Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, ELDER napisał:

Chłodnice dostępne na rynku typowo mają 3 rodzaje gwintów i nie spotkałem się aby ktoś z dużych producentów chłodnic wyszedł poza te wartości.

M3,UNC6-32 który ma 3.3 mm na gwincie oraz M4.

Magicool ma zwykle stosowane gwinty M3 więc co tam masz w tej dziwnej 360mm...M2.5?

 

Znalazłem fabryczne śruby, na suwmiarce 2.8mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem pomiar na gwincie śrub M3 używanych do mocowania chłodnic -> 2.91 mm

Jak masz gwintownik maszynowy M3 to popraw nim te gwinty w chłodnicy i wkręcisz typowe śruby M3.

Tak zrobiłem kiedyś z gwintami UNC6-32 w XSPC RX480 z dodanymi shroudami pod wentylatory,

zamiast cyrku ze sprowadzaniem z Anglii nietypowej długości śrub calowych UNC gwintownikiem M4 potraktowałem chłodnice i z bani.

 

20220929_081425yoczp.jpg

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.09.2022 o 19:14, niklot1981 napisał:

20220913_200016wlimu.jpg

I to takie "wredne" plomby, pocięte, więc próba ich podgrzania i zdjęcia skończy się fiaskiem :)

odkręć wszystkie pozostałe śruby , wtedy ołówkiem z gumką powinno się dać wykręcić tę z plombą , mi tak się udało z 2 kartami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Potrzebuje konsultacji i porady z racji ze poskładałem swoje pierwsze LC. Zestaw:

- Buda: 750D

- Chłodnice (niestety nie high level) EK Classic PE 360x45mm, PE 240x45mm i SE 240x30.

- Pompa D5 Next

- Węże 10x13

- Wentyle Arctic P12 i P14

- Blok CPU EK Velocity

- Blok GPU EK Vector + active backplate

- Konfiguracja: góra 360mm + 3xP12, przód 240x45 + 2xP14, dół 240x30 +2xP12, P14 na wylocie z tylu budy

- Obieg: Pompa -> CPU -> 360x45 -> GPU -> 240x30 -> 240x45 -> Pompa (Rezerwuar przy pompie Ultitube)

- Temp: CPU 65 do 70 rdzenie, GPU maks 65 - hot spot 97??!!

- OC: na razie wszystko stock

Wiem ze mam dwie grzałki 11900k i 3090 ale woda przy dłuższym graniu 42stopnie (pompa 60%, wentyle 70% (1400rpm)) i nie wiem czy moje oczekiwania są za wysokie, czy układ nie ogarnia, czy coś nie bangla. Jakiś komentarz od bardziej doświadczonych userow?

Edytowane przez Looke85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wentyle na dolnej chlodnicy wyrzucaja powietrze za obudowe czy do wnetrza ? Ogólnie prawidła poradników bagatelizują kolejność w układzie bloków i chłodnic, ale jednak gdy najbardziej gorąca ciecz płynie do radiatora na froncie to zaczynaja sie problemy. Kiedys corsair informował o tym linusa przy któryms projekcie ze to ma rowniez  spore znaczenie. Dlatego dobrze by było zeby najcieplejszy komponent w tym przypadku gpu byl ood razu chlodzony przez 360mm chlodnice moim zdaniem. Tez w zaleznosci od miejsca montazu czujnika mozesz miec rozne wskazania temperatury cieczy. Mialem sam tak ze zamontowalem czujnik przed wejsciem do chlodnicy i wtedy pokazywalo mi punkt najwiekszej temperatury cieczy co dzialalo na wyobraznie gdy zapomtowalem ten czujnik za chlodnica to okazalo sie ze temperatura jest sporo nizsza :) 

 

Edytowane przez Trybcio86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Looke85 napisał:

240 wrzucaja obie, 360 wywala i wentyl 140

to dolna 240 nie cinie powietrze poza obudowe. Gosc z kanału hardware extreme uwaza ze wentyle powinny wywalac powietrze z wnetrza budy nawet te frontowe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze, ale chlodnica na dole to slabizna jest straszna. Mysle ze cos innego jest nie tak ale brak mi doswiadczenia. Sprawa jeszcze jedna plukalem uklad dwa razy destylka i dwa razy zlalem DP Ultra, nadal na sitku w ultitube ma syf:/ na ile to moze wplywac? I pytanie trzy pasta, wzialem Grizzly hydro ktora byla w zestawie z EK velocity, zawsze uzywalem Gelida i bylem zadowolony, to gryzli ogarnia temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Looke85 napisał:

Moze, ale chlodnica na dole to slabizna jest straszna. Mysle ze cos innego jest nie tak ale brak mi doswiadczenia. Sprawa jeszcze jedna plukalem uklad dwa razy destylka i dwa razy zlalem DP Ultra, nadal na sitku w ultitube ma syf:/ na ile to moze wplywac? I pytanie trzy pasta, wzialem Grizzly hydro ktora byla w zestawie z EK velocity, zawsze uzywalem Gelida i bylem zadowolony, to gryzli ogarnia temat?

Pasta dawaly by oznaki wysokimi temperaturami proca czy grafy a ile twoje podzespoly osiagaja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Trybcio86 napisał:

Tez w zaleznosci od miejsca montazu czujnika mozesz miec rozne wskazania temperatury cieczy. Mialem sam tak ze zamontowalem czujnik przed wejsciem do chlodnicy i wtedy pokazywalo mi punkt najwiekszej temperatury cieczy co dzialalo na wyobraznie gdy zapomtowalem ten czujnik za chlodnica to okazalo sie ze temperatura jest sporo nizsza :) 

 

Ciecz w układzie przemieszcza się na tyle szybko, że różnica na wejściu i wyjściu z chłodnicy jest marginalna i pomijalna. Kiedyś z ciekawości wrzuciłem czujniki na wejscie i wyjscie 480 i róznica  utrzymywała się na poziomie 0,7-0,8 st. Cyrk zaczyna się jak przepływ nie jest wystarczający w układzie 

 

@Looke85 wrzuć foty układu, może coś się uda poprawić.  Co do pasty to ta z zestawów ekwb jest b.dobra. Jeżeli piszesz, że dalej masz syf w ultitube, to obstawiam, że syf jest też w bloku cpu.  Trzeba pamiętać, że blok na cpu to największy flow killer i najlepsze sito w układzie.  Ja bym teraz rozebrał oba bloki i przeczyścił finy, płyn przefiltrował jałową gazą i zalał. Dodatkowo trzeba pamiętać że obecnie istotne jest podłączenie zarówno bloku cpu i gpu z zachowaniem portów in i out

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, PatrykT napisał:

Ciecz w układzie przemieszcza się na tyle szybko, że różnica na wejściu i wyjściu z chłodnicy jest marginalna i pomijalna. Kiedyś z ciekawości wrzuciłem czujniki na wejscie i wyjscie 480 i róznica  utrzymywała się na poziomie 0,7-0,8 st. Cyrk zaczyna się jak przepływ nie jest wystarczający w układzie 

 

@Looke85 wrzuć foty układu, może coś się uda poprawić.  Co do pasty to ta z zestawów ekwb jest b.dobra. Jeżeli piszesz, że dalej masz syf w ultitube, to obstawiam, że syf jest też w bloku cpu.  Trzeba pamiętać, że blok na cpu to największy flow killer i najlepsze sito w układzie.  Ja bym teraz rozebrał oba bloki i przeczyścił finy, płyn przefiltrował jałową gazą i zalał. Dodatkowo trzeba pamiętać że obecnie istotne jest podłączenie zarówno bloku cpu i gpu z zachowaniem portów in i out

Gdzies derbauer robil film ze w zaleznosci od predkosci pompy moze to byc kilka stopni dodac do tego ze cos ubija przeplyw moze byc nieciekawie.

 

Edytowane przez Trybcio86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, PatrykT napisał:

 

@Looke85 wrzuć foty układu, może coś się uda poprawić.  Co do pasty to ta z zestawów ekwb jest b.dobra. Jeżeli piszesz, że dalej masz syf w ultitube, to obstawiam, że syf jest też w bloku cpu.  Trzeba pamiętać, że blok na cpu to największy flow killer i najlepsze sito w układzie.  Ja bym teraz rozebrał oba bloki i przeczyścił finy, płyn przefiltrował jałową gazą i zalał. Dodatkowo trzeba pamiętać że obecnie istotne jest podłączenie zarówno bloku cpu i gpu z zachowaniem portów in i out  wrzuć foty układu, może coś się uda poprawić.  Co do pasty to ta z zestawów ekwb jest b.dobra. Jeżeli piszesz, że dalej masz syf w ultitube, to obstawiam, że syf jest też w bloku cpu.  Trzeba pamiętać, że blok na cpu to największy flow killer i najlepsze sito w układzie.  Ja bym teraz rozebrał oba bloki i przeczyścił finy, płyn przefiltrował jałową gazą i zalał. Dodatkowo trzeba pamiętać że obecnie istotne jest podłączenie zarówno bloku cpu i gpu z zachowaniem portów in i out

Porty sa ok, balem sie ze bedzie to trzeba rozbierac co mi juz bokiem wychodzi. Foto: https://photos.app.goo.gl/sfBccHccBTXZuCTX8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie bloku gpu bym nie ruszał, bo i tak jest za blokiem cpu. Co mi się rzuciło w oczy to strasznie dużo niepotrzebnych złączek kątowych masz, zwłaszcza że masz soft tube. Ja bym obrócił blok cpu o 90st wylotem do dołu i wywalił z niego wszystkie złączki kątowe, to samo z górną chłodnicą uprościł bym połączenia. Jak przeszkadza tylny wentylator to pokusiłbym się o wyrzucenie na zewnątrz, w kwestii przepływu powietrza nic to nie zmieni i będzie tak samo, natomiast kilka złączek kątowych mniej usprawni przepływ cieczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zamienie weze w gornej chlodnicy we sensie we/wy to nie musze bloku obracac. Blok CPU i tak dostal czysty plyn bo jest po pompie z filtrem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Looke85 napisał:

Wiem ze mam dwie grzałki 11900k i 3090 ale woda przy dłuższym graniu 42stopnie (pompa 60%, wentyle 70% (1400rpm)) i nie wiem czy moje oczekiwania są za wysokie, czy układ nie ogarnia, czy coś nie bangla. Jakiś komentarz od bardziej doświadczonych userow?

moim zdaniem temperatury masz w tym układzie normalne poza temp. grafy

z tego co pisałeś to górna chłodnica  ciągnie powietrze już podgrzane przez obydwie 240 , tu jest największy problem , jak wszystko ustawisz na wyciąg powinno być lepiej ale i tak flow będzie ograniczał dopływ świeżego powietrza do budy , bo ta 140 nie dopompuje tego co wyciągnie pozostałe siedem 120stek , dla tego masz temperaturę wody 42'C , temperatura proca przy tych obrotach pompy i temp. wody jest w normie , natomiast dosyć wysoka jest temp. gpu a szczególnie hot spot , polecał bym sprawdzić docisk bloku , a najlepiej pod blok gpu dać ciekły metal

ja miałem podobne problemy ale z 10850k i 3080 więc mniejszy pobór mocy , dla tego zrezygnowałem z loopa w budzie i dałem chłodnicę zewnętrzną , jest dużo lepiej , choć docenić to mogę dopiero teraz , bo jak pierwszy raz to uruchomiłem to temperatury były letnie i startowałem z 32'C temp. wody , teraz jak jest chłodno to sprawność układu jest lepsza i widzę że 1080 (zamiast 3x360) na zewnątrz jest znacznie wydajniejsze od tego samego w budzie

ps. teraz jeszcze obejrzałem zdjęcie , no te chłodnice na froncie i spodzie masz mocno pozasłaniane , to też nie pomaga

Edytowane przez SylwesterI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gorna chlodnica dostaje po cpu tylko. Napisalem obieg: pompa - CPU - 360 - GPU - 240 - 240 - pompa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o to że powietrze które przepływa przez górną chłodnicę już zostało podgrzane przez dwie 240'tki

ps.

te 42'C na wodzie to przy jakiej temp. w pokoju?

Edytowane przez SylwesterI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Looke85 napisał:

Ok, inaczej zrozumialem. Zew. temp standardowo 21, 22 stopnie. 

podkrec obroty pompy i sprawdz czy sie poprawi. Masz moze jakies filtry na wlotach do obudowy ze tak zapytam z ciekawosci ? A i wez zdejmij z przodu budy ten kawalek plastiku ktory zaslania 2 wentyle na froncie bo jak go uzywasz to odp jest wrecz blacha :P

Edytowane przez Trybcio86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtry sa, juz szukam panelu mesh do 750D, bo jak kupowalem bude to tej wersji jeszcze nie bylo. Testy robilem tez na otwartej budzie zamiast 42 mialem 40,4 wody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana front panelu 750D nie wniesie żadnej znaczącej poprawy temp cieczy w load.

https://www.coldzero.eu/corsair-obsidian-750d-case-parts/

Pytanie podstawowe brzmi jaką chcesz mieć temp cieczy docelowo.

Jeśli celujesz powiedzmy w 28-30 stopni zamiast 42 stopni to będą wydatki...i to kolosalne wydatki :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elder to nie kwestia tego co chce miec, spodziewalem sie lepszych efektow tego chlodzenia. Jesli to jest okej i nie wykonczy mi kompa to ok, chociaz wynik ponizej 40 stopni wody bedzie ok. Wedlug Ciebie jak zmiany bys wprowadzil w tych kolosalnych wydatkach, zew. chlodnica? Link pomocny, dzieki!

Edytowane przez Looke85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ktora maszynka do delidowania skylake bedzie lepsza (bezpieczna ;))? Delidowac bede 6600K oraz 10850K (relid).

Der8auera czy AQ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, amsztel napisał:

Panowie, ktora maszynka do delidowania skylake bedzie lepsza (bezpieczna ;))? Delidowac bede 6600K oraz 10850K (relid).

Der8auera czy AQ?

Te czasy i5 4670k gdzie delida robiło się młotkiem XD ta der bauerowska wyglada na bardziej przemyslana konstrukcje bo ta druga to jakies mega otwarte ustrojstow gdzie mam wrazenie zaraz ten proc wyskoczy przy delidzie. Fajnie ze widzisz co sie tam dzieje z tym ihs w AQ. Tylko mnie zastanawia ten ruch rotacyjny do delidowania czy to takie bezpieczne 

 

Edytowane przez Trybcio86
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...