Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Adi-10

Dysk SSD pod Windows

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki SSD?

 

W praktyce i tak raczej nie odczujesz różnicy; w ogóle gry i tak stosunkowo niewiele zyskują po zainstalowaniu na SDD - owszem, jest nieco szybciej, ale generalnie nie ma aż takiej różnicy jak np. w pracy systemu, podczas uruchamiania softu typu Outlook itd.; a zewnętrrzne kontrolery za małą kasę to też loteria i wcale nie muszą być szybsze niż te na mobo (jak masz oczywiście);

 

SATA III w ogóle przydaje się w praktyce tylko jeśli masz dysk, który faktycznie robi sporo ponad 300 MB/s (a nie jakieś przreklamowane g... na SF 2281) i to dla odczytu/zapisu sekwencyjnego dużych plików. A gierki akurat raczej składają się z małych/średnich plików. Małe/średnie pliki i tak chodzą w granicach SATA II.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

h4ppy jaki masz sprzęt? Moim zdaniem płacić 160 zł za kontroler jest bez sensu, lepiej zmienić płytę główna lub odłożyć tą kasę to przyszłej zmiany platformy i płyty głównej z SATA3 USB3.0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica będzie w odczycie i zapisie plików, ale nie w czasach dostępu, czy uruchamiania aplikacji. Tutaj zadawałem to samo pytanie i nie inwestuje w taki dodatek. Lepiej dołożyć te pieniądze w pojemniejszy dysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie szybkie pytanie OCZ VERTEX4 64GB VS SAMSUNG 830 64GB

Sa podobne w wydajnosci pomiedzy soba. Vertex daje 5 lat gwarancji, samsung jest bardziej sprawdzony (dluzej na rynku jest).

Polecam kupowac to co jest tansze w lokalnym sklepie. Choc proponuje pomyslec o dolozeniu 35% ceny i kupic 2 razy wiekszy dysk.

64GB to koszt okolo 300zl, a 128GB -400zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Proszę Was o pomoc, gdyż skończyły mi się pomysły. Zakupiłem dzisiaj dysk SSD Samsung 830 128GB. Podłączyłem go, Hdd odłączyłem i przechodzę do instalacji Windows 7. Po lekturze tematu ustawiłem w biosie Tryb AHCI i następnie pokazuje się problem. Podczas instalacji Windows 7 prosi o jakieś sterowniki do urządzenia. Myślę, ze o AHCi wiec ściągnąłem ze strony sterowniki. Wgrywam mu je, na listę wskakuję Sata AMD, następnie mieli i wyskakuję błąd, i nie znaleziono żadnego urządzenia. Co może być problemem. Nadmieniam,iż w trybie Native IDE instalacja przebiega bez problemu, ale wiadomo nie kupuję się SSD dla trybu IDE. Moja płyta główna to GA-A75M-S2V.

Proszę o jakieś wskazówki.

Pozdrawiam

Ja jak tak mialem to byly problemy z plyta instalacyjna samego windowsa, zle nagrana, idz ta droga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę problemów na początku z freezami systemu, ale już wszystko śmiga tak jak powinno.

Gdyby ktoś miał problemy z Plextorem M5S, mogę pomóc. Dodatkowo parę tweaków.

 

 

gnz3G.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie od lewej na platformie:

AMD (Sata3) - kontroler AMD,

Intel (Sata2) - kontroler Intel,

Intel (Sata3) - kontroler Marvell;

 

 

ssdnwo.jpg

 

 

ogólnie na Intelu lipa...

obecnie dysk podpięty pod Sata2 gdyż na marvelu denerwowały mnie te informacje o kontrolerze i podpiętych dyskach co wydłużało start systemu od chwili włączenia kompa przyciskiem Power.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UP: Czemu lipa? Sekwencją i 64Thrd nie kieruj się. Ważny jest czas dostępu i sama próbka 4K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki SSD?

 

W praktyce i tak raczej nie odczujesz różnicy; w ogóle gry i tak stosunkowo niewiele zyskują po zainstalowaniu na SDD - owszem, jest nieco szybciej, ale generalnie nie ma aż takiej różnicy jak np. w pracy systemu, podczas uruchamiania softu typu Outlook itd.; a zewnętrrzne kontrolery za małą kasę to też loteria i wcale nie muszą być szybsze niż te na mobo (jak masz oczywiście);

 

SATA III w ogóle przydaje się w praktyce tylko jeśli masz dysk, który faktycznie robi sporo ponad 300 MB/s (a nie jakieś przreklamowane g... na SF 2281) i to dla odczytu/zapisu sekwencyjnego dużych plików. A gierki akurat raczej składają się z małych/średnich plików. Małe/średnie pliki i tak chodzą w granicach SATA II.

 

dzieki wielkie w takim razie wstrzymam sie z kupnem,w przyszłym roku bede zmieniał kompa i wtedy zainwestuje w mobo z sata III.SSD to Samsung 830 128GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UP: Czemu lipa? Sekwencją i 64Thrd nie kieruj się. Ważny jest czas dostępu i sama próbka 4K.

Wlasnie po to stawi sie system na ACHI aby miec transfery zblizone do 64Thrd niz zwykle 4K.

A tu widzisz mimo gorszych wynikow AMD na 64Thrd, to SATA2 mocno obciela wydajnosc dysku na odczyt.

Jak nie patrzec prawie dwukrotnie mniej, co przelozy sie wiecej niz 2 razy pomiedzy SATA 2 i 3 dla kontrolerow intela.

 

Inna sprawa aby wykorzystac te roznice nalezy posiadac bardzo szybki procesor, bo to on staje sie znow waskim gardlem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pare groszy i chcę przyspieszyć troche mego kompa . Mianowicie mam stare samsungi na sata 2 i są hamulcem dla mojego kompa . Wprawdzie mam je spięte w raid i jest dość szybko jak bez niego . Mam pytanie czy dołozyć jakiś ssd 64gb dla w7 i zostawić ten raid czy wymienić na jakieś szybsze na sata 3? co radzicie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HDD nie zmieniaj, tam i tak SATA III nic Ci nie da. Lepiej SSD na OS, nawet 64GB (chociaż cenowo 128GB wypadają znacznie lepiej), a HDD na magazyn i jazda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli zostawić ten raid i dokupić jakiś ssd 64 i na nim postawić winde . Teraz pytanie patrzyłem na aledrogo są jakieś samsungi ,i inne mniej znane marki czy vertex 2 brać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sams 830, Crucial M4, Intel 330, Vertex 4 - brać bez pytania

 

Jak chcesz jeszcze nieco oszczędzić, to można brać OEMowe Crucialem (Micron) albo Sams wymontowane z Delli, albo nieco starsze Sams 470, albo Intele X25-M

 

NIE ma sensu brać Vertex 2 / 3, Agility, itd.

 

W ogóle to poczytaj kilka ostatnich stron tego topicu i będziesz wiedział co kupić. A w kwestii marki - widzisz, OCZ niby jest znane, ale dopiero Vertex 4 można naprawdę z czystym sumieniem polecić. Z kolei Crucial może wydawać się mniej znaną nazwą w SSD, ale taki M4 jest zawsze godny polecenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dysk Samsung 830 128GB. Ostatnio go sprawdziłem programem Cristal Disk Mark i odczyt próbki 4K dochodzi w porywach do 17 MB/s :/ Jak dla mnie tragedia, ten dysk powinien osiągać około 24-25 MB/s. Próbowałem sterowniki AHCI Microsoft i AMD, wyniki były zbliżone. Czym to może być spowodowane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A porównujesz z wynikami jakie uzyskano na Cristal czy np. AS? Ewentualnie to kwestia platformy - testy są robione na 1155, ewentualnie czasem na 2011.

 

Tak nawiasem mówiąc, jak zauważysz różnicę w pracy pomiędzy 17 a 25 MB/s to jesteś miszcz i stawiam Ci wybraną laskę z roxy.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za naprowadzenie [nie znam się za bardzo będe szukał tak jak podałeś ]Jeśli chodzi platforma czyli płyta procesor? jeśli tak to mam asrocka z i5 2500K To ma jakieś znaczenie ? To za jakimś konkretnie się rozglądać? mam jakieś 250 zł no max 300zł Taki jest do wzięcia intel ale inny symbol;Intel SSD 60 GB 520SERIES 5lat GWAR-fabryka Brać? cena 300 zł czy ;Intel 330 SSD Solid-State Drive 120GB SATA3 używka - 310zł? albo taki Dysk SSD OCZ VERTEX4 2.5'' 64GB 460/220MB/s 330 zł nówka moge wrzucić w koszty firmy - daje f wat ktorego brać?Ten ostatni z wysyłką wyjdzie ponad 350 złł troche braknie kasy hmmmm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A porównujesz z wynikami jakie uzyskano na Cristal czy np. AS? Ewentualnie to kwestia platformy - testy są robione na 1155, ewentualnie czasem na 2011.

 

Tak nawiasem mówiąc, jak zauważysz różnicę w pracy pomiędzy 17 a 25 MB/s to jesteś miszcz i stawiam Ci wybraną laskę z roxy.

 

 

Porównuję z wynikami z Cristal Mark. Prawdopodobnie nie zauważę różnicy, ale akurat ten parametr ma chyba największy wpływ na działanie systemu. Poza tym strasznie długo (chociaż to pojęcie względne :) ) trwa u mnie ładowanie systemu i nie wiem czy ma to związek z tym odczytem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

malinabendas

 

Obojętnie, każdy dobry, 520 jest deczko lepszy niż 330, ale różnic nie zauważysz. Po prostu weź takiego, który ma dłuższą gwarkę. Ale swoją drogą to ceny jak za używane to dramatyczne znalazłeś.

 

 

 

Jak używka 64GB:

 

http://allegro.pl/no...2831015621.html

 

http://allegro.pl/ss...2811886884.html

 

http://allegro.pl/dy...2824929041.html

 

albo 120GB

 

http://allegro.pl/in...2825986666.html

 

Jak nowy i na FV - zastanów się czy nie lepiej w tym wypadku 120-128 kupić za <400 zł, bo cenowo to tylko nieco drożej niż wersje 64GB, a jednak 2 x więcej miejsca (i nieco lepsze osiągi)

 

 

 

przelip

 

owszem, dla szybkiego działania OS najwajżniejszy jest odczyt losowy małych i średnich plików, i faktycznie tu warto mieć jak najwięcej; ale "spadek" z 25 na 17 nie powinien robić aż takich kłopotów z ładowaniem OS, bo 17 to i tak b szybko

 

sprawdź może dysk na innym kablu i gnieździe na płycie

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przemyślałem i jednak 60gb wystarczy jak na winde bo do windy ma być .Na magazyn mam raid samsungi jak za ok 200 zł bez rachunku pasuje a 400 to kwota przekroczona więc zostają te 60 gb może ten ostani z linki co podałeś ? jest box z kabelkiem i jakaś kieszeń i nowy . pewnie trzeba go brać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz, dysk jest OK, cena niezła (choć ceny ostatnio nieco podskoczyły, jak tak patrzę i porównuję), gwarka jest.

 

Co do pojemności - 64GB naprawdę na wiele styka. Wiem, wiem, są tacy co lubią mieć 20 gierek na raz zainstalowanych. Ale to raczej już choroba :E Właśnie w weekend robiłem reinstalkę i świeży Win 7 HP bez pliku hibernacji i ze swapem 250MB ma niecałe 10GB, i to z kompletem sterowników, gadżetami, softem typu AIDA64 itd. Jedynie bez Office'a i moich normalnych programów do pracy. Po ich dointsalowaniu nadal mam tylko 65% miejsca zajęte. Fakt, na razie żadnej gry nie mam na C: ale nawet jakby co to i tak jest jeszcze sporo miejsca.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomoże ktoś dobrać SSD jako cache? Mam na to max 300 PLN, może że wydajnościowo skoczyło by coś znacznie to 400 .

 

Chodzi mi o wpięcie ssd pomiędzy HDD a płytę i używanie go jako chache dla HDD = przyśpieszenie całego HDD. Jaki dysk się sprawdzi? Zależy mi na szybkości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok tak wezme go trzeba tylko poczekać do końca aukcji . 60 gb styknie bo mam w tej chwili wydzielone z raidu 40 gb na winde i 10 gb jest wolnego [z wszelkimi programami pomocniczymi ] to i jakaś 1 giera też wejdzie . Dzieki za pomoc teraz wiem co brać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sams 830, Crucial M4, Intel 330, Vertex 4 - brać bez pytania

 

Plextor PX-M5S też jest okey.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...