Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

16 godzin temu, zawisztheblack napisał:

Większość AiO używa jako chłodziwa glikolu etylowego o różnym stężeniu - im wyższe stężenie tym niższa temperatura zamarzania. Większość AiO bez problemu wytrzymuje ujemne temperatury.

uFnDs_ytvWiPWd5LmPXxfr4Oo_UGqdPdLMcK3nFy

 

Nie zupełnie ;) 

Obstawiam glikol propylenowy w środku AIO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, specgaming napisał:

Ostatnio było tutaj o kontrolerach aquacomputer, a mnie nurtuje czym wysterować 7+ wentylatorów 3pin?

Poweradjust? Obecnie mam takie cuda od phobya, które wpina się pod 4 pin, a sterują napięciem wentylatorem 3 pin. Miałem też samoróbkę na Arduino ale to mało eleganckie rozwiązanie. Zastosowanie pod custom LC oczywiście.

Pod 3-pin Aquacomputer Aquaero 6, najlepiej w wersji LT, czyli bez wyświetlacza, bo nie jest super drogie jak wersje Pro czy XT. Masz 4 złącza wentylatorowe i każde można przestawić pomiędzy trybem PWM i DC. Tak czy siak taniej było po prostu wziąć wentylatory PWM :E.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, zawisztheblack napisał:

Pod 3-pin Aquacomputer Aquaero 6, najlepiej w wersji LT, czyli bez wyświetlacza, bo nie jest super drogie jak wersje Pro czy XT. Masz 4 złącza wentylatorowe i każde można przestawić pomiędzy trybem PWM i DC. Tak czy siak taniej było po prostu wziąć wentylatory PWM .

Używam wentylatorów fractala, które dawali seryjnie do Meshify - mi pasują, a ludzie się ich pozbywają, nawet nowych, za śmieszne pieniądze. W końcu trzeba iść za trendami i wszystko musi świecić jak tęcza. Ja za to preferuję czarny, z czarnym, na czarnym ? Aquaero chodzi mi po głowie od bardzo dawna, ale nie potrafię sam sobie usprawiedliwić jego kosztów.. w końcu będę musiał :E

@Ocho https://www.angela.pl/p13014,phobya-4pin-pwm-to-3pin-transformer-single.html Do jednego podpiąłem trzy wentylatory splitterem i śmigało.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Worek Arcticow p12 p14 PWM PST kupisz zamiast kontrolera i jeszcze krata piw zostanie.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem tego kontrolera Phobya - sprytna rzecz. W takiej sytuacji wolałbym kupić Quadro i dwa takie kontrolery Phobya jak ładować się w Aquaero, które nawet w wersji 6 robi się przestarzałe.

Ewentualnie jak sugeruje @Minciu P12 PWM + Quadro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Minciu napisał:

Worek Arcticow p12 p14 PWM PST kupisz zamiast kontrolera i jeszcze krata piw zostanie.

Zacząłem się na aquaero ślinić, ale piwo bardziej do mnie przemawia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Kilka dni temu kupiłem sobie Cooler Master NR200. W związku z tym muszę kupić nowe chłodzenie, bo aktualne po pierwsze mi się nie mieści a po drugie i tak miałem je już zmieniać bo było dla mnie za głośne. Przejrzałem kilka filmików na yt (m.in. te od Machines & More) i wątki na reddicie z buildami z tej obudowy i najlepsze co do niej wchodzi to Noctua U12A/C14S i Scythe Fuma 2. Pomyślałem też, żeby może włożyć do niej Arctic Liquid Freezer II 240/280 i tu zwracam się z pytaniem do Was. Jak z głośnością takiego AIO? Cisza to dla mnie główny priorytet. Aktualnie będzie chłodzić i7 4790S, w niedalekiej przyszłości jakiegoś Ryzena 7 3xxx/5xxx. Warto się w to pchać, czy jeśli zależy mi na ciszy lepiej zainwestować w chłodzenie powietrzem?

EDIT: Zapomniałem dodać, że nigdy nie miałem chłodzenia wodnego, stąd pytanie.

Edytowane przez Wiktor10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajnościowo pomiędzy ALF II 280mm, a NH-U12S / NH-C14S różnica jest duża. ALF II 280mm jest wydajniejszy o jakieś 5 stopni od NH-D15, więc w przypadku mniejszych coolerów mówimy już o 10 stopniach. Większa wydajność pozwoli puścić wentylatory na niższych obrotach wentylatorów, więc powinno być ciszej, pomimo pompki w ALF II (która jest całkiem cicha).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O pompkę się właśnie najbardziej obawiam bo ona chodzi cały czas. Komputer mam na biurku dosyć blisko głowy a pracuję przy nim i na dłuższą metę hałas mnie męczy... Wentylatory w NH-U12A (U12S pomimo praktycznie tej samej wysokości przez heatpipy dotyka boku i są problemy z domknięciem) są bardzo ciche podobno, tak samo w Fumie 2. Komputer generalnie nie jest mocno obciążany, bo przeważnie mam tylko otwarte kilka kart w przeglądarce, kilka dokumentów i Telegram na drugim monitorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fuma 2 ma już bardzo fajną wydajność i ona faktycznie mogłaby się dobrze spisać w tej obudowie. AiO ma ta przewagę, że montując chłodnice na boku będzie ona miała bezpośredni dostęp do świeżego powietrza.

Jeśli nie spróbujesz AiO to nie będziesz wiedział czy Ci pasuje - w razie czego masz zawsze 14 dni na zwrot jak kupujesz przez neta :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, zawisztheblack napisał:

Fuma 2 ma już bardzo fajną wydajność i ona faktycznie mogłaby się dobrze spisać w tej obudowie. AiO ma ta przewagę, że montując chłodnice na boku będzie ona miała bezpośredni dostęp do świeżego powietrza.

Jeśli nie spróbujesz AiO to nie będziesz wiedział czy Ci pasuje - w razie czego masz zawsze 14 dni na zwrot jak kupujesz przez neta :).

Wiadomo, zwrócić zawsze można ale chciałem najpierw zapytać. No nic, poczekam jeszcze do jutra, może ktoś jeszcze się wypowie. Dziękuję Ci za odpowiedzi.

Jak już podejmę decyzję z chłodzeniem i ogarnę builda to podzielę się doświadczeniem bo obudowa bardzo ciekawa i do niedawna ciężka do dostania. Ponad miesiąc na nią polowałem. Teraz pojawiła się w jednym sklepie na allegro i w morele chyba jeszcze jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

C14 lub c14s ale trzeba uwazac na kompatybilnosc z plyta. Tanie Asrocki maja offset w pozycji socketu CPU i moze byc problem.

Najbezpieczniej i najwydajniej to Arctic 280. Pompa jest cicha nie przejmuj sie. Ale montaz jest upierdliwy. Latwiej jest zamontowac cos z astekiem. Ja bym bral 280 AF2. I tak tez wzialem.

Tylko ja zrezygnowalem z NR200 i siadlo o11 mini.

Jezeli nie chcesz szkła (P) to spoko opcja jest tez deshroud GPU.

Najwydajniejszy i najcichszy uklad uzyskasz z Wentylami OUT na pod GPU ( Noctua lub P12 ).

Z wentylem out na CPU c14 albo 240/280mm .  Wentyl IN na Tyle i na Topie. 

Odwrócony obieg. 

C14 lub c14s ale trzeba uwazac na kompatybilnosc z plyta. Tanie Asrocki maja offset w pozycji socketu CPU i moze byc problem.

Najbezpieczniej i najwydajniej to Arctic 280. Pompa jest cicha nie przejmuj sie. Ale montaz jest upierdliwy. Latwiej jest zamontowac cos z astekiem. Ja bym bral 280 AF2. I tak tez wzialem.

Tylko ja zrezygnowalem z NR200 i siadlo o11 mini.

Jezeli nie chcesz szkła (P) to spoko opcja jest tez deshroud GPU.

Najwydajniejszy i najcichszy uklad uzyskasz z Wentylami OUT na pod GPU ( Noctua lub P12 ).

Z wentylem out na CPU c14 albo 240/280mm .  Wentyl IN na Tyle i na Topie. 

Odwrócony obieg. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj krótka opowieść o tym jak ważne jest dbanie o pętlę LC :).

Kilka dni temu o 22:30 dzwoni do mnie szwagier, że temperatury na CPU mu rosną, komp wyje i się restartuje. W jednostce założona prosta pętla LC na samo CPU oczywiście na rurkach, żeby nie było za prosto :E. Szwagier przywozi kompa, widzę, że pompa śmiga, ale ciecz stoi, dlatego temperatury sobie rosną. Komp na rano musi być sprawny, bo nauczanie zdalne i syn szwagra musi jakoś "iść" do szkoły.  Stwierdziłem, że o tak później porze nie będę się z tym babrał, wyrwałem LC z obudowy i wrzuciłem tymczasowo cooler powietrzny. Dzisiaj siadam sobie pogrzebać przy tych częściach, rozbieram blok na CPU i moim oczom ukazuje się taki piękny widok.

 

C5dRwxq.jpg

Blok kompletnie zamurowany syfem, więc nie dziwię się, że pompa (DDC) nie potrafiła przepchnąć płynu. Konsystencja syfu jak kamień, nie dało się tego ruszyć. LC składane 4 lata temu. Płyn co roku wymieniany zgodnie z zaleceniem, ale pętla nigdy nie rozbierana do kompletnego czyszczenia mimo, że chciałem to zrobić, bo "po co skoro działa i płyn wymieniamy". Dodatkowo oringi w bloku trwale przebarwione od płynu:

JwuK7nt.jpg

W pompie też trochę syfu, ale nie aż tyle. Idę dalej to czyścić :E.

Przy okazji jeszcze jedna sprawa - komp był regularnie przewożony samochodem, dwa razy w tygodniu przez 4 lata. Blok na CPU od wibracji był kompletnie luźny, a szwagier i młody zarzekali się, że przy tym nie gmerali. Całość musiała się poluzować od wibracji.

 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, zawisztheblack napisał:

Dzisiaj krótka opowieść o tym jak ważne jest dbanie o pętlę LC :).

Kilka dni temu o 22:30 dzwoni do mnie szwagier, że temperatury na CPU mu rosną, komp wyje i się restartuje. W jednostce założona prosta pętla LC na samo CPU oczywiście na rurkach, żeby nie było za prosto :E. Szwagier przywozi kompa, widzę, że pompa śmiga, ale ciecz stoi, dlatego temperatury sobie rosną. Komp na rano musi być sprawny, bo nauczanie zdalne i syn szwagra musi jakoś "iść" do szkoły.  Stwierdziłem, że o tak później porze nie będę się z tym babrał, wyrwałem LC z obudowy i wrzuciłem tymczasowo cooler powietrzny. Dzisiaj siadam sobie pogrzebać przy tych częściach, rozbieram blok na CPU i moim oczom ukazuje się taki piękny widok.

Blok kompletnie zamurowany syfem, więc nie dziwię się, że pompa (DDC) nie potrafiła przepchnąć płynu. Konsystencja syfu jak kamień, nie dało się tego ruszyć. LC składane 4 lata temu. Płyn co roku wymieniany zgodnie z zaleceniem, ale pętla nigdy nie rozbierana do kompletnego czyszczenia mimo, że chciałem to zrobić, bo "po co skoro działa i płyn wymieniamy". Dodatkowo oringi w bloku trwale przebarwione od płynu:

W pompie też trochę syfu, ale nie aż tyle. Idę dalej to czyścić :E.

Przy okazji jeszcze jedna sprawa - komp był regularnie przewożony samochodem, dwa razy w tygodniu przez 4 lata. Blok na CPU od wibracji był kompletnie luźny, a szwagier i młody zarzekali się, że przy tym nie gmerali. Całość musiała się poluzować od wibracji.

 

Może trochę obok tematu, ale dziś rozbierałem siłownik pneumatyczny o skoku mniejszym niż centrymetr. Z powietrza (samego powietrza!) powstał syf tak zbity, że byłem przekonany że to metalowy pierścień który pękł. Dziadostwo usuwałem pilnikami diamentowymi i nitro :szczerbaty:

Nie dziwi mnie więc kamień z płynu z barwnikiem. Z ciekawości - co to za blok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, zawisztheblack napisał:

Blok to Alphacool Eisblock XPX CPU w wersji satin. 

Nie wiem czy to moja spostrzeżenie jest trafne, ale często widzę ze bloki nowej generacji z podłużnymi rowkami nie w kratkę strasznie się zapychają. Serio tak wygląda to w rzeczywistości ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rowki są bardzo wąskie aby zwiększyć powierzchnię. Dla tego łatwiej je zatkać.

Ale jak masz dobrze wypłukaną pętlę przed montażem i dobry płyn to nie ma takich cyrków. Chyba że masz z czymś niefart i Twój teoretycznie dobry płyn zacznie się glutować. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze przygotowywanie pętli to podstawa. Obstawiam, że w tym przypadku zawinił sposób wymiany płynu, bo szwagier pewnie używał ręczników papierowych, które są największym syfem przy takiej pracy, bo pylą strasznie. Zostawiają po sobie masę włókien, które osadzają się w najbardziej restrykcyjnym miejscu pętli i go zatykają - w tym przypadku w bloku CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę zabawek do testowania.. Tylko trzeba ruszyć leniwy tyłek :E 

uVYBmrR.jpg

FOaa4Ka.jpg

  • Like 1
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biedny klient 

  • Haha 1
  • Confused 1
  • Sad 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę Ghetto Mod wyszło z tych puszek spreja XD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale no jak ktoś troszkę się zna na tym wszystkim a potem zamawia kompa u takich entuzjamstuf i na koniec dostaje takie gowno to XD 

Edytowane przez Ocho
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy malowanie takie chciał, bo na renderze dobrze wyglądało albo w głowie klienta czy jak? :D 

Górna klapa wyszła paskudnie :D nierówne krawędzie tego czegoś zrobili. Takie poszarpane. 

 

A najgorzej to wygląda to coś co się dzieje na tyle budy w tym ujęciu:

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo te malowanie tyłu budy wraz z nóżkami na niebiesko a potem malowanie jeszcze raz nóżek z powrotem na biało, czemuuuuu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...