Skocz do zawartości
jacekcz

BAZA podkręcania oraz kompatybilności pamięci DDR2/3/4/5 - dowolna platforma

Rekomendowane odpowiedzi

Czy nie ma tu filozofii i idzie od góry 25,71,25,66,25,72,25,67? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@PiPoLiNiO

mam dla ciebie tipa: usypiaj maszynę zamiast wyłączać i problem z bani :E

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ktoś wie gdzie w tym zakłamanym kraju tuska z dykty i papieru można odszukać ceny RCE - godzinowe?

https://gospodarka.dziennik.pl/twoje-finanse/artykuly/9541227,zmiany-w-rozliczeniach-pradu-z-fotowoltaiki-wlasciciele-instalacji-ni.html

Czy dalej sprzedajemy ale nie wiemy po ile? XD

Edytowane przez Minciu
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Starsze Hynixy - zielone moduły 4800 CL40, bez radiatorów - jest sens grzebać coś więcej? (tREFI nie mogę zwiększyć do 65535 - brak opcji w UEFI)

Hmm... pytanie bonusowe - jak mam wyższe Latency w AIDA64 na 6400 MT/s w porównaniu do 6000 MT/s, to wygląda na to, że płyta jednak przełącza na 1:2? :) W sensie te same timingi, zmniejszam do 6000 i Latency spada do 65.5ns, zwiększam na 6400 i Latency + 1.5ns.

9ZcDgcI.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra, zmagania trwają. To co się zawsze zmienia przy zimnym starcie to RTL. Ogarnąłem już jak to tam wpisywać. 

Problem w tym, że co tam nie wpisze to nie bootuje. Nawet jak wpisuje to co dobiera automat pół minuty wcześniej, to i tak komp już nie wstaje 🤦🏻

Jakieś pomysły? Może ktoś ma doświadczenie na płytach Gigabyte :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam takie doświadczenie, że nie da się tego wpisać. 😁

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dać się da, bo widziałem filmik na YT, tyle że na Gigabyte z690. Tylko tam zmienia 2 opcje, a w z490 już tych drugich nie ma. 

Ale na overlock.net uświadomili mnie, że tego się nie zmienia manualnie. Trzeba za to przełączyć w opcjach treningowych RTL z auto na enable. I faktycznie po 1 zimnym starcie zostały takie same. Ciekawe co będzie po nocy :)

Za to na filmie niżej gość opowiada o tym co ja pisałem. Możesz mieć skałe która przejdzie 24H testów non stop, aby dzień później była niestabilnym gównem. 

Jakiś czas temu zrobiłem zadymę na pure pc w komentarzach po jednym z ich genialnych testów ram. Zero sprawdzania stabilności. Od wtedy, zaczęli robić "jakieś" testy, tyle że wciąż bez dowodów w postaci screenów. Czyli dalej gówno warte. 

Idąc ich testami, to ja mam stabilne 8000, bo gry działają 🤦🏻🤦🏻🤦🏻. A frajerzy czytają te testy, potem kupują 7200-8000 i niespodzianka, bo wywala z dupy... 

Edytowane przez PiPoLiNiO

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Poniżej test tych które mam w domu aktualnie. Z testu "Zestaw po załadowaniu profilu XMP 3.0 nie wymagał zmiany napięć (SA albo VDDQ2), pracując stabilnie na platformie testowej i przechodząc wszystkie testy wydajności, dodatkowe próbki Y-Crusher oraz czterogodzinny MemTest."

Czym są próbki cruncher? Bo memtest to ja mogę mieć i 6 godzin bez błędu. Ba, przejdę w cruncher 2.5 mln i 5mln benchmark. Co z tego jak vt3 wyrzuci w sekundę 🤣🤣🤣🤣

https://www.purepc.pl/test-pamieci-ram-ddr5-g-skill-trident-z5-rgb-8000-mhz-cl40-2x-24-gb-pojemne-i-wydajne-ale-wymagaja-dobrej-platformy

Jebać polskie dziennikarstwo :)

Edytowane przez PiPoLiNiO

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, PiPoLiNiO napisał:

Dać się da, bo widziałem filmik na YT, tyle że na Gigabyte z690. Tylko tam zmienia 2 opcje, a w z490 już tych drugich nie ma. 

Ty to lubisz sobie podyskutować. Zadałeś pytanie a ja ci konkretnie odpowiedziałem, ponieważ sam też mam płytę Gigabyte Z790. Co z tego, że na innych się da to ustawić?

Godzinę temu, PiPoLiNiO napisał:

Ale na overlock.net uświadomili mnie, że tego się nie zmienia manualnie. Trzeba za to przełączyć w opcjach treningowych RTL z auto na enable. I faktycznie po 1 zimnym starcie zostały takie same. Ciekawe co będzie po nocy :)

Nic ci nie uświadomili, ponieważ to już jest nieaktualne. U mnie na nowszych BIOS'ach, więc u ciebie pewnie też, przełączenie tej opcji z Auto na Enabled nic nie zmienia, ponieważ domyślne ustawienie to włączone. Jak nie wierzysz to możesz wyłączyć i zobaczysz, że dopiero wtedy będziesz miał znacznie wyższe RTL i w związku z tym wyższe opóźnienia pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlatego napisałem, że okaże się jutro :)

Ale jeśli jest tak jak piszesz to totalnie bezsensu. Bo to jedyne co się zmienia na zimnym starcie gdy traci stabilność. 

Tzn jedyne co jestem w stanie sprawdzić :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra. Poddaję się. To jest po prostu marnowanie czasu. Szukasz kilka godzin nastawy które działają, mija noc, odpalasz kompa i nie działa już nic. W kółko to samo. 7400 7600 7800, jak cudem połączysz 3 kluczowe napięcia i zacznie to przechodzić VT3, to na następny dzień jest problem nawet 7000 ogarnąć 🙃

Miałem zapisany profil w bios gdzie miałem ustawione moje z opisu 4x16 6000. Włożyłem je teraz, załadowałem profil i oczywiście też już sypie błędami, a działał X czasu wcześniej bez problemu :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi