Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Jamesss

Tunel nad procesorem...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i życzę przyjemnej lektury (tak życzę to na początku, a nie jak niektórzy na końcu :E ),

chciałem się przekonać jak to właściwie jest z tunelami dołączanymi do obudów (np. moje CM Elite 334), jak bardzo pomagają/szkodzą komputerowi, czyli poprostu czy przydają się :D

 

Sprzęt jaki posiadam w sygnaturce, a poniżej pare info których tam nie ma:

Wentylator przód: Scythe SlipStream 1900RPM (max.110CFM) (podczas testów rozkręcony na ok 1050RPM [ok. 40CFM])

Wentylator tył: Cooler Master 1200RPM (rozkręcony na max.)

Chłodzenie procka: Intel Box ze standardowym wentylatorem i pastą

Napięcie: w idle 0.9V a w stresie jak widać na poniższych testach 1.04V

 

A teraz zdjęcie środka mojej budy (porządnisie nie patrzeć

:E ):

dsc7720mo5.th.jpg

Wiem że syf w kablach, ale - większość użytkowników posiadających BOXa i tunel mają podobną sytuacje w budzie, bo nie widziałem kogoś kto ma porządek w kablach i BOXowe chłodzenie z tunelem - dlatego darujcie sobie komentarze typu 'gdybyś miał lepszy porządek to miałbyś lepsze tempy bez tunelu' , bo nawet jeśli jest w tym ziarnko prawdy to jak powiedziałem wcześniej dla 'tunelowców' nie ma to znaczenia a tempy różniły by się pewnie z trudem o 1*C !!

 

Myślę, że czas przejść do sedna zabawy.

Testowałem 3 opcje:

1. sam tunel (nie robiłem zdjęcia, chyba wiecie jak wygląda :E )

2. bez tunelu, boczne otwory zaklejone

dsc7687uo7.th.jpg

dsc7688rs8.th.jpg

dsc7690zm5.th.jpg

3. tunel wspomagany wiatrakiem Revoltec RL022 (80mm, 28CFM), w konfigu - dziurki na boku > Revoltec > tunel > BOX - (patrz zdjęcie)

dsc7719fi5.th.jpg

 

A teraz wyniki (screeny robiłem tylko w stressie ale podam temp. z idle)

 

Opcja 1. - IDLE- 38*C | STRESS- 53*C

stresstzw3.th.jpg

 

 

Opcja 2. - IDLE- 40*C | STRESS- 56*C

stressbtsd6.th.jpg

 

 

Opcja 3. - IDLE- 34*C | STRESS- 46*C

stresstwcm7.th.jpg

 

PODSUMOWANIE w plusach i minusach:

 

Opcja 1. (sam tunel)

+ przyzwoite temperatury

+ tanie rozwiązanie (BOX i tunel są 'gratis')

 

- BOX ściąga na siebie sporo kurzu (raz na 2 miechy trzeba czymś przedmuchać radiator i wentylator)

-wentylator BOXa dość pracuje głośno

 

Opcja 2. (bez tunelu)

+ tanie rozwiązanie

+ mało kurzu jeśli oczywiście przedzi wentylator ma np. filtr przeciwkurzowy

+ mniej hałasu z wnętrza*

 

- wysokie temperatury

- wentylator na procku rozkręcił się do 2500RPM co zwiększyło jego głośność*

 

*klasyczne coś za coś :E

 

Opcja 3. (tunel wspomagany wiatrakiem)

+ niskie temperatury

+ wentylator z boxa już się tak nie męczy i jest cichszy

+ ten czerwony Revoltec bajerancko świeci :E

 

- umiarkowanie drogi (Revoltec kosztował 17zł :E )

jeszcze więcej kurzu niż w Opcji 1. ( na razie mam tą Opcję kilka dni także nie wiem co ile będzie trzeba czyścić EDIT: po 1,5 miesiące stwierdzam że nie gromadzi się zbyt wiele kurzu)

Myślę, że coś ktoś z tej mini recenzji zaczerpnie informacji/natchnienia :) .

 

 

 

Pozdrawiam,

Jamesss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest w najbliższych planach, jak założe to dam znać jak z temperaturami :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobną obudowę CM Elite 331 i chyba skorzystam z opcji 3. Mam identyczny wentylator na tunel, tylko że niebieski :P

 

P.S.

 

Jamesss, może byś spróbował opcję z samym wentylatorem zamiast tunelu, zobaczyć co z tego wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak dokupię filtr to przetestuje i tę opcje

 

Trzymam cię za słowo, bo przydałoby się wiedzieć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzetelny test :thumbup: , choć jak zauważyłeś przydałby się porządek w kablach choć dla samej satysfakcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niedługo bierzmowanie także nowa buda (RC-590), zasilacz, i chłodzenie na procka to kwestia czasu także zzajmę się i kablami:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rzetelny test :thumbup: , choć jak zauważyłeś przydałby się porządek w kablach choć dla samej satysfakcji.

 

 

Teoretycznie kabli w komputerze nie powinno się układać, ze względu na oddziałujące na siebie pola elektormagnetyczne (czy jakies inne, nie moge sobie dokladnie przypomniec nazwy) które się wytwarzają przy przepływie prądu, bo gdy są poukładane to zakłócają się wzajemnie, jak nie wierzycie zapytajcie się jakiegoś elektronika. Oczywiście inna sprawą jest to że przepływ powietrza się zmniejsza bardzo i moze doprowadzić do przegrzania się częsci :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba ci chodzi o układanie równoległe obok siebie, bo co do innego rodzaju układania to nie rozumiem jak mogłoby wpływać na siebie. Pole elektromagnetyczne się wydziela owszem. Ale czy kiedykolwiek z tego powodu było coś nie tak w kompie, bo ja u siebie nigdy nie stwierdziłem takiego przypadku.

Poza tym w przypadku zasilania to nie ma zbytniego znaczenia,a w przypadku przesyłania cyfrowych danych (kable do dysków itp.) to nie ma aż takiego wpływu na całokształt (przynajmniej do pewnego progu). A jeśli już to zazwyczaj to coś co jest wrażliwe na zakłócenia jest ekranowane (lub powinno być).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teoretycznie kabli w komputerze nie powinno się układać, ze względu na oddziałujące na siebie pola elektormagnetyczne (czy jakies inne, nie moge sobie dokladnie przypomniec nazwy) które się wytwarzają przy przepływie prądu, bo gdy są poukładane to zakłócają się wzajemnie, jak nie wierzycie zapytajcie się jakiegoś elektronika.

Co do pola elektromagnetycznego się zgadzam, może to zakłócać przepływ (może nie tyle zakłócać ale powodować pewne straty ) ale jeśli nie mamy poukładanych kabli to najczęściej są one ściśnięte w wiązkę to teoretycznie też powoduje zakłócenia, a układając kable możemy odpowiednio odsunąć od siebie 'działające' kable :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze nie ma to wplywu na wydajnosc komputera. Przeciez sciezki na plycie glowne sa bardzo blisko siebie i wszystko hula.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pole magnetyczne wokół przewodników (kabli i ścieżek) jest w kompie po prostu za małe aby zakłócenia były zauważalne i wpływały w widoczny sposób na wydajność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na wydajność to na pewno nie ma wpływu, najwyżej na stabilność. Ścieżki na płycie to zły przykład, bo tam akurat są one prowadzone ściśle określoną drogą, a wrażliwe na zakócenia elementy są oddalane od innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny test. Proszę cię spróbuj jeszcze bez tunelu z samym wiatrakiem bo ja u siebie nie wiem czy mam go zakładać czy nie. Acha słuchaj u ciebie w opcji 3 wentylator wpuszczał do budy powietrze czy wyciągał ? Bo na jakiejś aukcji wyczytałem że to służy do wyciągania ciepłego powietrza nagrzanego przez CPU. Więc jak masz ? Wpuszcza czy wypuszcza ? W każdym razie powiedz , a później zrób test odwrotnie jak możesz [ znaczy jak np. wpuszczasz to zrób by wyciągało] , będę wdzięczny. Bo to ciekawe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem w swojej obudowie tunel ale na wentylator 120mm początkowo miałem 2 wentyle z boku, ale z czasem stały się za głośne najpierw wywaliłem jeden potem drugi, temperatury trochę wzrosły skończyło się tym ze wymieniłem boxa na freezera później na wc i w miejscu otworów na wentyle okno zrobiłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bo na jakiejś aukcji wyczytałem że to służy do wyciągania ciepłego powietrza nagrzanego przez CPU. Więc jak masz ? Wpuszcza czy wypuszcza ? W każdym razie powiedz , a później zrób test odwrotnie jak możesz [ znaczy jak np. wpuszczasz to zrób by wyciągało] , będę wdzięczny. Bo to ciekawe

aukcja była blee :)

Procek dzięki tunelowi zasysa świeże powietrze z zewnątrz a Opcja 3. mu to w bardzo dużej mierze ułatwia, wręcz zalewa go falą zimnego powietrza :)

Testy z innymi konfiguracjami porobię jak będzie kasa na filtr :E i jak go zamówię bo w moim 50-tysięcznym mieście o takie coś trzeba się postarać :E .

 

na razie jestem pochłonięty chłodzeniem na pewne urządzenie, ale o tym w arcie za kilka-kilkanaście dni :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez tunelu, zdjęta obudowa, nawiew wentylatorem stołowym 40cm-u mnie to dawało niesamowite rezultaty(zejścia boxa z 4000 na 2500 rpm, ale i tak w końcu kupiłem karaka)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak tam Jesesss z tą opcją z samym wentylatorem 80mm zamiast tunelu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę odświeżę temat:

 

Po używaniu przez 1,5 miesiąca "Opcji 3" stwierdziłem że box nie kurzy się tak bardzo jak przewidywałem - powiem że jest nawet chyba lepiej niż w "Opcji 1" :D

(nie zakładałem żadnego filtra, temp mierzona w stresie wczoraj przy 20*C na zewnątrz budy - 45*C - innymi słowy jak na box i trochę mniejsze napięcie - świetna )

Polecam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gracy

Box + 120X120mm Przód 1900RMP + 120X120mm Tył 1200RPM + 80x80mm pewnie z 2000RPM, nie licząc wentyla z zasiłki i karty graficznej(?) + CM z podziurwawionym frontem :o Nie za głośno :E ?

 

EDIT: Powód edycji: przecinek ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie za głośno ?

nie lubie cichych kompów :E

 

BOX mi nie przeszkadza, SlipStreama mam skręconego na 1050 RPM i jest cichy (szum powietrza), CM z tyłu jest w miarę cichy, Revoltec ma chyba te 2000 ale też nie daje mi się we znaki, wentylator w zasilaczu Modecoma trochę buczy ;)

 

Ale przestrzegam wszystkich przed kupowaniem k. graficznych Gigabyte z chłodzeniem Zalmana - nie dość że nie chłodzi (90* C przy Furmarku to dobry wynik :E ) to jeszcze wyje wniebogłosy

poza tym nie da się programowo (sterami) spowolnić wentylatora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gracy

To pod regulator dziada ! :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hałas wytrzymuje już pół roku

nie będę wsadzał kolejnego regulatora bo raz że nie mam miejsca w zatokach zew. 3.5-cala a dwa że karta się mocno grzeje (w idle jest ok 50*)

po prostu niedługo pozmieniam pare rzeczy w kompie włącznie z chłodzeniem grafiki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...