Skocz do zawartości
jacekcz

BAZA podkręcania oraz kompatybilności pamięci DDR2/3/4/5 - dowolna platforma

Rekomendowane odpowiedzi

Ja na stabilność nie narzekam bo od kilku lat mi sie jeszcze nie wywalił komputer przez oc cpu/ram. Także na swoje procedury nie narzekam ;)  Dobre rady wiadomo zawsze mile widziane i opinie innych osób. 

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Lancer napisał:

Wiesz Jacku, ja nie wnikam kto jak testuje. Bo każdy robi co innego. Ale jeszcze nie miałem takiej nieprzyjemności, aby po mordowaniu tym co lubię komp wywalił się w normalnym użytkowaniu, które czasami troszkę  wymaga. Wręcz przeciwnie, do "przeglądarek" wystarczą znacznie mniej agresywne ustawiania niż pałowanie jakie sobie czasami zafunduję. No ale to tylko moje zdanie.

Ja stosuje wszystkiego po trochu akcje miałem takie:

- TM5 anta - stabilne przez 2h

- aida - wywala błąd po 10 minutach

- BF2042 - nie działa stabilnie

 

Dopiero po stwierdzeiu ze TM5 ok, Aida ok - tak po 3h (jest na wodzie to temp nie wzrosnie powyżej 30 st na ramie). Najlepsze testy to gry/kompilatory. Więc po tygodniu uznaję że jest ok

Prime95 przy tych ustawieniach co mam żre z CPU 330W, więc tego za długo nie odpalam godzina styka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, sippo napisał:

Tu wyniki z wyłączonym e-core, ht (tam da sie ludzkie obrazki wstawiac) +  dziwna anomalia, GPU ogranicza wynik 20% :/, ale czysty wynik CPU 421

https://www.overclock.net/threads/official-intel-ddr5-oc-and-24-7-daily-memory-stability-thread.1794772/post-28944834

Na samym P vs P+E jaka różnica wychodzi w AIDA ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Lancer napisał:

Wiesz Jacku, ja nie wnikam kto jak testuje. Bo każdy robi co innego. Ale jeszcze nie miałem takiej nieprzyjemności, aby po mordowaniu tym co lubię komp wywalił się w normalnym użytkowaniu, które czasami troszkę  wymaga. Wręcz przeciwnie, do "przeglądarek" wystarczą znacznie mniej agresywne ustawiania niż pałowanie jakie sobie czasami zafunduję. No ale to tylko moje zdanie.

narzędzi do testowania jest dużo i każdy znajdzie coś dla siebie i dopasuje do swoich potrzeb.

Ja czasami celowo zostawiam nieprzetestowany setup i patrzę co się będzie działo :).

Mały komputerek - NUC pełni u mnie funkcję serwera backupu i codziennie robi w locie obraz dysku systemowego także jestem spokojny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Minciu napisał:

Na samym P vs P+E jaka różnica wychodzi w AIDA ? 

Nie mam juz tego odpalonego ale z 2ns zauwazylem, nie wiele - chyba ze syf w tle cos zadziałał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.02.2022 o 13:22, Lancer napisał:

Z TM5 jest taki problem, że niewystarczająco obciąża IMC

Ale dobrze i wystarczająco testuje sam ram oczywiście minimum na 10 cyklach usmusa bo stockowy na 3 przelotach to można jako ciekawostkę przyjąć :P Obciążenie jakie narzuca na cpu = się mniej więcej z takim w grach siedzących na cpu mimo że użycie cpu wynosi ciągle 99% to jest średni pobór prądu i niskie temperatury, Side pisał że testuje pamięci w prime owszem fajnie dociska ram po zaadresowaniu odpowiedniej ilości na intelu ale na ryzenach nie polecam u większości cpu się tam wyłoży od temp i będą oskarżać ram. Trzeba też brać pod uwagę przy mocnych gpu podgrzewanie pamięci, czasem przy takim powiedzmy rtx 3080 ram ma podczas gierki wyższą temp niż w testach i nagle jest problem ze stabilnością przez temp modułów :/ 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram sprawdzasz na skręconym CPU ;) 

Już nie jeden się przekonał, że na ADL po sprawdzaniu pamięci na TM5 gry się sypały i trzeba było dodać VCCSA ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzien dobry,

Panowie spjrzcie co tu mozna poprawic, dodac, ujac ? Sypie podczas testów 2-4 błedy WHEA, za bardzo nie wiem co poluzowac..., dzieki

ZenTimings_Screenshot.png

Edytowane przez prilo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak whea to nie trać czasu na szlifowanie timingów tylko schodz z if w dół ? możliwe że skończysz w pełni stabilny na 3800/1900

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpalic TM5 z profiem anta extreme i liczyc whea w HwInfo na samym dole sensorow.

 

Mialem to wyslac jeszcze zanim kolega edytowal XD wisialo w telefonie do wyslania

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, ze jest problem. Jak zbijam na 3900/3800 to nawet nie bootuj do windy...Black hole czy jak to nazwac :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ma tu kości G.Skill TridentZ 6000Mhz cl36 lub temu podobne ? + mobo Asus z690 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tam nie działa? :szczerbaty:

Tylko będę dopiero za jakiś czas dostępny.

 

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.02.2022 o 14:15, sippo napisał:

Nie mam juz tego odpalonego ale z 2ns zauwazylem, nie wiele - chyba ze syf w tle cos zadziałał

Pobawiłem sie ustawieniami trochę, działa to juz pare dni stabilnie, niżej nie zejdę - to jest max dla tych pamięci na 6933 (nie wskoczę na 7000 ani 7200 przez CPU, już teraz VDD 1.4V)

https://ibb.co/yVD790j

Jeżeli ktoś zapyta o różnicę - jest niewielka - ogolnie szkoda było czasu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radziłbym potestować dłużej w grach zwłaszcza min fps, ale to musi być powtarzalne.

Tego typu ustawienia z 0 czy 1, niskie tCKE, tWR tRAS/tRFC itd obcina wydajność.

tRTP zejdziesz w dół na MSI korygując trzeci rząd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sciagnalem profil od Anta, nigdzy nim nie robilem wiec sprawdzilem z ciekawosci, wymagal kapke wiecej papu niz 1usmusV3.

Brak opisu.

Ucielo mi WHEA zakladke ale oczywiscie bledow brak.

Brak opisu.

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi też wiecznie usmus x10 przechodził aż pewnego dnia odpaliłem ante i na wszystkie próby za każdym razem miałem jeden error, tylko że ja testowałem anta extreme trzeba bylo czekać 3 godziny na koniec testu :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Send1N napisał:

mi też wiecznie usmus x10 przechodził aż pewnego dnia odpaliłem ante i na wszystkie próby za każdym razem miałem jeden error, tylko że ja testowałem anta extreme trzeba bylo czekać 3 godziny na koniec testu :E 

Ja z jego profilu testowalem jakis nowy i szybszy:

Brak opisu.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o płycie głównej MSI MAG B660M MORTAR? Jakie ramy na dzień dzisiejszy polecacie? Ogólnie będę powoli składał PC dla brata w oparciu na CPU i5-12400F. Dział zakupowy to nie jest, ale bardziej wam ufam niż w dziale zestawy gdzie lubią ciąć koszty praktycznie na wszystkim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W temacie o pamięciach pytasz o płytę? :szczerbaty:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, sideband napisał:

W temacie o pamięciach pytasz o płytę? :szczerbaty:

Jedno i drugie. Jakie wybrać pamięci nie mam w ogóle pojęcia. Pytanie o mobo możecie pominąć jeśli tak bardzo w oczy kuje. Niemniej wiem że część osób tutaj ma ten problem opanowany w jednym paluszku ;)  Jeśli się mylę spoko założę tematy w odpowiednich działach. Tylko spokojnie i bez nerwów.

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A miałeś doczynienia z płytami MSI i ich biosami?

Poza tym w cenie 799zł kupisz Z690 Pro- A ;)

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe pytanko. W przypadku procesora i5-12400f na ile mogę liczyć robiąc OC ramu Crucial Ballistix BL2K8G30C15U4W 3000 MHz 2x8GB na płycie MSI PRO B660M-A DDR4?

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ddr5.png

Powoli do przodu nie bardzo jest czas, ale udało już wyeliminować spadki wydajności z tREFI na maxa z włączonymi E-core i wydajność jest wyższa niż na 65535. Generalnie schodzi sporo czasu,  jeden timing nawet za wysoko lub za nisko względem innych psuje całość także dobór timingów jest znacznie bardziej krytyczny niż w przypadku DDR4 na tej samej platformie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.02.2022 o 23:51, sideband napisał:

Powoli do przodu nie bardzo jest czas, ale udało już wyeliminować spadki wydajności z tREFI na maxa z włączonymi E-core i wydajność jest wyższa niż na 65535. Generalnie schodzi sporo czasu,  jeden timing nawet za wysoko lub za nisko względem innych psuje całość także dobór timingów jest znacznie bardziej krytyczny niż w przypadku DDR4 na tej samej platformie.

I jak to sie przeklada na gry wzgledem DDR4?? Masz jakies porownania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...