Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

AvengerGT

Test kart Geforce wykorzystujących physX w grach i benchmarkach

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym zaprezentować niektóre modele kart geforce oraz ich kombinacje benchmarkach/grach wykorzystujących physX.

Tekst pogrubiony to ten który będzie komentował gtx'a 470. Niektóre wykresy zostały wzbogacone o dwie pozycje tj. właśnie gtx 470 oraz 470 + gt 240. Należy pamiętać że te ostatnie pracowały ze sterami beta 260.63. Cała reszta oczywiście z 196.21. Zdaję sobie sprawę z tego że gtx 260 i w dół na nowszych sterach byłoby ciut wydajniejsze (chociaż kto wie) ale myślę że tak będzie przejrzyściej

 

Oto nasi zawodnicy:

 

Msi GT 240 512mb ddr5 128bit @ 620/1560/3900mhz

Msi GTS 250 1gb ddr3 256bit @738/1836/2200mhz

Twintech GTX 260 896mb ddr3 448bit @ 720/1560/2500mhz

Inno3D GTX470 1280mb 320bit @ 780/1560/3560mhz

 

Konfiguracja testowa:

 

AMD Phenom II X4 955 be @3,72ghz

ASUS M4A785TD-V EVO

Goodram 2x2gb 1333mhz @cl7

 

 

Aktualnie z gier z tą technologią (swoją drogą nie ma ich dużo na rynku ale jak są to raczej ciekawe tytuły) posiadam jedynie Batman: Arkham Asylum oraz Cryostasis (doszła Mafia II).

 

Zacznijmy może od Benchmarków. Na pierwszy ogień idzie Star Tales.

 

46698036.th.jpg

 

startales.jpg

 

Pozwoliłem sobie tutaj wartość fps maksymalnego podzielić przez 4 ponieważ był dziwnie wysoki. Dzięki temu wykres jest bardziej przejrzysty. Druga sprawa to taka że w trakcie benchmarka nie zaobserwowałem wartości np. 450 więc musi ona na ułamek sekundy wyświetlać się tuż przed załączeniem właściwej sceny. Równie dobrze można olać fps maksymalny i skupić się na reszcie. Z testów wynika że płynnie mamy na tandemach Gts 250 + Gt 240, Gtx 260 + Gt 240 oraz pojedynczej Gtx 260. Jeśli chodzi o fps min podobnie jak max nie wiem dokładnie w którym miejscu wyświetlają się wartości z wykresu, ja tam widzę podczas testu np. w przypadku najmocniejszej konfiguracji cały czas przedział od 70 do 90 paru fps. Nic to, najważniejsze że fps średni naprawdę oddaje wydajność poszczególnych konfiguracji.

 

Postanowiłem również zrobić pomiar fps w Particie Fluid Demo od nvidii.

 

63041489.jpg

 

fluiddemo.jpg

 

Sprawa wygląda tak że jest to program który graficznie bardzo mało obciąża kartę więc tandemy nie będą się w tym przypadku sprawdzać (niemal wszystkie shadery zajmują się liczeniem fizy). Fps zarejestrowany jest w momencie gdy woda całkowicie wypełni zbiornik (jak na screenie).

 

Nareszcie pod lupę idzie gra, wspomniany wcześniej Batman: Arkham Asylum. Benchmark dość wiernie odwzorowuje płynność rozgrywki we właściwej grze.

 

31857127.th.jpg

 

Testy z ustawieniami fizyki na normal.

 

batmannormal.jpg

 

Trzeba przyznać że skalowalność stoi tu na przyzwoitym poziomie. Na uwagę zasługuje fakt iż tandem Gts 250 + Gt 240 radzi sobie praktycznie tak samo jak sam Gtx 260. Cenowo wychodzi podobnie więc wniosek taki że z tych dwóch rozwiązań lepiej mieć pojedynczego Gtx’a. Czy na pewno? Sprawdźmy z fizyką na high.

 

batmanax4all.jpg

 

Tutaj odczuwalnie lepiej od Gtx’a radzą sobie Gts 250 + Gt 240. W pełni komfortowo zagramy na tandemach, chociaż sam Gtx 260 również nieźle sobie radzi.

Wygląda na niespodziankę, sam 470 ma fps średni i maxymalny lepszy od tandemu. Co się jednak stanie gdy włączymy tryby AA i AF na x16:

 

batmanax16.jpg

To już coś. Aby tandem okazał się wydajniejszy trzeba zająć czymś kartę zajmującą się wyświetlaniem. W tej grze trzeba ustawić wszystko na max jeśli chce się widzieć sens stosowania oddzielnej karty do fizyki (w przypadku 470 + 240).

 

Dla ukazania w jaki sposób physX potrafi zbić wydajność przedstawiam poniższy wykres:

 

 

batmanmulti.jpg

 

Jak widać w takich ustawieniach bez fizyki można grać komfortowo od Gt 240 w górę. Po włączeniu granie na samych Gt 240 i Gts 250 płynne nie będzie.

 

Kolejna gra to dość ciekawa produkcja, mianowicie Cryostasis.

 

Demo testowane na poniższych ustawieniach:

 

cryostasisdetail.jpg

 

cryostasisall.jpg

 

Tutaj zmuszony byłem zrobić test tylko z tym co widać przy wykresie. Nie wiedziałem o istnieniu dema technologicznego gdy posiadałem jeszcze Gts 250.

Fps min podobny przy obu konfiguracjach ze wskazaniem na tandem. Para geforców radzi sobie odczuwalnie lepiej, co widać po średnim fps. Ogólnie gra jest bardzo wymagająca dla sprzętu jednak trzeba przyznać iż grafika jest bardzo ładna a efekty cząsteczkowe w chociażby demie technologicznym potrafią zachwycić. Tym którzy nie widzieli a są zainteresowani polecam wstukanie w youtube frazę Cryostasis PhysX Tech Demo.

Uwagę zwraca jedynie średni fps który jest w przypadku 470 + 240 o niemal 10 większy od pojedynczej karty. Chciałoby się więcej ale nie jest najgorzej.

 

Na koniec najważniejszy test czyli najnowsza gra z zaimplementowanym physX'em. Jeśli chodzi o wbudowany benchmark jako że bywa kapryśny zrobiłem go po 3 razy dla obu konfiguracji i wyciągnąłem średnią.

 

Dla gtx 470 - 30.3 fps

Dla gtx 470 + gt 240 - 34.8 fps

 

Różnica nie jest duża. W benchmarku akcjia dzieje się w 2 lokacjach. Najpierw jest strzelanina na placyku. Tam tandem pokazuje sporą przewagę. Natomiast gdy akcja przenosi nas do magazynu w obu konfiguracjach można zaobserwować niemal identyczny fps. Nie wiem co może być tego przyczyną.

 

Postanowiłem jednak zrobić test frapsem za pomocą klawisza benchmarkującego (f11). W pierwszym przypadaku robię sobie spacer po chodniku z punktu A do B. Test powtarzam 3 razy i uśredniam. Oto co mi wyszło:

mafiachodnik.jpg

 

Te same warunki z tym że jazda po ulicy:

 

mafiaulica.jpg

 

Jak widać w warunkach w których testowałem różnica przy pierwszym teście jest całkiem spora. W samej grze rzeczywiście całkiem w ciemno dało się stwierdzić czy gra się z pojedynczą kartą czy z tandemem. Przy drugim teście różnica już jest znacząco mniejsza. Ciekawe, ja podejrzewałem że będzie inaczej :).

 

 

Jest to już koniec testów. Jeśli będzie chociaż umiarkowane zainteresowanie będę się starał coś dodać bądź zrobić nowy test.

 

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fajnie to wyszło. Mógłbyś spróbować jeszcze zrobić test gdzie fizykę liczy procesor. Sam kiedyś sprawdzałem różnicę miedzy kartą a cpu i wyniki były dość ciekawe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No fajnie to wyszło. Mógłbyś spróbować jeszcze zrobić test gdzie fizykę liczy procesor. Sam kiedyś sprawdzałem różnicę miedzy kartą a cpu i wyniki były dość ciekawe.

A co to w nich było takiego ciekawego? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No fajnie to wyszło. Mógłbyś spróbować jeszcze zrobić test gdzie fizykę liczy procesor. Sam kiedyś sprawdzałem różnicę miedzy kartą a cpu i wyniki były dość ciekawe.

Podejrzewam że byłoby podobnie jak w teście Particie Fluid Demo gdzie cpu ma 3fps a gt 240 18fps. No może w grze różnice nie byłyby tak ogromne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stery to jeśli się nie mylę 196.21. Do physX raczej najnowsze. Z ciekawości sprawdzę czy coś się zmieniło po przejściu na 197.13. Jest to moja pierwsza recka, zapomniałem sprawdzić i o tym wspomnieć. Biję się w pierś i na przyszłość nie popełnię takiego błędu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam pytanie czy taką dodatkowa kartę można wykorzystać w czymś jeszcze np. programy CUDA jak badaboom itp.? czy tylko fizyka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można. Tyle, że zamiast płatnego Badabooma lepszy jest bezpłatny i znacznie bardziej elastyczny MediaCoder (też od dawna obsługuje CUDA).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dorwałem swojego gt240 po dłuższej rozłące. Testowałem troszkę dwa tytuły tj. Batman i Mafia II. Jeśli chodzi o Batmana to duet gtx470 + gt240 (min/max/avg - 42/110/73) radzi sobie lepiej niż pojedynczy gtx470 (35/107/66). Nie są to jakieś spore różnice ale jednak. Testowałem tylko na wbudowanym teście jednak wiem że przekłada się on w miarę na prawdziwą rozgrywkę.

W Mafii natomiast nie stosowałem wbudowanego bencha bo co włączenie to inny wynik. Muszę jednak napisać że duet radzi sobie o wiele lepiej niż sam fermi. Tweaków na physX nie stosowałem więc wszystkie ubrania falują. Spacerowałem sobie po ulicy w zimie wśród sporego tłumu ludzi (początek 3 aktu) i na gtx 470 bywały spadki nawet do 27fps (raczej sporadycznie ale jednak). Przy duecie takie coś nie miało miejsca. Min fps troszkę poniżej 40 w krytycznych momentach. Ogólny fps również znacznie wyższy. Dodam że na samym 470 jest w max ustawieniach dość komfortowo jednak nie tak jak po dodaniu gt 240.

Testowałem jedynie malutki skrawek gry więc nie wiem jak jest w innych miejscach ale podejrzewam że dołączenie drugiej karty daje w tej grze spore profity.

Wiem że parę osób (w tym i ja do dzisiaj) miało wątpliwości czy dodanie do fermi jakiejś w miarę sensownej karty do physX da korzyści (szczególnie w Mafii II). Jak na razie ja się przekonałem że jak najbardziej :). Niebawem postaram się porobić testy na modłę tych z pierwszego posta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beafraid, nawet chciałem tylko nie mogłem w nim wymusić by fizę liczyła dodatkowa karta. Teraz sterowniki się trochę zmieniły i zobaczę jak się sprawy mają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym poście wrzucę tabelę z testami z samym gtx 470 i gtx 470 + gt 240. Później jakoś zedytuję pierwszy post i coś jeszcze dodam.

Ok, wszystko scaliłem już z pierwszym postem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Igorius

Sorki za mały odkop ale właśnie wyrażam moje "umiarkowane zainteresowanie" tematem.

 

Otóż mam pytanie: jak się sprawa ma, jeśli do GT260/GTX470 jako karty renderującej doda się zamiast GT240 własnie to GTS250, które występuje w testach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gts'a 250 miałem okazję mieć jedynie z gt 240. Podejrzewam jednak iż taki gts 250 jako karta do fizyki strasznej różnicy by nie zrobiła względem gt 240. Wiadomo, pewnie kilka fps'ów by doszło jednak uważam że lepiej mieć kartę pobierająca w idle mniej niż 10W a w stresie niewiele więcej niż 40W. Jakkolwiek duży pobór mocy w głównej grafice mi nie przeszkadza tak puste waty w dedykowanej już tak.

 

Zależy też z czym zestawić takiego gt 240 i w jakiej gierce. Z tego co widzę to w Batmanie przy gtx 480 mógłby się deczko marnować a czasem i przeszkadzać. W Mafii raczej będzie dalej przydatna bo gierka jednak bardziej wymagająca. No właśnie, "najlepiej" gdyby kolejne tytuły z physX, o ile wyjdą (ostatnio się nie orientowałem pod tym względem) miały stosunkowo duże wymagania bo wtedy taka gt 240 sprawdzi się nawet z gtx480 i być może wyższymi. Chyba że zostanie zaimplementowanych znacznie więcej instrukcji/obiektów physX, wtedy już 96sp raczej nie wystarczy i trzeba będzie się przesiąść na gts'a 450 :).

 

Na dzisiaj gt 240 jest według mnie b.dobrym fizycznym dedykiem do gtx'a 460 i obrzeżnych wydajnościowo (szczególnie w dół).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...