Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jak spojrzysz na wcześniejsze fotki jakie wstawiłem z deską do gięć rurek to jest tam czerwony insert 11.70mm Monsoon i jest idealny.

Nie mam pojęcia gdzie to teraz dostać ale taki pozwala na idealne wyginanie rurek 12/16mm.

Insertu 12mm nie włożysz do rurki 12mm,za ciasno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczaki, 11 ma taki luz że wydaje mi się że 12tka wejdzie. Sprawdzę, bo zostały tylko gięcia do GPU i chciałbym żeby to fajnie wyszło :)

Na dole z pionowej chłodnicy dałem kwadrat 3way i zawór EK do spuszczania płynu. Ten kranik jakoś mi nie pasował i finalnie nie miał bym i tak na niego miejsca. 

Jak kupiłem tą obudowe, to było wooow ile miejsca.. A teraz? Ciasnooo :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń aby insert wsunąć w rurki akrylowe i ten Monsoon 11.70mm jest perfekt...insert 11 mm jest do bani,za luźny.

Miałem kilka innych insertów na testach...różnych producentów,odesłałem do sklepów bo były za luźne i wypłaszczało rurki na ciasnych gięciach 90 stopni.

 

Fajnie by było jak rurki by trzymały rozmiary 12/16mm ale...nie trzymają,co inna partia rurek przychodziła z zamówienia z Akces to inne rozmiary przy pomiarze suwmiarką elektroniczną.

Jeśli 16mm średnicy zewnętrznej nie przekraczały to luzik,np 15.9mm spoko,wejdzie w złączki bez niszczenia oringów ale jak ponad 16mm miała rurka to lipa (w przypadku złączek Bitspower czy Alphacool bo na takich testowane).

Trzeba pisać do firmy aby przed wysyłka mierzyli/selekcjonowali i te lipne odrzucali.

 

Wewnętrzna średnica albo trzyma 12mm albo nie ale po to jest ten 0.3mm offset dla insertu aby z tym sobie poradzić.

Jak 12mm insert wepchniesz w 12mm średnicy wewnętrznej rurki to nie wiem.

 

21458456_142390733102ewj8t.jpg

18836150_10208867086666j9g.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ELDERpowiedz mi jeszcze proszę :) czy na rurce ma być oring między tymi dwoma skręcanymi elementami w złączce? W samej złączce barrow mam 3szt chyba. Używasz smaru na oringi? Teflonowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Barrow to z tego co pamiętam to 1:1 kopia złączek Bitsa których najczęściej używam w CLC

i faktycznie przygotowując montaż pod przykręcany do złączki pierścień dociskowy trzeba najpierw wsunąć na rurkę kryzę dociskową a potem jeden oring.

W dwa pozostałe oringi w złączce wciskamy rurkę i to precyzyjnie wciskamy po osi bo przekoszenie wzgl osi złączki przy wciskaniu może spowodować uszkodzenie oringów.

 

Tak samo idealne ustawienie rurki względem dokręcanego pierścienia dociskowego powoduje że przy przykręcaniu nie robimy spiralnych rys z zewnątrz na rurce.

 

Nie używam smaru do oringów...bardzo trudno jego resztki wypłukać z loop nawet używając Mayhems Part2.

Moczę złączki i końcówki rurki w tym samym roztworze demineralki z małą ilością płynu do naczyń przy montażu rurek bo po złożeniu loop to mi wypłucze Mayhems Part2

przy cyklu czyszczenia i odkwaszania loop po pierwszym rozruchu.

 

Cykl czyszczenia jest dosyć długi,12 godzin Mayhems Part2 i trzy płukania demineralką na koniec zanim DP Ultra zaleję...jako paranoik leję DP Ultra dwa razy.

Pierwsze zalanie płynu DP miesza go z resztkami demineralki,potem zlewam i zalewam DP drugi raz.

Przepływomierz NEXT ma czujnik przewodności elektrycznej płynu i jak miałem płyn wymieszany z resztkami wody po płukaniu to mi nie pokazywał idealnego wyniku,po drugim zalaniu już pokazywał.

 

Wiem,na bogato bo to marnowanie DP Ultra ale tak przygotowany loop w stacjach roboczych pracuje do pięciu lat bez żadnego serwisu

a user workstation ma wywalone na koszty płynu...maszyna ma pracować non stop bez sedowania w loop a zarobi w te pięć tat 10 razy więcej jak kosztowała (nawet jak 40K kosztowała)

Tak więc wylanie litra czy dwu płynu DP w cyklu rzetelnego przygotowania loop do pracy long term dla takiego usera ma sens.

 

OFC wiele lat temu jak tylko rurki akrylowe weszły do CLC na początku jako patentowany leń to składałem na sucho i bez uwagi no i bez moczenia oringów i rurki akrylowej i gnoju narobiłem

bo po rozłożeniu loop miałem uszkodzone/przewinięte kilka oringów włącznie z odcięciem w nich małych fragmentów gumy i dobrze że tego nie uruchomiłem tylko rozłożyłem do kontroli

bo te ścinki gumy z oringów potem by zapchały finy w bloku CPU i GPU.

 

Diabeł tkwi w szczegółach.

Jak zwykle,więcej czasu i uwagi poświecone przy montażu to potem spokojna głowa.

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze zdradź jakieś knify z odpowietrzeniem wszystkiego? :)

pompę podłączyć na krótko z zasilacza bez zasilania na płycie? Kusi mnie zrobić bypass z dolnej chlodnicy na CPU I odpalić wszystko na demineralnej :D

Edytowane przez matti_313

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uruchom pompę bez podłączania mobasa :)

Na spokojnie bez ryzyka sprawdzisz szczelność i "wstępnie" odpowietrzysz - ja zawsze tak postępuję.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i tak zrobiłem.. Uruchomiłem na pół godziny na demineralizowanej. Teraz mam demineralizowana z 30% DP dla koloru. Jak dostanę blok do GPU to przerobię rurki od pompy do dolnej chłodnicy i wtedy odkwaszę jak się należy tym środkiem.

Blok z GPU będę widział czy się odpowietrzył.. A skąd mam pewność że CPU jest odpowietrzony? Uruchomiłem sobie cinebencha i temp CPU przy pompie na 100% to 60st. Aquacomputer pokazuje temp płynu po 20min 28st.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temp CPU w Cine ok (to krótki test),temp cieczy w loop ok...zrób test CPU na Blender Cycles plik Classroom w 4K

tak aby godzinę trwał bo to masakrycznie katuje loop CLC...

tempy CPU są najwyższe możliwe bo w grach 4K to mam tempy do 30*C niższe na CPU jak na Blender test long term.

 

Zawsze testuję szczelność loop przed zalaniem tym

https://www.angela.pl/p16506,ek-water-blocks-ek-loop-leak-tester-flex.html

Mobo GPU odpięte od PSU,sama pompa podpięta do PSU i zalewamy,

PSU tym włączam/wyłączam przy zalewaniu loop.

https://shopee.pl/24-Pin-Female-ATX-PSU-PC-Power-Supply-Starter-Tester-Start-Up-Jumper-Ridge-Cable-with-ON-OFF-Switch-50cm-i.549251025.9296885868

 

Odpowietrzanie to katowanie grami czy renderami loop plus nachylenie budy na boki oraz w tył i przód ale z umiarem...

chyba że masz Obsidiana 1000D to nachylanie odpada bo ta buda się giba jak jest wypełniona hardware i gratami LC z winy papierowych blach

więc 1000D po prostu tydzień katowałem renderami i grami jak METRO EXODUS 4K Uber settings zanim się odpowietrzył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ELDER

Przymierzam się do zakupu Enthoo PRO 2 Temperet glass gdzie mam zamiar zamontować 3x360 lub 2x360 i 1x480 tylko nie wiem, czy pompa DDC3.2PWM 18W ogarnie 3 chłodnice, CPU, GPU  ?? Mam jeszcze jedną pompę DDC3.2PWM 18W, która sobie leży odłogiem... może gdzieś ją wcisnąć w obieg ?? Dwóch loopów nie chcące dłubać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od razu mówie, nie bierz na dół chłodnicy black nemesis. Bedziesz musiał wyciąć pasek na wysokość chłodnicy i schować ją do osłony zasilacza :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, sniper76 napisał:

ELDER

Przymierzam się do zakupu Enthoo PRO 2 Temperet glass gdzie mam zamiar zamontować 3x360 lub 2x360 i 1x480 tylko nie wiem, czy pompa DDC3.2PWM 18W ogarnie 3 chłodnice, CPU, GPU  ?? Mam jeszcze jedną pompę DDC3.2PWM 18W, która sobie leży odłogiem... może gdzieś ją wcisnąć w obieg ?? Dwóch loopów nie chcące dłubać ?

DDC 18W mimo kompaktowych rozmiarów i wielkości generowanego ciepła o dziwno zmiatają w restrykcyjnych buildach pompy D5 więc...owszem,to jest dobry wybór pod supersize CLC.

Sprawdziłem to u siebie,pytanie dlaczego DDC 18W nie używam ?

Mania wyciszania kompa,walka z wibracjami i wysokimi temperaturami jakie taka pompa DDC 18W generuje na elektronice i korpusie...wiem są alu zabudowy DDC  nawet alu zabudowy z wentylatorem od spodu który chłodzi DDC

lecz mi to nie odpowiada.

Tyle że dual Swiftech 35X roznosi dwie D5 w dual top jak tornado blaszaną szopę w Kansas...chcesz wyników takiego konfigu to podeśle testy.

Dodatkowo po skręceniu rpm pomp nadal super wydajne a ciche więc...zrobiłem na tym projekt Tech Noir dawno temu i zasuwa do teraz perfect (6 lat).

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ELDER napisał:

DDC 18W mimo kompaktowych rozmiarów i wielkości generowanego ciepła o dziwno zmiatają w restrykcyjnych buildach pompy D5 więc...owszem,to jest dobry wybór pod supersize CLC.

Sprawdziłem to u siebie,pytanie dlaczego DDC 18W nie używam ?

Mania wyciszania kompa,walka z wibracjami i wysokimi temperaturami jakie taka pompa DDC 18W generuje na elektronice i korpusie...wiem są alu zabudowy DDC  nawet alu zabudowy z wentylatorem od spodu który chłodzi DDC

lecz mi to nie odpowiada.

Tyle że dual Swiftech 35X roznosi dwie D5 w dual top jak tornado blaszaną szopę w Kansas...chcesz wyników takiego konfigu to podeśle testy.

Dodatkowo po skręceniu rpm pomp nadal super wydajne a ciche więc...zrobiłem na tym projekt Tech Noir dawno temu i zasuwa do teraz perfect (6 lat).

Dzięki kolego ? teraz jestem spokojny co do wydajności przy rozbudowie CLC ? wyższy rezerwuar na pompie coś wniesie do układu ?? czy tylko wizualnie ogarnie wnętrze budy ?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, sniper76 napisał:

Dzięki kolego ? teraz jestem spokojny co do wydajności przy rozbudowie CLC ? wyższy rezerwuar na pompie coś wniesie do układu ?? czy tylko wizualnie ogarnie wnętrze budy ?? 

mniej razy bedziesz go uzupelniał przy zalewaniu układu. Czym mniejszy tym bardziej upierdliwe sie to staje.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większy rezerwuar to większa masa zespołu pompa/top/rez = mniejsza podatność na wibracje całości przy high rpm pompy więc ...

jestem zwolennikiem dużych rezów o dużej pojemności płynu.

O ile wielkość obudowy na to pozwala a planujesz CLC w Enthoo PRO 2 więc spox.

Jak pompa będzie jedna to koniecznie dodaj chłodzenie tego rodzaju,raz ładniej pompa wygląda dwa termicznie się poprawia sytuacja przy jej dużym obciążeniu

https://pl.aliexpress.com/item/32807819865.html?gatewayAdapt=glo2pol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, ELDER napisał:

Większy rezerwuar to większa masa zespołu pompa/top/rez = mniejsza podatność na wibracje całości przy high rpm pompy więc ...

jestem zwolennikiem dużych rezów o dużej pojemności płynu.

O ile wielkość obudowy na to pozwala a planujesz CLC w Enthoo PRO 2 więc spox.

Jak pompa będzie jedna to koniecznie dodaj chłodzenie tego rodzaju,raz ładniej pompa wygląda dwa termicznie się poprawia sytuacja przy jej dużym obciążeniu

https://pl.aliexpress.com/item/32807819865.html?gatewayAdapt=glo2pol

Dzięki za wyjaśnienie o co biega z większym rezem ? trzeba bedzie poszukać wiekszej rury. W o obecnym loopie pompa posiada radiator od EKWB. Jest sens kupować chłodnicę 480 ?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens kupować chłodnice 480mm...hmmm

Dla mnie jest ale ja mam fioła na ich punkcie :)

 

20210924_22012821ko6.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, ELDER napisał:

Czy jest sens kupować chłodnice 480mm...hmmm

Dla mnie jest ale ja mam fioła na ich punkcie :)

 

20210924_22012821ko6.jpg

Ooo nice ? co to za cacka ?? chłodnice do sprzedania ??

Znalazłem takie coś??  https://allegro.pl/oferta/rezerwuar-ek-quantum-volume-flt-120-d-rgb-plexi-11689776292

Bajer, czy coś dobrego ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.angela.pl/p12390,black-ice-sr2-480-mp-black.html

Nie sprzedaję...idą do projektu supersize CLC jaki buduję obecnie,miałem więcej tych SR-2 to głupi byłem i sprzedałem...potem ceny wywaliły w górę o 200 zł na sztuce z 700 na 900.

Rezy kasetowe omijam,nie lubię akrylu...szkło borokrzemowe jest najlepszą opcją (rezy Watercool Heatkiller,XSPC Photon i podobne szklane tubowe innych producentów)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo 900 zeta... aaa wysiadam z tego pociągu to nie dla mnie półka cenowa.

Coś tańszego poszukam co zrobi w miarę robotę :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka propozycja.

https://www.angela.pl/p10719,alphacool-nexxxos-xt45-full-copper-480mm.html

alphacool-nexxxos-xt45-f_44741.jpg

Bdb chłodnice multiport,stosowałem je w kilku projektach...grubość 46mm czyli taki sweet spot nie za grube nie za chude i bdb airflow i wydajność chłodzenia.

Jeszcze dwa lata temu były dużo tańsze ale co teraz tanio da się wyprodukować w 2022 roku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIKT, nawet kińczyki. Trochę ponad rok temu kupowałem 360tki na alie i płaciłem 120 jakoś teraz kosztują około 300 ;///

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, ELDER napisał:

Taka propozycja.

https://www.angela.pl/p10719,alphacool-nexxxos-xt45-full-copper-480mm.html

alphacool-nexxxos-xt45-f_44741.jpg

Bdb chłodnice multiport,stosowałem je w kilku projektach...grubość 46mm czyli taki sweet spot nie za grube nie za chude i bdb airflow i wydajność chłodzenia.

Jeszcze dwa lata temu były dużo tańsze ale co teraz tanio da się wyprodukować w 2022 roku ?

Po moim skromnym opuście cenowym w Angela wychodzi 585 złocisza, czyli to najlepsza chłodnica w swojej cenie ?? Nie warto kupować tańszych rozwiązań ?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...