieś wartości "pomiędzy". Parę godzin CP2077PL i chodzi elegancko. Podniósłbym VRAMy na wyższą wartość, przy +2200MHz pojawiały się jakieś pierwsze niestabilności, na 2150MHz chodziło stabilnie, jednak akurat Afterburner ma blokadę na +2000MHz. Da się ją jakoś podnieść w tym programie?
    • Co pokazuje program FC ? Po jego uruchomieniu program automatycznie wykrywa wszystkie czujniki na płycie i pokazuje je w formie tabelek. U mnie tak to wygląda - na czerwono wykryte czujniki, te ciemniejsze są nieużywane i je zaznaczam jako ukryte. Na żółto dodane tabelki w formie graficznej i przydzielone do czujników. Tabelki mam opisane, ale zanim je opisałem musiałem ustalić, który czujnik pokazany w programie odpowiada danemu gniazdu FAN na płycie głównej. Nie umiem tego wytłumaczyć nie mając tego przed nosem
    • Kupujesz terminal HP t640 i z głowy lub przy mniejszej ilości złącz i dysku zewnętrzym cokolwiek z r1505 np. igel m350c za ~100 zł. Lub szukasz laptopa z vegą, który powinien mieć hdmi 2.0, ale nie jestem pewien, czy nie obcinają tego w niektórych laptopach. W sumie to nie wiem, czy te terminale też nie mają obciętego displayport przy konwersji na hdmi, hmm... Osobiście właśnie będę składał coś takiego w większej obudowie chieftec CS-03B-U3 z resztek, od razu również jako magazyn syfu, ponieważ ma miejsce na 4 dyski i zatokę na napęd. Do kupienia za ~45 zł z zasilaczem...Ale w sumie nie wiem czy mi to potrzebne, skoro w moim przypadku dysk zewnętrzy i magazyn w głównym komputerze lepiej się sprawdzi  Więc, myślę nad zwrotem płyty głównej.  Spotify i foobarem można sterować zdalnie z telefonu, jakie Kodi lub inne odtwarzacz filmów pewnie też.   440mm x 140mm x 350mm, matx, sff zasilacz, pełnowymiarowe karty.  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...