Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

https://linustechtips.com/main/topic/1099996-openfancontrol-my-take-on-a-speedfan-replacement/

 

OpenFanControl - tak w skrócie taki speedfan obsługujący nowe płyty główne (speedfan zwykle nie działał na nowych płytach głównych). Polecam się przyjrzeć jak ktoś jest zainteresowany :P

 

Moim zdaniem dużo lepszy od Argus Monitor (i biosu/jakiegokolwiek programu do kontroli prędkości wentylatorów od producenta MB).

 

 

Używam Argus Monitor, opłacony na rok, ale nie widzi mi np 3 z 9 złączy wentylatorów, mogę je kontrolować z BIOSu ale z poziomu Argus Monitor już nie i trochę mnie to denerwuje, bo zawsze jestem ograniczony do tego że jakieś rozdzielacze itp muszę podłączyć pod te złącza które argus widzi a nie te które mam blisko elementu który chcę kontrolować i muszę kombinować z przedłużaczami bo nie raz nie wystarcza mi kabla.

Edytowane przez ThePunisher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzylem na ceny CL, czy zeczywiscie zeby schlodzic to co mam w sygnaturce (cpu+gpu) musze sie liczyc z kosztem minimum 3k?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od kilku czynników: To ma działać czy wyglądać? Najdroższe jest oczywiście połączenie obu aspektów. Jak jesteś wyczulony na hałas? 3000 zł pozwoli na w miarę spokojnee poskładanie zestawu na fajnych częściach. Przy kombinowaniu i zamawianiu złączek i bloków z Ali idzie już zaoszczędzić ze 300-400 zł względem kupowania w kraju. Podobnie idzie oszczędzić polując na używki - np chłodnic czy pomp. Wzięcie gorszej pompy (w budżecie 3000 zł brałbym D5), to kolejne oszczędności. Generalnie kompletne minimum to 2000 zł za LC na CPU i GPU, żeby miało to sens. Zamknięcie się w takiej kwocie będzie wymagać trochę kombinowania. 3000 zł to już fajny budżet, który pozwoli złożyć efektowną i efektywną pętlę. W budżecie liczę też koszty wentylatorów. Jeśli wykorzystasz te, które masz to spokojnie odpadnie ze 200-400 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od kilku czynników: To ma działać czy wyglądać? Najdroższe jest oczywiście połączenie obu aspektów. Jak jesteś wyczulony na hałas? 3000 zł pozwoli na w miarę spokojnee poskładanie zestawu na fajnych częściach. Przy kombinowaniu i zamawianiu złączek i bloków z Ali idzie już zaoszczędzić ze 300-400 zł względem kupowania w kraju. Podobnie idzie oszczędzić polując na używki - np chłodnic czy pomp. Wzięcie gorszej pompy (w budżecie 3000 zł brałbym D5), to kolejne oszczędności. Generalnie kompletne minimum to 2000 zł za LC na CPU i GPU, żeby miało to sens. Zamknięcie się w takiej kwocie będzie wymagać trochę kombinowania. 3000 zł to już fajny budżet, który pozwoli złożyć efektowną i efektywną pętlę. W budżecie liczę też koszty wentylatorów. Jeśli wykorzystasz te, które masz to spokojnie odpadnie ze 200-400 zł.

Chlodzenie ma byc tylko i wylacznie efektywne, aspekty wizualne mnie nie interesuja. Wentylatory wykorzystalbym bo mam kilka zbytecznych. czyli bazujac na uzywkach + ali i moich wentylach jestem w stanie cos zbudowac za +- 2k tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, bazując na Ali (złączki + bloki), używkach (chłodnice, ewentualnie pompa) + wentylatorach, które masz spokojnie zamkniesz się w 2000 zł. Zebranie wszystkiego będzie jednak trochę trwało.

 

Jedna uwaga - jeśli to ma działać, to Define R6 nie jest idealna. Zabudowany front nie wpływa dobrze na wydajność chłodnic. Przy otwartym froncie będzie jednak ok.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na używkach możesz zejść poniżej tych 2k, tylko kwestia na ile szybko pojawi się "coś fajnego" do kupienia.

Najdłużej będziesz polował na blok GPU, co prawda masz ten plus, że masz referencyjne PCB, więc teoretycznie szybciej powinno się na taki blok trafić.

Realnie za fajne graty, w czasach gdy używane LC się dość ciężko sprzedaje, powinieneś to upolować w takich kwotach: 200-250zł CPU, 300-350 GPU, jakieś 400-450zł za dwie chłodnice 360, 300zł-350zł za combo D5, 200-250zł za 10szt. złączek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na cpu można tanio fajne starsze bloczki dostać, a wydajność będzie bardzo dobra.

W dobre combo d5 można trochę dołożyć, odsprzedanie potem żaden problem.

Najgorszy syf to full covery gpu, tracą na wartości, a w czasie gdy kartę mamy jeszcze aktualną, są drogie.

 

W ogóle jak chcesz takie funkcjonalne, w miarę bezobsługowe lc, to brać nieprzezroczyste węże typu EK ZMT i jakiś czysty płyn, żeby mieć spokój z osadami w układzie.

Bloki też najlepiej bez pleksy, żeby nie było widać odbarwień na nich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ZMT to mega fajne węże, jednak trzeba uważać z doborem złączek pod nie, bo można się mocno wkurzyć :) Najłatwiej skręca się na EK STC z poprzedniej generacji, tragedia jest na Feserach i Bitsach z tych pierwszych generacji, bo trzeba mocno wąż papierem ściernym potraktować - w przeciwnym razie nie ma szans żeby zakręcić złączkę :E

Edytowane przez heat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracam do problemu z moją wyjąca pompą D5 NEXT, skontaktowałem się dzisiaj z niemieckim serwisem Aqua Computer i dostałem takie info:

 

Hello, this is a common issue that we have also heard from other customers that use Heatkiller reservoirs. We also did internal tests with it and it is among the loudest one in some speed ranges.

 

The sound could be also influenced by the 90° fitting on the outlet since it alters the flow of the water. I do not know how much influence it has that the water is supplied from the top. Maybe a direct usage of the inlet port could also change the noise.

 

Anyway, all D5 pumps are the same. They are all manufacturered by Xylem/Lowara. We only add the additional controller stuff that does not change mechanic parts of the pump or the way how the motor runs.

 

Strange noises are usually always caused by the pump adapters or reservoirs that they are used with since their geometry has a huge impact on the movement of the impeller and therefor on the noise level.

 

Super że odpisali w kilka godzin, jednak nie wiem co teraz z tym zrobić :/

 

Zmieniać reza na ich ULTITUBE?

Przebudować układ by wlot wody był bezpośredni a nie od góry?

Likwidować kolanko (choć i tak gdzieś przecież muszę zrobić 90° w stronę chłodnicy)

 

:hmm: :hmm: :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słyszę, żeby Heatkiller powodował jakieś dziwne odgłosy. Z doświadczeń mogę raczej powiedzieć, że jest odwrotnie - to jedno z lepszych combo jeśli chodzi o wyciszanie pracy D5. Jak chce Ci się bawić, to szybko możesz zmienić połączenie i puścił ciecz do topu reza, a nie od góry reza + wywalił ten adapter kątowy przy wylocie z pompy. Najprościej byłoby to zrobić na wężach. Jak nie masz złączek pod węże, to odezwij się na PW, to pożyczę Ci kilka swoich. Jeśli faktycznie będzie to miało wpływ na kulturę pracy pompy, to wtedy można się bawić w przerobienie pętli na rurkach.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście mam jeszcze kilka złączek i metr węża wiec starczy. Tylko wiesz co jest najgorsze..? trzeba znaleźć czas na to :lol2: Może w weekend uda mi sie to ogarnąć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pany,jakie macie doswiadczenia z moboblokami plyty glownej?

 

Nigdy tego nie mialem i jestem ciekaw Waszych opini.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem prawie zawsze wyglądają gorzej niż jakiś ładny błyszczącyc heatkiller na sam rdzeń. A dla chłodzenia się tego nie bierze, w zasadzie nie ma to większego znaczenia, coś jak wodowanie ramu.

Do tego masz dużą utratę wartości przy odsprzedaży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie mam taki nowy monoblok w cenie AQUACOMPUTER CUPLEX KRYOS NEXT WITH VISION AM4-

 

obie opcje fajne...akurat ten monoblok elegancko lezy na tej plycie,fajnie pod odslony radiatorow wchodzi.

 

vAs7QF.jpg

 

przy okazji-jezeli kryos to wersia acetal-nikiel czy acetal-copper?

Edytowane przez oizo76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mono dla mastera wygląda kozacko.

Ja akurat mam z mono same złe wspomnienia, ale u mnie problemem był skalp, po którym ihs siedział niżej niż oryginalny i nie było dobrego kontaktu. Dało radę to zmodyfikować delikatnie piłując dystanse, ale i tak lepsze temperatury CPU miałem na zwykłym bloku.

 

To samo mogę powiedzieć o obecnym mono od giga, przy czym tutaj już niczego nie zmodyfikuję, bo mono pokrywa praktycznie całą płytę i nie ma takiej opcji. Mam średnio o 10oC gorsze temperatury w wypalarkach CPU niż na zwykłym Velocity.

W normalnym użytkowaniu tego tak nie odczuwam, no ale jednak świadomość tego, że mogłoby być lepiej wkurza ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny, ale ja na Swojego Z390 Master kupiłem bykski :E

 

Bykski-CPU-XPR-A-MC-V2-RBW-RGB-Led-wodny-blok-ch-odz-cy-cpu-dla.jpg

 

W sumie zastanawia mnie sens takiego monobloku poza walorami wizualnymi i estetycznymi. PRzecież sekcja na Masterze jest tak dobrze chłodzona że nawet przy napięciach rzędu 1,45-1,50V nie przekracza 55C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten bykski też fajny, jest chyba też wersja z wyświetlaczem jak w Aquacomputer.

Na pewno ma dużo ciekawszy i bardziej pasujący pod Mastera kształt niż Cuplex Kryos Next.

Edytowane przez heat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba zaryzykuje z tym monoblokiem.

Bykski jak najbardziej oki-przy czym bralem pod uwage wersje z wyswietlaczem-niestety pod amd nie moge znalezc w uk a z chin nie bede kupowal bo wuj wie ile to bedzie szlo. :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na początku tygodnia złożyłem zamówienie na złączki i blok Barrowa. W zamówieniu wyświetla się info, że ma to być 17-25 dni. Zobaczymy :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście mam jeszcze kilka złączek i metr węża wiec starczy. Tylko wiesz co jest najgorsze..? trzeba znaleźć czas na to :lol2: Może w weekend uda mi sie to ogarnąć ;)

 

Dasz znać jak się sprawa wyklarowała? Czy coś podziałałeś, bo mam zamiar takie samo combo kupić i mnie przestraszyłeś :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na początku tygodnia złożyłem zamówienie na złączki i blok Barrowa. W zamówieniu wyświetla się info, że ma to być 17-25 dni. Zobaczymy :lol2:

 

Zamawiałem jakieś graty na Ali z Pro Liquid Store z wysyłką do paczkomatu i od momentu wysłania czekałem 6 dni na paczkę. Standardowa wysyłka do paczkomatu, nie żadna przyspieszona.

Edytowane przez ThePunisher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ja zamawiam do Irlandii. Tutaj przesyłki krajowe potrafią iść cały tydzień. Pod tym względem Irlandia sto lat za murzynami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

S7hUDfF.jpg

 

Bajpas zrobiony. Na początku przetestowałem czy dołożenie przed oryginalnym kolankiem extendera 10mm coś da i... w sumie nic nie dało. Dopiero zastosowanie węża przyniosło ciszę przy pracy pompy na 5%. Teraz kilka dni testów i zobaczymy czy to rozwiązało problem.

 

Nie ruszałem wlotu (in) gdyż po ściągnięciu blaszki/filtra z reza okazuje się że przez swoją budowę nie ma on najmniejszego wpływy na to jak woda wchodzi do pompy. Czy blaszka jest czy jej nie ma, nie zmieniają sie w żaden sposób obroty pompy.

 

155gGe3.jpg

 

I na koniec pytanie do posiadaczy HEATKILLER - one zawsze są tak asymetrycznie wycięte na wlocie i wylocie?

4RmPhhK.jpgm39m2sQ.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

N

Edytowane przez oizo76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heatkiller combo ma taki niesymetryczny układ in/out i innej wersji topu nie ma.

W sumie to nie specjalnie gryzie w oczy...zależy od układu.

 

 

20180311_174005jbucl.jpg

 

 

20190829_190309kfj2e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...