Skocz do zawartości
jacekcz

BAZA podkręcania oraz kompatybilności pamięci DDR2/3/4/5 - dowolna platforma

Rekomendowane odpowiedzi

@RemiKo Mam obecnie ramy 6400 CL32.

Cały cel w tej zmianie był taki, aby bez zbędnego przesadnego grzebania mieć te 7200 CL34.

Teraz pytanie czy to kwestia jakiejś pierdoły z ustawień czy ogólnie na tej płycie będzie problem to zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@DyndaS Zakładam że kontroler pamięci w procku masz w porządku, więc ogranicza Cię jedynie płyta główna.

Jeżeli już faktycznie chciałbyś przy tych 6400MHz CL32 uzyskać wyższą wydajność, to pozostaje albo zacieśnić (nie mam jednak dla Ciebie gotowych, sprawdzonych nastawów dla Single Rank A-die na Z690) albo zmienić płytę główną na nowszą albo pójść w Dual Ranki.

Dual Rank 6400MHz CL32 da tyle samo wydajności co Single Rank 7200MHz CL34 - to tak w skrócie i na szybko patrząc.

Ogólnie, jeżeli wszystko powyżej DDR5-6400 Ci wysypuje, niezależnie od temperatur czy ustawień, to zwyczajnie to nie da rady i nie ma się co pałować.

Albo zmiana płyty, najlepiej na Z790, bo seria B w Intel'u jest sztucznie ograniczona i to boli, albo Dual Ranki.

...

Jeżeli obecne Kingston'y masz na M-die, to mogę Ci podesłać sprawdzone nastawy (dokładniejsze niż ten poprzedni screen z AIDA64)

...

Jak możesz to sprawdź dla mnie ile wypluwa Ci PhotoWorxx na obecnych nastawach

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Na szybko to Gigabyte dociagniesz na 7600. Jak poświęcisz kilka godzin albo będziesz miał farta to od strzała wyjdzie 7800.

Możesz jeszcze szukać gdzieś na sieci jak zmieniać nastawy w MSI pod Adie, może coś trafisz rewelacyjnego. 

Zacznij od Preset dla pamięci. Masz Memory TryIT! ? Tam możesz mieć coś na Adie. 

Tylko dalej, na szybko to w Gigabyte z tego co wiem mają dwie opcje do auto zaciskania timingów. Tak, że dalsza ręczna zabawa nie ma jakiegoś większego sensu.

Ogólnie zauważ że to sztuka dla sztuki ta zmiana pamięci, bo wymieniasz Adie na Adie. Oba sety pewnie bez problemu poleca na 8000, tylko nie z Twoją płyta. Dla tego pisałem, jakie znaczenie ma rebrand kostek jak praktycznie jedyne co się liczy to czy to Hynixy Adie czy mdie ;)

Przypomnę że sam lecę na 5600cl46 @8000 bo na 8200 nie testowałem jeszcze nic po 24h więc dla pewności trzymam to 2 setki niżej. Jak syntetyki trzyma po godzinie na 8200 to na 8000 na 100% nic nie zagrozi stabilności 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, RemiKo napisał:

Istnieje szansa, że Twoja płyta Z690 więcej niż 6400MHz stabilnie nie pociągnie.

mitologia ;)

c6LL1QE.jpg

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

ja mam goodramy 2x32gb 6800mhz cl34 1.45v udalo mi się na nich zrobić 7000mhz cl32 1.4v , vt3 przechodzi godzinkę, na 7200mhz nie potrafię ich ustabilizować, nawet jednego testu vt3 nie przechodzi, plyta gigabyte aorus z790 wifi7, zauważyłem, że jak źle dobierze mi RTL to i na 7000 się wysypuje, czy mogę ręcznie ustawić RTL w biosie? 
reszta ustawień przy stabilnych 7000mhz to vddq 1.25v , vcsaa 1.17v , zwiekszajac, obnizajac nic to nie daje. Jedyne co moze pomoc to reczne ustawienie RTL 

link do timingów z atc

https://www.szybkiplik.pl/PKz7RUo3qe

temperatury dobre, pamięci po zmianie radiatorów + nadmuch, jedna kość 40C druga 42C

Edytowane przez blue1920

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@RemiKo Nie mam czasu się przesadnie z tym babrać. Dlatego prosiłem o jakieś sugerowane ustawienia inne niż auto dla tych lexar i 7200 CL34 aby wykluczyć po prostu źle dobrane inne napięcia.
No bo jak mam poświęcić teraz kilka dni na ustawienia tego i testowanie, a może i tak nie mieć finalnie nawet tych 7200 CL34, to po prostu wolę to odesłać niż bez sensu tracisz czas.

Edytowane przez DyndaS

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, DyndaS napisał:

.. to po prostu wolę to odesłać niż bez sensu tracisz czas.

Polecam. Ze swiecą będziesz szukał teraz kogoś z MSI 4 slotową z690 co zrobił ponad 7000 z Hynixem Adie i 13gen. A jeśli masz ochotę sobie poczytać to tutaj znajdziesz coś na pewno:

https://www.overclock.net/threads/official-intel-ddr5-oc-and-24-7-daily-memory-stability-thread.1794772/

Albo tutaj:

https://www.overclock.net/threads/msi-mpg-z690-carbon-wi-fi-ddr5-ram-overclocking.1806461/

https://www.overclock.net/threads/official-msi-meg-z690-unify-x-owners-thread.1798566/

https://www.overclock.net/threads/official-msi-z790-owners-thread.1800462/

(przy okazji, Twoje XMP 6400 też nie wiadomo czy jest w pełni stable)

Jesli chcesz coś ciekawego wyssać z naszego forum, to dowiesz się jedynie, że ram nic nie daje a najlepiej to DDR4 postawić z i9 ;) 

2 godziny temu, j23natala napisał:

@Minciu poka swój asrock time configurator i hwinfo

Ja mam Apexa Z790 biały + 13700KF z przyzwoitym binem na poziomie i9. Bo jak IgorsLab robił tabelkę z binami inteli, to mojego binu nawet nie dałoby się wrzycić w tabelkę z i7, bo za krótką zrobił ;)

Tutaj znajdziesz milion screenów na 8000-8400, mój będzie jakiś podobny akurat nie mam jak cyknąć swojego:

https://www.overclock.net/threads/official-intel-ddr5-oc-and-24-7-daily-memory-stability-thread.1794772/

I mam zielone hynixy 2x16GB 5600cl46 1.1V JEDEC. Na to ubrane radiatory z HeatPipe z DDR3. 

Pod wysoki zegar lepiej chyba iść dzisiaj w 2x24GB. Najbezpieczniej, najszybciej jakiegoś 13900KS  albo 14900K. Tylko i tak trzeba nastawić się na zwroty. Bo nie ma gwarancji że fajnie siądzie za pierwszym razem, chociaż 8k powinien zrobić każdy i9 13-14g z apexem i sensownym ramem.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Minciu a w sumie nawet nie wiem czy je testowałem jakoś szczególnie. Aczkolwiek te 6400 CL32 mam od dawna i problemów ze stabilnością nie napotkałem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ważne że wiesz już co robić ;) Moim zdaniem możesz śmiało zmienić płytę zamiast ramu, bo ram pi razy oko kupiłeś identyko tylko z innym XMP. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tak zmieniać płytę na koniec żywotu podstawki.

Prędzej bym oddawał te zakupione pamięci i dało sobie spokój przy podejściu, że to ma od ręki działać.

Później bym zmienił na nową podstawkę to przy okazji nawet nieogarnięty puści wyżej pamięci niezależnie czy to cokolwiek zmieni w kwestii wydajności.

Edytowane przez sideband
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@sideband

Oczywiście, że mobo się nie opłaca zmieniać. Nie zależy mi aż tak. Nie koniecznie ma działać od ręki, ale bez przesadnego grzebania i tracenia kilku dni na to. Ciekaw jestem co tu jest problemem, ale jak rozumiem samo mobo.

Wspomniałeś mi o istotnych napięciach, ale nie podałeś plus minus w jakie okolice lub zakres celować. Może płyta na auto coś źle ustawia też, to bym sprawdził. Teraz co tam jest nie podam, bo włożyłem poprzedni ram.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Za duży rozstrzał by podawać VDD 1.2 do 1.4 I SA 0.95 do 1.2. Więcej nie znaczy lepiej trzeba znaleźć złoty środek dla danego CPU/Mono/Mem.

Nie testuj żadnymi grzałkami bo może sypać się procek np. uncore to nigdy nie dojdziesz do ładu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Wie co robić, czyli odesłać. A jak chce grzebać to płytę śmiało zmienić.

A że zdechła podstawka? No cóż, intele tak już mają, chociaż jest jakiś nius, że jednak będą ją trzymać na kroplówce i nowe proce wrzucać :P 

Do plug and play to i tak AMD 10x lepsze od intela, wiec też warto mieć i to na uwadze. 

Nawet jak sie wstrzyma i kupi nową podstawkę, za jakiś czas, to będzie trzeba jeszcze do CPU dopłacić, nie tylko do płyty a to i tak znowu będzie martwa podstawka ;) Z AMD zresztą to samo, puszczą jeszcze jedną serię CPU + może 3D i co dalej? Trup, lepiej czekać kilka lat na rewolucję i DDR6 :D 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

uncore ma wpływ na oc pamięci? mam ścianę max 7000mhz 100% stabilnie , 7200 już niestabilnie bez względu na timingi i napięcia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Masz dwustronne pamięci to cudów nie oczekuj. Od uncore może się sypać jak testujesz w grzałkach, a nie TM5. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Pytanko. Ryzenki lubują się bardziej w wyższym taktowaniu czy niższym timingu? Kupilem GOODRAM 32GB (2x16GB) 3600MHz CL18 IRDM PRO. Wskoczyły na 3800MHz synchronicznie. Teraz pytanie czy zostawić lub próbować jeszcze wiecen czy zleciec do 3600 i bawić się timingami. Szału nie oczekuje po tych kościach. 

Edytowane przez Socom95

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakim programem najlepiej testować ram? Ustawiłem synchronicznie 4000mhz przy tych cl18, trochę pograłem w wieska 3, odpaliłem r23 i 3dmark ale to bardziej na testy procka. Póki co działa bez problemu, ale wiadomo roznie to jest dlatego wolałbym stricte sprawdzić ram.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

m-die.jpg

Segregowane M-die można lepiej wyostrzyć ;)

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szkoda,że tak mały wybór jest w 2x24GB, chyba że to w PL tylko.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak to mały wybór?

Masz Corsair, Kingston, Patriot,Gskill i nawet Tforce ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Patrzyłem w morele i xkom to niewiele jest tego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To musisz lepiej poszukać ;)

Jak się nic nie zmieniło to 2x24GB zaczyna się od ~800zł.

W cenie jednego kompletu z wynikiem powyżej kupisz 3 komplety :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

No są Corsairy 5600mhz cl40-40-40. Może pójdą na 6000mhz. 

Do softu nadal liczy się ilość, a nie prędkość i opóźnienia?

Edytowane przez Boru

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Polecą wyżej tylko poza grami pamięci nie mają większego znaczenia ;)

Także nawet takie 5600 wyostrzyć i nic więcej nie trzeba.

Edytowane przez sideband
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi