Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, ThePunisher napisał:

Hmmm, to ja nie spotkałem się z czymś takim u siebie. 

Problemy ze słuchem narastające z wiekiem moga być przyczyną ;)

łuUUUuuuu.....łuuUUUuuu.... łuuuUUUuuuu...

Miałem 7 sztuk tego. Każdy w nieco innym zakresie to robił. Jak ktoś miał 36 sztuk p12 i tego nie słyszał to no nie wiem... Poszukać inne recki z łuuUUUuuu, ??

Wiem, recka kolegi z forum :) 

Fluctusy robia mielonkę z P12. Jak ktoś chce bardzo, wręcz wybitnie dobrze a w przystępnej cenie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobrze, że nowa wersja z okręgiem łączącym łopatki naprawiła problem. Szkoda jednak, że przy okazji wedle specyfikacji nowa wersja ma ciut gorszą wydajność.

Swoją drogą, jeżeli dobrze pamiętam to marketingowo Noiseblocker chwalił się, że w łącząc ze sobą łopatki w eloopach uzyskał lepszą wydajność bo dzięki wyższej sztywności śmigła szpara między nim a ramką została zmniejszona. Ciekawe czemu Arctic nie zrobił tak samo? Chyba, że konstrukcja przez jakość materiału pod względem sztywności była dalej niewystarczająca lub proces produkcyjny na tyle niedoskonały, że bicie jest zbyt duże...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Minciu napisał:

Miałem 7 sztuk tego. Każdy w nieco innym zakresie to robił. Jak ktoś miał 36 sztuk p12 i tego nie słyszał to no nie wiem... Poszukać inne recki z łuuUUUuuu, ??

A miałeś je ustawione na sztywno poniżej 1000rpm? ;) 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Minciu

Nie wiem czy to też czasem nie jest po prostu dziwny rezonans, a nie dźwięk łożyska. Aczkolwiek miałem te wentylatory kupione z ciekawości i bardzo szybko wróciły do sklepu. Rezonans po prosu totalna masakra.

Dla mnie pod chłodnice najlepszy phanteks T30 oraz noctua NF-A25x12. Noctua ma trochę lepsze łożysko, ale phanteks też ma bardzo dobre. Jako wentylator obudowy SW3.

Osobiście w tym momencie używam phanteksa T30 u siebie, bo jednak grubość robi swoje, a trzymam wentylatory na niskich rpm.

Co do fluctusa to jestem do niego dosyć sceptycznie nastawiony, aczkolwiek nigdy nie miałem okazji go testować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Minciu napisał:

Problemy ze słuchem narastające z wiekiem moga być przyczyną ;)

łuUUUuuuu.....łuuUUUuuu.... łuuuUUUuuuu...

Wiem, recka kolegi z forum :) 

Fluctusy robia mielonkę z P12. Jak ktoś chce bardzo, wręcz wybitnie dobrze a w przystępnej cenie. 

Popieram. Fluctusy masakrują P12.

Arctici godne polecenia to tylko P14.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, MarcoSimone napisał:

Popieram. Fluctusy masakrują P12.

Arctici godne polecenia to tylko P14.

No chyba że chcesz 1300-1400 rpm na p14, to tam też wyje jak p12.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak miałem raz chłodnicę 3x140 i na niej P14 to nie latały w takim zakresie. Także były bardzo fajne.

Na LC nigdy nie miałem takiego rpm na wiatrakach ;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No 1300-1400rpm to idealne obroty dla MO-RA, szkoda, że nie ma takich co 2000rpm robią albo 3000rpm 🤣

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
19 minut temu, DyndaS napisał:

@Minciu

Nie wiem czy to też czasem nie jest po prostu dziwny rezonans, a nie dźwięk łożyska. Aczkolwiek miałem te wentylatory kupione z ciekawości i bardzo szybko wróciły do sklepu. Rezonans po prosu totalna masakra.

Dla mnie pod chłodnice najlepszy phanteks T30 oraz noctua NF-A25x12. Noctua ma trochę lepsze łożysko, ale phanteks też ma bardzo dobre. Jako wentylator obudowy SW3.

Osobiście w tym momencie używam phanteksa T30 u siebie, bo jednak grubość robi swoje, a trzymam wentylatory na niskich rpm.

Co do fluctusa to jestem do niego dosyć sceptycznie nastawiony, aczkolwiek nigdy nie miałem okazji go testować.

Fluctus pasuje i na budę i na chłodzenie. Byle na ssaniu nie stykał się z kratką żadna. 

P12 jak ma luz to nie wieje względem SW3. Ale Fluctus tak i swe zbędny. Miałem wszystkie 3 modele. Po 7 sztuk. 

Zostawiłem jednego sw3 na wyciąg budy do p12.

Przy fluctusach p12 trafił do żyda. SW3 jednego do szafki schowałem.

Teraz, heat napisał:

No 1300-1400rpm to idealne obroty dla MO-RA, szkoda, że nie ma takich co 2000rpm robią albo 3000rpm 🤣

P14 wtedy zaczyna czasem buczeć

21 minut temu, heat napisał:

A miałeś je ustawione na sztywno poniżej 1000rpm? ;) 

Tak. Na 900 też jakiś bzyczal.

Każdą sztukę na sztywno na inny dopasowany rpm może by przeszło. Ale weź tak kombinuj? Najlepsze jest to, że nie zawsze wibrują czy tam bzyczą od strzała.. kręcą się półgodziny cicho i nagle coś odwala jednemu.. któremu.. niee dość

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, heat napisał:

Ja mam doświadczenie z tymi wentylami tylko na MO-RA, nie testowałem ich w innej pozycji, więc może rzeczywiście ich kultura pracy pogarsza się gdy są np. zamontowane na górnej chłodnicy.

Miałem w sumie 36szt. 120mm u siebie i zero problemów i tylko dlatego, że mówimy o śmigłach na MO-RA zdecydowałem się je polecić.

Na MO-RA spisują się rewelka. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, ThePunisher napisał:

Trzymam je pod aquacomputer octo. Mam łącznie 41 sztuk p12/p14 u siebie. Wejdź w mój worklog to zobaczysz sam.

O dobrze się składa. P12 podpięte pod Octo i ustawieniu mocy na 0% wydaje delikatny ton słyszalny z niewielkiej odległości. Sprawdzałem o co chodzi i okazuje się, że Octo nie ma możliwości zupełnego odcięcia zasilania i na 0% wciąż podaje jakieś 3,9V na kanał. Więc wentylator nawet na 0RPM tak czy siak dostaje napięcie. Możesz sprawdzić jak to wygląda dla P14? Czy na 0% tam też słuchać PWM (czy cokolwiek tam dźwięczy)? Po podpięciu P12 do Aquaero problemu nie ma, no ale on potrafi zupełnie odciąć prąd na kanale.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
11 godzin temu, Lancer napisał:

O dobrze się składa. P12 podpięte pod Octo i ustawieniu mocy na 0% wydaje delikatny ton słyszalny z niewielkiej odległości. Sprawdzałem o co chodzi i okazuje się, że Octo nie ma możliwości zupełnego odcięcia zasilania i na 0% wciąż podaje jakieś 3,9V na kanał. Więc wentylator nawet na 0RPM tak czy siak dostaje napięcie. Możesz sprawdzić jak to wygląda dla P14? Czy na 0% tam też słuchać PWM (czy cokolwiek tam dźwięczy)? Po podpięciu P12 do Aquaero problemu nie ma, no ale on potrafi zupełnie odciąć prąd na kanale.

To bardzo dziwne bo u mnie jak najbardziej ustawienie wartości 0% wyłącza wentylatory. Musisz pogrzebać w ustawieniach. Z tym ze ja mam wersję pwm i nic nie słychać, nic nie buczy. 

Edytowane przez ThePunisher

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, ThePunisher napisał:

To bardzo dziwne bo u mnie jak najbardziej ustawienie wartości 0% wyłącza wentylatory. Musisz pogrzebać w ustawieniach. Z tym ze ja mam wersję pwm i nic nie słychać, nic nie buczy. 

Tylko podkreślam, że mowa tu o P12, oczywiście PWM (wszak Occto sterowania napięciem nie obsługuje). Na 0% wentylator ma 0RPM, więc w tym względzie jest OK, no ale cicho burczy. Przy 1% burczenie znika, ale wtedy zaczyna się już kręcić. Occto pokazuje 0V, ale multimetr jasno mówi, że na 0% jest 3,9V na złączu. W ustawieniach nie ma co zmieniać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć

Kompletuje sobie powoli SET do pierwszego wodowania. 10700k + 3080

Czy 420 na TOPie i 360 na spodzie wystarczy? Buda ethoo 719. Sprzęt gamingowy :)

11.png

Warto pchać się w tego leakshielda? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Leakshield ma jak najbardziej sens w stacji roboczej która 24/7 ryje i masz tam dodatkowo pod Aquasuite shutdown zainstalowany

aby przy wycieku/ustaniu flow/przegrzaniu płynu w loop (przepływomierz NEXT dodatkowo w loop) komp sam się wyłączył.

W kompie do gier to raczej kaprys.

GTX420/GTS360 ?

Nie chcesz unifikacji i dwu chłodnic 480mm z Phanteks T30 gdzie masz maksymalizację wydajności CLC,ciszę w load i high static pressure T30 które dla klasycznych 25mm grubych wentylatorów jest raczej trudne do osiągnięcia na low rpm.

OFC koszty rosną ale Enthoo 719 z takim setem rads i fans to się nie bierze pod ciecie kosztów a max ciszę i wydajność.

Temat do przemyślenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kompa mam przyklejonego do ściany, więc chyba nie ma sensu chłodnicy na bok pakować ? Skoro nie będzie przez nią flow. Dlatego myślałem o dwóch góra i dół.

Chłodnica z przodu 480 wejdzie?

Po pomiarach zmierzyłem ze na górę 420 wejdzie, mimo producenta to max 360..

Cena nie gra za bardzo roli :) ale nie chce też robić CL za 6k+ :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sorki z sugerowanymi 480mm bo mi się pomieszały modele Enthoo,oczywiście zastosuj 360mm rads.

Obadaj to:

https://forum.level1techs.com/t/build-log-chisai-compact-small-form-factor-workstation-s/153865

Proponuję dwie chłodnice dół plus góra (mogą być Alphacool jak w tym projekcie)

Będziesz potrzebował dodać trzecią chłodnicę to dodasz.

Build Log] Chīsai - Compact, Small Form Factor Workstation /s - Build Logs  - Level1Techs Forums

Generalnie wypełnienie dołu tej budy w sensowny sposób to problem dlatego fat rads grube na 60mm z push-pull tu wiele osób pakuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli lepiej 3 z czego jedna FAT? Nie chcę przesadnego overkilla z naciąganiem budżetu.. :)

Jeszcze kilka pytań do Was:

1. Blok na CPU ok? Można dobrać coś tańszego żeby dołożyć gdzie indziej?

2. Jaki zestaw kupić na moją 3080 rog strix 10g? Taki z wodnym backplatem :)

3. Rezerwuar przy Leakshieldzie nie będzie problemem bo wezmę ten zestaw z d5. Pytanie są jakieś inne rozsądne propozycje? Widziałem jakieś customowe plate'y mocowane w tylnej części obudowy..?

4. Czy rzeczywiście rurki w środku po roku/dwóch zaczynają mętnieć? Bije się z myślami czy EPDM czarne elastyczne czy jednak akrylowe sztywne i doginać? Prac manualnych się nie boję.. bo chodzi mi po głowie wyspawanie sobie z nierdzewki i ew polerka.. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@matti_313

420mm na top wejdzie, ale radiator od sekcji zasilania może kolidować z chłodnicą i będziesz musiał dokonać delikatnych zmian.

Na tył masz distro - Glacier D140 Distro Plate (PH-D140_01)

Aktywny back plate masz w blokach od EK i tańsze u chinola - bykski

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pomierzyłem sobie, ze wejdzie 420 na top ;) tylko co z resztą? dolna 360 FAT jak kolega wyżej radzi? czy ta którą podesłałem wyżej wystarczy (xflow) i ew dołożę kolejną na froncie ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Po pierwsze i najważniejsze to plan dotyczący custom LC loop zacząć należy od kompletnej listy części jakie trafią do projektu

i to sobie przygotuj i tu wklej przykładowo składając koszyk komponentów LC w Angeli do którego można się odnieść i wprowadzić korekty.

Koszyk plus preferencje dotyczące układu komponentów w budzie są podstawą do wprowadzenia zmian aby zamknąć się w określonym przez Ciebie budżecie.

Szukasz oszczędności to patrz na wentylatory bo tutaj zastosowanie SPC Fluctus 120mm

https://www.x-kom.pl/p/662669-wentylator-do-komputera-silentiumpc-fluctus-120-pwm-120mm.html

zamiast Phanteks T30

https://www.angela.pl/p16484,phanteks-120mm-t30-pwm-black.html

przy takim stadzie wentylatorów jak masz w tym projekcie zmienia kompletnie koszt końcowy i to nie jest mała zmiana.

Na T30 jako absolutny top wśród wentylatorów 120mm do pracy z chłodnicami to mało kto się zdecyduje jak ma 10 sztuk wentylatorów do kupienia

do takiego Enthoo 719 (3szt chłodnica top/3sztuki chłodnica dół/4szt front budy)

Rozważ Fluctusy,w relacji cena wydajność/kultura pracy nie mają konkurencji.

Po co ten upór z pakowaniem chłodnicy 420mm na top jak w przyszłości to blokuje Tobie zastosowanie trzeciej chłodnicy montowanej na front obudowy?

Jakie dobre wentylatory 140mm masz do pracy z tą chłodnicą i ile za nie zapłacisz?

Po co chłodnice XFLOW?

Rozumiem podejście związane z łatwym prowadzeniem połączeń w przypadku takiego modelu chłodnic ale przy push takie GTS XFLOW są gorsze wydajnościowo

od chłodnic z klasycznym układem portów na low rpm fans (750rpm) chociażby zwykłych GTS 360 i tu masz wynik o ile gorsze

https://www.xtremerigs.net/2015/09/19/hwlabs-nemesis-360-gts-x-flow-360mm-radiator-review/5/

Trzeba im przywalić silny nawiew aby skuteczność wzrosła a to oznacza że układ nie będzie cichy w stresie.

Ewentualnie trzeba im dać push-pull bo to gęsty układ finów (16FPI) i wtedy są wydajne ale to jest drenaż kieszeni jak dla dwu chłodnic GTS360 XFLOW dajesz wentylatory w push-pull

do wydajnej pracy chłodnic na 750rpm fans.

Takie błędne koło.

Co do listy pytań to w skrócie.

1.Blok CPU jest ok,szukanie tutaj oszczędności nie ma większego sensu bo to będą nikłe oszczędności,

popatrz co wyżej o tym napisałem w kwestii wentylatorów na których możesz zrobić największe oszczędności.

2.Blok dwustronny do 3080 ROG STRIX 10GB?

Bloki dwustronne są w cholerę drogie i to się kupuje do RTX 3090 gdzie kostki VRAM dwustronnie na pcb karty mocowane powodują piekło w stresie

i tutaj zysk wydajności chłodzenia w RTX 3080 względem wydatków jest nikły.

Zamiast szukać oszczędności w przypadku bloku CPU to tu oszczędzaj i bierz klasyczny blok GPU nie dwustronny.

3.Rez combo Ultitube D5 z Leakshield to jest obecnie najbardziej zaawansowane technicznie i najdroższe rozwiązanie na rynku i nie ma konkurencji bo Leakshield to novum w świecie CLC

a konkurencyjne firmy to na razie mogą sobie stanąć z boku i popatrzeć bo nic mi nie wiadomo aby ktoś jeszcze planował z tym rozwiązaniem wejść na rynek oprócz Aquacomputer.

Można taniej ale nie można lepiej.

4.Nic nie mętnieje po roku czy dwu latach o ile stosujesz Aquacomputer DP Ultra płyny a nie śmieci typu EK Cryofuel

i masz układ właściwie przygotowany do pracy/odkwaszony Mayhems Part2 (neutralne Ph)

a to jakie węże/rurki akrylowe zastosujesz to wyłącznie kwestia designerska przekładająca się na finalny wygląd projektu.

Rurki akrylowe wyglądają lepiej w większości projektów lecz są upierdliwe przy gięciu i montażu oraz serwisie układu/montażu i demontażu loop nie to co węże więc kompy do gier ok dajemy sztywne rurki

celując w wygląd kompa na finał a stacje robocze koniecznie węże z praktycznego punktu widzenia i wygody montażu/serwisu.

Przykład w tej samej budzie Hexgear R80 dwu projektów jakie robiłem pod te dwa zastosowania...węże vs rurki akrylowe.

p1590958pqs1n.jpg

p1600059o0svd.jpg

20180311_174005jbucl.jpg

hexr80t2076pcsgv.jpg

Edytowane przez ELDER
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 21.05.2022 o 00:20, ELDER napisał:

Leakshield ma jak najbardziej sens w stacji roboczej która 24/7 ryje i masz tam dodatkowo pod Aquasuite shutdown zainstalowany

aby przy wycieku/ustaniu flow/przegrzaniu płynu w loop (przepływomierz NEXT dodatkowo w loop) komp sam się wyłączył.

W kompie do gier to raczej kaprys.

GTX420/GTS360 ?

Nie chcesz unifikacji i dwu chłodnic 480mm z Phanteks T30 gdzie masz maksymalizację wydajności CLC,ciszę w load i high static pressure T30 które dla klasycznych 25mm grubych wentylatorów jest raczej trudne do osiągnięcia na low rpm.

OFC koszty rosną ale Enthoo 719 z takim setem rads i fans to się nie bierze pod ciecie kosztów a max ciszę i wydajność.

Temat do przemyślenia.

Aquasuite shutdown?  napiszesz cos więcej jak działa?

znalazłem tylko info o setupie pod aquaero. 

ja ustawiłem sobie pod hwinfo

1. Start HWiNFO sensors, go to Configure and select the Alerts tab
2. Choose the value you want to monitor for crossing your threshold. Then select "Enable Alerting", If value >= nnn (your threshold like 103).
3. Enable the "Run a Program" option and choose the "shutdown.exe" tool, which by default resides in C:\WINDOWS\system32
4. As "arguments:" enter "-s" (without ") for a shutdown action.

ale może jest inny sposób?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Więc tak, skoro na start wystarczą 2x360 ewentualnie później dołożę na przód kolejną gdy będzie za głośno :) Czy ten FAT na dole jest potrzebny? XFLOW chciałem, ze względu właśnie na lepsze wyprowadzenia złączek :)

111.png

https://1drv.ms/x/s!AvG9p7swAKi-iHOulf8qt91YAnJq?e=Jv2VWI

Kwestię rurek i koloru płynu zostawię na później, gdy poznam koszty całego zestawu i zdecyduję się na powieszenie PC na ścianę za głową. Finalnym efektem pochwalę się napewno.

Flow sensor potrzebny? Bo z tego co widziałem, przepływ jest w pompie? HUB usb potrzebny do podłączenia huba wentylatorów? 

Jeszcze muszę znaleźć jakiś porządny backplate do GPU w takim razie. Oryginalny nie może zostać bo GPU jest białe :E

Edytowane przez matti_313

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

quadro/octo to must have

chyba, że masz na płycie złącze do czujnika temperatury z pompy?

ja nie mam, więc rolę sterownika pełni quadro (czujnik mam oddzielnie)

quadro steruje przepływem i obrotami wentylatorów w oparciu o temperaturę płynu 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A to nie lepiej dać chłodnice na bok i górę, a wloty dół przód? Chyba że o wygląd (wypełnienie dołu)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi