Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość SRV

Dell 22 Ultrasharp 2209WA matryca IPS

Rekomendowane odpowiedzi

spróbuj włączyć Cleartype, monitor ma też w opcjach regulacje sharpness którą możesz trochę wpłynąć na ostrość

 

http://www.lagom.nl/lcd-test/sharpness.php

 

ClearType jakby z automatu sie wlaczylo - to win 7 wiec byl na tyle inteligentny. :) Sharpness ustawialem ale z wizardem w windozie, w monitorze nie ruszalem jeszcze, ale dzieki za wskazowke, sprobuje oblookac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podobno default to 50, ale ludzie zmieniają na 40, 30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem jutro podjechać i kupić 2209WA bo same pozytywne opinie na necie, ale niestety dopiero będę go miał w poniedziałek/wtorek. Przesiadka z 17 calówki Samsunga 757DFX, jestem ciekawy czy "zabije" mnie na dzień dobry wielkością ten Dell :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi też się wydawały 22" ogromne po przesiadce z kwadrata 19". Teraz czuję, że mogło by być i 24" spokojnie. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dell dellem.. ale z tym się mogę zgodzic. Parę dni siedzenia na pożyczonej panoramie i stary monitor 4:3, który cudownie ozdrowiał, wydaje sie taaaki kwadratowy.... :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dell dellem.. ale z tym się mogę zgodzic. Parę dni siedzenia na pożyczonej panoramie i stary monitor 4:3, który cudownie ozdrowiał, wydaje sie taaaki kwadratowy.... :E

 

Hehe, jak 2 miechy temu zmieniałem konfig to przez półtora tygodnia korzystałem tylko z laptopa (matryca 17 cali) bo blaszak był w rozsypce i można powiedzieć że jak sytuacja wróciła do normy to po uruchomieniu windy pulpit wydał mi się trochę dziwny na tym starym samsungu :).

 

Czy może sie ktoś wypowiedzieć jak monitor zachowuje się w szybkich grach - chodzi mi o input lag (czesto gram w ET)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako, że na 1 dzień miałem 22" LG to był on znacznie zauważalny. Potem miałem 23" full hd i było ok, chociaż oczy wypalało. teraz na dellu i jest wszystko ok. Nie odczujesz laga. No chyba, że kręcisz się w kółko tak, że masz cały ekran zamazany. :E Ale to już nie o monitorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elo ponownie.

 

Wiec tak, musze przyznac ze cos w tym jest, ze po przesiadce z crt trzeba sie troche przyzwyczaic do lcd, a zwlaszcza takiego jak dell. Troche walczylem z ustawieniami monitora i chyba w koncu znalazlem optymalne parametry dla siebie - sharpness=40, brightness=0, kontrast=55(max 60), przy czym nic juz nie modyfikuje sterami i te ustawienia sa do wszystkiego, zarowno win jak i multimedia. Praktycznie caly weekend przesiedzialem przed monitorem www+edytory tekstu i czasem gry i musze przyznac, ze nie czulem kompletnie zmeczenia oczu. Mysle ze glownym problemem byla ostrosc ktora "klula" w oczy. :) Teraz mam 100% satysfakcji z monitora. ;)

 

Btw, co do pytan o lagi, ja nie wyczywam zadnych. Moze nie gram w jakies super rwealcyjne gry akcji (glownie Lineage 2, Aion, Natural Selection), ale w powyzszych tytulach jest super, z rozdzialka natywna jak na razie nie napotkalem w grach zadnego problemu - jedynie Diablo 1 ma problemy z wyswietlaniem kolorow, ale to juz wina win 7. :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem wkońcu tego LCD wczoraj. Jeszcze go nie zdążyłem dokładnie przetestować ale rzeczywiście jasność matrycy jest duża - bije bardzo po ślipiach. Dałem brightness na 0, kontrast na 50, sharpness 30 i podczas przeglądania stron jest mozliwie ale narazie to i tak wstępne ustawienia. Odpaliłem tak na szybko aby sprawdzić jak działa jedną starszą grę - Max Peyna i bardzo fajnie się gra - brak smużenia. Sprawdzałem jak monitor zachowuje się patrząc na matryce pod kątem i rzeczywiście spoglądając pod sporym kątem kolory pozostają takie jak się patrzy gdy jest się na wprost LCD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzałbym tak z tą jasnością w tym Dellu. Ogólnie to miałem już w łapkach kilka LCD i praktycznie każdy na ustawieniach fabrycznych dawał mocno po oczach więc ten Dell nie jest wyjątkiem. Inna sprawa ze jeśli ktoś się przesiada z jakiegoś wysłużonego CRT na pierwszy LCD to bardziej będzie mu na początku doskwierać ta "jasność" ale z czasem się przyzwyczai. Ogólnie to każdy inaczej odbiera tą jasność bo dla mnie ustawienie na 30 jest w sam raz do pracy czy to w dzień czy w nocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie, na które nie znalazłam odpowiedzi w temacie. Jeśli monitor ma 2 kable (DVI i VGA) to podłączamy oba, czy tylko jeden z nich?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja mam pytanie, na które nie znalazłam odpowiedzi w temacie. Jeśli monitor ma 2 kable (DVI i VGA) to podłączamy oba, czy tylko jeden z nich?

Jeżeli podłączamy monitor do różnych urządzeń, to wygodnie jest podłączyć każde urządzenie osobnym kablem, natomiast nie powinno się podłączać np. karty graficznej w komputerze jednocześnie dwoma kablami (i np. w takim przypadku korzystniej jest wybrać złącze cyfrowe).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiego trybu używacie do grania ? Głównie chodzi mi o "Mode Selection" = Graphics czy Video ? I czy Kontrast dynamiczny włączacie do gier ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jako, że od kilkunastu dni jestem w posiadaniu Dell?a 2209WA postanowiłem podzielić się z wami swoimi spostrzeżeniami na temat tego monitora. Traktuje to jako spłacenie długu wdzięczności wobec użytkowników tego forum, których pomoc okazała się naprawdę nieoceniona przy wyborze zarówno samego monitora jak i reszty sprzętu :) Coż, to forum jest po prostu bezkonkurencyjne, dziękuję Wam wszystkim :-)

 

No dobra ale dość tego wchodzenia w tyłek przejdźmy do sedna sprawy...

 

Przed zakupem monitora spędziłem całe dnie, tygodnie jeśli nie miesiące na czytaniu rozmaitych artykułów, setek recenzji i komentarzy...myślałem o HP, NEC?u, swego czasu, zdesperowany brałem nawet pod uwagę kupno EIZO za 2000-3000, ale na szczęście w porę się opamiętałem i uznałem, że nie będę wydawał tyle kasy na monitor do zastosowań typowo domowych...są jakieś granice rozsądku tym bardziej, że cena 2209WA zaczęła w ostatnim czasie radykalnie spadać. Della kupowałem w sklepie x-kom (słowa uznania za bardzo sprawną realizację zamówienia). Dotarł do mnie w stanie nienaruszonym solidnie zapakowany. Postaram się w miarę obiektywnie podejść do tematu choć muszę na wstępie zaznaczyć, że nie porównywałem go przed zakupem z żadnym innym monitorem. Mam nadzieję, że niniejsze wypociny wniosą co nieco do dyskusji i pomogą choć trochę innym kupującym w dokonaniu właściwego wyboru. Jeszcze jedna rzecz: nie bawię się w obróbkę zdjęć, nie jestem grafikiem ani programistą. Komp służy mi tylko i wyłącznie do surfowania po necie, oglądania filmów, grania, pisania tekstów w wordzie itp. Kupiłem go w ciemno, nie oglądając i nie porównując ze sobą ?w realu? innych monitorów. A oto kilka moich spostrzeżeń:

 

1. Po pierwsze na samym początku byłem przytłoczony ogromem powierzchni roboczej (przesiadka z 17? CRT Samsung 763MB). Nie wiem jak zareagowałbym na 24? ale biorąc pod uwagę wymiary mojego pokoju chyba dobrze zrobiłem, że poprzestałem na 22?. Aktualnie już się przyzwyczaiłem do tych rozmiarów, a patrząc na swojego poprzedniego, stojącego w rogu pokoju Szajsunga nachodzi mnie myśl: ?Jak ja ku*** mogłem pracować na czymś tak małym ??). Matryca Della jest oczywiście matowa co uznaję za plus.

 

2. Monitor jest bardzo solidnie wykonany i od strony wizualnej naprawdę robi wrażenie zarówno na domownikach jak i gościach ;-) Plastiki są doskonale spasowane, nic nie skrzypi, nic nie trzeszczy, monitor ma klasyczny i elegancki wygląd naprawdę nie mogę się do niczego przyczepić. Mimo, że ?made in china? jakość wykonania jest naprawdę znakomita. Nie ma tu mowy o niepotrzebnych wodotryskach, świecidełkach, połyskujących plastikach. Podstawa jest bardzo solidnie wykonana i banalnie prosta w montażu. Aż ma się ochotę obracać ten monitor to w jedną to w drugą stronę. Wszystko chodzi płynnie, nie skrzypi, nie zacina się...ogólnie duże brawa. Kładę się na kanapie, obracam se monitor, zapuszczam film i jest bajka.

 

3. Monitor jest bezgłośny i nie wydaje z siebie żadnych podejrzanych dźwięków w postaci buczenia itp. (jak to niektórzy sugerowali)

 

4. Odwzorowanie kolorów (poza czarnym ale o tym za chwilę) jest doskonałe, zdjęcia wyglądają znakomicie, gry FENOMENALNIE. DivX?y wiadomo - zależy od kompresji - na moim starym 17? CRT nie było tak widać pikseli ale też obszar roboczy był dużo mniejszy. Generalnie i tak oglądam filmy z kanapy więc z daleka pikseloza zanika a na dobrze skompresowanym filmie w ogóle jej nie widać. Żadnego efektu smużenia w grach nie zanotowałem.

 

5. Bad pixele - do tej pory żadnego (odpukać), oby tak dalej :-)

 

6. Podświetlenie matrycy - jak najbardziej równomierne - no dobra jeśli w programie testującym ustawie sobie cały ekran czarny to w ciemnym pokoju jestem w stanie dostrzec minimalną, ale naprawdę minimalną jaśniejszą poświatę w kilku miejscach przy krawędziach. W codziennym użytkowaniu nie stanowi to ŻADNEGO problemu i po prostu tego nie widać.

 

7. Niebieska diodka w prawym dolnym rogu monitora mogłaby świecić nieco słabiej ale nie stanowi to poważnego problemu.

 

8. Odwzorowanie koloru czarnego - no właśnie. Tu dochodzimy do chyba największej wady opisywanego monitora. Nie da się ukryć, że kolor czarny to w przypadku Dell?a 2209WA ....nie do końca czarny. Szczególnie siedząc po ciemku i patrząc na monitor pod kątem kolor czarny wpada w szarość, a im większy kąt patrzenia tym bardziej rzuca się to w oczy. I teraz zasadnicze najważniejsze pytanie: czy dla przeciętnego, szarego zjadacza chleba niniejsza wada dyskwalifikuje ten monitor ? Otóż z pełną odpowiedzialnością za swoje słowa powiadam: ABSOLUTNIE NIE ! I mówi wam to człowiek, który dopiero co przesiadł się z 17? Samsunga CRT na którym pracował wiele lat i na którym czerń naprawdę była czarna. Jeśli nie zamierzasz oglądać filmu leżąc pod biurkiem na podłodze albo będąc podwieszonym pod sufitem, albo pod dużym kątem to NIE MASZ SIĘ CZEGO OBAWIAĆ. Patrząc na wprost monitora ten efekt jest tym bardziej mało widoczny (ilu z was pracuje na zupełnie czarnym pulpicie ?). Jednocześnie zdaję sobie sprawę że jeśli ktoś PROFESJONALNIE zajmuje się grafiką to niech lepiej poszuka dla siebie innego monitora najlepiej na matrycy PVA. Ale to już jak wiadomo inny przedział cenowy, a i PVA też mają swoje wady.

 

9. Na koniec temat, który pojawia się w komentarzach najczęściej i który chyba najbardziej wszystkich interesuje tzn. jasność monitora. Wiele osób narzekało, że monitor działa jak spawara i po pół godziny pracy z nim oczy wypływają na wierzch. I prawdę mówiąc ja też najbardziej się tego obawiałem. Nie da się ukryć, że monitor generalnie JEST jaśniejszy od mojego starego CRT?ka (zwłaszcza na ustawieniach fabrycznych) i od Della na TN?ce którego mam w pracy. Nie odkryję Ameryki jeśli powiem, że to czy komuś będzie to przeszkadzać na pewno jest kwestią indywidualną. Ale przy zjechaniu z jasnością wieczorem powiedzmy do 60 za dnia i 40 wieczorem w zasadzie poziom jasności jest IDENTYCZNY jak na moim poprzednim CRT, oczy nie bolą, wzrok się nie męczy, pracuje mi się komfortowo. Siedzę właśnie w Wordzie i piszę ten tekst, i co ? I NIC ! Wszystko w najlepszym porządku. Oczy nie bolą. Może gdybym siedział po nocy w zupełnych ciemnościach odczuwałbym jakiś dyskomfort. Ale jeśli zadbacie o właściwe oświetlenie w pokoju (jakaś lampka na biurko) to ten Dell NIE POWINIEN BYĆ DLA WAS ZBYT JASNY.

 

Konkluzja: biorąc pod uwagę aktualną cenę tego monitora uważam że DO ZWYKŁYCH, DOMOWYCH ZASTOSOWAŃ takich jak gry, filmy, internet na chwilę obecną Dell 2209WA NIE MA SOBIE RÓWNYCH, stanowi NAJLEPSZĄ OPCJĘ i po prostu NIE MA DLA NIEGO ALTERNATYWY. To najlepszy monitor w swojej klasie. Być może LG W2220P coś namiesza w tym temacie kiedy w końcu na dobre zadomowi się na polskim rynku ale...ja zwyczajne nie mam i nigdy nie miałem zaufania do tej firmy. Dell to Dell i koniec. Podsumowując - jestem BARDZO zadowolony z zakupu. Nara :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu mam okazję do zdementowania mitów o wypalaczu oczu. Ostatnio spojrzałem na ustawiania i okazało się, że przez długi czas miałem na 75 jasność (kontrast też). Wcześniej miałem na 30 i różnicy nie widzę, tylko mi ostatnio jakość wyładniał. Dla mnie różnica między 75 a 30 jest bardzo mała. Widać ją dopiero między jasnością 0 a 100. A kontrast najlepiej zostawić na 75 i nie ruszać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jestem przed zakupem monitora (będzie albo ten Dell 2209WA, albo Samsung B2230W na TN - ten drugi jest chyba nowością na rynku, choć w formacie 16:10), i mam jedno zasadnicze pytanie, w kwestii o którą dziwnie nikt nie pyta...

 

Mianowicie jaką wysokość obszaru aktywnego ma ten Dell? Jeśli przyłożycie kartkę A4 do ekranu to czy mieści się ona w wysokości? (tak chyba najszybciej sprawdzić jego wysokość) W opisie podają, że ten Dell ma 361,91 mm wysokości, lecz jest to zapewne wysokość liczona nie tylko z ramkami po obu stronach, ale też ze stopką, czyli od stopki do górnej krawędzi ekranu.

 

Szczerze mówiąc wysokość obszaru widzialnego jest dla mnie jednym z ważniejszych elementów monitora (obok jakości obrazu). Musi się mieścić najlepiej cała kartka A4, liczy się dla mnie nawet 5 mm...Denerwują mnie ostatnio monitory w formacie 16:9, które nawet przy tych 23.5-24 calach nie mają tyle wysokości obszaru aktywnego, co stara 19-stka LCD w formacie 4:3 (która ma 30,5 cm, gdy te 23-24 calowe mają 29,3-29,6mm!). Kartka A4 ma 29,7mm do tego trzeba odliczyć jeszcze ok 2,3 cm pasków narzędziowych w programie(nie zawsze te paski da się wrzucić na bok), zostaje nie za dużo...pivot nie jest dla mnie rozwiązaniem bo zwykle pracuję w dokumentach z otwartymi na raz 2 stronami, lub w bazach danych z dużą ilością kategorii itp., więc szerokość również się liczy. Znam powody dla których lansuje się ten format 16:9 (więcej się wykraja matryc z jednego plastra przy takim rozmiarze), ale nie rozumiem dlaczego na siłę wciska się to do monitorów pecetowych? To powinien być format typowo dla tv...

 

Wybaczcie tę dygresję, ale od ok 2,3 miesięcy zastanawiam się nad wyborem monitora i z lekka się wściekam wysokością tych 16:9 (zwłaszcza, gdy mi w pracy wymienili 22 calowe 16:10 na 22 calowe 16:9 - które mają 26,8 cm wysokości: obcięli 2,8 cm!). Podoba mi się mała plamka przy rozdziałce 1920x1080, ale ta wysokość jest porażająca...

 

Monitor, który zamierzam kupić, ma być do wszystkiego - choć pracuję dużo w 2D (w różnorakich dokumentach), to zdarza mi się oglądać filmy, obrabiać jakieś zdjęcia, czy (coraz rzadziej), zagrać w coś - dlatego ten wybór Della 2209WA.

 

Z góry dzięki za info o wysokości tego obszaru aktywnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
...mam jedno zasadnicze pytanie, w kwestii o którą dziwnie nikt nie pyta...

 

Mianowicie jaką wysokość obszaru aktywnego ma ten Dell?

 

Z góry dzięki za info o wysokości tego obszaru aktywnego.

 

Wymiary obszaru aktywnego matrycy (jak prawie we wszystkich 22" 1680x1050): 476 x 298 mm (z dokładnością do 1mm)

 

 

W opisie podają, że ten Dell ma 361,91 mm wysokości, lecz jest to zapewne wysokość liczona nie tylko z ramkami po obu stronach, ale też ze stopką, czyli od stopki do górnej krawędzi ekranu.

Podawany jest wymiar obudowy ekranu (matryca wraz z niezbyt wąską ramką). Ze stopką trzeba doliczyć kolejne kilka cm.

 

 

Denerwują mnie ostatnio monitory w formacie 16:9, które nawet przy tych 23.5-24 calach nie mają tyle wysokości obszaru aktywnego, co stara 19-stka LCD w formacie 4:3 (która ma 30,5 cm, gdy te 23-24 calowe mają 29,3-29,6mm!).

Znam powody dla których lansuje się ten format 16:9 (więcej się wykraja matryc z jednego plastra przy takim rozmiarze), ale nie rozumiem dlaczego na siłę wciska się to do monitorów pecetowych? To powinien być format typowo dla tv...

 

A jak można porównywać przekątne prostokątów o różnych proporcjach boków ?

Od pewnego czasu już chyba nikt nie porównuje "kwadratowych" matryc do panoram, a teraz "wypada" odzwyczaić się od wrzucania "do jednego worka" matryc 16:9 i 16:10 - przy porównywaniu przekątnych

 

Monitor, który zamierzam kupić, ma być do wszystkiego - choć pracuję dużo w 2D (w różnorakich dokumentach), to zdarza mi się oglądać filmy, obrabiać jakieś zdjęcia, czy (coraz rzadziej), zagrać w coś - dlatego ten wybór Della 2209WA.

Warto wziąć pod uwagę LG W2220P - nowy monitor, którego pojawienie się trochę "skomplikowało" Dell-owi cennik, ale generalnie zachęcałbym do 24" (1920x1200)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wymiary obszaru aktywnego matrycy (jak prawie we wszystkich 22" 1680x1050): 476 x 298 mm (z dokładnością do 1mm)

(...)

Warto wziąć pod uwagę LG W2220P - nowy monitor, którego pojawienie się trochę "skomplikowało" Dell-owi cennik, ale generalnie zachęcałbym do 24" (1920x1200)

 

Dzięki za info. Czyli wysokość taka jakiej oczekuję (wyższego przy 22 calach raczej nie znajdę). Co do LG, to trochę za krótko jest na rynku, znalazłem go jak na razie w 3 sklepach (allegro nie biorę w ogóle pod uwagę, nie kupuję tam elektroniki), no i ciągle za mało testów...Jestem też trochę uprzedzony do LG, ze względu na moją przygodę z 17 calowym CRT tej firmy (owszem miał dobry obraz, ale podziękował za współpracę idealnie z końcem gwarancji), wiem, że LCD to inna bajka, ale niesmak pozostał... HDMI jest mi kompletnie nie potrzebne, jedyne co kusi to owo mniejsze żarzenie (co widać już w podanym kontraście LG ma 1000:1 a Dell 3000:1), bo nie bardzo rozumiem co jeszcze mieliby poprawić w tej matrycy...czerń rzekomo tak samo srebrzy... czas reakcji? - chyba nie ma różnicy...Kolory? - niby na dwóch zdjęciach/filmach gdzieś w necie bardziej nasycone na LG - tyle, że te filmy/zdjęcia są kompletnie nie miarodajne (łatwo można manipulować nasyceniem barw). W dodatku nie wiadomo jak się będą te rzekomo poprawione matryce LG W2220P w miarę upływu czasu sprawować, przy Dellu już mniej więcej wiadomo. Ciężki wybór...

 

Monitory 24 w 1920x1200 wchodziłyby w grę (bo nie chcę przy obecnej technologii ekranów wydać więcej za monitor niż 1000zł) tylko na matrycy TN, bo są w cenach od ok. 900zł z w miarę przyzwoitymi parametrami, a wg mnie to trochę za dużo jak na matrycę TN - wiem, że ta cena jest za rozdziałkę i wielkość, ale mimo wszystko za tę matrycę skłonny jestem zapłacić maks. 650zł...

 

Ogólnie to czekam na oLED-y (a może pdp?), ten monitorek ma być na przeczekanie tych 2-3 lat zanim wejdą do szerszego użytku i stanieją, dlatego rozważam też kupno tn-ki (od czego jednak odwodzi mnie coraz większa ilość skanów do obróbki, które moja kobieta dostaje/robi).

 

PS. Może ktoś coś przypadkiem wie o tym Samsungu B2230W? - wedle strony producenta jest to nowość, ma dość duży kontrast...(i koszmarny desing)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jedyne co kusi to owo mniejsze żarzenie (co widać już w podanym kontraście LG ma 1000:1 a Dell 3000:1), bo nie bardzo rozumiem co jeszcze mieliby poprawić w tej matrycy...czerń rzekomo tak samo srebrzy... czas reakcji? - chyba nie ma różnicy...Kolory? - niby na dwóch zdjęciach/filmach gdzieś w necie bardziej nasycone na LG - tyle, że te filmy/zdjęcia są kompletnie nie miarodajne (łatwo można manipulować nasyceniem barw). W dodatku nie wiadomo jak się będą te rzekomo poprawione matryce LG W2220P w miarę upływu czasu sprawować, przy Dellu już mniej więcej wiadomo. Ciężki wybór...

 

Ogólnie to czekam na oLED-y (a może pdp?), ten monitorek ma być na przeczekanie tych 2-3 lat zanim wejdą do szerszego użytku i stanieją,

Nie myl "żarzenia" (jasności, a w szczególności jasności minimalnej) z kontrastem, oraz deklarowanego kontrastu statycznego (1000:1) z deklarowanym kontrastem dynamicznym (3000:1). Przy Twoich zastosowaniach DCR wypada wyłączyć żeby nie przeszkadzał, a realny kontrast (statyczny) jest jeszcze mniejszy niż deklarowane 1000:1 (wg dostępnych w internecie testów w Dell-u 2209wa wynosi on od ok. 550:1 - 750:1 - w zależności od ustawień, nie widziałem jeszcze pomiarów nowej wersji LG, ale starsza wersja (na tej matrycy co Dell miała współczynniki kontrastu porównywalne, chociaż minimalnie lepsze).

 

PDP 22" ?? i do tego jako monitor ??? - wolne żarty .

 

A co do OLED-ów - to nie jest tylko problem ceny, ale również (a może przede wszystkim) zachowania się matrycy (i jej parametrów spektrograficznych) w funkcji czasu. Zresztą - było już na ten temat trochę napisane - także na tym forum.

Generalnie temat "OLED" jest tematem bardziej dla PR-u i jest 'trendy' (zwłaszcza jak mówi się o czymś nowym, niezwykłym i coby się nie powiedziało - niewiele osób może to zweryfikować).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie myl "żarzenia" (jasności, a w szczególności jasności minimalnej) z kontrastem, oraz deklarowanego kontrastu statycznego (1000:1) z deklarowanym kontrastem dynamicznym (3000:1). Przy Twoich zastosowaniach DCR wypada wyłączyć żeby nie przeszkadzał, a realny kontrast (statyczny) jest jeszcze mniejszy niż deklarowane 1000:1 (wg dostępnych w internecie testów w Dell-u 2209wa wynosi on od ok. 550:1 - 750:1 - w zależności od ustawień, nie widziałem jeszcze pomiarów nowej wersji LG, ale starsza wersja (na tej matrycy co Dell miała współczynniki kontrastu porównywalne, chociaż minimalnie lepsze).

 

PDP 22" ?? i do tego jako monitor ??? - wolne żarty .

 

A co do OLED-ów - to nie jest tylko problem ceny, ale również (a może przede wszystkim) zachowania się matrycy (i jej parametrów spektrograficznych) w funkcji czasu. Zresztą - było już na ten temat trochę napisane - także na tym forum.

Generalnie temat "OLED" jest tematem bardziej dla PR-u i jest 'trendy' (zwłaszcza jak mówi się o czymś nowym, niezwykłym i coby się nie powiedziało - niewiele osób może to zweryfikować).

 

Z tym kontrastem - mój błąd, podejrzewałem, że to nie jest statyczny kontrast te 3000:1 w Dellu, ale nie chciało mi się wierzyć, że to może być dynamiczny... Nie jestem specem od specyfikacji monitorów, bazuję na tym co widzę, a to co widzę od wielu lat na LCD (czy plazmie) mi się nie podoba, dlatego mimo, że w domu rodzinnym gdzie często zajeżdżam gdy potrzebuję popracować w skupieniu i spokoju miesiąc lub dwa, jest kilka monitorów LCD (19, 22 i 24 cale), to ja wciąż siedzę na 17 crt...

Nie wiem co będzie w przyszłości, może samo podświetlenie led rgb coś zmieni dla przeciętnego użytkownika (choć są rzekomo problemy z kontrastem)? Jednak moim zdaniem dobry ekran w dzisiejszych czasach (przy tak ogromnym - i rosnącym - obecnie zapotrzebowaniu na różnorakie użytkowanie ekranów) nie powinien być w cenie ~5000 tyś.zł + (nie chcę tu wchodzić w kwestie gospodarcze kraju, bo i tak OT się zrobił), nie powinno być też tak, że jak ma dobre kolory to znowu mizerną szybkość matrycy...

Nie wiem co jest trendy, a co nie - są różne spekulacje o monitorach oled, nie wiadomo co z tego wyniknie (co się uda poprawić),(ciach), nigdzie nie pisałem o 22 calach w pdp. Pieśnią przyszłości jest centrum multimedialne w każdym domu, myślę, że to różnicowanie monitor-tv zniknie - zostanie po prostu ekran do kupienia z dobrymi parametrami obrazu, do oglądania filmów i pracy (ciach - coś mi się pokumkało z tym pdp, plazma mi się z czymś innym pomyliła, nie chcę już nawet w to wnikać więcej) :E

 

Wracając do tematu - jeszcze jedna rzecz która jest niepewna przy wyborze tego LG W2220P zamiast Della: jak często (i czy w ogóle), zdarzają się egzemplarze piszczące? Na razie stawiam na Della, zamierzam go zamówić w poniedziałek, chyba nic nowego o konkurencie z LG do tego czasu się nie dowiem. Szkoda, że teraz mało sklepów ma wystawione monitory - większość po prostu sprowadza zamówiony towar z magazynów. Gdyby ktoś wiedział o jakimś sklepie w stolicy, gdzie można obejrzeć tego LG W2220P włączonego w sklepie, niech da znać na forum ;) Gdybym miał możliwość obejrzenia na miejscu zdecydowałbym się błyskawicznie :)

 

PS. dzięki Gonzo za info, mam nadzieję, że nie chodzi o firmę "E.N.T.E.R" ;)

PS. 2 - ten pan na allegro, życzy sobie 890zł za tego LG, trochę za dużo zważywszy, że można go zamówić winnym sklepie za 810zł...trudno mi się z nim umawiać na oglądanie monitora, skoro i tak go nie kupię u niego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gdyby ktoś wiedział o jakimś sklepie w stolicy, gdzie można obejrzeć tego LG W2220P włączonego w sklepie, niech da znać na forum ;) Gdybym miał możliwość obejrzenia na miejscu zdecydowałbym się błyskawicznie :)

 

Na allegro masz aukcję z tym monitorem firmy z Warszawy, jest podany adres i telefon kontaktowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
PS. dzięki Gonzo za info, mam nadzieję, że nie chodzi o firmę "E.N.T.E.R" ;)

PS. 2 - ten pan na allegro, życzy sobie 890zł za tego LG, trochę za dużo zważywszy, że można go zamówić winnym sklepie za 810zł...trudno mi się z nim umawiać na oglądanie monitora, skoro i tak go nie kupię u niego...

 

Ja dzisiaj zamuwiłem na allegro za 868zł, wiem że można kupić taniej, ale te tańsze są z datą produkcji 2009 lub wysyłane z Czech, Niemiec lub Austrii, a sklepy które je oferują nie mają ich faktycznie na stanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno małe pytanie w kwestii tego Della 2209WA, dlaczego ten monitor na stronie della kosztuje 1700zł (z groszami)?

Czyżby chodziło o różnice w gwarancji? Coś mi się takiego obiło o oczy, że kupując bezpośrednio u della mam gwarancję od daty sprzedaży, a kupując u różnych dystrybutorów gwarancja jest liczona od daty produkcji monitora - o to chodzi?

 

A może mają nieaktualne ceny na stronie? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
(...) dlaczego ten monitor na stronie della kosztuje 1700zł (z groszami)? (...)A może mają nieaktualne ceny na stronie?

 

Za dużo piją chłopaki... :E

 

edit:

1700 zl to zdecydowanie przegięcie. O ile ten monitor naprawdę jest wart tych 850 zł o tyle w zyciu nie dałbym za niego 1700. To już lepiej dołożyć do jakiegos Eizo.

 

Nie ma co się sugerować stroną Della... To jeden wielki burd... bałagan. Dell jest z tego "znany". Bardzo słabe wsparcie online i ogólny brak zainteresowania.

Przekonali się o tym choćby Ci, co chcieli zarejestrować przez stronę ten monitor :) Nie wiem czy ktoś w końcu dokonał owej "sztuki"...

No i oczywiście sławna akcja z debiutem Dell 2209wa... można go było kupić za mniej niż 500 zł bo się walnęli na stronie :)

To samo jest jak kupujesz komputer od Della... Płytkę ze sterownikami trzeba skopiować i zakopać koło domu. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1700 zl to zdecydowanie przegięcie. O ile ten monitor naprawdę jest wart tych 850 zł o tyle w zyciu nie dałbym za niego 1700. To już lepiej dołożyć do jakiegos Eizo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...