Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Na demineralce krótki okres czasu może chodzić, ale nie przesadzaj, bo zasyfisz sobie układ z czasem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy dodać do demineralki Borygo...3 miesiące tak mi układ testowy pracował i czysto.

Dodatki antyglonowe i myjąco płuczące w Borygo załatwią temat,nie wygląda to pięknie w loop ale działa skutecznie

i po rozmontowaniu loop bloki i chłodnice oraz rez czyste.

 

p1420517x7r4h.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10% borygo? Na pudle 5l borygo, petrygo albo podobnego znajdziesz info o najniższym roztworze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jednak na koncentratach jest, koncentrat to czysty płyn chłodniczy - w zasadzie nie uzyteczny;) 100% jest gorsze od 50% które daje wytrzymałość do -37*C. 

Jak kupisz płyn chłodniczy gotowy to masz 50/50% koncentratu i wody. daj 20% płynu gotowego to będzie jak 10% koncentratu na wykresie. 

U Ciebie ma po prostu nic nie wyrosnąć, więc te 10-20% spokojnie zabije wszystko co będzie chciało się w cieczy urodzić.

52f240b1a3bcb1.jpg

 

grafika-wykrestempzamarzania.jpg

 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10% czy 30% dodatku Borygo do wody demineralizowanej nie istotne,po tym Cryofuel EK większym zmartwieniem jest doczyszczenie wnętrza chłodnic z osadów.

Może być tak że bez czyszczenia chłodnic Mayhems Part1 jak zastosujesz teraz Borygo to ruszy osady z chłodnic i w finach bloku wszystko wyląduje po czym flow w układzie siądzie na tyłku i znowu prucie wszystkiego i czyszczenie.

Nie tykam płynów wynalazków bo za leniwy jestem aby po tym ścierwie czyścić bloki i chłodnice,wcześniej miałem do tego cierpliwość...teraz mam wywalone na takie akcje.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem białego mata EK i nie syfił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te płyny pastel EK które im wcześniej Mayhems robił były ok,potem zakończyli współpracę z Mayhems i wyszli z autorskimi rozwiązaniami

i Cryofuel to już ruletka jeśli chodzi o zanieczyszczenie loop ale tu jest pewna zależność.

 

Oversized rads układy nieco inaczej się zachowują w kwestii ewentualnego sedowania płynów,zwykle mają niską deltę temp płynu w load rzędu 5-7*C i 1.5-2*C w idle

a wszelkie reakcje płynu z jonami metali z wnętrza kaset chłodnic przebiegają wolniej.

Tak samo degradacja płynu w czasie long term use zachodzi wolniej jak układ się mocno nie nagrzewa.

 

Odkwaszenie loop Ph Neutralizerem też ma swój wpływ na przedłużony czas życia płynu i jego degradację...przykładowo DP Ultra red w projekcie TechNoir (Fortress FT02)

bez wymiany bez blaknięcia i bez sedowania z tym samym flow płynu i bez cyrków pracuje już pięć lat i nic się nie dzieje.

Tylko DP Ultra to raczej wyjątek od reguły bo pastele czy to od Mayhems czy innych firm takiej żywotności nie mają...i wątpliwe że kiedykolwiek będą miały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.11.2021 o 16:51, dulu10 napisał:

Miał ktoś porównanie między prawdziwą D5 a chińską wersją? Już prawie zamówiłem top, po czym zobaczyłem informacje że jest on kompatybilny tylko z chińskimi wersjami D5. O co może chodzić? one mają inne wymiary czy co?

https://pl.aliexpress.com/item/4000504876211.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.35f05766IkIieX&algo_pvid=da6610e5-f3d0-4376-9784-5a56ca29c991&algo_exp_id=da6610e5-f3d0-4376-9784-5a56ca29c991-53&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"10000002414649804"}

Muszę coś w końcu zamówić bo w zasadzie konieczność wywiercenia 4 dziur pod pompę mi wstrzymuje wszystkie roboty :/

Tutaj z kolei napisali w tytule że top jest kompatybilny z laingiem

https://www.formulamod.com/bykski-b-d5-top-x-d5-pump-covertop-kit-multi-colored-high-performance-mute-for-d5-pump-replace-the-original-covertop-p1798907.html

Miałem pompę Bykski B-PMS5-X z topem i zbiornikiem. Niestety była wadliwa i pompa padła po niecałych 3 miesiącach pracy (nieszczelne ceramiczne łożysko i przeciek do środka - skorodowała elektronika). Do mojego topu pasowała Alphacool VPP655 - PWM - Single Edition. Potwierdzam to co pisał @zawisztheblack . Największy problem to wysokość wirnika. Jak wirnik jest za wysoki to będzie ocierał o top. Czasami sama pompa jest niska więc nie dociśniesz jej dobrze i nie będzie szczelna.

Edit.

Wirnik VPP655 jest 2 mm wyższy od B-PMS5-X, ale się mieści. Średnica pod o-ring też była większa, ale tutaj na korzyść VPP655 bo wyszło tylko odrobinę ciaśniej i teraz pompa pewniej siedzi na miejscu. Oryginalna wypadała po odkręceniu nakrętki a VPP655 siedzi na miejscu.

Edytowane przez Rafik7
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Precc

Twój Aorus RTX 3080 XTREME ma zaskakująco wysokie temp. na pamięciach. Jaka jest u ciebie kolejność w układzie ? U mnie ciecz z chłodnicy idzie do pompy, potem CPU i dopiero 3080. Mimo to nawet jak zamknę okno, i w pokoju zrobi się gorąco, to nigdy nie widziałem wyższych temp. niż ~43 core, 68 mem (takie temp tylko gdy RTX 3080 pracował, a ja sobie grałem na 980Ti). Jak nie gram tylko zostawię komputer do pracy (RTM na CPU i ETH na GPU) to temp nie wbijają wyżej niż 40 core i 66 mem. Chłodnice mam w domu, a ty masz na dworze.

Widzę, że dodałeś pompę na górze za GPU. Jakieś problemy jak były tam przy chłodnicach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 @Rafik7

Małą pompkę dodałem, żeby móc dolewać wodę do układu w domu i żeby troszkę poprawiła przepływ :) Wody regularnie ubywa, wyparowuje na łączeniach, teraz łatwiej jest mi nad tym zapanować ;) 

Ty się chyba już chwaliłeś, że trafiła ci się zajebista sztuka :), że takie temperatury osiąga ale z drugiej strony mój układ jest inny, dużo jest zmiennych.

Mój Aorus jest 3-ci w układzie - najpierw cpu 130W, potem rtx 2080 Super 139W, dopiero potem rtx 3080 aorus. Jak było chłodniej i nie miałem 4-tej karty w układzie to aorus miał na pamięciach ok 70C. Obecnie schłodzona woda ma 30C - ona jeszcze dostanie parę stopni od cpu i 2080S.

Dodatkowo przez ilość bloków w układzie ciecz płynie u mnie prędkością do 2,1 l/min = 126 l/h, dlatego różnica miedzy schłodzoną wodą 30C a ogrzaną 38C wynosi 8C. A mam 3 pompy D5 - one dają po 0,6 l/min a ta mała pompka dodaje do układu 0,3 l/min - łącznie do 2,1 l/min.

Jak puściłem 3 pompy D5 na samych chłodnicach - testowo -  to woda płynęła jak Kubica przed wypadkiem :D jednak karty i blok na cpu zmniejszają przepływ.

.

Apropo tematu chińskich pomp D5 - ja mam 2 chińskie D5 Freezemod (https://pl.aliexpress.com/item/32807570706.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0f45uKNj) i podwójny do niej Top IceManCooler (https://pl.aliexpress.com/item/32958061522.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0f45uKNj)

Trzecia D5 to dokładnie 15 letnia swiftech mcp655-b - wszystkie te 3 pompy maja taką sama wydajność w przepływie.

Moje D5 Freezemod na szczęście od kwietnia pracują 24/7 bezawaryjnie.

.

@m@rcinpl od 15 lat stosuje borygo (z demineralką) i nigdy nie miałem problemów z pompą :)

Edytowane przez Precc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Precc napisał:

Ty się chyba już chwaliłeś, że trafiła ci się zajebista sztuka :)

Wcześniej się chwaliłem, a teraz po prostu się zdziwiłem, że przy takich temp jakie są na zewnątrz, masz tak wysokie temp.

35 minut temu, Precc napisał:

nigdy nie miałem problemów z pompą

Moja sztuka była ewidentnie wadliwa.

Jakie obroty na pompach masz ustawione ? U mnie leci na 4300/min.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Rafik7 napisał:

Jakie obroty na pompach masz ustawione ? U mnie leci na 4300/min.

U mnie pompy na maks obrotów. D5 4900rpm. Zmniejszanie prędkości od razu wpływa na temperatury. Dołożyłbym dodatkowe 2 pompy ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Precc napisał:

latego różnica miedzy schłodzoną wodą 30C a ogrzaną 38C

Wygląda na to, że twoje obawy o zamarzanie cieczy są nieuzasadnione. Moim zdaniem lepiej będzie jak rozbijesz tą 'chłodniową kanapkę' i podłączysz je równoległe, żeby opory przepływu były mniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno ciężko wcisnąć 420mm na top Enthoo Pro 2, a mi się nawet udało razem z 480mm na boku. U góry GTS 420, a z boku ST30 480. Z tyłu normalnie wchodzi jeszcze wentyl 140mm.

To chyba najlepsze rozwiązanie w przystępnych cenowo seryjnych budach, żeby nie pchać ciepłego powietrza do środka.

jLdqSHI.jpg

  • Like 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Post się zdublował.. Sory za spam

Edytowane przez Rafik7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.11.2021 o 21:47, Draco0 napisał:

420mm na top Enthoo Pro 2

Wszystko się da, tylko 420 mm na topie może kolidować z radiatorami na sekcji i przeszkadza w podmiankach RAM.

Sam chyba muszę zmienić chłodnice na boku na 480mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku wystarczyło zrobić mały offset na chłodnicy, przesunięcie ~3mm i takie TridentX (39mm) wchodzą elegancko, fakt do wymiany pamięci trzeba wentyle odkręcić, ale to nie jest duży problem.

Przy pamięciach tego typu nie musiał bym nic kombinować.

i-g-skill-ripjawsx-16gb-2x8gb-ddr3-1600m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś podpowie , mam zagwozdke.

3 wentylatory na chłodnice , nb-eloop 12cm biale + (EK-CryoFuel Solid Cloud White) czy phanteksy t30 szare i wtedy jaki kolor plynu do tego? Obudowa czarna ;) t30 wychodzi 50% drozej :/ warto?

Ktos ma t30? chodzi mi o to czy łożyszko jest bezgłośne?

edit:

Kable zasilacza obecnie mam czarne a zamowione biale(mozna zmienic zamowienie)

Edytowane przez forum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim nie brałbym płynu od EK - ostatnio za dużo słyszy się o problemach z nimi. Jak robił je Mayhems to było ok, obecnie się popsuły, bo EK robi je samo / podleca komuś innemu. Problem jest taki, że jedyna sensowna alternatywa z płynów nieprzeźroczystych to Mayhems XTR, a średnio z jego dostępnością u nas. Ewentualnie starsze serie Mayhems jak Pastel.

Co do wentylatorów, to T30 są zdecydowanie lepsze, tutaj żadnej wątpliwości nie ma. Przy tej samej kulturze pracy będzie kilka stopni mniej lub tak samo pod względem temperatury, ale ciszej. Miałem T30 na testy kilka dni - łyżko pracowało bardzo dobrze, bez żadnych szmerów (porównywałem do B12-PS, które mi się akurat walały i Fluctusa, który był głośniejszy). Tylko weź sobie pod uwagę, że zajmują więcej miejsca jak zwykłe wentylatory. Spoko opcja to tez nowe NF-A12x25 PWM Chromax - są czarne w odróżnieniu od T30. Wypadają pomiędzy B12-PS, a T30.

Co do kolorystyki, to ciężko coś powiedzieć nie wiedząc jak wygląda cały zestaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawisza masz jakieś wyniki z testów tych wentyli? 

Jak daleko Fluctus odstawał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic konkretnego, nie miałem czasu na dokładne testy - miałem ten wentylator niecałe 48h u siebie tylko i jedyny system na powietrzu z i5 4570, bo reszta zwodowana na rurkach i nie chciałem tego rozbierać do testów :E. T30 były głośniejsze przy tych samych RPM od B12-PS i na poziomie Fluctusa, ale wiały wyraźnie mocniej (łożysko Flutcusa pracuje jednak gorzej od obu tych wentylatorach - przy niskich RPM rzędu 500-600 w moich dwóch egzemplarzach słychać jakieś szmery jak się zbliży głowę na 15-20cm do wentylatora). Nawet przy ograniczeniu RPM T30, żeby zrównać się kulturą pracy z B12-PS T30 nadal wiały wyraźnie mocniej. Wentylatory zapiąłem na NH-U14S, ale różnice na tym 4570 wyszły oczywiście żadne, bo ten procek nic nie ciągnie pod względem mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

firma chłodnicy i FPI takie samo(360),rożnią sie tylko grubościa 27mm vs 45mm.

Czy 27 bedzie lepsza do układu nastawionego na cisze i wolnoobrotowe wentylatory? 

Chce dac 2 sztuki 360,które maja wystudzić max 150w.

Edytowane przez forum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze gęstość tych blaszek jest ważna 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...