Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Tar-Minyatur

Przejście z s775 na AM3/LGA1366

Rekomendowane odpowiedzi

W grudniu zeszłego roku kupiłem zestaw komputerowy (taki, jak w sygnaturze). Byłem wtedy młod(sz)y i nie tak dobrze jak dziś orientujący się na rynku. Od tego czasu rynek wywrócił się do góry nogami, jak zwykle zresztą. Podjąłem decyzję o zmianie platformy na bardziej przyszłościową. Nie całego komputera, a trzech elementów- procesora, płyty i pamięci RAM. Stare komponenty zamierzam sprzedać na Allegro lub w pokrewny sposób (niestety, nie jestem pewien, jak przedstawia się kwestia gwarancji. Zestawu nie składałem sam, a tylko dobrałem do niego elementy w "Perfektusie", tamtejsza gwarancja obejmuje cały zestaw, nie mam pewności, czy także wszystkie elementy z osobna, więc wysokich cen raczej nie uzyskam), w ich miejsce wstawię nowe.

Zachowuję się nieco dziwnie; nie oczekuję wzrostu wydajności, zależy mi tylko na wydłużeniu życia komputerowi poprzez uzyskanie możliwości późniejszej zmiany komponentów na nowsze, przy okazji chcę zdobyć płytę z dwoma złączami PCI Express x16, na potrzeby CrossFire.

Chcę wydać stosunkowo niewielkie pieniądze. Sądzę, że premiera Core i5 jesienią spowoduje spadek cen procesorów dumnie teraz zwących się "Core i3", w tym mojego, więc planuję dokonać zmiany paradoksalnie jak najszybciej, by drogo sprzedać to, co mam teraz.

Za E8400, pamięci HyperX i płytę Asusa spodziewam się dostać ok. 1000-1200 zł w dość optymistycznym wariancie. Zaprojektowałem trzy opcje wymiany, przy czym druga jest zupełnie bezsensowna, skoro i tak w 2010 wymieniałbym na sześciordzeniowiec.

Ceny z gral.pl

 

Zestaw 1

 

AMD Phenom II X3 720 BOX (2.8GHz, Triple Core, 6MB, 95W, AM3) Black Edition- 529 zł

Gigabyte MA790XT-UD4P, AMD 790X, DDR3, SATA2, RAID, FW, GBLAN, ATX AM3- 489 zł

DDR3 4GB 1333MHz Kingston (2x2GB, DualDDR, CL9)- 251 zł

Razem 1269 zł, co każe mi zapłacić w rozliczeniu nie więcej niż dwieście złotych. Z drugiej strony, może lepiej wziąć X3 710, bo niewykluczone, że i tak znowu nie znajdę czasu na podkręcanie, skoro od siedmiu miesięcy nie tknąłem nawet taktowania E8400?

 

Zestaw 2

RAM i MB idetyczne jak wyżej, procesor AMD Phenom II X4 955 BOX (3.2GHz, Quad Core, 6MB, 125W, AM3) Black Edition- 968 zł

Razem 1708 zł. Nie potrzebuję tak naprawdę wydajności tego procesora na ten moment, ale jego ceny mogą sporo spaść po premierze X4 965. Mimo wszystko, jest to zły procesor, skoro i tak chcę wymieniać za rok, dwa.

 

Zestaw 3

 

Intel Core i7 920 4x2.66 GHz BOX (LGA1366, QPI 4.8, 8MB)- 1149 zł

Gigabyte EX58-UD3R, X58, TripleDDR3, SATA2, RAID, GBLAN, FW, ATX, Core i7- 768 zł

DDR3 6GB 1333MHz Corsair XMS3 (3x2GB, Triple, CL9)- 446 zł

Razem 2363 zł. Za ten zestaw zapłaciłbym tyle, co za zestaw pierwszy bez sprzedawania starych części... Cóż, cena mordercza, wydajność mordercza. W dodatku również Core i9 będzie oparte o chipsety X58, co daje szansę zdobycia prędzej czy później dwunastowątkowca...

Nie ukrywam, zawsze wolałem AMD i ATI, ale od Phenoma II odrywa mnie fakt, że niedługo, ale być może za późno dla mnie wyjdą chipsety 8xx ze zintegrowanym czymśtam sieciowym, więc chyba nie ma sensu inwestować w 790?

Proszę o doradzenie mi najlepszej opcji modernizacji, a także rozjaśnienie mi, czy gwarancja na cały zestaw obejmuje poszczególne komponenty także po ich wymontowaniu... Co ja mówię, jasne, że nie obejmuje, nawet, jeżeli modernizacji dokonam w tym samym sklepie... Szkoda.

Proszę o nieograniczenie się do instrukcji "Podkręć procesor!". Po pierwsze, nie znalazłem na to czasu od grudnia, a więc nie znajdę i teraz, po drugie zależy mi na przyszłościowości. I, nie ukrywam, zbyt już sie przyzwyczaiłem do myśli o zbliżającej się modernizacji.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Zdaję sobie sprawę, że w zestawie obecnym, nie wspominając o tych "nowych" karta jest i będzie wąskim gardłem, ale do moich zastosowań na razie wystarczy, a potem zmienię na 5850, nawet w CrossFire.

Ach, o zastosowaniach? Bardzo dużo pracy z wykorzystaniem Microsoft Office'a, czasami oglądanie filmów, na razie nie w jakości HD, ale w przyszłości z całą pewnością, gra w rozdzielczościach 1280x960 i 1680x1050... Tutaj nie kryję, że i7 pociąga mnie głównie z powodu "Empire: Total War".

PS. Czy chłodzenie "Scythe Katana >>uniwersalne<<" będzie się dało zamontować z inną niż 775 podstawką?

Jeszcze raz dziękuję za wszelką pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Odświeżam. Przepraszam za dwa posty, ale bardzo zależy mi na zasięgnięciu Waszej opinii.
Wg mnie pomysł bez sensu.

Przedłużysz sobie żywotnośc kompa ale za jaką cene? Za rok te szpeje będa warte 50-60% ich dzisiejszej ceny (zakładając że cena dolara nie skoczy do góry)

Jeśli ci brakuje mocy to sobie podkręc tego E8400 albo kup Q9550, jest tylko trochę słabszy od i7 920 a kręci się też nieźle. Sprzedasz E8400 za ~400-500zł, dołozysz 400-500zł i będziesz miał kompa niewiele ustepującego i7 920.

 

i7 kupisz sobie jak ci już q9550 nie wystarczy, (czyli gdy będziesz musiał kupić duuuzo mocniejsza kartę od tego 4850) tyle że wtedy wydasz kupę kasy mniej albo za te same pieniądze kupisz 2x lepszy sprzęt.

 

Ale ok, róbta co chceta ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesiadka na zestaw I w Twoim przypadku to nieporozumienie. Przecie PII 720 nie jest wcale lepszy od E8400. Szczególnie w twoich zastosowaniach nie zauważysz różnicy.

Zestaw II już lepszy ale imo lepjej zainwestować w Q9550. Taniej i trochę większa wydajność niż przy PII 955.

 

W dodatku również Core i9 będzie oparte o chipsety X58, co daje szansę zdobycia prędzej czy później dwunastowątkowca...

Czy do twoich zastosowań naprawdę potrzebne Ci 12 wątków które zapewne będą bardzo dużo kosztować? :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co chcesz zrobić jest wg mnie głupie... To co Tar , zyskasz naprawdę niewiele więcej powera i to jaki kosztem , proponuję kupić dobre chłodzenie i kręcić E8400 na poziomie 4 Ghz , to naprawdę dobry procek pod O/C ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie daj się tym gadkom o przyszłościowości. Gdybyś miał jakiś naprawdę stary komp to kupno AM3/LGA1366 miałoby sens ale e8400 to nadal bardzo porządny proc brakuje mu tylko trochę OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...