Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam pytanie, w sumie pierdoła to może zapytam tu. Chce wrzucić jakieś wentylatory do komputera bo w sumie nie było żadnego. Obudowa to Jonsbo d31 mesh. W środku siedzi 5600g z chłodzeniem Spartan 5 argb na płycie Asus Prime B550M-A/CSM. Jak rozsądnie rozmieścić wentylatory i w ilu sztukach? Mam do dyspozycji miejsca: 1x120 przód, 1x120 tył, 3x120 lub 2x140 dół i 3x120 lub 2x140 góra. Filtr w postaci siatki jest w tej obudowie tylko od dołu. Zależy mi też nad efektem argb. Jeżeli chodzi o przód oraz dół od przodu to tam trochę ciasno jest bo mam zasilacz niemodularny i wiszą kable. Myślałem nad wlotem 2x140 dół i wylot 1x120 tył. Co myślicie o takiej konfiguracji? Będę brał najprawdopodobniej Arctic p12 z argb.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możesz umieścić 2x140 dół oraz 2x140 góra.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 minut temu, ket_rab napisał:

Możesz umieścić 2x140 dół oraz 2x140 góra.

Tak, to jest druga opcja którą rozważam, tylko nie wiem czy już nie przesadzam z taką ilością ilością wentylatorów. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Składałem w D41 i tam umieściłem wentylatory 120mm ( góra 3x120 oraz dół 3x120 ) takie miałem pod ręką.

Osobiście bym tam montował 140mm fluctusy albo p14 przez ich łączenie co ogranicza ilość kabelków.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chcę zrobić custom loopa na chłodzeniu Kraken x73, orientuje się ktoś jakie węże będą tam pasować do złączek w pompie ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To nie jest wklejony/zgrzany plastik? Było kilka aio w których da się wkręcać normalne złączki, ale nie w tych pompkach aseteka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
45 minut temu, aerial napisał:

To nie jest wklejony/zgrzany plastik? Było kilka aio w których da się wkręcać normalne złączki, ale nie w tych pompkach aseteka.

złączki to ja Chcę zostawić, muszę znać średnicę węża :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie mam takie pytanie. Jak to jest z napełnianiem układu, gdzie zbiornik jest niżej niż inne elementy układu ? Obawiam się, że przy napełnianiu zacznie mi się ciecz sama wylewać z chłodnicy do zbiornika w niekontrolowany sposób. Poniżej szkic jak chcę połączyć układ.

obraz.png.f1e9eb5488ca1b9b33d9a8e6d0f98163.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spox,nic złego się nie stanie...dużo układów CLC ma taki set z niskim montażem combo/res i wszystko śmiga prawidłowo.

dream-watercooling-build-finally-done-v0

dream-watercooling-build-finally-done-v0

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie mam obaw co do pracy w takiej konfiguracji. Obawiam się o moment zalewania. Wtedy układ jest otwarty i jak chłodnica zacznie wypełniać się płynem, czy nie będzie się po prostu z niej wylewać do zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma opcji,od 14 lat to robię w CLC układy zawsze miały nisko combo/res montowany.

Nie lej reza do pełna a 80% bo następuje lekki zwrot płynu w rezie jak robisz priming ale to norma,bloki mają dużą restrykcję (szczególnie blok CPU z finami co 0.2mm) działają jak zawór zwrotny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jakie złączki do Hardtube są bezpieczniejsze ? 

https://pl.aliexpress.com/item/1005006063086502.html?

Czy takie:

https://pl.aliexpress.com/item/4000481500567.html?

Przy okazji, mam na odsprzedaż 12szt złączek do hardtube 14mm czarnych, 90zł za zestaw, funkiel nówki. Mogę zamienić na 16tki. 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

mam oba rodzaje, te z jednym dużym ringiem (tulejką) trzymają mocniej, ale trudno je dokręcić do końca

ta uszczelka rozpiera dość mocno

to jedyna różnica jaką zauważyłem, bo oba rodzaje są szczelne

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękować. 

W takim razie siadam do szukania.  Wszystko do hardtube czeka, a ja jadę na gumiakach :E. Złączki przyszły ale omyłkowo 14stki, a układ na 16 będę składał :). 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

ASUSa Mobo i GPU "bez kabli" czyli złącza są wyprowadzone na ciemną stronę a GPU ma zasilanie ze złącza w płycie.

Edytowane przez ket_rab

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zapytam tutaj bo proste pytanie. Czy Endorfy Stratus PWM ARGB 120/140 jest ok? Czy bardzo odstaje od Arctic p12/p14 PWM PST A-RGB. Do budżetowego komputera z 5600g z chłodzeniem Spartan 5 argb na płycie Asus Prime B550M-A/CSM. Bez karty graficznej bo to komputer do internetu i pracy biurowej. Buda to Jonsbo d31 mesh. Będę potrzebował dwóch wentylatorów 140mm na dół (wlot) i jeden wylotowy 120mm na tył. I jak z podłączeniem takich ilości tego. Trzeba jakieś rozgałęziacze brać czy wtyczki są już z rozgałęzieniem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@ELDER z nudów wymyśliłem, żeby  na dół O11 EVO wrzucić Xflow i do tylnych portów podłączyć zaworki Collance iw razie W (np latem) podpinać zewnętrzną chłodnicę

ma sens takie połączenie? czy  restrykcja będzie za duża? potrzebna byłaby  dodatkowa pompa? może po prostu podpiąć się pod distro?

edit:  zdaje się , że nie wejdzie do obudowy razem z distro

Edytowane przez bofff

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Taki system z dopinaną w razie potrzeby zewnętrzną chłodnicą Aquacomputer Gigant 4x420mm

(2xFractal Prism 180mm fans góra i dół montowane pchające do wewnątrz Giganta powietrze/600rpm ustawione)

zrobiłem do Corsair 7000D w którym są SR2 480+360 (z 7xPhanteks T30 880rpm fans)

i to na jednej pompie D5 działa.

Delta płynu spada o połowę jak podpinam tą zewnętrzną chłodnicę (z 14 na 7 stopni względem ambient/komp żre w grach z 550-600W o ile dobrze pamiętam odczyt z Voltcrafta).

Wiem...kaprys...ale to w CLC się zdarza :)

Ten PC ma 7950X3D+TUF 4090 z dual side fullcover EKWB + 14TB w dyskach NVME więc i tak w cholerę kasy poszło w sam hardware

to CLC graty wielkiej różnicy w kosztach łącznych już nie zrobiły.

20230715-141210.jpg

20230511-034746.jpg

20230809-203326.jpg

Test latem,gorący ambient.

20230803-232001.jpg

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

pięknie, a jak rozwiązałeś wpinanie do obwodu jeśli mogę spytać?

trójniki?

rozpinany przewód w pętli?

taki pomysł, żeby wyprowadzić wyjścia z tyłu chłodnicy jak w Xflow w quantum surface ma w ogóle sens? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Loop jest tak wykonany że w tylnym narożniku budy dałem QDC Koolance.

20230809-224634.jpg

Jak chłodnica zewnętrzna nie jest używana spina się to krótkim odcinkiem węża z złączkami QDC po pętli prowadzonym (wersja long)

lub dwoma QDC połączonymi złączkami snake Bitspower (wersja short).

Co komu pasuje.

Nie mogę znaleźć więcej fotek 7000D aby pokazać jak to tam jest poprowadzone po ciemnej stronie

ale View71 z tą samą opcją wyprowadzenia połączeń CLC do zewnętrznej chłodnicy stoi w pracowni i widać co tu jest zrobione po ciemnej stronie.

20231219-123317.jpg

Trzymam się tej opcji od dawna w split system CLC,

bardzo łatwo usunąć płyn z loop PC przy serwisie (wpięcie krótkich odcinków węży zakończonych złączkami QDC Koolance/kranik zbędny)

Tak samo z zewnętrznej chłodnicy usuwa się płyn.

To nie opcja dla oszczędnych,trzeba mieć wywalone na koszt zakupu dodatkowych złączek QDC i innych komponentów koniecznych dla tej opcji i tyle.

W workstation z supersize CLC i tak koszty gratów CLC są duże a klientom nie na kosztach a szybkim serwisie zależy,

takie priorytety.

Nigdy nie robiłem CLC z chłodnicami X-Flow,nikt ich do projektu nie wybierał.

Trudno mi odpowiedzieć czy pomysł żeby wyprowadzić wyjścia do zewnętrznej chłodnicy z tyłu chłodnicy w X-Flow Quantum Surface się sprawdzi.

Nie testowałem tego.

Quantum Surface mam jedynie klasyczne (nie X-Flow) 4x560mm w najnowszym projekcie który jest w toku wykonawczym (split system)

wybrane w wyniku założeń projektowych i potencjalnych możliwości ich modyfikowania (demontowalne nakładki boczne=można chrom nakładać lub zmieniać kolor lakieru proszkowego)

Nie jest to jakość HWLabs SR2 Multiport (EKWB cierpi sporadycznie na niedoskonałości produkcji/krzywe finy niedokładne malowanie finów) lecz wydajność termiczna i flow płynu bdb

plus 3 grubości chłodnic do wyboru.

Dużo osób je wybiera.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

E tam, wystarczy być cierpliwym i koszta można ograniczać. Rok czasu polowałem i upolowałem qdc po 10 ojro za parę :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Robiłem ostatnio większy serwis swojego LC (wymiana węży, czyszczenie bloku, złączek itp) i po poskładaniu wszystkiego z powrotem do kupy okazało się, że blok cpu mi zaczął delikatnie przeciekać. Wyciek jest pomiędzy akrylowym gwintem a złączką. Zrobiły mi się też tam małe pęknięcia, chyba od zbyt mocnego przykręcenia ale nie wyglądają na zbyt głębokie. Wymieniłem złączkę na nową, dokręciłem wszystko porządnie ale mimo dalej cieknie. Da się to jakoś uszczelnić czy blok jest do wymiany?

Tak to wygląda:

blok.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

po zdjeciu widac to tak, ze juz chyba pekniecie za daleko poszlo - na samym oringu to nie bedzie szczelne. Musialbys miec zlaczke z dlugim gwintem i teflonem uszczelniac ponizej pekniecia. Takze raczej nowy top/blok. Mam zbednego Velocity i Magnitude do sprzedania :) @ PM.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pierwsze w życiu hardtube ogarnięte. Nie taki diabeł zły jak go malują, a samo doginanie rurek to przyjemna zabawa.  Jedna rurka tylko nie wyszła, ta co jest na górze bloku i idzie do górnej chłodnicy. Nie robiłem żadnych szablonów, doginalem przykładając "na oko". Dolna rurka w kształcie s dogianana w palcach, beznarzedziowo ;). Jutro dorobię druga rurke na górę,  a i tak mam kupiona druga d5 z wyższym rezem, jak wleci wodną karta to pompa będzie wymieniona :). 

034a44d3632ea48f.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi