Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Precc napisał:

Zamówiłem sobie w weekend inny przepływomierz, nowy wynalazek :) - podpisany do płyty - Barrow SLF-V3 - podłączę go z tyłu obudowy, gdzie będzie będzie miał on dłuższy odcinek węża przed i po.

Na razie to upewnij się, że ten który masz jest dobrze podłączony ;)

Godzinę temu, Precc napisał:

ten mój Byski B-TFC-CS-X - rzeczywiście, jak pamiętam, to on w środku miał turbinkę a ten mój nowy przepływomierz może będzie miał chyba mniejszą podatność na błąd przy zmianie lepkości (jest większy, inna budowa)

A jesteś pewien, że dobrze złożyłeś ten przepływomierz ? Kierunek przepływu ma znaczenie.

H335891045e5a43d8bc921a010f04551e7.jpg

2 godziny temu, Precc napisał:

zrobiłem pomiar na niskiej temperaturze cieczy 14-18C (chłodzona-ogrzana) i flow spadło do 0,7 l/min, czyli lepkość się zwiększyła.

Te wszystkie chińskie przepływomierze - one chyba bazują na ilości obrotów łopatek na sekundę, przy 0,7 l/min pokazywało mi 16 obr/s a teraz przy flow 1.1 l/min pokazuje 25 obr/s.

Z tego pomiaru można wywnioskować tylko tyle, że zmienia się lepkość cieczy. Nie wiadomo ile z tego to wzrost oporu przepływu, a ile to błąd pomiaru natężenia przepływu. Żeby sprawdzić przepływomierz musiałbyś wykonać pomiar czasu napełnienia zbiornika o znanej objętości. To jedyna domowa metoda, która pozwoli Ci zweryfikować wskazanie jakiegokolwiek przepływomierza. Jeżeli będziesz chciał się w to bawić to mogę Ci zrobić instrukcję. Przy zachowaniu procedury metoda jest bardzo dokładna.

Żeby zmierzyć zmianę oporów przepływu potrzebny byłby czujnik ciśnienia zamontowany od razu na wyjściu z pompy.

1 godzinę temu, Precc napisał:

Pompki z rezerwuarami mam w 3 miejscach - na wylocie pc, czyli za blokami, przed chłodnicami i za chłodnicami - gdyby układ się odpowietrzał, to powietrze pojawiałoby  się w rezerwuarze pompki za chłodnicami a nie w zbiorniczku za blokami.

Czy w każdym zbiorniku masz rurkę, która powoduje, że ciecz z przewodu powrotnego, wpada poniżej lustra cieczy w zbiorniku ? U mnie nie dało się odpowietrzyć układu do puki takiej rurki nie miałem. Płyn mieszał się z powietrzem i pompa od razu zasysała taką mieszaninę. Po zamontowaniu rurki układ odpowietrzył się po 15 minutach i jednym "tańcu szamana" ?

2 godziny temu, novi napisał:

Te braki w płynie to podejrzewam, że układ się odpowietrza, petrygo/borygo ma temperaturę wrzenia +- 110*, wyżej niż woda, więc odparowywać zbytnio nie ma jak

Ciecz nie musi się gotować, żeby parować. Wrzenie to taki szczególny przypadek, gdzie parowanie występuje w całej objętości cieczy. Jak się przyjrzysz dokładnie na zdjęciach to w zbiorniku pompy, która jest na górze obudowy, kolega @Precc ma zamontowany zawór wyrównujący ciśnienie i dla tego para może uciekać z układu. Stąd prawdopodobnie ubytek cieczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jest podgrzać ciecz. Otworzyć tank na chwilę aby wyrównał ciśnienie na ciepłym i zamknąć szczelnie. Na zimno będzie lekkie podciśnienie. Na ciepłym będzie zrównanie z atmosferycznym bez obawy o jakiś przeciek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Rafik7 napisał:

Na razie to upewnij się, że ten który masz jest dobrze podłączony ;)

A jesteś pewien, że dobrze złożyłeś ten przepływomierz ? Kierunek przepływu ma znaczenie.

Wiesz, sprawdzę przy najbliższej okazji, bo nie pamiętam, tej turbinki w środki nie obracałem albo mogłem to sprawdzić przy montażu ale już nie pamiętam

Na pewno sugerowałem się tym rysunkiem (wierząc, że producent fabrycznie zmontował, tak jak na poniższym rysunku) i oznaczeniami Inlet i Outlet ale sprawdzę raz jeszcze ta turbinkę - zrobię to przy dolaniu wody.

B-TFC-CS-X-2.jpg

8 godzin temu, Rafik7 napisał:

Czy w każdym zbiorniku masz rurkę, która powoduje, że ciecz z przewodu powrotnego, wpada poniżej lustra cieczy w zbiorniku

W każdym rezerwuarze mam rurkę ;)

Dodatkowo w pompie zaraz za chłodnicami dodatkowo na ujściu zamontowałem w środku kolanko, żeby żadne powietrze nie szło do pomp :D

IMG-20211130-073747.jpg

8 godzin temu, Rafik7 napisał:

Jak się przyjrzysz dokładnie na zdjęciach to w zbiorniku pompy, która jest na górze obudowy, kolega @Precc ma zamontowany zawór wyrównujący ciśnienie i dla tego para może uciekać z układu. Stąd prawdopodobnie ubytek cieczy.

Potwierdzam, że te zaworki nie są idealnie szczelne ale kiedy nie miałem tej małej pompki a jedynie węże idące od kart graficznych bezpośrednio na balkon, czyli nie było w tym najwyższym punkcie loopa zbiornika, to powietrze i tak się pojawiało w wężach za zagięciach, gdzie niska siła przepływu nie była w stanie całego tego powietrza popchnąć na balkon i zawsze jakieś powietrze miałem w wężach, wtedy ruszaniem wężami, żeby powietrze przepchnęło dalej - węże mam zwinięte obok PC, żeby móc PC odsunąć na 1m w razie grzebania w środku itp.

IMG-20211130-074518.jpg

edit: dziwne - na komórce widzę zdjęcia na na pc zdjęć dodanych do postu nie widzę :P

Edytowane przez Precc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie trochę zastanawia rozmieszczenie pomp w twoim układzie. Masz tak naprawdę dwie pompy jedna za drugą. Ta, która jest za wszystkimi blokami nie robi praktycznie nic. Ona tylko generuje przepływ do pompy na balkonie. Potem masz ten układ podwójny i te pompy tłoczą ciecz przez to spaghetti i chłodnice (tu masz już konkretne obciążenie). A na końcu jedna pompa, która tłoczy ciecz z balkonu i potem przez cały PC (ta jest dojechana konkretnie, bo nie dość że tłoczy z balkonu to jeszcze przez wszystkie bloki).

Moim zdaniem zwiększyłby Ci się przepływ gdybyś po RTX 2080 i Aorusie poszedł od razu do pompy z tyłu i niech ta pompa tłoczy ciecz przez dwa Gigabaty Gaming OC i dopiero do tej pompy na balkonie przed chłodnicami. Przy takiej kolejności obciążenie rozłoży się bardziej równomiernie na wszystkie pompy. A raczej nie powinieneś mieć problemów z taką zmianą, bo i tak wychodzić z Aorusa na tył obudowy w okolice tej pompki zamocowanej za Gamingami OC.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed chłodnicami mam pojedynczą pompę starą D5 a za chłodnicami pompująca do bloków mam podwójną D5 ale to są te chińskie D5, bo one pobierają po 18W prądu. Są to dokładnie FREEZEMOD PU-PWM5B18W.

@Rafik7 , chłodnice praktycznie nie ubijają flow - robiłem test na 3 pompach i  samych chłodnicach i było tornado w zbiorniczkach - flow ubijane jest przez bloki wodne - najbardziej na rtx 2080 super, a najmniej na aorusie rtx 3080, i chyba blok na procesorze Thermaltake Pacific W1 też jest ubijaczem :)

Te chińskie D5 i ta moja stara 15 letnia D5 - one wszystkie pobierają po 18W i wszystkie na czystej wodzie dodawały do układu po 0,6 l/min flow - nie ważne, którą bym odłączył - robiłem testy, czyli moc pomp bez względu na układ się sumuje ;) A ta dupna pompeczka dodawała 0,3 l/min flow i pobiera ona 9W, czyli na czystej wodzie miałem do 2,1 l/min flow po zsumowaniu 3x 0,6 + 1x 0,3 l/min.

Te chińskie pompy jeszcze w marcu zakupiłem po 150zł / szt. (jeszcze przed wejściem w życie ustawy vatowskiej dla chińczyzny), teraz w Angeli po 270zł zakupiłem 2 szt. Alphacool VPP655 i właśnie mi one do mnie przyszły :)

Przejrzałem sobie instrukcje tych VPP655:

vpp655.jpg

I wpadłem na pomysł puszczenia ich na 24V przez przetwornice podwyższającą napięcie :)

Znalazłem taką - uciągnie do 90W, do 3,5 Amperów a pompy będą żarły po 1,5A (łącznie do 72W); wiec ta przetwornica powinna się nadać? Jak myślicie?

https://allegro.pl/oferta/przetwornica-napiecia-pradu-z-12v-na-24v-inwerter-7823301223

Chyba już mam plan na najbliższe weekendy :) Tylko niech żona mi pozwoli :D

Edytowane przez Precc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.11.2021 o 20:02, Precc napisał:

Gdyby ktoś był ciekaw, jak w środku w PC mam rozlokowane złączki i węże:

2021-09-05-16-13-27.jpg

A pół roku temu 2 grube chłodnice miałem na obudowie, już po tym, jak dołożyłem rtx 2080 super, to te 2 chłodnice ledwo dawały radę a musiałem zrobić miejsce na dodatkowe 2 karty, wiec wygrzebałem 2 cienkie chłodnice, wygrzebałem swoją starą nieużywana pompe, wymieniłem wiatraki i stworzyłem frankenstaina na balkonie

2021-06-06-15-35-33-01.jpg

Może wyjdę na czepialskiego ale ten układ to jest dramat. Najbardziej rozbraja mnie połączenie GPU -> CPU na drugiej fotce :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To stary układ ale wiem o co ci chodzi :Dza bardzo uciąłem wąż i nie chciałem ponownie ciąć kawałka XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Precc Ty już w tym układzie tak odleciałeś że na twoim miejscu już dawno bym tam władował pompę od C.O. Jeszcze się wstrzymywałem przed takim zaleceniem, ale skoro używasz trzech pomp i jeszcze chcesz używać przetwornicy, to jedyne co mi przychodzi do głowy to jedno wielkie XD

Edytowane przez dulu10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kombinujesz jak koń pod górę :P Masz za dużo czasu na myślenie i tylko komplikujesz sobie życie.

Godzinę temu, Precc napisał:

I wpadłem na pomysł puszczenia ich na 24V przez przetwornice podwyższającą napięcie

Nie ma znaczenia czy 12V czy 24V. Prędkość obrotowa i moc będą te same. Przy wyższym napięciu po prostu spadnie natężenie prądu.

Godzinę temu, Precc napisał:

Te chińskie D5 i ta moja stara 15 letnia D5 - one wszystkie pobierają po 18W i wszystkie na czystej wodzie dodawały do układu po 0,6 l/min flow - nie ważne, którą bym odłączył - robiłem testy, czyli moc pomp bez względu na układ się sumuje ;) A ta dupna pompeczka dodawała 0,3 l/min flow i pobiera ona 9W, czyli na czystej wodzie miałem do 2,1 l/min flow po zsumowaniu 3x 0,6 + 1x 0,3 l/mi

To tak nie działa :P

Godzinę temu, Precc napisał:

teraz w Angeli po 270zł zakupiłem 2 szt. Alphacool VPP655 i właśnie mi one do mnie przyszły

Nie ma żadnej gwarancji, że będą pasować do twojego topu.. Bardzo możliwe, że niepotrzebnie je kupiłeś. Uprość układ, rozłóż obciążenie równo na wszystkie pompy i wtedy dopiero zobaczysz czy są potrzebne.

Edytowane przez Rafik7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

del.

Edytowane przez Ocho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Rafik7 napisał:

Nie ma znaczenia czy 12V czy 24V. Prędkość obrotowa i moc będą te same. Przy wyższym napięciu po prostu spadnie natężenie prądu.

Pewny jestes? Bo mi sie wydaje ze wlasnie amperaz jest ten sam i przy wyzszym napieciu bedzie wyzsza moc - choc pewnosci nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Minciu napisał:

DCC a nie D5 do takiego zadania.?

na razie się spłukałem :D

59 minut temu, dulu10 napisał:

@Precc Ty już w tym układzie tak odleciałeś że na twoim miejscu już dawno bym tam władował pompę od C.O. Jeszcze się wstrzymywałem przed takim zaleceniem, ale skoro używasz trzech pomp i jeszcze chcesz używać przetwornicy, to jedyne co mi przychodzi do głowy to jedno wielkie XD

Na razie lecę na częściach typowo do PC, które tez już miałem zanim postanowiłem dokupić 3-cią i 4-ta kartę graficzną. Nie wiadomo też ile czasu jeszcze mi komp pokopie, grunt, że mi się prawie zwrócił ;) a jeżeli koparka nie będzie mi się już opłacała, to części wrócą do obudowy pc i układ zostanie uproszczony. Gdybym miał podjąć decyzję o dokupieniu kart - no to wtedy pomyślę :D

58 minut temu, Rafik7 napisał:

To tak nie działa :P

Ale jak odłączałem poszczególne pompy, to mi na przepływomierzu odpowiednio spadało flow.

58 minut temu, Rafik7 napisał:

Nie ma znaczenia czy 12V czy 24V. Prędkość obrotowa i moc będą te same. Przy wyższym napięciu po prostu spadnie natężenie prądu.

Chciałem znać wasze zdanie :)

Ponieważ Alphacool w manualu podaje, że przy 24v pobiera 1,5A, co po przemnożeniu dawałoby 36W a przy 12V i 1,9A dawałoby 23W.

znalazłem fimik testu Koolance's PMP-600 na 12v i 24v i test pokazuje większe ciśnienie na 24V: youtube.com/watch?v=MAH4BZfFfIs

 

 

 

Z kolei jakiś tam test pompki Aquacomputer D5 nie pokazuje różnic: youtube.com/watch?v=ujPp3IrHs0A

Na stronie https://koolance.com/comparison-pumps koolance porównuje swoje pompki wg też napięcia i mnie zastanawia, czy też krzywe przy D5 od Alphacool wygladają inaczej przy 12v i 24v

image.png.0bad40a6630a2758b4517c5ce8779662.png

 

Stówkę mogę sobie jeszcze przeznaczyć na przetwornice, dorobię końcówki molex i zobaczę efekty na przepływomierzu a jak nie będzie różnicy, to najwyżej zwrócę przetwornice :P

Ale najpierw doleję wody i zobaczę, jak to wpłynie na flow, potem wymienię pompki na te nowe i tez sprawdzę a dopiero na końcu pomyślę o przetestowaniu przetwornicy.

Edytowane przez Precc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie można kupić takie bądź podobne osłony na wtyczki od przedniego panelu, usb itp.? Interere mnie kolor czarny, widziałem to już w jakimś buildzie ale raczej nie przypomnę sobie gdzie

SCJEopq.png

Edytowane przez Ocho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Precc napisał:

Z kolei jakiś tam test pompki Aquacomputer D5 nie pokazuje różnic: youtube.com/watch?v=ujPp3IrHs0A

Widziałem ten filmik i te pomiary nie są dobrze zrobione.

Godzinę temu, Precc napisał:

Na stronie https://koolance.com/comparison-pumps koolance porównuje swoje pompki wg też napięcia i mnie zastanawia, czy też krzywe przy D5 od Alphacool wygladają inaczej przy 12v i 24v

Dobra, faktycznie to od pompy zależy. Mój błąd. W takim razie wygląda na to, że jest sens zasilania 24V.

Ten wykres jest super. Dzięki, że wrzuciłeś.

Godzinę temu, Precc napisał:

Ale jak odłączałem poszczególne pompy, to mi na przepływomierzu odpowiednio spadało flow

A jak ma Ci przepływ nie spaść jak masz wszystko 'szeregowo' (o tym jeszcze później :P) ? Wyobraź sobie, że masz 3 auta, połączone ze sobą liną i chcesz wszystkie 3 holować na raz, ale w drugim aucie ręczy zaciągnąłeś :P Czy da się to pociągnąć ? Jasne, że tak, ale będziesz potrzebował do tego ciągnika siodłowego i szybko raczej nie pojedziesz. Dokładnie to się działo w twoich testach. Pozostałe pompy pchały na siłę ciecz przez tą jedną wyłączoną, więc ciśnienie w układzie wzrosło. Popatrz na wykres, który dodałeś. Jak ciśnienie na pompie rośnie to przepływ spada. Przepływ sumuje się tylko wtedy jak masz pompy połączone równolegle. Jeżeli pompy są połączone szeregowo, to rośnie maksymalne ciśnienie tłoczenia (przepływ też może wzrosnąć względem pojedynczej pompy jeżeli ta jedna pompa pracowała na granicy możliwości). W twoim układzie masz kilka zbiorników po drodze, więc tak naprawdę pompy nie są ani szeregowo, ani równoległe, bo w zbiorniku masz ciśnienie atmosferyczne. To tak jakbyś miał 3 osobne układy, które dzielą wspólny zbiornik. Ja bym cały twój układ przebudował, bo nic w nim nie pracuje efektywnie. Marnujesz potencjał sprzętu i niepotrzebnie dokupujesz więcej.

Edytowane przez Rafik7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Rafik7 napisał:

Ja bym cały twój układ przebudował, bo nic w nim nie pracuje efektywnie. Marnujesz potencjał sprzętu i niepotrzebnie dokupujesz więcej.

Polecasz, żeby mieć rezerwuar tylko przy jednej pompie (pozostawiłbym przy pompie podwójnej)? Wykonalne, mogę tak zrobić po zimie. Sprawdzę też, jak sobie będą radzić te moje nowe Alphacool. Po zimie mogę też się pozbyć tej małej pompki przy PC, bo już będzie cieplej i nie będzie problemu wyjść na balkon :D

Próbowałem podłączyć pompy równolegle i spaliło to na panewce, bo jedna pompa jest podwójna a druga pojedyncza, dochodzi mocny opór na blokach wodnych i i przez to woda krążyła między jedną pompa a drugą, czyli ta podwójna pompa wymuszała odwrotny obieg wody na tej pompce pojedynczej - podwójna pompa tłoczyła wodę w odwrotnym kierunku, niż niż ta pojedyncza pompa mimo działania wszystkich 3 pomp.

image.png.f8975f06db4340a7c7e192458fd28c33.png

Musiałbym mieć 2 podwójne pompy o takiej samej mocy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zacząłbym od podstaw.

https://youtu.be/iDRoSxZKKz8

https://youtu.be/r7DRFr2NjPI

 

Dodalbym jeszcze, że 100w na pompach będzie jedynie podnosić Ci temperaturę cieczy a nie poprawiać charakterystykę pracy układu. 

To tak jakbyś na chłodnice zamiast jednego wentyla 120mm upychal 9x40mm. 

Zamiast jednej sensownej pompy kombinujesz z całą batalią. I to na pompach z wysokim flow i niskim ciśnieniem, słupem cieczy. 

https://youtu.be/hz39dU38TAk a tu masz coś o bumbelka które zapewne produkuje lepiej niż patolki dla 500+

Edytowane przez Minciu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Precc napisał:

Próbowałem podłączyć pompy równolegle i spaliło to na panewce, bo jedna pompa jest podwójna a druga pojedyncza, dochodzi mocny opór na blokach wodnych i i przez to woda krążyła między jedną pompa a drugą, czyli ta podwójna pompa wymuszała odwrotny obieg wody na tej pompce pojedynczej - podwójna pompa tłoczyła wodę w odwrotnym kierunku, niż niż ta pojedyncza pompa mimo działania wszystkich 3 pomp.

To jest pierwszy z twoich problemów. Masz kilka różnych pomp. Do żadnej nie masz charakterystyki (taki wykres jak pokazywałeś wcześniej). Problem, który opisujesz odpowiada sytuacji kiedy z wykresu Koolance wziąłbyś pompę PMP-300 i połączył równolegle z pompą PMP-500, a ciśnienie wynikające z oporów wynosiłoby 6 metrów słupa wody. Pompa 1 już dawno się skończyła (maksymalne ciśnienie dla PMP-300 to ~2,5 m H2O), więc pompa 2 tłoczy ciecz po najmniejszej linii oporu czyli przez pompę 1. Gdyby pompy były takie same to by zadziałało. Popatrz na swoje pompy, które mają wspólny top. One są prawdopodobnie połączone równolegle (nie jestem pewien, nie widziałem topu w środku). Z racji, że są identyczne to ich przepływ przy danym ciśnieniu się sumuje.

obraz.png.ee21f0be5068ed94824857822ddd329d.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.aquatuning.pl/chlodzenie-wodne/pompy/laing-ddc/pompy-ddc/13400/laing-ddc-pump-12v-ddc-3.25-18w

Pojedyncza pompa 5.7metra słupa cieczy. Pewnie ogarnie lepiej niż worek D5.

Do tego D5 chyba nie nadaje się tak do końca na łączenie bo nie jest szczelna i ucieka jej wszystko bokiem, między palcami

Ale kombinuj dalej z tymi pompeczkami. 

 

A nie myślałeś żeby Modyfikować sieć miejska na D5 z promocji? Jakaś praca inżynierska z programem oszczędnościowym. 

 

gif-eating-popcorn-38.gif

 

  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Minciu napisał:

Zamiast jednej sensownej pompy kombinujesz z całą batalią

Ale skoro już je ma to da radę na nich to zrobić. Po co wywalać jeszcze więcej kasy na kolejną..

Trzeba rozłożyć równomiernie bloki na kilka pomp. Te dwie pompy w jednym topie (prawdopodobnie najmocniejsze) niech tłoczą ciecz do CPU, potem szeregowo RTX 3080 i RTX 2080, bo z tego co piszesz 2080 jest dużo bardziej restrykcyjny więc przy połączeniu równoległym dostanie znacznie mniejszy przepływ (ciecz jest leniwa, idzie tam gdzie jest najmniejszy opór) i wzrosną mu temp. Potem daj pompę i Gamingi OC. Są takie same, daj je równolegle. Przepływ się podzieli w miarę po równo, ale opór przepływu będzie znacznie mniejszy. Za Gamingami OC możesz dać najsłabszą pompę i potem chłodnice. Do tego rozbić tą kanapkę z chłodnic. Żeby opór przepływu był taki sam (i przepływ mniej więcej 50/50) daj chłodnicę 30 mm szeregowo z chłodnicą 60 mm. Dwa takie zestawy połącz równolegle. Staraj się by przy połączeniach równoległych długości przewodów były identyczne. Wtedy każda linia ma taki sam opór przepływu i podział cieczy jest 50/50.

obraz.png.59da712dc401e542c60ccb2b1696ae19.png

Żeby wiedzieć, którą pompę gdzie umieścić, należałoby znać ich charakterystyki. Przepływomierz masz, do tego można zaadaptować jeden zawór odcinający jako zawór dławiący by symulować obciążenie. Brakuje Ci tylko czujnika ciśnienia. Nie kupuj, spróbuj gdzie pożyczyć manowakuometr, albo manometr z bardzo małym zakresem (od 0 do 2 bary). Potrzeba Ci nie więcej niż 2 bary. Im mniejszy zakres tym dokładniej zmierzysz. Wtedy zrobić sobie pomiary dla każdej pompy i wykonać charakterystyki. Mając charakterystyki można sensownie wybrać, którą pompę gdzie umieścić.

Edytowane przez Rafik7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Rafik7 napisał:

Ale skoro już je ma to da radę na nich to zrobić. Po co wywalać jeszcze więcej kasy na kolejną..

 

On ma tam kupe a nie pompy ;)

Tak jak piszę, ciepło z pomp wpycha jedynie w ten układ. Jedna DDC ogarnie lepiej niż worek chińczyków. A wymianę ma praktycznie sztuka za sztukę. Sprzedaje D5 nic nie dokłada i kupuje DDC.. A jak sprzeda 4x D5 to mu jeszcze na chłodnice zostanie i karton browarów :D A może nawet na jakieś zabezpieczenie przed kondensacją bo zima idzie ? Weźnie i chłop zaleje całego kompa zanim skończy się zima, zobaczycie ;) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś coś brał z ekshopu do PL? Towar in stock , dostawa est 8 Dec.

Kiedy się spodziewac? Przyjdzie wcześniej? ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Rafik7 napisał:

 One są prawdopodobnie połączone równolegle

 

Tak, równolegle.

9 godzin temu, Minciu napisał:

https://www.aquatuning.pl/chlodzenie-wodne/pompy/laing-ddc/pompy-ddc/13400/laing-ddc-pump-12v-ddc-3.25-18w

Pojedyncza pompa 5.7metra słupa cieczy. Pewnie ogarnie lepiej niż worek D5.

 

8 godzin temu, Minciu napisał:

Jedna DDC ogarnie lepiej niż worek chińczyków

Lutu, marzec pomyślę - teraz póki co, to w tym moim podwójnym topie wymienię te chińskie D5 18watowe na te 23watowe Alphacoole.

9 godzin temu, Minciu napisał:

A nie myślałeś żeby Modyfikować sieć miejska na D5 z promocji? Jakaś praca inżynierska z programem oszczędnościowym. 

Śmiejesz się, a ja w 2006 roku zrobiłem sobie bezgłośny PC chłodzony pasywnie kaloryferem, który stał miedzy biurkiem a szafą :D z tylko jednym wentylatorem w zasilaczu, który wyciągał powietrze z obudowy. Cpu, Gpu, Ram, sekcja zasilania cpu, chipsety chłodzone kaloryferem, dodatkowo dyski w wyciszającej obudowie z cd-romów, obudowa pc była dodatkowo wyciszona matą bitumiczną - wszystko własnej roboty, oprócz bloków wodnych, które miałem na zamówienie od magików forumowiczów

9 godzin temu, Rafik7 napisał:

 

obraz.png.59da712dc401e542c60ccb2b1696ae19.png

 

Myślałem o podobnym schemacie 2 tyg. temu, żeby po zimie tak zrobić. Bez rezerwuaru będę mógł umieścić w obudowie podwójną pompę (ale słabszą - z chińskimi pompkami) a na balkonie za chłodnicami lub przed chłodnicami umieścić druga podwójna pompkę (ale z tymi pompkami alphacoola). Ze starej 15 letniej pompki myślę, żeby zrezygnować i zrezygnować też z tej małej pompki, która jest na samej górze obudowy na zewnątrz. Zrobię jeszcze test tych alphacooli na 24v, żeby sprawdzić, czy będzie różnica.

Z tymi chłodnicami to wywalę te 30mm i zastąpię je 85mm - te 60mm i te 85mm będą bardzo mało restrykcyjne. Te 85mm będą w stanie odbierać każda do 400W ciepła (wg testów) przy układzie wiatraków Push/Pull 140mm , cały układ daje 1100W ciepła, więc te dwie 60mm dokończą robotę, bo one do ok. 350W ciepła odprowadzają każda. Te chłodnice moje 60mm też będą dmuchane push/pull 120mm. Po zimie dokupię tylko 8x Phanteksy PH-F140MP V2, żeby nimi dmuchać moje nowe Alphacoole NexXxoSy Monsta 280mm.

8 godzin temu, Minciu napisał:

A wymianę ma praktycznie sztuka za sztukę. Sprzedaje D5 nic nie dokłada i kupuje DDC.. A jak sprzeda 4x D5 to mu jeszcze na chłodnice zostanie i karton browarów :D 

elektronika tak idzie do góry z każdym rokiem, że pompy sprzedam jeszcze drożej, niż kupiłem :D

8 godzin temu, Minciu napisał:

A może nawet na jakieś zabezpieczenie przed kondensacją bo zima idzie ? Weźnie i chłop zaleje całego kompa zanim skończy się zima, zobaczycie ;) 

Poczytałem już zawczasu o kondensacji i się zabezpieczyłem - mam czujnik temperatury wody na wlocie schłodzonej wody do pc (tuż przez procesorem) i wentylatorami na balkonie sterować mogę PWM, tak, żeby utrzymywać temperaturę wody idącej do PC powyżej 15C. Zmniejszanie obrotów wentylatórów mocno wpływa na wydajność, będę mógł sterować ;) Dodatkowo pracuję zdalnie w domu i mogę mieć oko na sprzęt. Dodatkowo restart kompa uruchamia automatycznie programy kopiące i przywraca ustawienia OC, więc po restarcie od razu na liczniku wraca 1200W. Od kilku lat nie miałem awarii prądu ale w razie takiej awarii mogę też szybko odłączyć PC od balkonu bez spuszczania wody z układu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Precc napisał:

Myślałem o podobnym schemacie 2 tyg. temu, żeby po zimie tak zrobić. Bez rezerwuaru będę mógł umieścić w obudowie podwójną pompę (ale słabszą - z chińskimi pompkami) a na balkonie za chłodnicami lub przed chłodnicami umieścić druga podwójna pompkę (ale z tymi pompkami alphacoola). Ze starej 15 letniej pompki myślę, żeby zrezygnować i zrezygnować też z tej małej pompki, która jest na samej górze obudowy na zewnątrz. Zrobię jeszcze test tych alphacooli na 24v, żeby sprawdzić, czy będzie różnica.

Z tymi chłodnicami to wywalę te 30mm i zastąpię je 85mm - te 60mm i te 85mm będą bardzo mało restrykcyjne. Te 85mm będą w stanie odbierać każda do 400W ciepła (wg testów) przy układzie wiatraków Push/Pull 140mm , cały układ daje 1100W ciepła, więc te dwie 60mm dokończą robotę, bo one do ok. 350W ciepła odprowadzają każda. Te chłodnice moje 60mm też będą dmuchane push/pull 120mm. Po zimie dokupię tylko 8x Phanteksy PH-F140MP V2, żeby nimi dmuchać moje nowe Alphacoole NexXxoSy Monsta 280mm.

Rób jak chcesz :) Jak masz za dużo kasy to ja Ci przeszkadzać nie zamierzam ? BTW ja 520W chłodzę jedną chłodnicą 480/60, wszystko stoi w domu i nie ma problemu z temperaturami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W lato na balkonie mam gorąco :D 

Ale dzięki za dyskusje i porady ?

Edytowane przez Precc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...