Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Fuudimitzu

Dobra rada: Overscan

Rekomendowane odpowiedzi

Wiecie czym jest overscan? Jeżeli nie wiecie to zapraszam na wiki: http://en.wikipedia.org/wiki/Overscan :E

W temacie chodzi mi o to jak ta mało komu znana funkcja telewizora wpływa na obraz z naszych konsol (i PC). Overscan rozciąga obraz wyświetlany na telewizorze poza jego "rogi", nawet natywna rozdzielczość jest rozciągana (chyba że pochodzi z PC), tracimy całkiem pokaźną ilość pikseli z każdej strony i oczywiście pogarsza się jakość obrazu. Najciekawsze jest to że robi to niemal każdy tv na rynku! Nie wiem jak z innymi tv ale Samsungi z roku 2009 (seria B konkretnie) mają funkcję wyłączenia overscanu, tu są dwie fotki pokazujące jego działanie:

2c509bebd99a30c3m.jpg 454a8e82e6217516m.jpg

Na pierwszym overscan jest włączony (telewizor ustawiony na tryb 16:9, czyli standard), na drugim wyłączony (telewizor ustawiony w tryb "dopasuj do ekranu", tak ta funkcja nazywa się w Samsungach). Jak widać obraz na pierwszym jest większy, elementy hud'a są znacznie bliżej rogów ekranu, tv uciął sporo pikseli. Na drugim mamy pełny przesyłany przez konsolę obraz, jest trochę mniejszy i lepszej jakości, "bardziej natywny" że tak powiem (na "super" fotkach oczywiście tego nie widać) :)

Overscan jest obecny zarówno w tv HD Ready jak i Full HD, nawet natywny sygnał 1080p jest rozciągany na telewizorze FHD! Monitorów nie dotyczy ten problem, wyświetlają one obraz pełnej wielkości.

Konkluzja: Walczmy z overscanem! :E Sprawdzajcie czy wasze tv posiadają funkcję jego wyłączenia, zapewni wam to trochę lepszy obraz, sygnał 720p na tv FHD na pewno będzie wyglądał lepiej :)

Kolejne przykłady:

9ba65a153f9a8bfem.jpgbe67be08bf9b055em.jpg wył (zwróćcie uwagę na poziomy "pasek" na dole)

a317d69c5076617cm.jpgf8cb6aef4ba2a119m.jpg wył (góra i dół listy gier)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Konkluzja: Walczmy z overscanem! :E Sprawdzajcie czy wasze tv posiadają funkcję jego wyłączenia, zapewni wam to trochę lepszy obraz, sygnał 720p na tv FHD na pewno będzie wyglądał lepiej :)

Aleś tu rewolucję wymyślił - przy HD mam zawsze tę funkcję wyłączoną (Samsung z serii A) :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Każdy Samsung z A taką opcję, pod warunkiem, że sygnał jest podłączony pod HDMI2.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Aleś tu rewolucję wymyślił - przy HD mam zawsze tę funkcję wyłączoną (Samsung z serii A) :D

I zapewne sporo innych "bardziej obcykanych" też, tyle że masa osób nie ma o tym pojęcia :)

Każdy Samsung z A taką opcję, pod warunkiem, że sygnał jest podłączony pod HDMI2.

U mnie (B450) działa na każdym gnieździe (HDMI).

Przydałoby się wiedzieć czy w innych markach jest coś podobnego, piszcie ludzie :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak wrócę do domu, to sprawdzę - mam TV jak z siga podłaczam konsolę przez HDMI, ale nie wydaje mi się, żebym miał Overscan włączony...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jak wrócę do domu, to sprawdzę - mam TV jak z siga podłaczam konsolę przez HDMI, ale nie wydaje mi się, żebym miał Overscan włączony...

Większość tv zapewne overscanuje obraz w standardowym 16:9 (ustawionym jako tryb obrazu), oczywiście nie tylko w przypadku stuffu podłączonego pod HDMI (tu można jeszcze dodać wszelkiego rodzaju "enki", "cyfry" itp), "zwykłe" kanały telewizyjne też są overscanowane. W ogóle nie rozumiem po co ten relikt przeszłości funkcjomuje w nowoczesnych telewizorach, tym bardziej LCD.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Większość tv zapewne overscanuje obraz w standardowym 16:9 (ustawionym jako tryb obrazu), oczywiście nie tylko w przypadku stuffu podłączonego pod HDMI (tu można jeszcze dodać wszelkiego rodzaju "enki", "cyfry" itp), "zwykłe" kanały telewizyjne też są overscanowane. W ogóle nie rozumiem po co ten relikt przeszłości funkcjomuje w nowoczesnych telewizorach, tym bardziej LCD.

Dokładnie. tymbardziej, że pogorsznie jakości wyświetlanego obrazu jest znaczne przy włączonym overscanie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szkoda, że twórcy gier biorą pod uwagę istnienie overscanu i przesuwają elementy HUD-a bardziej na środek ekranu. Wolałbym, żeby wszystkie wskaźniki w grach (jeśli są) znajdowały się przy samych brzegach, albo chociaz powinna być opcja ich przesunięcia. Ale i tak najfajniej prezentują się gry ze znikającym albo sprytnie ukrytym hudem :)

zapewni wam to trochę lepszy obraz, sygnał 720p na tv FHD na pewno będzie wyglądał lepiej

A posiadacze Xboxa 360 korzystający z wyświetlaczy full HD niech pamiętają, że samą konsolę można ustawić w tryb 1080p, co w połączeniu z wyeliminowaniem overscanu w TV daje najlepszy możliwy obraz do wyciągnięcia z takiej konfiguracji (przy jednoczesnym zmniejszeniu input laga).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Szkoda, że twórcy gier biorą pod uwagę istnienie overscanu i przesuwają elementy HUD-a bardziej na środek ekranu. Wolałbym, żeby wszystkie wskaźniki w grach (jeśli są) znajdowały się przy samych brzegach, albo chociaz powinna być opcja ich przesunięcia. Ale i tak najfajniej prezentują się gry ze znikającym albo sprytnie ukrytym hudem :)

Dokładnie, MGS4, Killzone 2, SC4 (i zapewne wiele innych), wszystko wskazuje na to że były robione pod overscan, elementy hud'a znajdują się za blisko środka ekranu.

A posiadacze Xboxa 360 korzystający z wyświetlaczy full HD niech pamiętają, że samą konsolę można ustawić w tryb 1080p, co w połączeniu z wyeliminowaniem overscanu w TV daje najlepszy możliwy obraz do wyciągnięcia z takiej konfiguracji (przy jednoczesnym zmniejszeniu input laga).

No chyba że sam tv skaluje lepiej niż konsola (no ale wtedy zostaje input lag) :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No właśnie, coś jest w tym, co pisze teaser2, bo sprawdziłem i nie mogę znaleźć w TV opcji Overscan. Mam TV przez HDMI, w konsoli ustawione 1080p, a proporcje w TV na 16:9. Więc chyba tak jak trzeba....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
No właśnie, coś jest w tym, co pisze teaser2, bo sprawdziłem i nie mogę znaleźć w TV opcji Overscan. Mam TV przez HDMI, w konsoli ustawione 1080p, a proporcje w TV na 16:9. Więc chyba tak jak trzeba....

No właśnie musisz pogrzebać w opcjach proporcji w tv, 16:9 i 4:3 to zapewne nie jedyne opcję, działaj :)

16:9 to tryb w którym obraz jest overscanowany niestety.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
No właśnie musisz pogrzebać w opcjach proporcji w tv, 16:9 i 4:3 to zapewne nie jedyne opcję, działaj :)

Fakt, jest taka opcja, co się nazywa Bez Overscanu. I fkatycznie trochę mnie poobcinane jest dookoła...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie zawsze. Dla przykładu samsung A656 po podłączeniu Xboxa 360 w trybie 1080p i ustawieniu telewizora w trybie "PC" ma do wyboru tylko dwie opcje - 4:3 i 16:9, z tym że to 16:9 to jest pełne 1080p, co do piksela. Po prostu telewizor w trybie PC z obrazem nie robi już nic.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nie zawsze. Dla przykładu samsung A656 po podłączeniu Xboxa 360 w trybie 1080p i ustawieniu telewizora w trybie "PC" ma do wyboru tylko dwie opcje - 4:3 i 16:9, z tym że to 16:9 to jest pełne 1080p, co do piksela. Po prostu telewizor w trybie PC z obrazem nie robi już nic.

Wiem :) Jeżeli tv myśli że jest podłączony do pc to nie overscanuje (przynajmniej nie natywnej rozdzielczości), konsola podłączona przez D-Sub?

Fakt, jest taka opcja, co się nazywa Bez Overscanu. I fkatycznie trochę mnie poobcinane jest dookoła...

Chodzi o tv z sygny? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a gdzie jest ta opcja w samsungach serii A?milekp my mamy takie same tv to mozesz naprowadzic dokladnie.patrzylem w opcjach i nie moge znalesc,podlaczylem tez konsole pod wejscie hdmi2 i tez nie moge znalesc... :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Samsung A:

Menu -> Obraz -> Opcje obrazu (na samym dole) -> Rozmiar

Przy okazji prosty sposób na sprawdzenie czy mamy overscan na xboxie (znalazłem kiedyś na jakimś zagranicznym forum): trzeba włączyć na x-ie jakąś muzykę i odpalić tą wizualizację na pełen ekran. Cały "vizualizer" powinien mieć cieńką czarną obwódkę naokoło, jeśli jej nie ma to znaczy, że obraz jest rozciągnięty.

Innym sposobem (pewnie dokładniejszym) byłoby nagranie na pendrive jakiegoś obrazka/zdjęcia w rozdzielczości 1080p, otworzenie go na xboxie i sprawdzenie czy nam się cały mieści na ekranie.

Albo skorzystać z tego "gotowca" :) :

http://www.tigerdave.com/images/testpatter...80_overscan.gif

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ale i tak najfajniej prezentują się gry ze znikającym albo sprytnie ukrytym hudem :)

Taka mała dygresja, bo od razu pomyślałem o Dead Space, gdzie IMO HUD został doskonale rozwiązany. :)

Ogólnie wszelkie informacje zawarte w tym temacie jak najbardziej mi się przydadzą, ale dopiero jak wymienię monitor na LCD TV, czyli dopiero w nowym mieszkaniu...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Taka mała dygresja, bo od razu pomyślałem o Dead Space, gdzie IMO HUD został doskonale rozwiązany.

To pewnie telepatia, bo jak pisałem to zdanie to myślałem własnie o Dead Space; hud z tej gry mi utkwił w pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
To pewnie telepatia, bo jak pisałem to zdanie to myślałem własnie o Dead Space; hud z tej gry mi utkwił w pamięci.

Nie tyle hud utkwił w pamięci, co raczej jego brak. ;) Pozostał sam klimat, że się tak wyrażę. IMO jeden z najlepszych w ostatnich latach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sprawdziłem wczoraj, na Samsungu A330 na hdmi2, gdzie mam podpiętą konsolą miałem overscan, wyłaczyłem i .... no coś tam lepiej. Na hdmi1, gdzie mam podpięty komputer jest jedna opcja 16:9 i nic więcej nie da się zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Temat z cyklu tych "Jak dacie jasnosc na maxa, to obraz bedzie paskudny! Walczymy z podswietleniem i skrecamy to na 30%" :E Ech ludzie, ludzie...

Ta funkcja jest bardzo przydatna jesli chcemy miec obraz full screen. Rzecza oczywista jest ze skalowanie zawsze pogorszy jakosc obrazu. Zreszta mowimy tu o budzetowych telewizorach LCD, wiec o jakosci i tak mowy byc nie moze :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Temat z cyklu tych "Jak dacie jasnosc na maxa, to obraz bedzie paskudny! Walczymy z podswietleniem i skrecamy to na 30%" :E Ech ludzie, ludzie...

Ta funkcja jest bardzo przydatna jesli chcemy miec obraz full screen. Rzecza oczywista jest ze skalowanie zawsze pogorszy jakosc obrazu. Zreszta mowimy tu o budzetowych telewizorach LCD, wiec o jakosci i tak mowy byc nie moze :E

Ale jesteś marudny :E

Budżetówki są coraz lepsze, ewolucja postępuje ;) Skoro prostym zabiegiem można poprawić sobie jakość obrazu to czemu nie? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No ja zauważyłem różnice - więcej widać dookoła, ale w ostrości to ciężko stwierdzić różnice. Tak więc o poprawie jakości raczej nie ma co mówić, jedynei pola widzenia...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Tematy

• Odpowiedzi

• @resistance no cos w tym jest. tylko realia sie zmienia za te nascie lat. juz nowych spalinowych nie bedzie. corsa wieczna tez nie bedzie leasing/ floty bardzo napedzaja rynek. .ogolnie jest teraz jakas patologia. w mojej miejscowossic <10k jest kilku/nastu? mechanikow. kazdy z nich naprawia "na czas" i najchetniej pompowal by tylko kola, wymienial wycieraczki i dolewal plynu. kazda powazna usterka, to dla nich przeklenstwo. strata czasu. wiadomo z czego to wynika, z ilosci samochodow i ich coraz wiekszego skomlikowania techologicznego. nie wiesz jak szczesliwy jestem, ze nie musze ich odwiedzac, bo wlasnie mam auta w lesingu. nowe. serwisowane. duzym lukiem omijam ten lokalny syf i burdel. jeden z nich to EV. dodatkowe szczescie, ze nie musze w ogole korzystac ze stacji paliw i sie zastanawiac co ewntualnie loklanie tankuje. pelna wolnosc. i to jest dobra przyszlosc. koniec kowali samochodowych, ktorych coraz bardziej skomlikowana technologi spaliowa rozklada na lopatki. gdzie to oni ci mowie, na kiedy MOZE zrobia i to ty musisz sie ze swoim zyciem dostosowas do nich. no chore i patologiczne.
    • Wystarczy w zupełności coś takiego: https://www.pepper.pl/promocje/msi-b450-tomahawk-max-ii-407802  
    • Płyty b460 dla i5 mają max 2666mhz nie da się szybszych kosci. Intel co prawda jest mniej wrażliwy od ryzena na wolniejszy ram, ale mimo wszystko na szybszym działa lepiej.
    • Nie ma sensu, jest duże ryzyko uszkodzenia, na fabrycznym glucie powinieneś zrobić wystarczająco wysokie zegary.
    • Witam, Planuję zakupić złożenie komputera w X-Kom, cel - głównie do gier. Kosz nie chciałbym aby za mocno przekroczył 8tyś zł. Chciałbym aby miał procesor i kartę graficzną AMD, gdyż jestem zadowolony z poprzedniej generacji AMD, którą używam aktualnie. Procesor: AMD Ryzen 7 3700X Chłodzenie procesora: SilentiumPC Fortis 3 140mm Karta graficzna: Gigabyte Radeon RX 6700 XT GAMING OC 12GB GDDR6 Płyta główna: MSI B450 GAMING PLUS MAX RAM: Patriot 16GB (2x8GB) 3600MHz CL18 Viper Steel Zasilacz: SilentiumPC Supremo FM2 650W 80 Plus Gold Obudowa: SilentiumPC Signum SG1V EVO TG ARGB System operacyjny: Windows 10 Home Karta sieciowa wireless: ASUS PCE-AC58BT (2100Mb/s a/b/g/n/ac) BT 5.0 Link do listy: https://www.x-kom.pl/lista/m6u38kfmh Z góry dziękuję za sugestie!   Pozdrawiam, a.
  • Aktywni użytkownicy

• Dodaj nową pozycję...