Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

jeszcze raz sprawdziłem , są w zestawie , dzięki za pomoc

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Mysle, ze bedziesz zadowolony - jakos wykonania gratow Watercoola to poziom wyzej niz EKWB.

No i pamietaj - ostateczne rozwiazanie wszystkim problemow zwiazanych z LC jest tylko jedno (I've learnt this hard way :E

IMG_0273.jpg

Edytowane przez amsztel
literowki
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To ja wiem

1f64da56188fa7c6gen.jpg

😎

teraz już  na prawde jest cicho i chłodno

• Like 5
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
21 minut temu, SylwesterI. napisał:

To ja wiem

😎

teraz już  na prawde jest cicho i chłodno

Poezja :cool3:

Nie myslales, ze pompe przeniesc na chlodnice?

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No właśnie  mam taki plan zeby jednak pompę i aquacomputer quadro dać  jednak na chłodnicę,  zawsze to 3 metry dalej , może wtedy d5 ekwb zostanie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Okej tak czytam to aż sobie myślę że powoli czas na poważnie wystartować z komputerkiem. Tak jak panowie wyżej, sam też chce umieścić chłodnice poza obudową, w innym pokoju. Tak więc zacznę od pytanie o chłodnice właśnie, wiadomo że mora mora najlepsza ale czy na pewno? Patrzyłem jedynie na stronce angela i znalazłem tak takie cuś https://www.angela.pl/p15540,alphacool-nexxxos-xt45-full-copper-1260mm-supernova.html Tańsze niż mora 360, a wielkością bardziej odpowiada 420'tce, tylko jak z wydajnością? I drugie pytanie, czy mora 420 pro jest sporo wydajniejsza od 360 pro? Chciałbym coś w miarę najlepszego kupić za w miarę dobre pieniądze, lubie overkill. No i jako że radiator, pompa, rez będą w inne pokoju to myślę że mógłbym oszczędzić na wentylach, wleciały by wtedy jakieś P12/14 PWM, więc pod takie wentyle szukam jak najlepszej chłodniczki. Iiii jeszcze jedno, czym w sumie różnią się modele LT od PRO oraz stainless steel od zwykłych kolorków black/white? (pytam o jakiś wpływ na wydajność)

Edytowane przez Ocho

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dla mnie jeden ze znajomych zawsze tłumaczył, że pompa ma być na ostatnim miejscu w układzie. Tzn po grzejniku/chłodnicy, a przed źródłem ciepła. Ma to nie tylko związek z żywotnością, efektywnością, ale i głośnością pracy pompy, bo jest mniej narażona na skoki temperatury. Miał na myśli deko większe układy, ale zasada jest ta sama. No i oczywiste jest, że zasilenie podłączamy u góry a odpływ na dole. Nie walczymy z grawitacją, a jej pomagamy.

Na ile ma to znaczenie przy clc nie wiem, bo nie mam aż  takiego doświadczenia, ale myślę, że nie wymyślono jej dla żartu.

13 godzin temu, amsztel napisał:

IMG_0273.jpg

Podłączenie z komputera powinno być - do reza, a odpływ dołem do pompy i do komputera. Takie podłączenie jak tu może dobrze odpowietrza chłodnice, ale nie wpływa pozytywnie na obieg, bo przeciskasz chłodzony płyn do góry. Może ma to niewielki wpływ na pętle, ale ziarnko do ziarnka.

Cóż skrzywienie zawodowe :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Ocho napisał:

różnią się modele LT od PRO

W LT masz otwory montażowe na wentylatory z jednej strony 12 sztuk, a PRO z dwóch 24 sztuki. Wg. mnie największym atutem MO-RA3 jest wygląd, za to przychodzi dopłacać. Można też kupić taniej bez tej całej obudowy. Wersję kolorów nie mają wpływu na wydajność. Pozostają jeszcze dopłaty do nóżek za ponad 100 zł i opcjonalnie kratkę za ponad 200. Przy kratce są dwie wersje, jedna na standard 25mm gruby wentylator i wersja szersza do 38mm chyba

• Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 minut temu, Gregryzzli napisał:

Dla mnie jeden ze znajomych zawsze tłumaczył, że pompa ma być na ostatnim miejscu w układzie. Tzn po grzejniku/chłodnicy, a przed źródłem ciepła. Ma to nie tylko związek z żywotnością, efektywnością, ale i głośnością pracy pompy, bo jest mniej narażona na skoki temperatury. Miał na myśli deko większe układy, ale zasada jest ta sama. No i oczywiste jest, że zasilenie podłączamy u góry a odpływ na dole. Nie walczymy z grawitacją, a jej pomagamy.

Na ile ma to znaczenie przy clc nie wiem, bo nie mam aż  takiego doświadczenia, ale myślę, że nie wymyślono jej dla żartu.

Podłączenie z komputera powinno być - do reza, a odpływ dołem do pompy i do komputera. Takie podłączenie jak tu może dobrze odpowietrza chłodnice, ale nie wpływa pozytywnie na obieg, bo przeciskasz chłodzony płyn do góry. Może ma to niewielki wpływ na pętle, ale ziarnko do ziarnka.

Cóż skrzywienie zawodowe :P

Tyle, ze u mnie wlasnie pompy sa na ostatnim miejscu w ukladzie :) Plyn wchodzi najpierw do radiatora, nastepnie rezerwuar i na koncu dual top z dwiema D5. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak jasne, ale ciecz w radiatorze idzie do góry, a nie na dół, a to niepotrzebny opór. Nie wpadło mi w oko czy takie podłączenie ma jakiś wpływ na obieg, przy 2 pompach pewnie nie, siła podnoszenia jest w zupełności wystarczająca.

Biorąc pod uwagę grawitację i ułatwienie przepływu, jakieś znaczenie ma. Tyle że to mogę powiedzieć o większych układach, tu jak napisałem, nie wiem. Ale odezwał się ten chochlik za skórą, który szepce- "coś tu jest nie tak". Ot takie tam, wlazłeś między wrony krakaj jak i one, to o moich znajomych :D

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, Gregryzzli napisał:

Tak jasne, ale ciecz w radiatorze idzie do góry, a nie na dół, a to niepotrzebny opór. Nie wpadło mi w oko czy takie podłączenie ma jakiś wpływ na obieg, przy 2 pompach pewnie nie, siła podnoszenia jest w zupełności wystarczająca.

Biorąc pod uwagę grawitację i ułatwienie przepływu, jakieś znaczenie ma. Tyle że to mogę powiedzieć o większych układach, tu jak napisałem, nie wiem. Ale odezwał się ten chochlik za skórą, który szepce- "coś tu jest nie tak". Ot takie tam, wlazłeś między wrony krakaj jak i one, to o moich znajomych :D

Przy tak niskiej restrykcyjnosci radiatora to akurat nie ma znaczenia. Powazniejszym problemem miala byc obecnosc 6-ciu zlaczek Koolance QD3 w ukladzie. Jednak przy dwoch pompach D5 okazalo sie to nie miec wiekszego znaczenia. Przeplyw jest taki, ze moznaby male CO tym zasilic :E Generalnie sama idea, projekty + wykonanie calosci chlodzenia trwalo 8 miesiecy :E Nie bylo tu zadnego skladania czegos na przypale ;) 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, Gregryzzli napisał:

A przy jednej pompie ma , i to spory , jako że zewnętrzną część mam na złączkach to raz przenosząc to w inne miejsce zamieniłem węże podłączając na nowo i zdziwiłem się , bo delta t wody była 2'C wyższa , gdy pompa wtaczała wodę do chłodnicy od dołu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, Ocho napisał:

Okej tak czytam to aż sobie myślę że powoli czas na poważnie wystartować z komputerkiem. Tak jak panowie wyżej, sam też chce umieścić chłodnice poza obudową, w innym pokoju. Tak więc zacznę od pytanie o chłodnice właśnie, wiadomo że mora mora najlepsza ale czy na pewno? Patrzyłem jedynie na stronce angela i znalazłem tak takie cuś https://www.angela.pl/p15540,alphacool-nexxxos-xt45-full-copper-1260mm-supernova.html Tańsze niż mora 360, a wielkością bardziej odpowiada 420'tce, tylko jak z wydajnością? I drugie pytanie, czy mora 420 pro jest sporo wydajniejsza od 360 pro? Chciałbym coś w miarę najlepszego kupić za w miarę dobre pieniądze, lubie overkill. No i jako że radiator, pompa, rez będą w inne pokoju to myślę że mógłbym oszczędzić na wentylach, wleciały by wtedy jakieś P12/14 PWM, więc pod takie wentyle szukam jak najlepszej chłodniczki. Iiii jeszcze jedno, czym w sumie różnią się modele LT od PRO oraz stainless steel od zwykłych kolorków black/white? (pytam o jakiś wpływ na wydajność)

tu masz link do mojego tematu z samą chłodnicą alphacool 1080 i tylko 9x arctic p12 :

przy 1260 na pewno będzie lepiej , jeszcze jak dasz wentyle po obydwu stronach to kolejne zyski

nie wiem ile genereuje Twój komp energii w wodę (u mnie gpu+cpu w testach ustawiłem na 520W łącznie) , ale myślę że przy jakiś niedrogich wentylach @1000-1200rpm , skoro to ma stać gdzie indziej , spokojnie odprowadzisz ponad 1000W ciepła przy delta t poniżej 10'C

sam myślałem nad mo-ra , ale :

1. chłodnica 360 pro to 2x z hakiem moja chłodnica jeśli chodzi o cenę , podobna zależność jest przy mora 420 vs alphacool 1260

2. mora chłodzi lepiej , ale restrykcyjność chłodnicy jest ponoć dużo większa , więc konieczny by był zakup 2 pompy , czyli kolejne koszta , mnie wychodziło że na zestaw z 2 pompami i chłodnicą mora 360pro , musiał bym wydać tyle co na 1 d5 + 3 chłodnice alpha 1080 i jeszcze pare euro zostaje , w układzie z 1 pompą

do 520W i 600rpm pojedyncza alpha 1080 wystarcza z 9 wentylami , w kanapce z 18 wentylami @600rpm mam wtedy deltę t przy tych upałach na poziomie 7-8'C , przy 1100 rpm to wartość rzędu 3-4 'C

do tego dołożyłem po prostu corsaira x7 360 bo taki zalegał w szufladzie , nie dawał mi spać , normalnie jak zgasiłem światło to słyszałem w ciemności " ja chcę do układu , podepnij mnie " :E

teraz przy rpm 800-900 i obciążeniu 520W delta t to jakieś 2-3'C

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W sumie tak teraz myślę, że wydam pewnie 2x na chłodzenie watercool'a oparte o more 420pro ze wszystkimi dodatkami które chcę i dłużej zajmie mi kompletowanie tego wszystkiego.. ALE gdybym kupił coś tańszego to z pewnością czułbym niesmak, że wybrałem takie a nie inne wyjście. Pewnie głupio to brzmi ale no tak mam, więc raczej pójdę w morę 420pro i 2x D5 ale to dopiero początkowy zarys w głowię. Co do ilości watów do odprowadzenia, będzie mniej więcej tak jak teraz mam w sygnaturce. Nie zmienia faktu że sporo się zmieni, już mam parę gratów kupionych do przyszłego i miejmy nadzieję że ostatecznego kompa. Oczywiście nowsza karta ale i tak niezbyt prądożerna, coś pokroju 3060ti. Zależy mi jedynie na pozbyciu się jak największej ilości ciepła z pokoju więc ostatecznie może się skuszę na chłodzony cieczą zasilacz, a nawet zwodowanie dysków. Wiem że mógłbym całego kompa wywalić za ścianę, ale lubię mieć skrzynkę obok siebie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 minuty temu, Ocho napisał:

W sumie tak teraz myślę, że wydam pewnie 2x na chłodzenie watercool'a oparte o more 420pro ze wszystkimi dodatkami które chcę i dłużej zajmie mi kompletowanie tego wszystkiego.. ALE gdybym kupił coś tańszego to z pewnością czułbym niesmak, że wybrałem takie a nie inne wyjście. Pewnie głupio to brzmi ale no tak mam, więc raczej pójdę w morę 420pro i 2x D5 ale to dopiero początkowy zarys w głowię. Co do ilości watów do odprowadzenia, będzie mniej więcej tak jak teraz mam w sygnaturce. Nie zmienia faktu że sporo się zmieni, już mam parę gratów kupionych do przyszłego i miejmy nadzieję że ostatecznego kompa. Oczywiście nowsza karta ale i tak niezbyt prądożerna, coś pokroju 3060ti. Zależy mi jedynie na pozbyciu się jak największej ilości ciepła z pokoju więc ostatecznie może się skuszę na chłodzony cieczą zasilacz, a nawet zwodowanie dysków. Wiem że mógłbym całego kompa wywalić za ścianę, ale lubię mieć skrzynkę obok siebie. 

A może tak schować to w biurko ? Kiedyś sam robiłem uproszczoną wersje tego tematu :P 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, Trybcio86 napisał:

A może tak schować to w biurko ? Kiedyś sam robiłem uproszczoną wersje tego tematu :P 

Kiedyś mi się to podobało, teraz wywołuje to u mnie zażenowanie porównywalne z wall mounted pc. No i najważniejszy argument, jest obudowa która chcialbym sobie sprawić.. 🥺

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nie wiem ile pobiera Twój sprzęt , przy  tym co robisz , ale taka mora na pewno będzie wystarczająca i gotowa na karty następnej generacji , szczególnie że możesz ciepło przetransportować za ścianę i nie martwić się prędkością wentyli

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, SylwesterI. napisał:

nie wiem ile pobiera Twój sprzęt , przy  tym co robisz

aktualnie nie więcej niż 300w gdybym wszystko obciążył więc jedna 360tka by dała radę XD. No ale hobby to hobby, rządzi się swoimi prawami czyż nie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

mnie tego powtarzać nie musisz , ani większości ludzi na tym forum :E

chory jestem i mam objawy odstawienne , jak czegoś w kompie nie podłubie lub  zmienię :boink:

Edytowane przez SylwesterI.
  • Like 2
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 20.07.2022 o 07:06, SylwesterI. napisał:

jedna 240 na 3080 to będzie mało , bardzo mało , chyba że wsadzisz dobre wentyle min. 1600rpm ale i tak będzie ciepło , z takimi wentylami to i tak moim zdaniem minimum 360 tka

ja mam taki , ale to do wszystkiego , kompa telefonu , jakiejkolwiek elektroniki , jeszcze nic mnie nie zaskoczyło

https://www.x-kom.pl/p/566882-narzedzie-serwisowe-sieciowe-ifixit-zestaw-narzedziowy-64-elementy-mako.html?utm_source=ceneo&utm_medium=comparison&utm_campaign=ceneo_click&ceneo_cid=93769eee-1b6b-58a1-ef5d-bdfb0d563321

niestety nie ma koncówEK magnetycznych (ma tylko 1 jako taki typowy magnes do wyciągania czegoś jak nam spadnie ale reszta koncówek NIE jest magnetyczna )

więc ponawiam ,poleci ktos jakiś zestaw wkrętaków z koncówkami magnetyczymi?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, kacpi278 napisał:

niestety nie ma koncówEK magnetycznych (ma tylko 1 jako taki typowy magnes do wyciągania czegoś jak nam spadnie ale reszta koncówek NIE jest magnetyczna )

więc ponawiam ,poleci ktos jakiś zestaw wkrętaków z koncówkami magnetyczymi?

Ja od kilku lat używam tylko tego i jestem mega zadowolony

http://phanteks.com/PH-TKT.html

Szczególnie jak są jakieś śruby z dupy dostępem to elastyczna końcówka, która jest w zestawie ratuje życie. 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

kupilem sobie małe magnesowe krążki i tak namegnesowuje końcówki w śrubokrętach. Koszt taki sam jak urządzonko Eldera :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi