Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum PC LAB

Szanowny Użytkowniku,

Informujemy, że za 30 dni tj. 30 listopada 2024 r. serwis internetowy Forum PC LAB zostanie zamknięty.

Administrator Serwisu Forum PC LAB - Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie: wypowiada całość usług Serwisu Forum PC LAB z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Administrator Serwisu Forum PC LAB informuje, że:

  1. Z dniem 29 listopada 2024 r. zakończy się świadczenie wszystkich usług Serwisu Forum PC LAB. Ważną przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie jest zamknięcie Serwisu Forum PC LAB
  2. Dotychczas zamowione przez Użytkownika usługi Serwisu Forum PC LAB będą świadczone w okresie wypowiedzenia tj. do dnia 29 listopada 2024 r.
  3. Po ogłoszeniu zamknięcia Serwisu Forum od dnia 30 października 2024 r. zakładanie nowych kont w serwisie Forum PC LAB nie będzie możliwe
  4. Wraz z zamknięciem Serwisu Forum PC LAB, tj. dnia 29 listopada 2024 r. nie będzie już dostępny katalog treści Forum PC LAB. Do tego czasu Użytkownicy Forum PC LAB mają dostęp do swoich treści w zakładce "Profil", gdzie mają możliwość ich skopiowania lub archiwizowania w formie screenshotów.
  5. Administrator danych osobowych Użytkowników - Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie zapewnia realizację praw podmiotów danych osobowych przez cały okres świadczenia usług Serwisu Forum PC LAB. Szczegółowe informacje znajdziesz w Polityce Prywatności

Administrator informuje, iż wraz z zamknięciem Serwisu Forum PC LAB, dane osobowe Użytkowników Serwisu Forum PC LAB zostaną trwale usunięte ze względu na brak podstawy ich dalszego przetwarzania. Proces trwałego usuwania danych z kopii zapasowych może przekroczyć termin zamknięcia Forum PC LAB o kilka miesięcy. Wyjątek może stanowić przetwarzanie danych użytkownika do czasu zakończenia toczących się postepowań.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Axapies

Problem Acer Aspire 5720G

Rekomendowane odpowiedzi

Mam niestety problem taki, że po 10-15 minutach grania, w obojętnie jaką grę, ilość klatek spada nawet o połowę. Sytuację poprawia restart gry, jednak po kolejnych 10 minutach następuje to samo. Długo przeglądałem forum, jednak odpowiedzi na swój problem nie znalazłem.

 

Gry w jakie grałem to m.in

Heroes V: Dzikie Hordy

Wiedźmin

z tych starszych:

Fifa 2003

Soldier of Fortune 2: Gold Edition

 

mój sprzęt to notebook

Acer Aspire 5720G

Core2Duo 1,5ghz 667mhz fsb, 2mb l2 cache

radeon HD 2300 Hyper Memory

3gb DDR2

Vista 32bit SP1

 

Nie jest to demon prędkości

, ale przed wspomnianym spadkiem fps'ów gry chodzą naprawdę przyzwoicie

Czy da się coś z tym zrobić? Zaznaczam, nie jestem specem komputerowym :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpewniej system chłodzenia wymaga przeczyszczenia z kurzu. Sprawdź temperatury bo wygląda na to, że CPU/GPU przechodzą w tryb "oszczędny", w wyniku przegrzewania się.

 

Temperaturę procesora możesz sprawdzić np. darmowym programem CoreTemp: http://www.alcpu.com/CoreTemp/

GPU możesz monitorować darmowym programem GPU-Z (zakładka sensors): http://www.techpowerup.com/downloads/SysInfo/GPU-Z/

Sprawdź temperatury gdy komputer nie jest obciążony oraz, gdy jest obciążony - jezeli będzie to gra to uruchom oba programy, potem grę, a gdy zauwazysz spadek wydajności zamknij grę i zobacz szybko, jakie są tmperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU procesora to:

bez obciążenia: 64-66C

przy spadku wydajności: 74C dla obu procesorów.

 

natomiast GPU, przed spadkiem i przy spadku widnieje coś takiego: gpuc.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli GPU-Z nie monitiruje GPU. Tak czy siak przy takim procesorze te temperatury to dość sporo. Powinieneś zdjąć tylną klapę i odkręcić plastikową obudowę wentylatora (trzy śrubki). Po zdjęciu wentylka będzie widoczny za nim radiator. Jeżeli zebrał się na nim kurz (a także w "tubie" wentylacyjnej wentylatora) koniecznie usuń go. Moża to zrobić (ostrożnie oczywiście) odkurzaczem z nasadką ze szczoteczką (najczęściej są okrągłe). Starając się nie naciskać wygrzeb odkurzaczem kurz. To samo nalezy zrobić ze zdjętą klapką - odkurzyć otwory wentylacyjne (w tym modelu są trzy).

 

Jeśli to nie to, spróbuj coś z tyłu podłożyć pod lapka (pamiętając o tym aby otwory wentyalcyjne (zwłaszcza ten blisko tylnego rogu, z prawej - patrząc od spodu) nie były zasłonięte. Jeżeli to obniży temperatury niewykluczone, że lapkowi przyda się podkładka z nawiewem.

 

Ostatecznie jednak najlepiej zacząć od odkurzenia wentylacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za pomoc. Dzisiaj postaram się go przeczyścić i napiszę czy podziałało.

Jeśli to nie pomoże, czy gwarancja obejmuje takie problemy? Jeśli tak to panowie w serwisie będą musieli się pomęczyć ;)

 

Jeszcze pytanie. Zauważyłem, ze po włączeniu notebooka temp oscyluje około 50-52C, po jakiś paru minutach podskakuje do 60, normalne to?

 

Wentylator, jak i otwory przeczyściłem, aczkolwiek były tam śladowe ilości kurzu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

70 stopni w trakcie typowej pracy to sporo. Jednakże temperatury procesora wydają się być w granicach bezpieczeństwa, i to raczej nie on powoduje spadek wydajności. Niewykluczone, że to Radeon się przegrzewa. W tym lapku są dwa radiatory, na dwóch rurkach cieplnych. Jeżeli przegrzewa się CPU to przegrzewa się GPU (radiator CPU jest pierwszy, GPU drugi). Dokładne przeczyszczenie wentylacji (GPU) wymaga demontażu tego pierwszego. Nie mając dostępu do pomiaru temperatur procesora grafiki najlepiej jednak wybrać się do serwisu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za pomoc i rady. Tak też zrobię i wybiorę się do serwisu, bo sam nie chce ingerować w sprzęt w obawie, że coś rozwalę ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Fighter, ja nie rozumiem i nie zrozumiem fenomenu grupek i discordów. Bałagan, zero retencji informacji. Nigdy tego nie zrozumiem. Uwielbiam przecież dużo nowych rzeczy i nie jestem typowym "dinozaurem" (bo w życiu trzeba elastycznym być), ale według mnie to nie ma nic wspólnego z nowoczesnością. To zwyczajna preferencja i wiek nie ma tu nic do rzeczy, chociaż większość utrzymuje, że to wiek. Przecież ja tak samo umiem korzystać z Discorda i innych kanałów informacji, tylko po prostu nie jestem do nich przyzwyczajony. Jestem z tej generacji analogowo-cyfrowej i my chyba mamy najgorzej. Jednocześnie jestem naprawdę z tego dumny i szczęśliwy, bo mogę doświadczyć obydwu światów. To najelastyczniejsza generacja ever. Przeżyliśmy upadek prasy (pamiętamy zapach farby drukarskiej), słyszeliśmy dźwięk modemu kiedy się łączyliśmy w końcówce lat 90-tych z Internetem, wiemy co to jest PPP i jednocześnie korzystamy ze wszystkiego co nowe (np. ChatGPT) i nie możemy się pogodzić z napływem szlamu w internecie... a taki napływ jest największy w najnowszych mediach, ze względu na to, że każdy z nich korzysta - starszy lub młodszy. W ostateczności jak wszystko zamkną to zostają grupy dyskusyjne - powrót do totalnych korzeni. Pisał ktoś kiedyś? One po prostu nigdy nie padną i bardzo tam jest przyjemnie, tylko też jak w każdym środowisku jest grupa wzajemnej adoracji My również taką w sumie jesteśmy, tylko różnimy się tym, że jest nas znacznie więcej i przeżyliśmy wspólnie chyba nawet więcej lat. Ja nie mogę się otrząsnąć i będę do 29 wciąż tu zaglądał, ale dobrze, że mamy chociaż wspólne miejsce na ITH. To jest po prostu dla mnie ostra rewolucja. Tak jak Windows Longhorn itp. To po prostu nowy etap, a człowiek się wiele nie zmienił, tylko się dostosowuje jak kameleon. Ja z tego miejsca pragnę Wam właśnie życzyć, byście nie zabijali wewnętrznego dziecka, bo to ono powoduje, że jesteśmy tak elastyczni. Wszystko dzięki ciekawości świata. No płakać się chce nie ukrywam i mnie to bardzo wzrusza, nie wiem jak Was. Żarty żartami, ale tyle lat spędzonych wspólnie, że aż dziw, że dopiero teraz się to stało. Nie dociera do mnie jak silną społecznością byliśmy, że jedynie upadek serwisu kompletny mógł nas rozdzielić, a forum było cały czas przecież aktywne. Nawet jeśli nie spamowaliśmy codziennie, to każdy zawsze wchodził od czasu do czasu. Dziękuję z tego miejsca tym wszystkim osobom, które nas zagoniły na ITH i w ogóle przygotowały miękkie lądowanie na chmurce nostalgii (azgan i wszyscy jemu podobni). Sobie dziękuję za to, że miałem siłę, by powysyłać te pmki, bo myślę że to też trochę dało. Czuję, że to do mnie należało po tylu latach. Ludzie, którzy byli nieaktywni od kilkunastu lat się nagle obudzili dzięki fajnemu systemowi powiadomień w IPB. Jesteście niesamowici!
    • Niestety to naturalna kolej rzeczy. Czasy sie zmieniają i ludzie nie korzystają z takich kanałów komunikacji jak forum. Mimo że jestem młodym pierdzifonem to korzystałem z różnych forów od ponad 10 lat. Tutaj dzięki pomocy społeczności tworzyłem swój pierwszy zestaw PC, który dopiero niedawno poszedł w odstawkę (9 lat miał stary farfocel). Dziękuję także arcymistrzowi doradzania który doradził mi tu wzięcie GTX 960 z jednym wiatrakiem. Myślę że było to jedno z najlepszych posunięć w mojej karierze, żeby go posłuchać.   Teraz zestaw komputerowy będzie dobierać AI i eksperci z TikToka. Jeśli ktoś to czyta, to korzysta z tego forum i raczej równo ma pod sufitem ale brońcie się przed tym syfem jakim jest TikTok, bo zostanie Wam tylko młotek parowy w mózgu i będziecie mogli tylko przywalić nim w sumienie.
    • W sumie skłaniam się bardziej ku takiej opcji. Czy moglibyście mi pomóc dobrać resztę podzespołów pod taki setup?
    • Wszyscy nie żyjecie. To stacja Dharmy.
    • @sideband Prawdopodobnie odnosisz się do postaci, która stała się memem internetowym, określaną potocznie jako "łysy z Brazzers". Jest to aktor pornograficzny Keiran Lee, znany z różnych produkcji dla dorosłych. W memach często nazywany jest "lekarzem", ale jest to tylko humorystyczne odniesienie do ról, jakie odgrywał w filmach dla dorosłych, i należy traktować to wyłącznie jako żart. Mem zyskał popularność dzięki absurdalności i humoru, które internauci odnajdują w łączeniu różnych stereotypowych postaci z zupełnie nieoczekiwanymi rolami czy sytuacjami. Można powiedzieć, że humor związany z tym memem polega na całkowitym oderwaniu od rzeczywistości i przerysowaniu zawodowych ról aktorów.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...