Skocz do zawartości
jacekcz

BAZA podkręcania oraz kompatybilności pamięci DDR2/3/4/5 - dowolna platforma

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
Godzinę temu, sideband napisał:

Polecą wyżej tylko poza grami pamięci nie mają większego znaczenia ;)

Także nawet takie 5600 wyostrzyć i nic więcej nie trzeba.

Pamiętam,że kiedyś o tym mówiłeś i  jak widać nadal tak jest :)

Gierki to już nie interesują chyba,że coś mega retro raz od wielkiego dzwonu.

@edit: czy one ruszą na AM5 oto jest pytanie.

Edytowane przez Boru

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Boru

2x24GB M-die to świetne moduły są i platforma AM5 poradzi sobie z nimi tak samo dobrze jak z konfiguracją 2x16GB M-die/A-die.

Łatwość konfiguracji, elastyczność oraz stabilność stoi na tym samym poziomie w tych dwóch przypadkach.

...

Trudności dopiero dostarczają moduły 2x32GB, które są nieco "trudniejsze" niż 2x48GB. Ot, taka ciekawostka jeżeli chodzi o AM5 :)

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, RemiKo napisał:

@Boru

2x24GB M-die to świetne moduły są i platforma AM5 poradzi sobie z nimi tak samo dobrze jak z konfiguracją 2x16GB M-die/A-die.

Łatwość konfiguracji, elastyczność oraz stabilność stoi na tym samym poziomie w tych dwóch przypadkach.

...

Trudności dopiero dostarczają moduły 2x32GB, które są nieco "trudniejsze" niż 2x48GB. Ot, taka ciekawostka jeżeli chodzi o AM5 :)

A te Corsairy, o których mówiłem to M-die?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Boru Powiem Ci, że akurat w przypadku Corsair'a i tych parametrów, to najprawdopodobniej trafisz na kostki Spectek, czyli Micron'y. Corsair jest z tego znany, że lubi wpychać Micron'y nawet do teoretycznie szybkich modułów.

M-die ma o wiele niższe CL przy DDR5-5600 niż CL40.

Najbezpieczniej będzie jak weźmiesz moduły G.Skill'a lub Kingston'a:

F5-6000J4048F24GX2-FX5

F5-6400J3648G24GX2-RS5K

F5-6400J3239F24GX2-RS5K

KF560C32RSA-48

KF560C32RS-48

A jak już chcesz Corsair'a, to:

CMK48GX5M2B6000C30

Edytowane przez RemiKo
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

On nie potrzebuje super pamięci to nawet Spectek czy Micron będzie ok.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, RemiKo napisał:

@Boru Powiem Ci, że akurat w przypadku Corsair'a i tych parametrów, to najprawdopodobniej trafisz na kostki Spectek, czyli Micron'y. Corsair jest z tego znany, że lubi wpychać Micron'y nawet do teoretycznie szybkich modułów.

M-die ma o wiele niższe CL przy DDR5-5600 niż CL40.

Najbezpieczniej będzie jak weźmiesz moduły G.Skill'a lub Kingston'a:

F5-6000J4048F24GX2-FX5

F5-6400J3648G24GX2-RS5K

F5-6400J3239F24GX2-RS5K

KF560C32RSA-48

KF560C32RS-48

A jak już chcesz Corsair'a, to:

CMK48GX5M2B6000C30

Flare X5  chyba też przyzwoicie cenowo wyglądają,a dla sportu można trochę wyostrzyć timingi :)

Z drugiej strony 40-48-48, to już lepiej Corsairy 5600/cl40

Edytowane przez Boru

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Boru Jak teraz tak patrzę na te Flare X5, to one również nieco "śmierdzą" mi Micron'em. Dalsze timingi są strasznie luźne jak na DDR5-6000...

Wszystko zależy czego oczekujesz, bo np. taki M-die sprzedawany jest nawet z CL28 przy DDR5-5600 i napięciu 1.35V. Wtedy na 100% wiadomo, że to są kostki Hynix'a :)

...

Z drugiej strony, ja do mojej platformy AM5 kupiłem 2x32GB za okolice 600zł, więc nawet nie patrzyłem na komplety 2x24GB i ich ceny. Zależało mi na Dual Rank'ach i większej pojemności :)

Hmm, jakbym był na Twoim miejscu, to może kupiłbym po prostu te moduły i zapomniał o wszystkim:

https://allegrolokalnie.pl/oferta/pamiec-ram-kingston-ddr5-64-gb-5600

Z wielkim prawdopodobieństwem będą to Hynix'y M-die i to w cenie 2x24GB

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No cena spoko, pomyślę, dzięki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak nie potrzebujesz 48GB to mam Dominatory Platinum RGB 32GB na Hynixach do opchnięcia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 minut temu, sideband napisał:

Jak nie potrzebujesz 48GB to mam Dominatory Platinum RGB 32GB na Hynixach do opchnięcia.

Spoko, 48GB się mimo wszystko przyda więc chyba bez kombinowania te Corsairy 5600/CL40 będą ok. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 godzin temu, RemiKo napisał:

Hmm, jakbym był na Twoim miejscu, to może kupiłbym po prostu te moduły i zapomniał o wszystkim:

https://allegrolokalnie.pl/oferta/pamiec-ram-kingston-ddr5-64-gb-5600

Z wielkim prawdopodobieństwem będą to Hynix'y M-die i to w cenie 2x24GB

@RemiKo

Ktoś tu na forum kiedyś pisał,że po co 64GB Ramu do 6 rdzeniowego procka,  procek tego nie przerobi lub nie wykorzysta.(coś takiego pisał)

Jest w tym trochę racji czy raczej bzdura?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Cześć, mam problem z pamięcią.
Pamięć to Kingston Fury 6000 2*48GB, pamięci od razu wystartowały z profilem XMP1 32-38-38 1.35v.
Problem ten objawia się podczas długich renderów w programiach do montażu filmów. Wchodzi bluescreen z hasłem memory menagment error.  Przy krótszych formach 5-10minut. Bezproblemów.
Mam system który przeżył procesor 12700K, 13700K i teraz 14900K z różnymi pamięciami bez formatu, czy może to być problem ? 
Ew. Co zmienić w ustawieniach aby było stabilniej. Please help :3

Ps. 
W jakim programie mogę przetestować pod windowsem gdzie ładuje się próbkę i przez parę godzin komp mieli, zapomniałem nazwy.

Edytowane przez Linku

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
36 minut temu, Boru napisał:

@RemiKo

Ktoś tu na forum kiedyś pisał,że po co 64GB Ramu do 6 rdzeniowego procka,  procek tego nie przerobi lub nie wykorzysta.(coś takiego pisał)

Nie czytaj bzdur ;) Jak korzystasz z ramożernych aplikacji to CPU nie ma nic do tego.

@Linku sprawdź jakie masz wbite VCCSA i VDD2. Poza tym pokaż zrzut z ATC ;)

Edytowane przez sideband
  • Thanks 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Boru napisał:

@RemiKo

to zależy co robisz, ja u siebie mam soft, który na rozruch zjada 18GB do obsługi skanera. Skanowanie i obróbka tego co się zbierze łapie zadyszkę niemal od strzała. A i te 18GB to raczej jest w wersji już ze Swapem lekko rozgrzanym. Resztę wyżera system i inne pierdoły. w sumie operuję ciągle na 28-30GB zajętej pamięci a Swap File po poł godziny wjeżdża na ponad 60GB i generalnie wszystko zaczyna coraz bardziej mulić. 

Wiec ilość potrzebnej pamięci jest uzależniona od tego co się robi. Jak grasz tylko w gierki, to 16GB nie powinno sprawiać problemów. Na palcach jednej ręki zliczysz tytuły co zjadają ponad 20GB. Natomiast ponad 32GB nie wiem czy cokolwiek się znajdzie.  

Ale zmieniasz przeznaczenie sprzętu i 64GB może okazać się mało.

image.png.4d72f27dc0935d83ba269ddaa3cabdf3.png

image.png.29c714f3688100781ceae82275ed4ea1.png

tym razem zabrakło 4GB żeby wbić 18GB :D Chrome niestety podjadł za dużo :P 

19 godzin temu, Boru napisał:

Spoko, 48GB się mimo wszystko przyda więc chyba bez kombinowania te Corsairy 5600/CL40 będą ok. :)

Jak grasz w gry, to wciągaj PrimoCache. Kiedyś z chomika nawet się dało zassać ale tam nie ma updejtów, a jednak ciągle ma wsparcie:

https://www.romexsoftware.com/en-us/primo-cache/changelog.html

Nawet jakby chciał to kupić, to te 30 dolców nie jest jakąś wygórowaną stawką.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@sideband Tak właśnie myślałem, że to jakieś głupoty :)

@Minciu

Nie gram już w gry,a druga sprawa to przeniosłem się na Linuxa, RAM potrzebny do Davinci Resolve  i czasem trochę Blendera.

soft do skanera i 18GB no grubo nie powiem :)

Tutaj w podobnej cenie  48GB corsairy i 64gb kingstony, jak będę się zastanawiał wieczność to zaraz ktoś kupi :E 2x32GB 5600Mhz AM5 powinno sobie poradzić.

Edytowane przez Boru
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
20 minut temu, Boru napisał:

soft do skanera i 18GB no grubo nie powiem :)

Czekam na dostawę dodatkowego 2x32GB. Nie wiem czy będzie 64GB DUAL ostatecznie czy 96GB na FLEXie. Teraz mam 32GB w SINGLE, więc za mało i wolno ;) A taka ciekawostka, po aktualizacji biosu ta jedną kostkę trenowało z dobre 5minut XD Wjechał komunikat że za chwile rozpocznie się trenowanie pamięci i mam czekać i nic nie ruszać.. JEDEC na Hynixie.. A wjechać mają 2x Samsungi i już się boję co z tego wyjdzie. 

Wcale się nie zdziwię, jak soft skanera przy większej ilości pamięci zje od strzała okolice 30GB. I to jeszcze zanim zacznie zbierać siatkę milionów punktów pomiarowych. Wystarczy zagęszzenie tylko co 0,5mm aby 1x2m placek wbił okolice 4-6mln punktów.

Edytowane przez Minciu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, sideband napisał:

Nie czytaj bzdur ;) Jak korzystasz z ramożernych aplikacji to CPU nie ma nic do tego.

@Linku sprawdź jakie masz wbite VCCSA i VDD2. Poza tym pokaż zrzut z ATC ;)

Okej :) Zrobiłem zdjęcie ustawień, w sumie to nic nie ruszałem, tylko XMP1 ustawiłem reszta auta.
Ps. Co to ATC 🙈🙈🙈

1m.jpg 3m.jpg 2m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
12 minut temu, RemiKo napisał:

@Linku ASRock Timing Configurator:

Dzięki, mam zrzut :) Czy jest to możliwe że uv procesora to powoduje ? Jak puszczałem Cinebencha 24 na 1H, to zero problemów.
A dziś musiałem na drugim PC film renderować bo mi za każdym razem wywalał windows blue screena memory menagment error. Platforma X299, zero problemów od lat :)

mem1.png

Edytowane przez Linku

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Linku Przy tak luźnych nastawach to nie będzie wina modułów pamięci, a właśnie jakiś dodatkowych napięć, tak jak wspomniał @sideband.

W moim przypadku stabilności dodawało ustawienie CPU Input Voltage (u Ciebie to będzie CPU VCCIN AUX) na 1.9V z domyślnych 1.8V i VCCSA ręcznie na 1.1V.

Jednakże na tej platformie bawiłem się jedynie Single Rank'ami i nie mam dla Ciebie sprawdzonych nastawów dla modułów Dual Rank.

Być może jeszcze @sideband będzie wiedział co da się tam dodatkowo grzebnąć.

...

Tak z czystej ciekawości pokusiłbym się o całkowite zlikwidowanie tego negatywnego offset'u na procesorze. U mnie też się to czasami w tak dziwny sposób mściło i na Stock/Auto było stabilniej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jeżeli program dobrze odczytał RTL-e to są spaprane w pierwszym kanale jest wyższy od drugiego kanału, a takie ustawienie jest nieprawidłowe.

Ale zacząłbym od wbicia ręcznie VCCSA na 1.1V i VDD2 1.2V oraz VDDQ CPU powinno być zgodne z napięciem pamięci ;) np. 1.35V

Także po zmianie napięć może pamięci zostaną lepiej przetrenowane i RTL-e będą prawidłowe i nie będzie trzeba bawić się ręcznie.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

potrzebuje info na jakich kościach można trafić 

ADATA XPG Gammix D10 16GB [2x8GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM] AX4U32008G16A-DB10

zakładam że  ze moduły 8GB to single rank?

jeżeli ktoś ma będę wdzięczny za wypisanie reszty profili (2666 19-19-19; 3200 16-20-20)

Edytowane przez Spasiu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
8 godzin temu, sideband napisał:

Jeżeli program dobrze odczytał RTL-e to są spaprane w pierwszym kanale jest wyższy od drugiego kanału, a takie ustawienie jest nieprawidłowe.

Ale zacząłbym od wbicia ręcznie VCCSA na 1.1V i VDD2 1.2V oraz VDDQ CPU powinno być zgodne z napięciem pamięci ;) np. 1.35V

Także po zmianie napięć może pamięci zostaną lepiej przetrenowane i RTL-e będą prawidłowe i nie będzie trzeba bawić się ręcznie.

Oj, po ustawieniu tych wartości płyta nie wstaje, po 10 minutach PC sam się zresetował. Boot failure detected, wróciłem do ustawień auto żeby odpalić winde.
Ps. Usunąłem też UV z procesora, ale dalej pamięć wywala błąd. Hmmmmm :3

IMG-0074.jpgZrzut-ekranu-2024-02-17-100321.png

Edytowane przez Linku

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

cpi6.jpg

Pokaż hwinfo  tymi zakładkami.

Poza tym Ci pisałem przy tak zrąbanych RTL-ach ma prawo nie być niestabilnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 godzin temu, sideband napisał:

cpi6.jpg

Pokaż hwinfo  tymi zakładkami.

Poza tym Ci pisałem przy tak zrąbanych RTL-ach ma prawo nie być niestabilnie.

Znalazłem stabilne remedium :)
VDDQ2 CPU udało się ustawić na 1.350, VCCSA na 1.1 oraz VDD2 na 1.2 powoduje Boot Failure.
Zegar ustawiony na 5600 timingi 30-38-38-80. I na chwile obecną jest stabilnie, rendery śmigają a w memtest64 po 20 minutach 0 błędów.
Tylko szkoda że na tym XMP proflu nie chce śmigać.
Poniżej zrzut z HWINFO.
Zrzut-ekranu-2024-02-18-183622.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi