Skocz do zawartości
jacekcz

BAZA podkręcania oraz kompatybilności pamięci DDR2/3/4/5 - dowolna platforma

Rekomendowane odpowiedzi

46 minut temu, Minciu napisał:

Ale za 1000zl kupisz już spokojnie ddr5 kingstony 5600 na hynixach lub Samsungach. 

https://m.ceneo.pl/123024854

Nawet nie zauważyłem, kiedy tak cena spadła :lol2: To jest na Hynixach.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung i Hynix ;)

Po oznaczeniach można dojść co siedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DDR5 różne konfiguracje w tym termowizja. 2x8GB miało być beznadziejne, ale nie wygląda tragicznie i chyba do PC na budżecie jak najbardziej ma sens ;) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coraz częściej pokazują się używki  w ostatnim tygodniu abo trochę dalej zeszły chyba ze 2-3 komplety  ddr5   5200 2x16 kingston fury czy tam beast  bodajże  jedne poszły jak dobrze pamiętam za 750pln drugie za 799pln jakoś tak ,trzeci komplet nie pamietam chyba 5000mhz :-P  wszystko na długich gwarancjach ,powoli robi się coraz ciekawiej  zapewne dobra passa cen potrwa jeszcze ze 3 miesiące

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patriota możesz szukać w wersji bez radiatora na Hynixach lub Samsungach. Nawet 4800MHz.

Pozostałe z radiatorami poniżej 5600mhz to na 99.9% kości Microna które są beznadziejne. 

Czyli 5200 z radiatorami omijać szerokim łukiem. Polować na Hynixy. Na ten moment tak wygląda zakup ddr5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawiły się nowe biosy do ASUS-ów z690:

Version 1505
2022/06/02 11.78 MBytes

ROG STRIX Z690-A GAMING WIFI BIOS 1505
1. Improve DRAM stability

Trzeba będzie przetestować :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu i wklepali do wszystkich płyt niezależnie od rodzaju pamięci to samą zmianę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.06.2022 o 20:21, unadarek napisał:

coraz częściej pokazują się używki  w ostatnim tygodniu abo trochę dalej zeszły chyba ze 2-3 komplety  ddr5   5200 2x16 kingston fury czy tam beast  bodajże  jedne poszły jak dobrze pamiętam za 750pln drugie za 799pln jakoś tak ,trzeci komplet nie pamietam chyba 5000mhz :-P  wszystko na długich gwarancjach ,powoli robi się coraz ciekawiej  zapewne dobra passa cen potrwa jeszcze ze 3 miesiące

Kingstony 5200 2x16GB nowki "wisialy" ponad tydzien na Komputronie i Amz.pl za 839. Nie ma wersji 5000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szpox  :E więc możliwe że to były 5200 mhz ,a no właśnie chyba i w komputroniku były w hmmm powiedzmy w niezłej cenie  jak na 5tki ,sam fakt że staniały i pewnie jeszcze trochę stanieją to dobre inf.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mój RAM pewnie bym był w stanie podkręcić do 4000 MHz 16-16-16-36-52-700-2T-G1 ale przy napięciu V-1,46V i SA-1,33V, gdzie na 3800 MHz przy tych samych nastawach jest napięcie V-1,37V i SA-1,25V.

Myślę, że gra niewarta świeczki. 

Jeśli się mylę, wyprowadźcie mnie z błędu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, sideband napisał:

I tak tego nie odczujesz na wydajności ;)

Tak właśnie myślę, a temperatury proca i RAMu wzrastają wtedy konkretnie.

EDIT: Różnica w TimeSpy CPU score między 3600 a 3800 to 1,6%, a między 3800 i 4000 to 1%.

Odpuszczę sobie tę zabawę.

Edytowane przez Passt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. 

Jakie aktualnie są dostępne najtańsze b-die na rynku? Składam znajomemu tani zestaw na Ryzen 5600G, 2x8GB DDR4. Chciałbym mu ustawić 4000MHz synchroniccnie na cl17 a najlepiej cl16. Czy te najtańsze płyty na B550 np Gigabyte pozwolą ustawić synchronicznie pamięci na 4000MHz?

Ewentualnue jaki ram, bo Crucial Balistix już nie widzę 3600cl16.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, KonradRak napisał:

Crucial Balistix już nie widzę 3600cl16.

Mam na zbyciu takie

4000_cl16 ogarniają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patriot 4000cl16-16-16.

Chyba najciekawszą opcja. Niecałe 500zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci muszą być nowe i z fakturą, cały zestaw w jednym sklepie, bo nie mam czasu na łapanie okazji... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe wideo wpadło od Bullzoida gdzie pokazuje ze podstawowe Timmingi nie maja znaczenia w stosunku do timingów 2/3 rzędu.

Nie wiem czy dotyczy to tylko DDR 5 czy tez DDR4, ale mnie to mocno zaskoczyło.

TU przykład DDR5-6400-28-37-37-28 CR1 Reszta AUTO  na te same  mocno ściśnięte Subtimigi kosztem Podstawowych DDR5 6400 CL40-40-40-84-CR2 uzyskując wyższa przepustowość i mniejsze czasy dostępu.

 

 

Edytowane przez Vullcan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co mają  wyniki w AIDA to rzeczywistych zmian w wydajności?

TPPD i tXP mają wpływ na wydajność, a AIDA nic nawet nie drgnie.

Obniżanie na siłę tCL nic nie daje, ale to wiadomo od dawna. Ale czas dostępu(obniżenie RTL-i) pięknie spada w AIDA co i tak nic nie wnosi do wydajności.

Jak ktoś twierdzi, że tRCD i tRP nie mają znaczenia to niech się puknie w głowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrioty 2x (2x8GB) w akcji na "nowej" platformie :)
nV63Jnw.png

Napięcie 1.48V BIOS (1.5V trening) :
vMHNGA8.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 godzin temu, agent_x007 napisał:

Patrioty 2x (2x8GB) w akcji na "nowej" platformie :)

A tak w ogóle witamy kolegę po dłuższym okresie niebytności/nieudzielania się na forum:).

Zacne napięcie jeśli stabilne. Jakieś dodatkowe chłodzenie na ram dawałeś czy tylko fabryczne radiatory? Moje cruciale 2x8 GB ciężko już ustabilizować powyżej 1,4V dlatego trzymam je co najwyżej na 3840 MHz

8828e7474683b.jpg

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)
Pobawiłem się jeszcze trochę, radiatory fabryczne (napięcie w AIDA64 takie samo jak poprzednio).

21Vx44l.png

m5OUppO.png

Wymieniłem moją obudowę. Teraz mam Fractal'a Mashify 2 XL z dwoma wentylatorami 120mm wyciągowymi nad gniazdem procka i jednym bliżej frontu wrzucającym powietrze do środka. Dodatkowo trzy 140mm z przodu obudowy które też wrzucają chłodne powietrze do obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie zakładać nowego tematu: 3200 cl16 DR vs 3600 cl16 SR. Oba Microny, które będą szybsze? Czy wyjdą porównywalnie przez różnicę w zegarze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wiadomo cos kiedy na rynku pojawia sie szybsze kosci DDR5? Z tego co widze obecne płyty i kości DDR5 pozwalaja osiagnac max 6400-6600-6800mhz, a z tego co czytam DDR5 nawet w specyfikacji ma wielkosci rzedu 8000-10000mhz. Chcialem kupic jakis zestaw DDR5 do zabawy w podkrecanie, ale czy mam w takim razie czekac az sie pojawia lepsze kosci i płyty glowne? Bo troche mi to wyglada jakby za rok te 6400mhz mialy byc juz przestarzale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...