Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Gruba chłodnica na spodzie, nawet w push-pull niewiele Ci da pod względem wydajności. Jeśli mówimy o push-pull na grubej chłodnicy przy niskich obrotach wentylatorów rzędu 700-800 RPM (czyli sensownej prędkości dla LC składanego dla ciszy, z taką powierzchnią chłodnic), to zyskasz do 10% więcej wydajności. Niby dużo, ale jak weźmiesz pod uwagę, że masz jeszcze 360mm i 420mm to ten zysk się rozmyje i finalnie będzie marginalny. Doliczając koszty dodatkowych 3 dobrych wentylatorów robi się bardzo średnio. Dla wyglądu możesz wrzucić na spód grubszą chłodnice, żeby jakoś zapełnić tą przestrzeń, ale na push-pull zwyczajnie szkoda kasy. Ekonomicznie cienka chłodnica na spodzie zrobi praktycznie tą samą robotę co gruba, a wyjdzie taniej (wiadomo, sporo zależy też od konkretnego modelu).

Poniższy wykres tłumaczy tak naprawdę wszystko - zyski z push-pull przy niskich obrotach nie są warte dodatkowych wydatków:

combo750.png

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Teraz już mam trochę mniejszy mętlik w głowie, a czym więcej czytam i oglądam coraz lepiej rozumie te zależności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy EVGA 1300 G2 i 1600 T2 mają te same kable? Niby pasują i wszystko działa ale opis nie jest identyczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak mi się wydaje, tzn. wszystko pasuje i działa ale zmyliło mnie to że na wtyczce ATX jest opisane "1600 / 2000" .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, czy kojarzycie jakies rozwiazanie na RaspberryPi, ktore:

a) steruje jednym wentylatorem (albo dwoma identycznymi push-pull) PWM w oparciu o pomiar z czujnika np. D18B20

b) prezentuje krzywą/temepratury na wyjsciu hdmi? 

Najelpiej, zeby dzialalo offline. Kiedys bylo caynne/mydevices, ale chyba osrali temat i to juz srednio dziala, zreszta wymaga dostepu do sieci. Gdzie najlepiej zapytac? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerabiał ktoś podstawową obudowę Define R5 zmieniając panel boczny na szklany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakis renesans na kontrolery obrotów? (takie manualne z gałkami?)

wystawilem pare i duzo osob obserwuje a sprzedalem juz chyba 4 w ciagu tygodnia
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej ludzie po prostu nie ogarniają jakie możliwości dają im nowe mobo jeśli chodzi o kontrolę wentylatorów :P.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, zawisztheblack napisał:

Raczej ludzie po prostu nie ogarniają jakie możliwości dają im nowe mobo jeśli chodzi o kontrolę wentylatorów :P.

Jak ktoś ma stary build i 2 złącza na płycie a z 8 wentyli w obudowie razem, to woli kupić używany kontroler, wszystko podpiąć  i ma spokój. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, 2 Pac napisał:

Jak ktoś ma stary build i 2 złącza na płycie a z 8 wentyli w obudowie razem, to woli kupić używany kontroler, wszystko podpiąć  i ma spokój. 

Lepiej kupić rozdzielacze i w ten sposób to ogarnąć. Jak płyta ma PWM i wentylatory mają PWM, to można wziąć rozdzielacze zasilane z MOLEX/ SATA i nie ma wtedy obawy o przeciążenie złącza na płycie ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory że tak wchodzę w słowo, ale napotkała mnie awaria, blok się rozszczelnil. Długo nic nie kupowałem z gratów do wodnego, czy sklepy typu cooling albo Angela jeszcze funkcjonują? Czy też może są jeszcze inne polecane. Sprawa dosyć pilna bo serwer leży :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Angela jak najbardziej działa i ma się dobrze. Mają sporo gratów, a jak czegoś nie mają, to zawsze można ich prosić o ściągnięcie, więc pisz / dzwoń do nich śmiało.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, to mnie cieszy. Dzięki za info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki blok i po jakim czasie się rozszczelnił ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, zawisztheblack napisał:

Raczej ludzie po prostu nie ogarniają jakie możliwości dają im nowe mobo jeśli chodzi o kontrolę wentylatorów :P.

no tak, ale obserwuje rynek i pamietam ze 2-3 lata temu jak mialem te regulatory to ceny byly niskie, a nawet wtedy mowili ze wezmą ode mnie po 10zł bo "future is now old man" i juz nigdy nie bedą potrzebne bo plyty maja wszystko

edit//
PS
kontroler akasa mialem - obciązalnosc na kanał chyba 18W - 6 kanałów 110W
a zasilany molexem na dodatkek z przejsciowką z małego 4pin konektoa chyba JST czy jakos tak ktory jak bedzie miał prad dopuszczalny 5A to bedzie dobrze

bez sensu troche, jak juz to powinni robic konektor 4/6pin wtedy na 6pinach mozna by faktycznie 200W wentyli podlaczyc :E (lamptrony maja 40W/kanał)

 

Edytowane przez duniek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na ten moment nie widzę sensu w manualnych kontrolerach, przy istnieniu takiego narzędzia jak ta nakładka UI na openhardwaremonitor

https://linustechtips.com/main/topic/1099996-fancontrol-my-take-on-a-speedfan-replacement/

Za darmo, gościu nad tym pracuje, ulepsza ciągle, wszystkie możliwe krzywe od czego się chce można poustawiać, działa z każdą nowszą płytą, banalne w ustawieniu. Można sobie idealnie dostroić, mam to w lc, jak się wentyle zachowają w idlu, wszystko poza jednym się wyłącza, i wtedy na jakich rpm i które kolejno startują. 

Nie widziałem softu dedykowanego pod mobo który by był w połowie tak użyteczny.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ? Czyli co mogę to pobrać i będę mógł bawić się ustawieniami ? Tak samo jak w aquacomputer quadro ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, MrTooth napisał:

Hmm ? Czyli co mogę to pobrać i będę mógł bawić się ustawieniami ? Tak samo jak w aquacomputer quadro ?

Lepiej bedzie skorzystac z oprogramowania Aquasuite, ktore to ogarnia absolutnie wszystko. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.07.2020 o 19:09, doopan napisał:

Hej, czy kojarzycie jakies rozwiazanie na RaspberryPi, ktore:

a) steruje jednym wentylatorem (albo dwoma identycznymi push-pull) PWM w oparciu o pomiar z czujnika np. D18B20

b) prezentuje krzywą/temepratury na wyjsciu hdmi? 

Najelpiej, zeby dzialalo offline. Kiedys bylo caynne/mydevices, ale chyba osrali temat i to juz srednio dziala, zreszta wymaga dostepu do sieci. Gdzie najlepiej zapytac? 

Bump, bo była cisza wyborcza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawcie mnie jeśli się myle - do Corsaira 900D na front i top wchodzą wentyle 3x120 lub 2x140 a w piwnicy same 120?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się,taki set pomieścisz i nie tylko taki...przy czym 900D to stara konstrukcja wyklinana za pękające plastikowe zaczepy i mizerną jakość spasowania

i LL V-3000 w tej wielkości i koncepcji jest zdecydowanie lepszą opcją...nie ideał bo też ma wady ale i fajne przemyślane dodatki jak seryjny anti-sag bracket GPU.

 

111090207_1599665640187895_4465575775899

 

115794056_323867069020920_32483213884039

 

 

Edytowane przez ELDER
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, czolgista778 napisał:

Poprawcie mnie jeśli się myle - do Corsaira 900D na front i top wchodzą wentyle 3x120 lub 2x140 a w piwnicy same 120?

tyl= 1x140

przod= 3x120

top= 4x120 albo 3x140

piwnica= 4x120 albo 3x140 (8x 120 / 6x140 max)

 

Edytowane przez Agent.Smith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...