Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Dagedy napisał:

Czy moze ktoś w telegraficznym skrócie nakreślić czym się różnią EDPM od TPV i jakie są różnice w użytkowaniu? 

Niczym. TPV to inna nazwa na EPDM

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jaką temp. płynu uznaje się za ok ?

4090 400+ W podgrzewa mi płyn do około 29'C przy temp. otoczenia 21-22'C, wentylatory 1400 rpm - dane orientacyjne, bo jakoś się nie mogę zabrać do poważnych testów i notatek ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@srekal34 ok, to czemu producenci rozróżniają artykuły na EDPM i TPV, przykład:

Alphacool EPDM Tube 16/10 - Black 3m (9,84ft) Retailbox :: ..:: Angela.pl ::..

Alphacool AlphaTube TPV 10/16 - Black Matte 3,3m (10ft) Retailbox :: ..:: Angela.pl ::..

Różnica to jedyne zewnętrzna faktura/połysk? Drążę, bo chce kupić, a mam już dosyć wszelkich bezbarwnych tworów wężowych, bo są do dopy. Po pierwszym wszystko było usyfione w plastyfikatorze, a teraz po 8 miesiacach są już matowe...

6 minut temu, IceMan75 napisał:

Jaką temp. płynu uznaje się za ok ?

4090 400+ W podgrzewa mi płyn do około 29'C przy temp. otoczenia 21-22'C, wentylatory 1400 rpm - dane orientacyjne, bo jakoś się nie mogę zabrać do poważnych testów i notatek ;)

Ktoś kiedyś pisał, żeby alarm ustawić na 38 i jak się odezwie wtedy zacząć się martwić.

Edytowane przez Dagedy
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
44 minuty temu, Dagedy napisał:

Alphacool AlphaTube TPV 10/16 - Black Matte 3,3m (10ft) Retailbox :: ..:: Angela.pl ::..

Różnica to jedyne zewnętrzna faktura/połysk? Drążę, bo chce kupić, a mam już dosyć wszelkich bezbarwnych tworów wężowych, bo są do dopy. Po pierwszym wszystko było usyfione w plastyfikatorze, a teraz po 8 miesiacach są już matowe....

Roznica w dostawcy. Alphacool ma to do soebie, ze jesli zmienia dostawce, to zmienia tez nazwe produktu. Tak jest tez u nich np. z thermalpadami. Generalnie nie spodziewalbtm sie roznic. Dla pewnosci ducha wez EPDM i tyle :)

Napewno bedzie lepsze niz EK ZMT, na ktory tez nie moge narzekac. 

@IceMan75

Taki standard to do 40 stopni, trzeba pilnowac przy rurkach. Na wezach wiecej.

Edytowane przez srekal34
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jak przygotowujecie swoje loopy? 

1/ Graty - przed pierwszym użyciem płukacie pod bieżącą wodą?

2/ Układ - Mayhems Blitz Part 2 + woda demineralizowana, później jeszcze raz na czysto woda demineralizowana i 3 etap już zalanie układu?

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 minut temu, Krzkra napisał:

1/ Graty - przed pierwszym użyciem płukacie pod bieżącą wodą?

Wszystko przemywam pod strumieniem wody z węża od prysznica, szczególnie bloki i chłodnice. Tylko po tym zabiegu płuczę jeszcze raz w demineralce bo woda "z kranu" zostawia dużo osadu.

20 minut temu, Krzkra napisał:

2/ Układ - Mayhems Blitz Part 2 + woda demineralizowana, później jeszcze raz na czysto woda demineralizowana i 3 etap już zalanie układu?

Sam będę to robił teraz pierwszy raz i dokładnie tak jak napisałeś. Zostały mi delikatnie ślady na rezerwuarze po plastyfikatorze z starych węży i mam nadzieje, że Blitz to usunie. 

Edytowane przez Dagedy
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki @Dagedy, zwracasz jaką szczególną uwagę gdzie kupić wodę demineralizowaną, czy po prostu "z sieciówki" ?  demineralizowaną czy destylowaną? czy do samego płukania wydaję się to bez większej różnicy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przyznam szczerze, że stosuje zawsze destylowaną, a dokładnie: Woda redestylowana | Sklep medyczny Praxisdienst 

Ale przy płukaniu nie powinno mieć to większego znaczenia, chodzi o wypłukanie pozostałości zwykłej kranówki, gdzie jest masa syfu i osadów.

Nalej sobie do wąskiej, wysokiej, bezbarwnej szklanki wodę z kranu i daj jej odparować, to co zostanie na ściankach da Ci pojęcie co kranówka zostawia (u mnie jest masakra xD) 

Edytowane przez Dagedy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tą kranówką jedna uwaga, jak masz szczelny zamknięty loop to ci ta woda nie odparuje tak szybko, w zasadzie w ogóle nie powinna. Miałem układy że w 2 lata ubyło w rezie może 1cm płynu. Wtedy nie ma za bardzo z czego się ten kamień wytrącić, bo nie dolewasz tam wiader wody jak do jakiegoś destylatora.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 28.11.2022 o 19:26, Dagedy napisał:

Różnica to jedyne zewnętrzna faktura/połysk? Drążę, bo chce kupić, a mam już dosyć wszelkich bezbarwnych tworów wężowych, bo są do dopy.

Te gumowe EPDM, TPV itp mogą się różnić katalogowymi wartościami, ale każdy zachowuje właściwości do powyżej 100C, co przy granicznej temperaturze dla D5 (60C) jest bez znaczenia. 

Natomiast wyraźnie różnią się elastycznością/twardością. Ja mam Watercoole i są naprawdę miękkie. Przy bardzo ostrych kątach zaczynają się spłaszczać szybciej niż twardsze węże. EK robi takiec(twardsze), nie wiem jak te z Alphacool. 

Ogólnie nie miałem problemu z ułożeniem Watercooli i nawet mi się podobało, że były takie miękkie - łatwo się je prowadziło od elementu do elementu.

Edytowane przez msky7300
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam EK i są twardsze niż zwykły przeźroczysty Masterkleer

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, Akei napisał:

Mam EK i są twardsze niż zwykły przeźroczysty Masterkleer

Ale dzieki temu robia duzo lepsze luki.

Wada EK ZMT jest nietrzymanie wartosci 16/10. Ja np. zlaczki XSPC musialem nakretki troszke szlifowac od wewnatrz by je dobrze dokrecic. W dodatku ZMT moga miec roznice miedzy partiami. Szkoda, bo jako jedyne sa w pelni matowe przez co wygladaja najlepiej ;)

Co ciekawe 19/13 robia gorsze luki niz 16/10 - znacznie gorsze.

Ogolnie polecalbym jednak Watercoola - jak koszt nie gra roli to Tygon EPDM ale cena jest juz zabojcza.

Edytowane przez srekal34
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ostatecznie (trochę przez własne zajebanie w akcji) zamówiłem Alphacool AlphaTube TPV 10/16 - Black Matte, zobaczymy, jak wyjdzie w produkcji, ponieważ mam pare ciaśniejszych łuków. 

37 minut temu, srekal34 napisał:

Tygon EPDM

Rozmawiałem już kiedyś na temat tych węzy z jednym z userów, ale popatrzyłem na data sheet i wartości pracy są tak odjechane, że w LC to tak średnio ma sens. Zastanowię się, jeśli Alphacool odstawi lipę. 

Mam już dosyć bezbarwnych węży, ponieważ po 10 miesiącach pracy wszystkie wyglądają syfiaście. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
41 minut temu, srekal34 napisał:

Ale dzieki temu robia duzo lepsze luki.

Wada EK ZMT jest nietrzymanie wartosci 16/10. Ja np. zlaczki XSPC musialem nakretki troszke szlifowac od wewnatrz by je dobrze dokrecic. W dodatku ZMT moga miec roznice miedzy partiami. Szkoda, bo jako jedyne sa w pelni matowe przez co wygladaja najlepiej ;)

Co ciekawe 19/13 robia gorsze luki niz 16/10 - znacznie gorsze.

Ogolnie polecalbym jednak Watercoola - jak koszt nie gra roli to Tygon EPDM ale cena jest juz zabojcza.

Potwierdzam, u mnie też na złączkach jest ciężko skręcać przy ZMT :P

• Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja np. wlasnie uzywam ZMT. Fakt, sa sztywne (dla mnie to zaleta) i ciezko sie skreca zlaczki - ale jesli juz to zrobimy, to nie ma bata zeby cos nam sie zsunelo czy gdzies jakis leak powstal. Sa bardzo wytrzymale.

54 minuty temu, srekal34 napisał:

Tygon EPDM ale cena jest juz zabojcza.

Jesli ktos chce to pewnie, chyba jednak to przerost formy nad trescia... Gdzies trzeba postawic sobie granice :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

idąc dalej w temacie WC - cena za MO-RA3 420 LT około 1200zł wg. fajna cena, bo ciężko było by kupić 3 dobre chłodnice 420 w zbliżonej cenie; natomiast dodatkowe 130zł na nóżki oraz 250zł za kratkę to hit  :E 

ogólnie widzę, że watercool stosuję taką politykę cenową we wszystkich swoich produktach - dajemy w miarę tanio to co Cię interesuję, a na dodatkach odbijemy. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak mnie naszło przy okazji zbliżającego się świątecznego sprzątania w kompie, aby napisać dobre słowo o pompie Barrow typu D5 z aliexpress. Mam ją jakieś 1,5-2 lata z czego ok 12 miesięcy pracowała 24/7. Nie ma z nią żadnych problemów ani wycieków ze zintegrowanego rezerwuaru, pracuje cicho i stabilnie, jest szeroki zakres regulacji obrotów i spory zapas (u mnie pompuje 2 bloki i 2 chłodnice 360 na 33% PWM). 

Bardzo polecam :) 

SmartSelect_20221202_113153_AliExpress.t

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Krzkra napisał:

idąc dalej w temacie WC - cena za MO-RA3 420 LT około 1200zł wg. fajna cena, bo ciężko było by kupić 3 dobre chłodnice 420 w zbliżonej cenie; natomiast dodatkowe 130zł na nóżki oraz 250zł za kratkę to hit  :E 

ogólnie widzę, że watercool stosuję taką politykę cenową we wszystkich swoich produktach - dajemy w miarę tanio to co Cię interesuję, a na dodatkach odbijemy. 

IMHO lepszym wyborem od Mory jest Alphacool Supernova xt45 1260 - ciensza, wydajniejsza, nie zabija tak przeplywu i tansza. Tylko potrzebujesz Noctua A20 zamiast 140stek, bo ciule wycieli otwory na wentyle 120mm :D i robia przez to buuu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

tak, ale przyznać trzeba że produkty watercool to dbałość o szczegóły na b. wysokim poziomie, chociaż by seria HEATKILLER. No i MORA3 nawet na biurku za PC-tem wygląda dobrze, aż żal ją ukrywać :D 

Fakt, ocena subiektywna, bo patrzę pod kątem swojej oceny, że jak już wykładać kupę hajsu na LC to żeby szło to w parze z estetyką. PS. Wiem, wiem po to kupuje się zewnętrzną chłodnice, żeby ją wywalić pod biurko, albo nawet za ścianę :P 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi