Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Vega

Platforma Socjalistyczna, czyli akcyza na napoju luksusowym

Rekomendowane odpowiedzi

Uhm. Przepraszam za ewentualne seplenienie, ale właśnie szukam swojej szczęki. Jak dotąd bezskutecznie. Walnęło mnie po oczach i uszach przemówienie platformerskiego senatora Rulewskiego, który chce aby w Polsce napoje takie jak Coca Cola zostały uznane za produkty LUKSUSOWE! Jakby tego było mało, oczekuje ów senator, że na plastikowych butelkach Coca Coli i innych napoi aromatyzowanych pojawi się banderola, oznaczająca dodatkowe opodatkowanie (akcyza), około 30 groszy na butelce.

Argumenty senatora:

1. Mamy kryzys, szukamy pieniążków (jeszcze nie znudziła im się ta formułka??)

2. Chcemy chronić dzieci przed próchnicą

3. Chcemy chronić środowisko

Uhm. Niech no mnie ktoś uszczypnie, bo oczom i uszom nie wierzę :o .

1. Normalka, dla Platformy teraz jest to wymówka na wszystko (raptem przedwczoraj pan premier ogłosił przecież wszem i wobec, że w czasach kryzysu, na posiedzeniach Rady Ministrów nie będzie już ciasteczek, tylko owocki i warzywka - przy okazji będzie się rząd zdrowiej odżywiał).

2. O'RLY?

3. Moża wymyślić cos głupszego? Przykładowo Niemcy (i nie tylko) działają REALNIE, a nie propagandowo. W wielu sklepach są automaty na plastikowe butelki, wypłacające pieniądze za zwrot. Rozumiem, że dodatkowe 30 groszy w akcyzie zmniejszy liczbę butelek na trawnikach, na plażach, w lasach, itd? :hmm: Trochę się pan senator zapętlił, bo to mają być pieniądze na łatanie rzekomo nieistniejącej dziury budżetowej. Gdzie tu więc związek z recyclingiem, na który pan senator także zwracał uwagę?

No i jeszcze perełka: senator liberalnej Platformy powiedział mediom: Coca Cola i napoje podobne są dla ludzi zamożnych. To są rzeczy ekskluzywne. Ich zamożnych nabywców będzie stać na wyższe opłaty.

Normalnie... :hmm: Eee?

Jedno ze źródeł: http://www.pardon.pl/artykul/9235/_/8 . Sam akurat wysłuchałem pana senatora, najpierw w TVP Info, potem trochę w TVN24.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wypowiedź jednego człowieka nic nie zmieni. Ponoć jakiś geniusz z LPR-u chciał usunąć 'ż', 'ch' i 'ó' - i jak dotąd, nie udało mu się. Dlatego też śmiem twierdzić, że jedna osoba nie ma mocy ustawodawczej.

A w razie czego użyjemy jedynego skutecznego w Polsce sposobu - wideł i pochodni.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Cypis_01

Może dla niego człowiek zamożny to ktoś kto nie śpi pod Biedronką i nie prosi o brakujące 50gr? Cola ostatnio i tak podrożała, więc z tą akcyzą może już dobić do 6zł.

To niech Coca-Cola będzie dostępną od 18 roku życia. :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No pardon, a to Coca-Cola nie jest dobrem luksusowym? Jest dobrem pierwszej potrzeby? Umrzesz, jak się jej nie napijesz? :E

A tak bardziej serio (chociaż nie wiem, czy bardziej...) - :rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Może dla niego człowiek zamożny to ktoś kto nie śpi pod Biedronką i nie prosi o brakujące 50gr? Cola ostatnio i tak podrożała, więc z tą akcyzą może już dobić do 6zł.

To niech Coca-Cola będzie dostępną od 18 roku życia. :lol2:

Coca Cola, Coca Colą, ale projekt senatorski Platformy (Rulewski jest jedynie pomysłodawcą) obejmuje wszystkie napoje słodkie i aromatyzowane. Coca Coli używa jako populistycznego hasełka i przykładu. Jakby tego było mało, przybrał to we wdzianka kryzysu. Od czasów PiSu, takiej głupoty jeszcze nie słyszałem :E .

No ładnie. Może nam się rozwinie szara strefa i nielegalny przemyt oranżady :D . Ruski spiryt w plastikowych butelkahc jest już dostatecznie popularny, więc ruska oranżada w plastikowych butelkach też może mieć niezły zbyt :E .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Cypis_01
Coca Cola, Coca Colą, ale projekt senatorski Platformy (Rulewski jest jedynie pomysłodawcą) obejmuje wszystkie napoje słodkie i aromatyzowane. Coca Coli używa jako populistycznego hasełka i przykładu. Jakby tego było mało, przybrał to we wdzianka kryzysu. Od czasów PiSu, takiej głupoty jeszcze nie słyszałem :E .

No ładnie. Może nam się rozwinie szara strefa i nielegalny przemyt oranżady :D .

Później będzie akcyza na luksusowe kosmetyki, bo przecież szarym mydłem też się człowiek umyje. :E

Oczywiście też na komputery, bo "640 KB pamięci operacyjnej powinno każdemu wystarczyć". :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

już nic mnie nie zadziwi, platforma od zawsze jawiła się jako następcy SLD, nigdy nie wierzyłem w jej liberalne zamiary (no, póki była Gilowska to jeszcze), ale w sumie w każdej partii są różne poglądy różnych jej członków

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
już nic mnie nie zadziwi, platforma od zawsze jawiła się jako następcy SLD, nigdy nie wierzyłem w jej liberalne zamiary (no, póki była Gilowska to jeszcze)

Jaki sens ma to co napisałeś, poza tym że starasz się propagandowo pobełkotać? :hmm:

ale w sumie w każdej partii są różne poglądy różnych jej członków

I trzeba trzymać kciuki, żeby tego jednoosobowego idiotyzmu nikt nie przepchnął. Bo chyba nawet politycy nie są takimi bałwanami, żeby takim pomysłom przyklasnąć.

Ergo, rozejdzie się po kościach, tak samo jak rozeszła się "cywlizacja białego człowieka" Górskiego :P.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zapomnieliście o podatku od dóbr luksusowych jakimi są motocykle powyżej 250cm3 i samochodowy powyżej 2000cm3! Banda półgłówków! :lol2:

BTW. Sami ich wybraliście...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jaki sens ma to co napisałeś, poza tym że starasz się propagandowo pobełkotać? :hmm:

Żaden, chwalę się, że czułem socjalizm od platformy nawet gdy jawili się liberałami.

Kiedy coś komuś się nie podoba nazywa to propagandą, jeśli jest po jego linii myślenia, nazywa to głoszeniem prawdy i popularyzacją właściwych poglądów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Żaden, chwalę się, że czułem socjalizm od platformy nawet gdy jawili się liberałami.

Ależ to bardzo liberalny pomysł jest przecież. Chyba, że akcyza na Coca Colę tkwi w "konserwatywnej" tradycji naszego kraju? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

po pierwsze-czy senator wymyśla głupoty? czy może Platforma? bo mylicie te dwie rzeczy.... on może swoje... "platfa" też swoje...

a jeśli chodzi o tą "akcyzę" - niedorzeczny pomysł - zapewne zostanie tam gdzie się zrodził....

edit: nie wiem czemu tak jest że ciągle komuś w życiu przypisuje się nie jego "zasługi".... i nie mówię tu już o temacie z wątku... widzę to codziennie w różnych sytuacjach

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ależ to bardzo liberalny pomysł jest przecież. Chyba, że akcyza na Coca Colę tkwi w "konserwatywnej" tradycji naszego kraju? :hmm:

albo udajesz albo mylisz liberalizm kulturowo - moralny z liberalizmem gospodarczym

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A czego się spodziewać po partii w której funkcjonują ludzie tacy, jak p. Gowin. Chyba każdy zna jego genialne pomysły dotyczące in vitro i makabryczne poszerzanie definicji człowieka do granic wybitnie nieetycznych. Ale to już inna historia.

A ogólnie - PO z liberalizmem zerwało, gdy weszło w koalicję z PSL. Mogli coś zrobić z KRUS-em, kopalniami, etc. A nie zrobili nic. A poszło tam przez ostatnie 20 lat spokojnie z 200 miliardów złotych (a jakby uwzględnić że te pieniądze mogłyby procentować, to strach pomyśleć).

Dobra, zrobiłem offtop, to teraz na temat: nie obraziłbym się, gdyby pieniądze z droższej koli poszły na tańszy alkohol. Ale w Polsce nigdy jeszcze nie było tak, że po cięciach itp. obniżyliby podatki...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
albo udajesz albo mylisz liberalizm kulturowo - moralny z liberalizmem gospodarczym

Guzik. Po prostu nie mylę socjalizmu z liberalizmem, ani jakimkolwiek nie mającym z nim związku pojęciem :P.

nie obraziłbym się, gdyby pieniądze z droższej koli poszły na tańszy alkohol. Ale w Polsce nigdy jeszcze nie było tak, że po cięciach itp. obniżyliby podatki...

Czyli zęby uratowane, a wątroby skazane na zagłade? :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W sumie nie jest to zły pomysł, ale niewłaściwy produkt do opodatkowania.

Lepiej byłoby np. zwiększyć do absurdalnej wysokości akcyzę na wyroby tytoniowe. Przynajmniej część palaczy by rzuciła, a na pewno są bardziej szkodliwe niż napoje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Argumenty senatora:

1. Gdzie do cholery macie ten "kryzys"?!

2. Jakby politykom łaziło o dobro człowieka... :heu:

3. WTF?!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
No ładnie. Może nam się rozwinie szara strefa i nielegalny przemyt oranżady.

Zgwałcono babcię, pobito psa. Przemyt ręczników do RPA.

Tyle tytułem komentarza. Od siebie mogę dodać tylko, że to nie przejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Guzik. Po prostu nie mylę socjalizmu z liberalizmem, ani jakimkolwiek nie mającym z nim związku pojęciem :P.

ale socjalizm jest liberalny - w sferze każdej poza gospodarką

zależy jeszcze jak rozumiemy pojęcie socjalizmu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dobra, zrobiłem offtop, to teraz na temat: nie obraziłbym się, gdyby pieniądze z droższej koli poszły na tańszy alkohol. Ale w Polsce nigdy jeszcze nie było tak, że po cięciach itp. obniżyliby podatki...

czyli co? sprajtowcy, pepsikowcy, fantowcy itp. mają wspomagać tańsze używki?

no sorry... coraz bardziej widzę w tym kraju - wielkie zapatrzenie w siebie: "mi coś pasuje, więc tak powinno być-a resztę mam w nosie"

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1. Gdzie do cholery macie ten "kryzys"?!

W Hameryce!

2. Jakby politykom łaziło o dobro człowieka... :heu:

A to politycy nie są ludźmi? :E

ale socjalizm jest liberalny - w sferze każdej poza gospodarką

Właśnie - socjalizm jest liberalny, ale nie jest liberalizmem, tak samo jak nie jest jego brakiem ;). Tak więc twoja wypowiedź w kontekście tego tematu jest najnormalniej w świecie pozbawiona sensu.

no sorry... coraz bardziej widzę w tym kraju - wielkie zapatrzenie w siebie: "mi coś pasuje, więc tak powinno być-a resztę mam w nosie"

Jak mi ktoś na przystanku nikotynową chmurką w płuca chuchnie, to to nie jest tylko jego widzimisię, ale także mój rak płuc. Łapiesz?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Właśnie - socjalizm jest liberalny, ale nie jest liberalizmem, tak samo jak nie jest jego brakiem ;). Tak więc twoja wypowiedź w kontekście tego tematu jest najnormalniej w świecie pozbawiona sensu.

No i jeszcze perełka: senator liberalnej Platformy powiedział mediom: Coca Cola i napoje podobne są dla ludzi zamożnych. To są rzeczy ekskluzywne. Ich zamożnych nabywców będzie stać na wyższe opłaty.

To cytat Vegi i do tego skreślenia liberalizmu się odnoszę, nie wiem czemu się czepiasz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Push-up3k
Argumenty senatora:

1. A jakoś go nie odczuwam. Mam wrażenie, że tak jest, bo mamy kryzys mamy, ale od 20 lat.

2. Można by pomyśleć - małymi kroczkami do sukcesu, a ja powiem - wychowajcie rodziców, którzy będą w stanie skutecznie wychować dzieci.

3. Sprzedadzą tę partię gdzie indziej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W sumie nie jest to zły pomysł, ale niewłaściwy produkt do opodatkowania.

Lepiej byłoby np. zwiększyć do absurdalnej wysokości akcyzę na wyroby tytoniowe. Przynajmniej część palaczy by rzuciła, a na pewno są bardziej szkodliwe niż napoje.

Dlaczego nie wspominasz o alkoholu? :E Skutki nadużywania alkoholu kontra skutki nadużywania papierosów - chyba nietrudno zauważyć, co jest bardziej dotkliwe? ;) Idąc tym tropem, należy nałożyć dodatkową akcyzę "zdrowotną" na paliwo, bo samochody z silnikami spalinowymi na potęgę zatruwają powietrze, w stopniu znacznie większym niż palacze papierosów. Gdzieś mi się jakiś czas temu obiły o oczy statystyki zachorowań na raka płuc, z których wynikało, że wśród chorych na tego typu raka palacze stanowią zaledwie dwadzieścia parę procent, a reszta to niepalący

Palacze płacą i tak ogromną akcyzę "zdrowotną", ale w skali budżetu to nie oni stanowią główny cel finansowania leczenia raka płuc. Palacz stał się wygodnym wrogiem, jak żyd, gej, i inni. Szkoda że wśród polityków nie znajdzie się odważny, który przedstawi jasno statystyki dotyczące tego finansowania, i kto tak naprawdę jest dyskryminowany - zarówno w wymiarze społecznym, jak i w finansowym. Tak samo jest i w tym projekcie - użyto akurat Coca Coli, bo to marka, którą łatwo czymś obrzucić.

No i wreszcie: z wiązaniem podwyżki akcyzy z rzucaniem palenia jest, jak w projekcie Rulewskiego - niby o środowisko, niby o dzieci, a chodzi tylko i wyłącznie o pieniądze dla budżetu. Nie ma w tym krzty chęci pozbycia się nałogu palenia, ani picia Coca Coli.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...