Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, ThePunisher napisał:

Trzymam je pod aquacomputer octo. Mam łącznie 41 sztuk p12/p14 u siebie. Wejdź w mój worklog to zobaczysz sam.

O dobrze się składa. P12 podpięte pod Octo i ustawieniu mocy na 0% wydaje delikatny ton słyszalny z niewielkiej odległości. Sprawdzałem o co chodzi i okazuje się, że Octo nie ma możliwości zupełnego odcięcia zasilania i na 0% wciąż podaje jakieś 3,9V na kanał. Więc wentylator nawet na 0RPM tak czy siak dostaje napięcie. Możesz sprawdzić jak to wygląda dla P14? Czy na 0% tam też słuchać PWM (czy cokolwiek tam dźwięczy)? Po podpięciu P12 do Aquaero problemu nie ma, no ale on potrafi zupełnie odciąć prąd na kanale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
11 godzin temu, Lancer napisał:

O dobrze się składa. P12 podpięte pod Octo i ustawieniu mocy na 0% wydaje delikatny ton słyszalny z niewielkiej odległości. Sprawdzałem o co chodzi i okazuje się, że Octo nie ma możliwości zupełnego odcięcia zasilania i na 0% wciąż podaje jakieś 3,9V na kanał. Więc wentylator nawet na 0RPM tak czy siak dostaje napięcie. Możesz sprawdzić jak to wygląda dla P14? Czy na 0% tam też słuchać PWM (czy cokolwiek tam dźwięczy)? Po podpięciu P12 do Aquaero problemu nie ma, no ale on potrafi zupełnie odciąć prąd na kanale.

To bardzo dziwne bo u mnie jak najbardziej ustawienie wartości 0% wyłącza wentylatory. Musisz pogrzebać w ustawieniach. Z tym ze ja mam wersję pwm i nic nie słychać, nic nie buczy. 

 

Edytowane przez ThePunisher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, ThePunisher napisał:

To bardzo dziwne bo u mnie jak najbardziej ustawienie wartości 0% wyłącza wentylatory. Musisz pogrzebać w ustawieniach. Z tym ze ja mam wersję pwm i nic nie słychać, nic nie buczy. 

 

Tylko podkreślam, że mowa tu o P12, oczywiście PWM (wszak Occto sterowania napięciem nie obsługuje). Na 0% wentylator ma 0RPM, więc w tym względzie jest OK, no ale cicho burczy. Przy 1% burczenie znika, ale wtedy zaczyna się już kręcić. Occto pokazuje 0V, ale multimetr jasno mówi, że na 0% jest 3,9V na złączu. W ustawieniach nie ma co zmieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Kompletuje sobie powoli SET do pierwszego wodowania. 10700k + 3080

Czy 420 na TOPie i 360 na spodzie wystarczy? Buda ethoo 719. Sprzęt gamingowy :)

11.png

 

Warto pchać się w tego leakshielda? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leakshield ma jak najbardziej sens w stacji roboczej która 24/7 ryje i masz tam dodatkowo pod Aquasuite shutdown zainstalowany

aby przy wycieku/ustaniu flow/przegrzaniu płynu w loop (przepływomierz NEXT dodatkowo w loop) komp sam się wyłączył.

W kompie do gier to raczej kaprys.

GTX420/GTS360 ?

Nie chcesz unifikacji i dwu chłodnic 480mm z Phanteks T30 gdzie masz maksymalizację wydajności CLC,ciszę w load i high static pressure T30 które dla klasycznych 25mm grubych wentylatorów jest raczej trudne do osiągnięcia na low rpm.

OFC koszty rosną ale Enthoo 719 z takim setem rads i fans to się nie bierze pod ciecie kosztów a max ciszę i wydajność.

Temat do przemyślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kompa mam przyklejonego do ściany, więc chyba nie ma sensu chłodnicy na bok pakować ? Skoro nie będzie przez nią flow. Dlatego myślałem o dwóch góra i dół.

Chłodnica z przodu 480 wejdzie?

Po pomiarach zmierzyłem ze na górę 420 wejdzie, mimo producenta to max 360..

 

Cena nie gra za bardzo roli :) ale nie chce też robić CL za 6k+ :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki z sugerowanymi 480mm bo mi się pomieszały modele Enthoo,oczywiście zastosuj 360mm rads.

Obadaj to:

https://forum.level1techs.com/t/build-log-chisai-compact-small-form-factor-workstation-s/153865

Proponuję dwie chłodnice dół plus góra (mogą być Alphacool jak w tym projekcie)

Będziesz potrzebował dodać trzecią chłodnicę to dodasz.

 

Build Log] Chīsai - Compact, Small Form Factor Workstation /s - Build Logs  - Level1Techs Forums

 

Generalnie wypełnienie dołu tej budy w sensowny sposób to problem dlatego fat rads grube na 60mm z push-pull tu wiele osób pakuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej 3 z czego jedna FAT? Nie chcę przesadnego overkilla z naciąganiem budżetu.. :)

 

Jeszcze kilka pytań do Was:

1. Blok na CPU ok? Można dobrać coś tańszego żeby dołożyć gdzie indziej?

2. Jaki zestaw kupić na moją 3080 rog strix 10g? Taki z wodnym backplatem :)

3. Rezerwuar przy Leakshieldzie nie będzie problemem bo wezmę ten zestaw z d5. Pytanie są jakieś inne rozsądne propozycje? Widziałem jakieś customowe plate'y mocowane w tylnej części obudowy..?

4. Czy rzeczywiście rurki w środku po roku/dwóch zaczynają mętnieć? Bije się z myślami czy EPDM czarne elastyczne czy jednak akrylowe sztywne i doginać? Prac manualnych się nie boję.. bo chodzi mi po głowie wyspawanie sobie z nierdzewki i ew polerka.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@matti_313

420mm na top wejdzie, ale radiator od sekcji zasilania może kolidować z chłodnicą i będziesz musiał dokonać delikatnych zmian.

Na tył masz distro - Glacier D140 Distro Plate (PH-D140_01)

Aktywny back plate masz w blokach od EK i tańsze u chinola - bykski

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem sobie, ze wejdzie 420 na top ;) tylko co z resztą? dolna 360 FAT jak kolega wyżej radzi? czy ta którą podesłałem wyżej wystarczy (xflow) i ew dołożę kolejną na froncie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Po pierwsze i najważniejsze to plan dotyczący custom LC loop zacząć należy od kompletnej listy części jakie trafią do projektu

i to sobie przygotuj i tu wklej przykładowo składając koszyk komponentów LC w Angeli do którego można się odnieść i wprowadzić korekty.

 

Koszyk plus preferencje dotyczące układu komponentów w budzie są podstawą do wprowadzenia zmian aby zamknąć się w określonym przez Ciebie budżecie.

 

Szukasz oszczędności to patrz na wentylatory bo tutaj zastosowanie SPC Fluctus 120mm

https://www.x-kom.pl/p/662669-wentylator-do-komputera-silentiumpc-fluctus-120-pwm-120mm.html

zamiast Phanteks T30

https://www.angela.pl/p16484,phanteks-120mm-t30-pwm-black.html

przy takim stadzie wentylatorów jak masz w tym projekcie zmienia kompletnie koszt końcowy i to nie jest mała zmiana.

 

Na T30 jako absolutny top wśród wentylatorów 120mm do pracy z chłodnicami to mało kto się zdecyduje jak ma 10 sztuk wentylatorów do kupienia

do takiego Enthoo 719 (3szt chłodnica top/3sztuki chłodnica dół/4szt front budy)

Rozważ Fluctusy,w relacji cena wydajność/kultura pracy nie mają konkurencji.

 

Po co ten upór z pakowaniem chłodnicy 420mm na top jak w przyszłości to blokuje Tobie zastosowanie trzeciej chłodnicy montowanej na front obudowy?

Jakie dobre wentylatory 140mm masz do pracy z tą chłodnicą i ile za nie zapłacisz?

 

Po co chłodnice XFLOW?

Rozumiem podejście związane z łatwym prowadzeniem połączeń w przypadku takiego modelu chłodnic ale przy push takie GTS XFLOW są gorsze wydajnościowo

od chłodnic z klasycznym układem portów na low rpm fans (750rpm) chociażby zwykłych GTS 360 i tu masz wynik o ile gorsze

https://www.xtremerigs.net/2015/09/19/hwlabs-nemesis-360-gts-x-flow-360mm-radiator-review/5/

Trzeba im przywalić silny nawiew aby skuteczność wzrosła a to oznacza że układ nie będzie cichy w stresie.

Ewentualnie trzeba im dać push-pull bo to gęsty układ finów (16FPI) i wtedy są wydajne ale to jest drenaż kieszeni jak dla dwu chłodnic GTS360 XFLOW dajesz wentylatory w push-pull

do wydajnej pracy chłodnic na 750rpm fans.

Takie błędne koło.

 

Co do listy pytań to w skrócie.

 

1.Blok CPU jest ok,szukanie tutaj oszczędności nie ma większego sensu bo to będą nikłe oszczędności,

popatrz co wyżej o tym napisałem w kwestii wentylatorów na których możesz zrobić największe oszczędności.

 

2.Blok dwustronny do 3080 ROG STRIX 10GB?

Bloki dwustronne są w cholerę drogie i to się kupuje do RTX 3090 gdzie kostki VRAM dwustronnie na pcb karty mocowane powodują piekło w stresie

i tutaj zysk wydajności chłodzenia w RTX 3080 względem wydatków jest nikły.

Zamiast szukać oszczędności w przypadku bloku CPU to tu oszczędzaj i bierz klasyczny blok GPU nie dwustronny.

 

3.Rez combo Ultitube D5 z Leakshield to jest obecnie najbardziej zaawansowane technicznie i najdroższe rozwiązanie na rynku i nie ma konkurencji bo Leakshield to novum w świecie CLC

a konkurencyjne firmy to na razie mogą sobie stanąć z boku i popatrzeć bo nic mi nie wiadomo aby ktoś jeszcze planował z tym rozwiązaniem wejść na rynek oprócz Aquacomputer.

Można taniej ale nie można lepiej.

 

4.Nic nie mętnieje po roku czy dwu latach o ile stosujesz Aquacomputer DP Ultra płyny a nie śmieci typu EK Cryofuel

i masz układ właściwie przygotowany do pracy/odkwaszony Mayhems Part2 (neutralne Ph)

a to jakie węże/rurki akrylowe zastosujesz to wyłącznie kwestia designerska przekładająca się na finalny wygląd projektu.

Rurki akrylowe wyglądają lepiej w większości projektów lecz są upierdliwe przy gięciu i montażu oraz serwisie układu/montażu i demontażu loop nie to co węże więc kompy do gier ok dajemy sztywne rurki

celując w wygląd kompa na finał a stacje robocze koniecznie węże z praktycznego punktu widzenia i wygody montażu/serwisu.

 

Przykład w tej samej budzie Hexgear R80 dwu projektów jakie robiłem pod te dwa zastosowania...węże vs rurki akrylowe.

 

p1590958pqs1n.jpg

 

p1600059o0svd.jpg

 

20180311_174005jbucl.jpg

 

hexr80t2076pcsgv.jpg

 

 

 

Edytowane przez ELDER
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.05.2022 o 00:20, ELDER napisał:

Leakshield ma jak najbardziej sens w stacji roboczej która 24/7 ryje i masz tam dodatkowo pod Aquasuite shutdown zainstalowany

aby przy wycieku/ustaniu flow/przegrzaniu płynu w loop (przepływomierz NEXT dodatkowo w loop) komp sam się wyłączył.

W kompie do gier to raczej kaprys.

GTX420/GTS360 ?

Nie chcesz unifikacji i dwu chłodnic 480mm z Phanteks T30 gdzie masz maksymalizację wydajności CLC,ciszę w load i high static pressure T30 które dla klasycznych 25mm grubych wentylatorów jest raczej trudne do osiągnięcia na low rpm.

OFC koszty rosną ale Enthoo 719 z takim setem rads i fans to się nie bierze pod ciecie kosztów a max ciszę i wydajność.

Temat do przemyślenia.

Aquasuite shutdown?  napiszesz cos więcej jak działa?

znalazłem tylko info o setupie pod aquaero. 

ja ustawiłem sobie pod hwinfo

1. Start HWiNFO sensors, go to Configure and select the Alerts tab
2. Choose the value you want to monitor for crossing your threshold. Then select "Enable Alerting", If value >= nnn (your threshold like 103).
3. Enable the "Run a Program" option and choose the "shutdown.exe" tool, which by default resides in C:\WINDOWS\system32
4. As "arguments:" enter "-s" (without ") for a shutdown action.

ale może jest inny sposób?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Więc tak, skoro na start wystarczą 2x360 ewentualnie później dołożę na przód kolejną gdy będzie za głośno :) Czy ten FAT na dole jest potrzebny? XFLOW chciałem, ze względu właśnie na lepsze wyprowadzenia złączek :)

111.png

https://1drv.ms/x/s!AvG9p7swAKi-iHOulf8qt91YAnJq?e=Jv2VWI

Kwestię rurek i koloru płynu zostawię na później, gdy poznam koszty całego zestawu i zdecyduję się na powieszenie PC na ścianę za głową. Finalnym efektem pochwalę się napewno.

Flow sensor potrzebny? Bo z tego co widziałem, przepływ jest w pompie? HUB usb potrzebny do podłączenia huba wentylatorów? 

Jeszcze muszę znaleźć jakiś porządny backplate do GPU w takim razie. Oryginalny nie może zostać bo GPU jest białe :E

Edytowane przez matti_313

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

quadro/octo to must have

chyba, że masz na płycie złącze do czujnika temperatury z pompy?

ja nie mam, więc rolę sterownika pełni quadro (czujnik mam oddzielnie)

quadro steruje przepływem i obrotami wentylatorów w oparciu o temperaturę płynu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie lepiej dać chłodnice na bok i górę, a wloty dół przód? Chyba że o wygląd (wypełnienie dołu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie mogę dać chłodnicy na bok, bo PC jest przykejony do ściany :)

 

i rozumiem, że niklowane bloki nie pogryzą się z miedzianymi GTSami?

A co myślicie o aluminiowych? Pogryzą się z niklowanymi blokami?

https://www.angela.pl/p16457,alphacool-es-aluminium-420-mm-t38-for-industry-only.html

Edytowane przez matti_313

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, matti_313 napisał:

Nie mogę dać chłodnicy na bok, bo PC jest przykejony do ściany :)

 

i rozumiem, że niklowane bloki nie pogryzą się z miedzianymi GTSami?

A co myślicie o aluminiowych? Pogryzą się z niklowanymi blokami?

https://www.angela.pl/p16457,alphacool-es-aluminium-420-mm-t38-for-industry-only.html

Nie można mieszać aluminium i miedzi z powodu korozji galwanicznej - nie ważne jak obrobione będą miedziane bloki (np. niklowane) ja z własnej woli do custom loopa aluminium bym nie włożył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquasuite shutdown.

 

W moim przypadku to rozwiązanie  zawiera trzy komponenty od Aquacomputer (a do włączenia tutaj dodatkowo do systemu Leakshield przejdziemy dalej w opisie)

1.Connection cable alarm output VISION / OCTO to mainboard power button.

https://www.angela.pl/p15300,aquacomputer-connection-cable-alarm-output-vision-octo-to-mainboard-power-button.html

2.Aquacomputer Flow sensor high flow NEXT, G1/4

https://www.angela.pl/p15689,aquacomputer-flow-sensor-high-flow-next-g1-4.html

3.Aquacomputer OCTO fan controller for PWM fans

https://www.angela.pl/p15221,aquacomputer-octo-fan-controller-for-pwm-fans.html

 

Ostatnio stosowałem je w stacji roboczej do renderingu video 4K budowanej na zlecenie...działa perfekcyjnie.

Przegrzanie płynu w loop lub ustanie przepływu w loop powoduje alarm (buzzer) i miganie LED a następnie przy braku reakcji usera permamentne wyłączenie kompa.

 

20210529_01520103jtj.jpg

 

20210527_0941279vj1k.jpg

 

Mimo że jest tutaj i Aquaero6XT to relay switch w tym starszym rozwiązaniu był wyjątkowo upierdliwy w aplikacji i tak wiele osób wywaliło się na zęby przy jego aplikacji że firma popsuła na finał tą opcję.

Na forum Aquacomputer był wylew żalu że to problemy powoduje to zrobili np dla OCTO prostsze rozwiązanie problemu i z bani.

Ja tu obwiniam producenta który zakłada z automatu że user eksosystemu urządzeń tej marki i softu Aquasuite ma wysoki poziom wiedzy...a to nie koniecznie się dzieje

bo Aquasuite po wielu latach rozwoju jest niezwykle zaawansowanym rozwiązaniem wymagającym opanowania jego multum funkcji dla właściwej konfiguracji.

 

Wracając do Leakshield,notka informacyjna z opisu działania.

W przypadku przekroczenia konfigurowalnych progów alarmowych, włączany jest zintegrowany brzęczyk alarmowy.

Komunikaty alarmowe będą również wyświetlane na wyświetlaczu OLED, zintegrowane diody LED RGB zapewniają dodatkową sygnalizację wizualną.

W celu awaryjnego wyłączenia komputera, LEAKSHIELD może wysyłać polecenia po kablu USB.

Co więcej, gniazdo sygnału alarmowego można podłączyć do gniazda przełącznika zasilania płyty głównej za pomocą opcjonalnych akcesoriów (Connection cable alarm output), które nie są zawarte w dostawie.

 

Co do listy komponentów LC i pytań odnośnie urządzeń Aquacomputer.

QUADRO czy OCTO? Raczej OCTO bo jest nowszym i bardziej zaawansowanym modelem,wcześniej miałem QUADRO i wymieniłem na OCTO u siebie.

Flow sensor potrzebny z tym że uboższych modeli Highflow2 i HighflowLT nie stosowałem bo najwyższy model NEXT był mi potrzebny aby na wyświetlaczu OLED mieć non stop podgląd przepływu i temperatury płynu w loop.

 

20210524_2021315pjou.jpg

 

Hubby7 jak najbardziej się przyda,wygodne rozwiązanie jak masz kilka kabli usb idących z kilku urządzeń Aquacomputer...zawsze je stosuję.

Backplate do GPU masz w ofercie EKWB,bierzesz od nich blok GPU to weź także backplate od EKWB.

Uwaga,pompa D5 NEXT w zestawie ULTITUBE D5 150 PRO Leakshield nie ma zintegrowanego pełnoprawnego przepływomierza jak często błędnie to co niektórzy interpretują,nie podaje odczytu flow płynu.

Ma prosty system identyfikacji przepływu cieczy,tutaj info ze strony producenta.

 

Czujniki przepływu i temperatury płynu w pompie D5 NEXT.

Dzięki ciągłemu monitorowaniu parametrów silnika i temperatury płynu sterownik wykorzystuje zaawansowany algorytm do obliczania bieżącego natężenia przepływu płynu.

Dokładność nie odpowiada dokładności zewnętrznego czujnika przepływu, ale jest całkowicie wystarczająca do celów monitorowania.

Alternatywnie do wyjścia wentylatora można podłączyć mechaniczny czujnik przepływu, aby uzyskać dokładniejszy pomiar przepływu.

Czujnik temperatury podłączony bezpośrednio do obudowy pompy ze stali nierdzewnej zapewnia bardzo dokładny pomiar temperatury płynu chłodzącego.

 

Płyn czyszczący odkwaszający loop źle wpisałeś w tabeli,to ma być taki:

https://www.aquatuning.pl/thermalpady-i-pasty-termoprzewodzace/srodki-czyszczace/18428/mayhems-blitz-basic-cleaning-system

1010506-1.jpg

Cytat "Czy ten FAT na dole jest potrzebny? XFLOW chciałem, ze względu właśnie na lepsze wyprowadzenia złączek."

Fat na dole jedynie aby nie mieć pustki bo ta budka ma tam masę miejsca którą większość userów zapełnia chłodnicami fat i to z wentylatorami push-pull.

Czy Ty tak chcesz zrobić to wyłącznie Twoja decyzja.

 

Build Log] Chīsai - Compact, Small Form Factor Workstation /s - Build Logs  - Level1Techs Forums

 

Phanteks Enthoo Luxe 2 / 719 Low Maintenance Build : r/watercooling

 

Phanteks Enthoo 719 Full Tower Case Review - PC Perspective

 

Much needed case upgrade to Phanteks Enthoo 719 : r/watercooling

 

267156.2cc9ab8fe48e817ef5d99f43a6ce5df1.1600.jpg

 

Co do chłodnic GTS 360 XFLOW to sam oceń czy warto,skalują się nieco gorzej od zwykłych GTS 360 lecz faktycznie wygodniej to połączyć wężami na finał.

https://www.xtremerigs.net/2015/09/19/hwlabs-nemesis-360-gts-x-flow-360mm-radiator-review/4/

Nigdy ich nie stosowałem,mam wręcz maniakalny upór do stosowania chłodnic SR2 Multiport i to nie tylko ze względu na super wydajność i wyjątkowo niską restrykcję przepływu cieczy i wyśmienity airflow (9FPI)

ale to piekielnie droga opcja i notoryczny problem z dostawą odkąd załamały się łańcuchy dostaw z Tajwanu.

Na szczęście mam zapasy.

 

20210924_2201117jkg8.jpg

 

Co do węży Alphacool EPDM 10/13 i złączek Alphacool do nich to się nie wypowiem

bo stosowałem węże Alphacool EPDM 10/16 a złączki Alphacool to owszem mam bo ze sponsoringu firmy dostałem od nich całe pudło tego

jak jeszcze na początku działalności firmy wspierali modderów na IEM i PGA ale to leży nie używane od lat gdzieś u mnie po szafach.

Temat supportu IEM i PGA zdechł więc takich fotek custom PC więcej u mnie nie zobaczycie.

 

trinity2gtsmg.jpg

 

Tak na koniec pytanie z czystej ciekawości.

Budujesz pierwsze CLC i od razu na wypasie za walizkę kasy zamiast etapami to zbudować zaczynając od prostego układu CLC?

Obecnie ceny zwariowały i zaawansowane rozwiązania o których tu dywagujemy wymagają potężnego budżetu

a można to rozłożyć na kilka etapów.

Etap podstawowy aby mieć działający rig CLC potem rozbudowa do opcji full.

Oczywiście wymaga to planowania i mądrego wyboru komponentów ale to wykonalne.

 

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Tak na koniec pytanie z czystej ciekawości.

Budujesz pierwsze CLC i od razu na wypasie za walizkę kasy zamiast etapami to zbudować zaczynając od prostego układu CLC?

Obecnie ceny zwariowały i zaawansowane rozwiązania o których tu dywagujemy wymagają potężnego budżetu

a można to rozłożyć na kilka etapów.

Etap podstawowy aby mieć działający rig CLC potem rozbudowa do opcji full.

Oczywiście wymaga to planowania i mądrego wyboru komponentów ale to wykonalne.

Kilka etapów? Zawsze chciałem mieć CLC i stwierdziłem, że najwyższy czas :) mógłbym zwodować tylko CPU, później GPU.. Czy o innych etapach mówisz?

Tego PC mam od ponad roku, padło ostatnio AIO, pompa mieliła i nie było obiegu. Poszła na gw, kupiłem towera żeby chociaż komp działał..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

 

Aquasuite shutdown.

 

W moim przypadku to rozwiązanie  zawiera trzy komponenty od Aquacomputer (a do włączenia tutaj dodatkowo do systemu Leakshield przejdziemy dalej w opisie)

1.Connection cable alarm output VISION / OCTO to mainboard power button.

https://www.angela.pl/p15300,aquacomputer-connection-cable-alarm-output-vision-octo-to-mainboard-power-button.html

2.Aquacomputer Flow sensor high flow NEXT, G1/4

https://www.angela.pl/p15689,aquacomputer-flow-sensor-high-flow-next-g1-4.html

3.Aquacomputer OCTO fan controller for PWM fans

https://www.angela.pl/p15221,aquacomputer-octo-fan-controller-for-pwm-fans.html

ok, czyli rozumiem, że w Twoim setupie pompa ma czujniki temp i przepływu

i w przypadku przekroczenia wartości tym kablem wpiętym w Signal wysyła alarm po usb lub polecenia shutdown po power switch?

octo rzeczywiście brzmi sensowniej (quadro nie ma Signal)

będę miał o11 evo niedługo, może czas na rozbudowę... kosztowne hobby...

Edytowane przez bofff

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

matti@ Pierwszy etap to złożenie układu z blokami CPU/GPU z Ultitube plus pompa D5 NEXT

bez rozszerzonego monitoringu,bez OCTO,przepływomierza,connection cable alarm output.

 

Nawet bez OCTO masz możliwość sterowania wentylatorami bo do pompy D5 można podpiąć sterowanie wentylatorami no i D5 NEXT pokazuje temperaturę cieczy w loop oraz obsługuje Aquasuite

więc już na pierwszym etapie masz kontrolę nad CLC.

 

Wejście w drugi etap max rozbudowanego sterowania/kontroli wiele osób pomija bo mętlik kabli wymusza recabling/wykonanie przewodów w oplotach na wymiar aby czysty i schludny układ uzyskać

plus recabling zasilacza a to tak pompuje koszty że głowa mała.

Full recabling zrobiony u Zawiszy w projekcie OBSIDIAN 2020 kosztował kilka tysięcy zł ale to ekstremalny przykład bo tu było z tego co pamiętam ponad 120 metrów kabli wpakowane.

 

20210519_193037a2kiu.jpg

20210519_1916017yjeg.jpg

20210515_130302g5jts.jpg

20210515_133003rbjfg.jpg

 

 

bofff@ Nie,nie pompa NEXT a przepływomierz NEXT podaje dane o temperaturze cieczy i przepływie płynu do OCTO po złączu signal i dalej mamy wykorzystany connection cable alarm output VISION / OCTO to mainboard power button.

Zawisz to w oplot dał aby gołymi kablami nie świecić w projekcie,tu wszystko jest max dopieszczone.

Nie zrobiłem worklogu z budowy OBSIDIAN 2020 bo siły nie mam na to,setki zdjęć dziesiątki modyfikacji,cuda wianki z wykonaniem niektórych zmian konstrukcyjnych

poprawiających niedoskonałości budy bo Corsair Obsidian 1000D jak już wcześniej wspominałem to jakościowo i konstrukcyjnie koszmar nie buda...nienawidzę go i nie robię w nim więcej projektów.

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Z kol. Zawisza rozmawiałem o przewodach, ale zlecenia aktualnie przyjmuje na wrzesień :) napisałem do kolejnego polecanego człowieka, duniek :) Czekam na odpowiedź.

Z tymi dwoma etapami w sumie, ma to sens :) będzie kolejna okazja do zabawy :)

Z przewodami bym pobawił się sam, ale nie szukałem gdzie zamówić sobie takie ładne przewody w oplocie czy wtyczki. Jakoś wiązkę do samochodu pod ecumastera zrobiłem :)

 

To ostatnie pytania.. te chłodnice które stosujesz są mówisz niedostępne.. Nie upieram się przy tych GTS zwykłych nawet (nie xflow) to co jest innego polecanego z chłodnic? Na fotkach widzę alphacoola? A co ze złączkami? Zamówię na start EPDM czarnego 10/16. 

https://www.angela.pl/p7823,alphacool-zlaczka-katowa-45-sk-10-13-g1-4-deep-black.html takie coś?

 

Edytowane przez matti_313

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Recabling u Zawiszy jest robiony na profi zaciskarkach firmy MOLEX,on stosuje piny klasyczne 50 cykli lub piny premium 100 lub 150 cykli zależnie od potrzeb usera i wyśmienity HELUKABEL UL 1007 więc to jest profi podejście.

Zawisz jak pisał na forum ma remont domu i ślub jednocześnie w najbliższym terminie więc na wrzesień przesunął zlecenia.

Duniek to raczej specjalizuje się w okablowaniu do koparek crypto i nie wiem czy zechce w oplocie i z klamrami robić wiązki ale warto zapytać.

Iksmodiw jak jeszcze robił custom okablowanie (a z dwa lata już nie robi) też miał profi sprzęt do tego łącznie z testerami elektronicznymi do wiązek PSU

więc całe lata wiązki pracowały wielokrotnie wypinane np u mnie dziesiątki razy w benchtable bez awarii.

 

To ważne bo błędy w wykonaniu wiązek szczególnie dla linii zasilania SATA czy wiązek custom USB kończą się spaleniem urządzeń i w najgorszym przypadku (a znam takie) śmiercią mobo i CPU.

Jak masz zaciskarki ekstraktory i tester wiązek PSU sam zrobisz wiązki na wymiar w oplocie dowolnej firmy,owszem masa pracy i trzeba mieć do tego cierpliwość lecz warto.

 

Sklep Iksmodiwa,oploty/kable/piny/narzędzia/klamry akryl i aluminium itd.

https://modding.bit-tech.pl/sklep/pl/

 

Co do chłodnic.

Powiedzmy że HWLabs (produkcja Tajwan) to jakość premium ale i cena premium więc chłodnic Alphacool (produkcja Chiny) często używałem bo mają w PL dobrą dostępność

i pomijając gorszą jakość lakieru czy drobne wady jak niedolutowane finy czy brudy/resztki lutu po produkcji wewnątrz chłodnic to wydajność serii UT60 i XT45 jest bdb jak widać z testów więc śmiało możesz je stosować.

Tylko dobrze je wypłucz przed zastosowaniem w loop.

 

Generalnie to w czerwcu 2020 roku Alphacool w ramach cięcia kosztów zlikwidował dział kontroli jakości w swojej firmie i jest dramat

więc złączek od nich to obecnie nie tykam bo miałem na obrotowych złączkach 90 stopni przypadki wycieków w nowych świeżo wypakowanych z pudełka sztukach po raz pierwszy montowanych w loop

jak jeszcze mieli kontrolę jakości działającą w firmie w 2018 roku...a co jest teraz nie wiem i nie mam zamiaru sprawdzać.

Od 12 lat używam złączek Bitspower,na 600 sztuk złączek jakie się przewinęły u mnie żadnej awarii ...nigdy.

Jako ciekawostka,Arek jak budował Behemota wspomniał że EPDM czarnego 10/16 od Alphacool ze złączkami Alphacool chciał użyć i ... złączki nie trzymały prawidłowo węża więc je olał.

W złączkach Bitsa 10/16 trzymają,nie jakoś wspaniale ale od roku w Obsidianie to pracuje i spox.

 

Miałem spinę jak to wszystko łączone na Alphacool EPDM nad PSU i wiązkami kabli montowałem i testowałem ale niepotrzebnie...trzyma bdb.

 

https://abload.de/img/20210521_0714443hjds.jpg

 

https://abload.de/img/20210521_0104363ikhn.jpg

 

Chińskie Barrow i Bykski mają niemal kropka w kropkę kopie złączek Bitspower robione i nie tylko złączek bo tam zajumanie wzorów produkcyjnych Tajwańczykom to nie przestępstwo a norma

więc możesz takie złączki też rozważyć.

Używałem Barrow,ładnie zrobione i tańsze jak Bitspower więc to jakaś alternatywa.

 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci bardzo @ELDER  za te cenne rady :)

Czekam na odpowiedź z angeli, o dostępność kilku elementów i ewentualnym czasie realizacji. Co do chłodnic, zostanę przy tych zwykłych GTSach,. Zobaczymy co to warte. Czekam jeszcze na kit vertical do GPU od phentaksa i będzie można coś pokombinować.

Planuję wszystko włożyć do budy i rozplanować sobie przewody i ilości końcówek. Obudowa niby ma fill port i out, ale chyba lepiej trójnik z dołu i jak na ostatnim zdjęciu testujesz szczelność po prostu tak ogarnąć ew refill później? Chciałbym to rozwiązać niewidzialnie, pewnie coś mi przyjdzie do głowy jak powieszę chłodnice.

Płynu wezmę 5tkę, pewnie wyjdzie lekko powyżej 2L, a wtedy już się opłaca kupić 5tkę.

3m rurki EPDM wystarczy ?

No i jeszcze wentylatory.. :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wentylatorów to już Twoja decyzja.

 

EPDM Alphacool 3 metry powinno wystarczyć na CLC w 719 wedle zasady trzy razy zmierzę zanim tnę

albo nie wystarczyć wedle zasady trzy razy tnę bo raz zmierzyłem :)

Co do cięcia,używam wyjątkowo drogiej zabawki do tego celu...noża kłowego

i nie ma nic lepszego aby idealnie czystą linię cięcia wykonaną pod kątem 90 stopni wzgl osi węża dostać

https://www.angela.pl/p5897,nozyce-do-weza-3-19mm.html

To jedynie jako ciekawostka,99% userów to oleje i użyje noża kuchennego i deski do krojenia warzyw.

 

DP Ultra zawsze kupuję w 5L opakowaniach bo litrowy nie opłacalny.

Kranik do zlewania płynu z loop zamontowany w najniższym punkcie układu ogromnie ułatwia serwis LC więc tak...warto go mieć.

Najłatwiej w chłodnicach multiport montuje się kranik ale ta wygoda ma swoją cenę bo to droższe modele chłodnic od klasycznych.

Jak nie używałem multiport rads radziłem sobie tak i z bani.

 

p1490181muocc.jpg

 

p1490347eir4q.jpg

 

p1490402mfog2.jpg

 

p1490613emr6u.jpg

 

BTW jak już bierzesz leak tester bierz nową rev wygodniejszą w użytkowaniu

https://www.angela.pl/p16506,ek-water-blocks-ek-loop-leak-tester-flex.html

bo starsza rev kapryśna i sporo na zwroty trafiało gdyż nie trzymały szczelnie ciśnienia

https://www.angela.pl/p15001,ek-water-blocks-ek-leak-tester.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...