Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, sniper76 napisał:

Potrzebuję najlepszy przez Was sprawdzony i używany papier wody, ażeby wykonać lapping mojego 9900KS. 

Wpadłem na pomysł zastosować ciekły metal pomiedzy blok, a IHS tylko, który pozostaje "mokry" i nie sklei obu elementów ?

Panowie, może macie rozeznanie jak mocno chłodzi ogniwo Peltiera ?? Myślę dać na początek dwa o mocy 80W, które będą sterowane prądowo przy zachowaniu odpowiedniego napiecia. 

Kupiłem w Angela pastę GC Xtreme i bardzo się zdziwiłem, gdyż nie mogłem jej rozsmarować po IHS'sie ? w ogóle nie chciała przyciągać... przeprosiłem termicznego miśka ?

 

Jesli masz miedziany blok nie niklowany to sobie daruj takie zabiegi o ile nie chcesz pozniej szlifowac i ihs i bloku. Przerabialem na swoim i5 2500k lappowanym i miedzianym bloku ktory pokryl sie warstwa cieklego metalu ze nie szlo tego doczyscic trzeba bylo szlifowac. Od tej pory nie uzywam cieklego gowna bo wiecej z tego klopotu niz pozytku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dual 3070 OC vs 10-letni swiftech :E (nie moje)

wvr7hc9f8u161.jpg?width=2016&format=pjpg

Edytowane przez aerial
  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie spoko akcja z tymi nowymi rtx'ami. Mają blisko rdzenia pamięci więc tymi większymi blokami na cpu można to wszystko schłodzić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żaden blok CPU nie ma takiej podstawy, żeby objąć też pamięci, nawet bloki pod Threadrippera. Tutaj ten Swiftech (MCW82 jak dobrze pamiętam) ledwo rdzeń zakryje :E. Montaż na śledzie PCI-E fajnie rozwiązany 8:E. Rozwiązanie wydajnościowo pewnie ze 2 stopnie gorsze od obecnych bloków full cover :P.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm to może dać jakąś blaszke pare milimetrów na rdzeń i pamięci? i na to dopiero jakiś blok 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do chłodzenia pamięci jednym blokiem to jeszcze by był problem z wysokością vs wysokość rdzenia, za dużo problemów. I pamięci po drugiej stronie pcb.

Co do wydajności bym się nie zdziwił jakby nawet była lepsza niż na fullcoverze, nie wiem jak swiftech bo to był o ile pamiętam klasyczny pinowiec, ale np. te bloki core only od ek, miały taką samą konstrukcję na supremacy na cpu, pewnie by fullcovera lekko nawet pokonały.

Jeszcze ciekawostka, jak ludzie robili pomiary montując krakeny na kartach typu 2080ti, to wychodziło że gołe PCB + wentylek 92mm = lepsze temparatury vrm niż przy 3 slotowym coolerze ze stockowymi 3 wentylatorami (a tam jest cały ten midplate, wszystkie tranzystory i pamięci dotykają do metalu przez pady a to z kolei złączone jest z resztą radiatora). Znakomita większość ciepła gpu wyciągana jest przez rdzeń i w takim wypadku na sekcję spokojnie starcza sam nawiew bez radiatorków.

Podobnie ram, nie wymaga nic poza lekkim nawiewem, rdzeń się grzeje, reszta słabo.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, aerial napisał:

do chłodzenia pamięci jednym blokiem to jeszcze by był problem z wysokością vs wysokość rdzenia, za dużo problemów. I pamięci po drugiej stronie pcb.

A to nie jest na tej samej wysokości? No bo niby jak te stockowe chłodzenia są zrobione 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Ocho napisał:

A to nie jest na tej samej wysokości? No bo niby jak te stockowe chłodzenia są zrobione 

zależy od modelu, jest element na nieco innej wysokości i na tym są termopady, zobacz sobie na google obrazki coolery z różnych serii gpu, każdy ma inną konstrukcję

tutaj np. 3070 tuf

5.jpg

 

tylko że po co to chłodzić, przy bloku na rdzeniu, na tych pamięciach kilka watów jest oddawane, i lekki nawiew sprawę rozwiązuje

inaczej to wygląda jak masz założone fabryczne chłodzenie i nagrzany ten cały radiator np. do 70 stopni, wtedy te pamięci "chłodzone" są powietrzem jak z piekarnika, dlatego producenci tam dają te termopady, a i tak będzie to wszystko co najmniej tak ciepłe jak cały radiator bo grzeje go rdzeń.

Edytowane przez aerial
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rdzeń jest często na innej wysokości jak VRAM czy elementy VRM. To jest właśnie jednej z większych problemów zrobienia dobrego coolera lub bloku FC, żeby odpowiednie elementy podstawy były na odpowiedniej wysokości.

Dodawanie kolejnego interfejsu w postaci blaszki znacznie obniży wydajność całego rozwiązania. Im więcej warstw tym transfer ciepła gorszy. Nie mówiąc o tym, że stal jest kiepski przewodnikiem ciepła, trzeba by coś takiego robić z miedzi. Generalnie lepiej po prostu skierować wentylator na VRAM i VRM i to spokojnie wystarczy.

Edytowane przez zawisztheblack
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tu w Next jest odwalone w środku ?

MPS 400 nie ma na przelocie przeszkadzajek bo ma membrany,ale i większy przelot...

muszę obadać wpływ na restrykcję przepływu cieczy w loop i porównać z MPS. 

 

Next ma do 6.5mm zwężkę,wirnik klekocze jak potrząsnę lekko przepływomierzem.

Jest luz osiowy na wirniku tylko pytanie jaki ma wpływ na montaż pion/poziom bo przepływomierz Bitspower na niskim flow klekotał w pionowym usytuowaniu w loop.

 

 

20201201_162826y3j17.jpg

20201201_163100fdk5f.jpg

20201201_16313749k5g.jpg

 

 

Edytowane przez ELDER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem na etapie kompletowania swojego pierwszego chłodzenia wodnego, większość fantów leci sobie z chin od Barrowa, natomiast brakuje mi chłodnicy i wentylatorów. Jako że od zawsze podobały mi się  duże zewnętrzne chłodnic do wyboru widzę albo More 3 albo Alphacool 1260mm SuperNova patrząc w Angeli.

I tu pojawiają się moje pytania :

-czy oprócz różnica w cenie miedzy Novo 680zł  a 908zł Mora + mocowanie wentylatorów 200mm (które jak rozumiem niema w zestawie) jest warta dołożenia ?

- oraz czy wentylatory 4 X Noctua NF-A20 FLX 200mm max 800obr będzie dobrym wyborem

do schłodzenia  podkręcony i9-10850 + 3080 strix oc  lub super/ti  jak coś pojawi się w przyszłym roku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydajnościowo myślę że będzie podobnie, zaleta Mory to głownie jakość wykonania/wygląd, ładna obudowa, aphacool to zwykła klasyczne chłodnica tylko odpowiednio duża. Jeżeli ma być to schowane i nie zależy ci na wyglądzie, to nie wiem czy warto dopłacać. Z tym że do alphacoola będzie potrzebny ten specjalny stand który też trochę kosztuje. Jakość jest taka sobie, ale nie ma wpływu na wydajność.

Te noctuy 200mm chyba najlepsze wentylatory w tych wymiarach jakie można dostać, tylko upewnij się czy je zamontujesz, czy przypadkiem nie mają jakichś nietypowych otworów montażowych albo czy same ramki nie są za szerokie i wejdą obok siebie na chłodnicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NF-A20 PWM wchodzą na MORA, ale na wersję 420mm, a nie 360mm :). Potrzebujesz wtedy taki dodatkowy zestaw montażowy. Całość prezentuje się w ten sposób. Weź sobie jednak pod uwagę, że te wentylatory 200mm wytwarzają niskie ciśnienie statyczne i nie są super efektywne przy bardzo niskich obrotach.

Osobiście wolałbym MORA od rozwiązania Alphacool ze względu na jakość wykonania i dostępne akcesoria. Wydajnościowo będzie podobnie, chociaż starsze testy porównujące MORA z chłodnicą 1260mm od Phobya (marka należąca do Alphacool) wskazują na delikatną przewagę MORA.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zdecydowanie Mora 420. Nie mam odniesienia co do wydajności chłodzenia wodnego czy przy założeniu 4 takich wentylatorów 800rpm i grania w gry ma max detale w 1440p  taki układ da radę czy trzeba by rozważyć wymianę na wentylatory 140mm co estetycznie mi się nie podoba.

Czy lepszą opcją byłoby dołożenie drugiej chłodnicy 360-480 do wnętrza obudowy. Skrzynka to   Phanteks Enthoo Pro 2 TG więc możliwości są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MORA ma potężną wydajność, bez najmniejszego problemu poradzi sobie nawet z tymi wolnoobrotowymi wentylatorami. Przy 800 RPM mają one już całkiem sensowną wydajność. Dokładanie dodatkowej chłodnicy w środku obudowy ma średni sens.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To by dało radę moim zdaniem z 1 wentylatorem na środku zamontowanym.. :) Takie chłodnice to brali kiedyś pod quad sli z fermi. Gruby overkill.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze pamiętam MORA z palcem w tyłku jest w stanie rozproszyć 1kW mocy :E. Jak założysz na nią wysokoobrotowe wentylatory, to pewnie i 2 x tyle rozproszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok  Mora klepnięta razem z jakimiś pierdołami do podłączenia wentylatorów + płyn Aquacomputer Double Protect Ultra  teraz tylko czekać na paczkę z alliexpress.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Trybcio86 napisał:

Jesli masz miedziany blok nie niklowany to sobie daruj takie zabiegi o ile nie chcesz pozniej szlifowac i ihs i bloku. Przerabialem na swoim i5 2500k lappowanym i miedzianym bloku ktory pokryl sie warstwa cieklego metalu ze nie szlo tego doczyscic trzeba bylo szlifowac. Od tej pory nie uzywam cieklego gowna bo wiecej z tego klopotu niz pozytku ;)

Tak blok jest miedziany i już go szlifowałem w celu wyrównania płaszczyzny. Potrzebuję tylko informację, czy ciekły metal Grizzly Conductonaut nie odparuje sklejając oba elementy... Mnie się wydaje, że pozostanie ciekły chyba ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale chodziło mi o coś innego, żeby przerwa między oplotami była mniejsza, kupiłem grzebienie od HardPC z tej aukcji:

https://allegro.pl/oferta/grzebien-gelid-24pin-clear-do-porzadkowania-kabli-7234833863?snapshot=MjAyMC0xMS0yNlQxNTozMDoxNi4xMDJaO2J1eWVyO2U2MmRhYWQyMzRmZjNlNDYyYTRjNTgzMmNjZjJlZDg1OGU2OTlmNWE5YTY0ZGE1Yjc1MzFiODVlYmExOWZjNGU%3D

I są za duże, chciałbym coś mniejszego jak właśnie te: https://pl.aliexpress.com/i/4000183264035.html

Ale nigdzie nie mogę je znaleźć z wysyłką z Polski :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ktoś tu robi kable w oplocie
jaka cena za 2x pcie w kolorze np białym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.12.2020 o 23:04, sniper76 napisał:

Tak blok jest miedziany i już go szlifowałem w celu wyrównania płaszczyzny. Potrzebuję tylko informację, czy ciekły metal Grizzly Conductonaut nie odparuje sklejając oba elementy... Mnie się wydaje, że pozostanie ciekły chyba ? 

uzywalem przez rok i nic nie skleilo ale bo z miedzia to raczej ciezko zeby zwarlo. z amelinium juz predzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...