Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Pure Dyffryn

Pierwsza recenzja LG W2220P!

Rekomendowane odpowiedzi

To nie primaaprilisowy żart :D .Oto mini-recenzja długo wyczekiwanego (także przeze mnie) monitora, LG W2220P.

 

Wstęp

 

Od dłuższego czasu najlepszym monitorem na rynku w cenie do 1000zł jest Dell 2209WA. Działo się tak za sprawą matrycy e-IPS, która posiadała względem TN lepsze odwzorowanie kolorów oraz większe kąty widzenia. W tej cenie można było mieć monitor 24 calowy, który pobierałby mniej prądu, lecz różnica w jakości sprawiała, że ludzie masowo rzucali się do sklepów. W tej cenie nie miał konkurencji, co pozwalało mu trzymać cenę pomimo wad, które posiadał jak np. wysoka jasność, srebrzenie czerni czy brak HDMI. Wspomniany LG W2220P miał to wszystko zmienić oferując przy tym atrakcyjną cenę bez wad konkurenta. Czy rzeczywiście się udało?

 

Techniczne bla,bla,bla

 

Matryca: e-IPS,22 cale, 16:10

Rozdzielczość: 1680 x 1050

Jasność (maksymalna): 300 cd/m2

Kontrast (statyczny): 1 000:1

Kąt widzenia: poziom/pion: 178st./78st.

Czas reakcji: 5 ms GtG

Paleta kolorów: 8 bit

Złącza sygnałowe: D-sub, DVI-D (HDCP), HDMI, wyjście audio słuchawkowe (jack)

Wymiary (szer. x wys. x gł. ):

518.5 x 435.5-545.5 x 271 mm (z podstawą);

518.5 x 435.5-545.5 x 89.1 mm (bez podstawy);

Waga (netto): 6.7 kg

Regulacja pochylenia ekranu: -5 ?;~15 ?

Regulacja wysokości: +/- 110 mm

Regulacja obrotu: 355 ?

Pivot: 90 ?

Pobór mocy: 67W

Gwarancja: 36 miesięcy

 

Ogólnie

 

Kupiłem monitor 1 kwietnia za 899zł w sklepie Reset-PC w Lublinie (ten sam, co prowadzi aukcję na allegro) w kolorze czarnym. Zapakowany był w kartonowe pudełko, w środku był kabel zasilający, kabel D-sub, DVI, instrukcja szybkiego podłączenia, karta gwarancyjna oraz opis warunków gwarancji i płyta ze sterownikami. Znajdował się tam także monitor wraz z podstawką ;) . Jest to wersja ze Stycznia 2010, a więc na nowej matrycy LM220WE4-SLB2.

 

dc4291ea70977305m.jpg 1fdb403988768737m.jpg 6bbf2d5f2e814383m.jpg

 

Monitor wyposażony jest dodatkowo w HDMI oraz Audio-Out, czego brakowało w Dell'u, a pomaga w podłączeniu konsoli do gier (u mnie to był główny powód zakupu tego modelu). Nie posiada jednak huba USB, co może być dla niektórych osób wadą. Coś za coś, mi go nie brakuje :D .

b7b1f96f4477e9d7m.jpg

 

Po wyjęciu z pudełka szok. Ale bydlak! W porównaniu ze stareńkim Flatronem F700B wypada o niebo lepiej. I miejsca na biurku o wiele więcej ;) . Obudowa jest wykonana z matowego plastiku, więc nie widać na niej odcisków palców. Przyciski są dotykowe, ale niepodświetlane, co czyni je niewidocznymi w nocy. Za to czerwona dioda sygnalizująca włączenie monitora jest podświetlona ZBYT MOCNO! Siedząc na wprost niej można oślepnąć, choć na zdjęciach tego nie widać.

3647ee3658dea403m.jpg 2e7ff21ded786835m.jpg 400778f11209853dm.jpg

 

Możliwości regulacji pochylenia i wysokości jak dla mnie są naprawdę imponujące. Pochylenie w przód o 5, a w tył o 15 stopni to wartości zupełnie wystarczające. Zwiększenie wysokości aż o 11cm to wartość aż za duża jak dla mnie (z pivotem i tak nie mieści się pod półką :D ).

04d717c9a6a6d1bem.jpg 572b9753237d1ae7m.jpg 357a3eda6afe381cm.jpg dcd5405de9fcf85dm.jpg 3e644d58677ef18em.jpg f024c9633656540em.jpg

 

Jakość obrazu

Matryca spisuje się bardzo dobrze. Kolory są soczyste, obraz bez zniekształceń. Nie zauważyłem spadku jakości w porównaniu z CRT, powiedziałbym nawet, że podświetlenie jest bardziej równomierne :o . Mam zastrzeżenia co do koloru czarnego. Gdy wyświetlić czarną planszę srebrzy. W tej materii raczej nic się nie zmieniło w porównaniu z Dell'em (nie miałem do czynienia z tym modelem), lecz nie widać tego na (to przykład) paskach na filmach. Każde z pięciu fabrycznych ustawień (Film, Tekst, Zdjęcie, Użytkownik, sRGB) jest zbyt jasne, więc trzeba ręcznie ustawiać, ale wtedy jest ok.Ten model LG jest wolny od efektu smużenia. Nawet przy dynamicznych grach takich jak GTA IV czy Gears of War 2 nie zauważyłem żadnych rozmyć.

e6363dae55bf400fm.jpg 3f08a568a02bea34m.jpg 3ef3a8830c1adc5cm.jpg

 

Kąty widzenia

Tu naprawdę nie trzeba nic pisać. Kąty są świetne z każdej pozycji, TN'ki nie umywają się do tej matrycy. Zresztą sami oceńcie ;) (niebieski w rzeczywistości jest ciemniejszy).

823123609d3ada97m.jpg 214ee0fc8809e1c6m.jpg 707bcace126c958dm.jpg 4937fc9a4dd2052am.jpg 4a2c73198ae914c4m.jpg 121fe3ab7e293a68m.jpg 2ec213799620606cm.jpg 69f5697bc38be4d1m.jpg 465d0f51299ce476m.jpg 3838c20e812ec9aam.jpg

 

 

Efekt smużenia

Napisałem wcześniej, że ten model jest wolny od efektu smużenia. Są to moje osobiste odczucia, więc zrobiłem test Streaky pictures w programie Pixel Persistence Analyzer. Pokazałem tu wszystkie 16 temp (kolejność rosnąca).

9257905d5ca17c26m.jpg 39c2686120091b30m.jpg e19f9b696eb932dam.jpg 36a6de91c91d58b1m.jpg 3971483435323953m.jpg 55b1565a1eceda87m.jpg 094b2e3e713716bdm.jpg 43bf5c3679605075m.jpg 0fd2c2815d564c4cm.jpg 9001ef221e6fed4bm.jpg 6c69856aec8aa7e2m.jpg c939488def804504m.jpg 253913195dd88a61m.jpg 15244f810110fedbm.jpg 14f83eb0ed4d434fm.jpg

 

Podsumowanie

 

Moim zdaniem ten monitor jest warty zakupu. Drobne wpadki się zdarzają, lecz nie ma idealnego modelu. Uważam, że jest godnym rywalem Dell'a, a konkurencyjna cena pozwala mu wygrać konfrontację z nim głownie za sprawą poprawionej matrycy i złącza HDMI. Gdy tylko W2220P wejdzie do szerszej sprzedaży cena powinna spaść w okolice 850zł. Postaram się jutro wstawić zdjęcia z wyświetlania gier i filmów.

 

Jeśli macie jakieś pytania to chętnie na nie odpowiem. Jeśli chcecie, żebym zrobił zdjęcia czegoś jeszcze, to proszę o propozycje ;) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki z reckę, czekam na zdjęcia z gier :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mozesz pisac, ze monitor jest wolny od smuzenia, bo kazdy LCD posiada ten defekt tylko w szybszych mniej to widac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reszta zdjęć pojawi się trochę później, ponieważ mam jeszcze sporo rzeczy do zrobienia i muszę jakiś trailer co najmniej w 720p ściągnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie mozesz pisac, ze monitor jest wolny od smuzenia, bo kazdy LCD posiada ten defekt tylko w szybszych mniej to widac.

 

a jak ktoś nie widzi to nie może tak napisać? to jest zależne od osoby.

 

druga rzecz to monitory LCD/OLED nawet '0 ms' będą sprawiały wrażenie 'smużenia' w stosunku do CRT, ale to nie wina wyświetlacza tylko naszych oczu (CRT obchodzi to trochę przy pomocy impulsowego pobudzania receptorów poprzez migotanie, LCD i OLED wyświetlają obraz w sposób ciągły).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele osób chciałoby się dowiedzieć jaka jest jego jasność.Jeśli znajdziesz czas na to to przetestuj jego jasność w nocy w całkowitej ciemności bez żadnego dodatkowego oświetlenia. Sprawdź czy w takich warunkach da się ustawić takim poziom jasności aby czytanie tekstu a zwłaszcza wtedy gdy jest on czarny na białym tle nie było meczące dla wzroku. Z góry wielkie dzięki za to.

Też chciałbym wiedzieć czy nie wydaje z siebie żadnych denerwujących dźwięków typu - buczenie,piszczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tą diodę można wyłączyć ;)

 

Poszukaj w menu monitora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest zalezne od osoby kazdy LCD smuzy i napisanie, ze tego efektu nie ma jest klamstwem.

 

OLED ? Aha to znaczy, ze testowales juz taki monitor i mozesz okresic, jego czasy reakcji ?

 

Plasma / CRT maja czasy reakcji 0.001 dlatego nie smuza i wlasnie czas rekacji decyduje o tym czy wystepuje to zjawisko.

 

http://www.monitory.mastiff.pl/faq.php?ID=49

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maziak każdy wie o co Ci chodzi, ale dla zwykłego użytkownika nie ma większej różnicy czy to będzie 0.001ms czy 6ms

Sam mam monitor z czasem reakcji 2ms (GtG) i w zupełności mi to wystarcza, nie wiedzę żadnego smużenia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo za szybką recenzję! Monitor na pewno zrobi błyskawiczną karierę w Polsce :)

Do mnie przemawia na korzyść HDMI oraz ulepszona matryca w stosunku do 2209wa. Tzn. ponoć teraz można bardziej zjechać z jasnością, nie tracąc na jakości obrazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz czekam tylko na spadek ceny tego monitora i haps już jest mój :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dziś trochę zdjęć z programu Tireal TFT Test, żeby pokazać przejścia tonalne, skalę barw i równomierność podświetlenia. Piszę to tutaj, ponieważ w w pierwszym poście się nie zmieściło :D . Dałem tam test smużenia.

 

0b1bf9367c0ff184m.jpg 513ef0112fc70288m.jpg e3c2d6708d20072cm.jpg 4fcb643f6b567295m.jpg c58d391a24ff879cm.jpg d3f03b20ea507f3fm.jpg b121970c4a9ebb65m.jpg 967d5920582ed3c1m.jpg 2b12ab606c1bf6abm.jpg f6d07d6228a62158m.jpg 009924cb1b51c07bm.jpg 2a921960d039aa32m.jpg 691e98380320aed7m.jpg

 

Co do gier to będą za jakiś czas dopiero, bo nie miałem czasu. Pstryknę też fotkę moich ustawień co do jasności ekranu (w nocy nie wypala oczu, jest w sam raz, a można jeszcze niżej ustawić).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niech tylko pojawi się w ofercie większej ilości sklepów... ciekawe kiedy doczekamy się porównania z Dellem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień hosting zdjęć z fotosik na www.efotek.pl , bo za miesiąc będzie tutaj sam tekst i komunikaty z fotosika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakich ustawieniach jasności i kontrastu robiliście te testy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Robiliśmy" towarzyszu na sRGB (ustawienie standardowe, najciemniejsze, ale i tak zbyt jasne), ale w poście #12 były robione na moich ustawieniach, czyli:

Jaskrawość: 20

Kontrast: 35

Gamma: 2.2

W nocy jest świetnie, oczy nie pieką mnie jak na CRT. Muszę jednak przyznać, że ten monitor był bardzo dobrym wyborem. Mam go dopiero od 15 dni, a jak popatrzę na TN'kę, to aż mnie razi ta nierównomierność podświetlania ekranu. Dodam, że kiedyś nawet tego nie zauważałem. Pojawił się już w kolejnym sklepie kliku, kliku, klik.

 

Zdjęcia gier dodam, jak znajdę trochę wolnego czasu (oj, nieprędko). Będą z X360 (16:9, z czarnymi pasami :E ), bo nie sądzę, że chcecie zobaczyć "screeny pełne akcji" z World of Goo :Up_to_s: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie waham wiec będę sie rozpytywał wszędzie. na zdjeciahc z postu 12 na jasnosći 20 czaern to jakaś smutna pomyłka. TN są 100razy lepsze, swojemu samsungowi mógłbym takie zdjęcie zrobic tylko w absolutnych ciemnosciach, a w tle widzę oświetlone wnętrze... To nie przeszkadza? W filmach, grach? To wrazenie srebrnego, zamiast czarnego ekranu występuje tylko na absolutnioe czarnym icałym czarnym ekranie? Są i filmy dziejace się w nocy i gry... Zdjecie numer 6 z pierwszego postu nie lepsze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zas

Srebrzenie (dla mnie) jest widoczne na tylko na całkowicie czarnym ekranie i tylko, gdy patrzy się pod kątem. Co do jasności, to ustawiłem sobie taką, ponieważ lubię mieć bardzo ciemny ekran :D .

@paczas

Oczywiście, Menu->Ustawienia->Wskaźnik zasilania wył. :P .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy opisywany monitor to LG W2220P, czy W2220P-BF? Przyznam, że się pogubiłem...ten bez BF, to była wcześniejsza wersja?

 

Cały czas staram się dociec na czym ma polegać to ulepszenie matrycy w stosunku do konkurencyjnego Della, na tym, że można bardziej zejść z jasnością?

Dotykowe przyciski, to mały minus jak dla mnie, ale nie większy niż brak usb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Końcówka BF oznacza kolor obudowy, w tym wypadku czarny, bo jest jeszcze SF - srebrny.

 

Dotykowe przyciski - idzie się przyzwyczaić, w sumie osobiście uważam to za dobre rozwiązanie. A co do portów USB, wiadomo, że zawsze to jakiś plus. Ale obecnie w nowych komputerach jest ich tyle, że ich brak mi nie przeszkadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Końcówka BF oznacza kolor obudowy, w tym wypadku czarny, bo jest jeszcze SF - srebrny.

 

Dotykowe przyciski - idzie się przyzwyczaić, w sumie osobiście uważam to za dobre rozwiązanie. A co do portów USB, wiadomo, że zawsze to jakiś plus. Ale obecnie w nowych komputerach jest ich tyle, że ich brak mi nie przeszkadza.

 

Czyli to po prostu jest skrót od Black Frame... :E Co do tych przycisków, to dla mnie raczej nie jest to dobre rozwiązanie, jak obserwuję od paru lat panele dotykowe w różnych urządzeniach to zawsze prędzej, czy później się psują (szybciej niż zwykłe przyciski)...Tutaj jednak raczej mało się ich używa, więc nie powinno być problemu.

Bardziej mnie martwi jak to jest z tą jakością matrycy...za mało jeszcze testów jak dla mnie (poza tym jednym w obecnym wątku nie znalazłem innych, na youtube to tylko kąty widzenia pokazują, a przecież wiadomo, że na tej matrycy są dobre...:/), no i sklepy, w których pojawiły się te monitory raczej nie wzbudzają zbytnio mojego zaufania plus fakt, że ciągle nie ma tego modelu na stronie producenta... :hmm: Cóż, chyba nie ma co dywagować, albo wstrzymam się z miesiąc z zakupem, albo rzucam monetą (Dell, czy LG :E ) Poza tym będę obserwował ten wątek - wrzucajcie jakieś materiały, jeśli ktoś kupił ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te sklepy w których jest on już dotępny pewnie korzystają z usług zagranicznych dystrybutorów, a na stronie LG nie ma jeszcze info ponieważ nie było jeszcze jego Polskiej premiery

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już na ten monitor czekałem od grudnia. Niby potem miał być w marcu, w połowie marca, kwietniu itp itd. Do dziś oficjalnej premiery nie było, a jest już prawie maj. 2 tygodnie temu zakupiłem ten monitor na allegro za 899 zł, bynajmniej nie uważałem firmy u której go kupowałem za niepewną. Ponad 4000 samych pozytywów jednak coś znaczy.

W temacie o tym LG wrzuciłem parę zdjęć z testu inputlaga i info o poborze energii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja już na ten monitor czekałem od grudnia. Niby potem miał być w marcu, w połowie marca, kwietniu itp itd. Do dziś oficjalnej premiery nie było, a jest już prawie maj. 2 tygodnie temu zakupiłem ten monitor na allegro za 899 zł, bynajmniej nie uważałem firmy u której go kupowałem za niepewną. Ponad 4000 samych pozytywów jednak coś znaczy.

W temacie o tym LG wrzuciłem parę zdjęć z testu inputlaga i info o poborze energii.

 

No właśnie - ciekawe dlaczego ciągle nie ma tej premiery w Polsce, skoro jest zapotrzebowanie na ten model? Co do materiałów, to mnie bardziej interesuje owa "poprawiona matryca". Jedyną rzeczą, która mnie wstrzymuje od zakupu Della, to opinie o tym męczeniu oczu przez zbytnią jaskrawość, jasność, żarzenie (jak zwał tak zwał), dlatego bardziej by mnie interesowały opinie o LG właśnie w tej kwestii, czy tu się coś faktycznie różni ta "nowa" matryca LG od tej w Dellu (wiem, że trzeba mieć oba monitory, żeby to miarodajnie porównać i tu jest pies pogrzebany...). No i jak to jest z gwarancją, skoro wszystkie dostępne jak na razie egzemplarze LG W2220P są sprowadzane z za granicy (tzn. od nie krajowych dystrybutorów)? Jak będzie zatem realizowana gwarancja tych monitorów w Polsce i jaka to będzie gwarancja?

 

Wkurza mnie też cena jaką sobie każe ten sklep z Lublina płacić za dostawę - 30zł, jakoś w kilku innych sklepach za wysyłkę kurierską można zapłacić 14-20zł...okaże się, że coś jest walnięte, i co, mam płacić kolejne 30zł za wysłanie do serwisu? W końcu mnie cena tego monitora wyniesie ponad 1k pln...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...