Skocz do zawartości
Grzegorz_J

ADSL & VDSL (Orange, Netia, etc)

Rekomendowane odpowiedzi

Pisze do Was z prośbą o analize parametrów lini i napisania przez kogos kompetentnego czy 2 Mb/s mi na tym ruszy. Jaki mam router macie w sygnaturce. Zmienilem z TP-Linka xx901G model gdyz znaizal na mase parametru lini upstream jak na tym nowym mam 25 przy line attentuatuion na TP-Linku bylo 10- 13 maks.

 

ADSL Link Downstream Upstream
Connection Speed	1312 kbps	320 kbps
Line Attenuation	44.0 db	25.0 db
Noise Margin	27.0 db	20 db

 

Pytam bo za dwa miesiace bede mogl odnowic na tnaiej umowe z TPSA, ale chcialbym miec 2 Mb/s i nie wiem czy sie w to pchac na tych parametrach lini??

 

Jeszcze jedno czy ktos z was jakos wymusil od TPSA, zeby zrobili, aby szybciej nzi 1 Mb/s chodzilo czy jak oni mowia na tych parametrach lini nie da sie juz nic zrobic jak tylko przeniesc sie blizej centrali to to prawda??

Edytowane przez Grzegorz_J

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit.

Edytowane przez Grzegorz_J

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 mb bezproblemowo, w adsl2+ pójdzie i 6 mb

Mozesz to oprzec jakims technicznym czyms??

 

Dlaczego technik z TPSA twierdzi iz przy ADSL2+ 2 Mb/s i tka nie pojdzie, ze zmiana na to nic nie da bo parametry lini i tak sie pogorsza, a teraz sa ksiazkowe??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Line Attenuation 44.0 db, z zmianą prędkości minimalnie spada. Wartośc krytyczna ok 6, niektóre routery dobrze sobie radzą i przy 6. Najlepiej nie schodzić poniżej 10. Przy opcji 2 mb powinno być ok 40 db, u mnie na 6 mb mam 32 db... i moje łącze wyciąga 17 - 18 mb.

 

Wszystko możesz sobie wyliczyć w kalkulatorze. Tp wielokrotnie twierdziło że nie da się więcej np. nie pójdzie 2 mb, a zakładali 6, 10 i działało bezproblemowo.

Poczekaj ze zmianą dziś mają podać nowy cennik.

 

Wejdź sobie na etlink.pl, tam podają średnie parametry a często bardzo się sprawdzają, kierunkowy podajesz tam bez "0".

 

Teraz wg. strony mogę mieć 20 mb, a wg parametrów ok 17 - 18

neti.jpg

 

na tej stronie wyliczysz wg. parametrów - KALKULATOR ADSL, KALKULATOR ADSL2+

Edytowane przez kamil3233

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadzwonilem dzis na infolinie techniczna TPSA 0800102102 i otrzymalem odpowiedz iz we wrzesniu 2009 roku technicy napisali iz z powodu zbyt dlugiej lini od centrali do mnie nie ma mozliwosci uruchomienia szybszej predkosci jak 1 Mb/s.

 

z tej strony etlink.pl wszystko jest fajne tylko teraz powiedzcie mi bo ja w zeszlym roku na poczatku roku podpisalem aneks na 2Mb/s, parametr 44dB wzrosl wtedy do 54-56 dB co skonczylo sie kilkukrotnym w ciagu doby zrywaniem synchronizacji. Wiec wrocili mi bezplatnie na 1 Mb/s wlasnie we wrzesniu rok temu. Ale te 2 mega nadal chodizly na ADSL (1) bo nic nie zmienialem w ustawieniach routera i teraz pytanie jak wymusic u nich przepiecie mnie na ADSL2+, gdzie etlink.pl pokazuje iz mam to ADSL2+ na centrali czy to napewno poprawiloby parametry lini??

 

gereg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dosyc wysokie tlumienie

 

Najwidoczniej stare kable telefoniczne albo dluga linia (przypuszczam jakies 4-5km).

 

Ustawienie takiej linii na adsl2+ w praktyce to zabojstwo dla lacza (miliony generowanych bledow i wysoka niestabilnosc).

 

1,5Mbps to bedzie max co mozesz na tej linii osiagnac. Wez tez pod uwage, ze linia moze sie zsynchronizowac na predkosci nawet 2Mbps ale kosztem stabilnosci lacza. Krotko mowiac, lepiej miec 1,3Mbps stabilne niz 2Mbps doprowadzajace cie do szewskiej pasji.

 

2 mb bezproblemowo, w adsl2+ pójdzie i 6 mb

 

Line Attenuation 44.0 db, z zmianą prędkości minimalnie spada. Wartośc krytyczna ok 6, niektóre routery dobrze sobie radzą i przy 6. Najlepiej nie schodzić poniżej 10. Przy opcji 2 mb powinno być ok 40 db, u mnie na 6 mb mam 32 db... i moje łącze wyciąga 17 - 18 mb.

 

A ten tekst zacytowany ??? Prośba do Kolegi aby nie udzielal takich rad bo są one kompletnie oderwane od rzeczywistości. Polecałbym nie wprowadzać w błąd użytkowników forum.

 

Przy okazji przypomnę posta dotyczącego aDSL którego popełniłem jakiś czas temu tutaj. Myślę, że warto przeczytać.

http://forum.pclab.pl/t570564.html

Edytowane przez Griffin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi co jest przyczyna takich parametrow lini?? Linia od skrzynki jakies 300 metrow od domu czy linia do skrzynki od domu??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Powiedzcie mi co jest przyczyna takich parametrow lini?? Linia od skrzynki jakies 300 metrow od domu czy linia do skrzynki od domu??

odpowiedziałeś sobie w poście wyżej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
odpowiedziałeś sobie w poście wyżej ;)

W ktorym miejscu bo nie lapie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi tutaj o odleglosc od domu do centrali telefonicznej, nie skrzynki dostepowej na koncu ulicy.

 

W tym linku, ktory podalem wczesniej masz opisane co to jest tlumienie i w jaki sposob wplywa na nie dlugosc linii abonenckiej. Przeczytaj sobie.

 

A zreszta, tu masz cytat z tego posta

Co to jest tłumienie?

 

Tłumienie (line attenuation) to wartość ukazująca sukcesywne zmniejszanie się amplitudy drgań, czyli jakości i siły transmitowanego sygnału.. Wartość ta zwiększa się w przypadku gdy zwiększa się odległość od zródła sygnału, lub dana linia telefoniczna jest narażona na dodatkowe zakłócenia. Wartość ta zazwyczaj pozostaje stała na konkretnej linii abonenckiej, ponieważ jest ona uzależniona od fizycznego stanu linii oraz jej długości. Im starsze kable telefoniczne i większa odległość od centrali, wartość tłumienia (wyrażana w decybelach - dB) będzie wyższa.

Przyjmuje się, że przy tłumieniu powyżej 63dB występuje nikła szansa działania łącza aDSL. Tak wysoka wartość tłumienia wystepuje zazwyczaj w przypadku bardzo ale to bardzo starych przewodów telefonicznych lub przy sporych odległościach od centrali (5-6km). Nie oznacza to jednak, że łącze nie będzie działać. Router zsynchronizuje się z punktem dostepowym lecz prędkość synchronizacji będzie bardzo mała a łącze niestabilne. W takich przypadkach można ustabilizować łącze uzywając odpowiednich opcji konfiguracyjnych, lecz nie ma gwarancji że taka operacja się powiedzie.

Prawdziwa wartość tłumienia mierzona jest od strony DSLAMu, czyli urządzenia w punkcie dostępowym. routery zazwyczaj pokazują średnią tej wartości, która może się nieznacznie różnić od faktycznej wartości tłumienia.

Edytowane przez Griffin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W ktorym miejscu bo nie lapie :D

"Jednym slowem mieszkam na strasznym zadupiu"

 

A tak na serio to jest tak jak pisze Griffin odnośnie odległości. Wielu miejscach zwłaszcza mniejszych miejscowościach jest problem z szybkością i nawet ten 1Mb/s jest nieosiągalny.

Edytowane przez Stillo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygląda to tak:

(downstream/upstream)

na G.DMT:

SNR MARGIN 48/27 db

Line Attenuation 28.5/13 db

data rate 1312/320 kbps

max rate 12960/1080 kbps

power 19/11.5 dbm

Na ADSL 2+:

SNR MARGIN 41/27.6 db

Line Attenuation 29/13,7 db

data rate 1312/320 kbps

max rate 20716/1000 kbps

power 0/12,3 dbm

Na ADSL 2+:

Wg kalkulatora mogę mieć max 8Mbit, jakis czas temu kumplowi odmówili założenia 6Mbit (mieszka 3 bloki dalej)

Czy da radę w ogołe na 6? Chciałbym 10Mbit ale to zapewne w ogóle nierealne..

Edytowane przez larry.bigl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

larry.bigl narazie pozostaje to kwestja marzen w naszym wypadku niestety mozemy ubolewac wspolnie na forum tylko. Sugeruje, ze tak jak ja mieszkasz na wsi oddalonej od centrali prosta droga 3-4 km?? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mniej więcej tyle. Więc co, jestem skazany na żałosne 2Mb? (bo ukumpla blok obok 2 Mbit śmiga na lajcie)

Poza tym parametry chyba nie są złe;/

Edytowane przez larry.bigl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mniej więcej tyle. Więc co, jestem skazany na żałosne 2Mb? (bo ukumpla blok obok 2 Mbit śmiga na lajcie)

Poza tym parametry chyba nie są złe;/

Parametry masz nie wiele lepsze od moich. To, ze u kolegi w bloku obok chodiz 2 mega nie znaczy, ze u ciebie ruszy. Linia moze isc do centrali okreznymi drogami przez co odleglosc moze wyniesc nawet ponad 5 km czy nawet 6 km.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pisze do Was z prośbą o analize parametrów lini i napisania przez kogos kompetentnego czy 2 Mb/s mi na tym ruszy. Jaki mam router macie w sygnaturce. Zmienilem z TP-Linka xx901G model gdyz znaizal na mase parametru lini upstream jak na tym nowym mam 25 przy line attentuatuion na TP-Linku bylo 10- 13 maks.

 

ADSL Link Downstream Upstream

Connection Speed 1312 kbps 320 kbps

Line Attenuation 44.0 db 25.0 db

Noise Margin 27.0 db 20 db

 

Pytam bo za dwa miesiace bede mogl odnowic na tnaiej umowe z TPSA, ale chcialbym miec 2 Mb/s i nie wiem czy sie w to pchac na tych parametrach lini??

 

Jeszcze jedno czy ktos z was jakos wymusil od TPSA, zeby zrobili, aby szybciej nzi 1 Mb/s chodzilo czy jak oni mowia na tych parametrach lini nie da sie juz nic zrobic jak tylko przeniesc sie blizej centrali to to prawda??

 

Tłumienie nie zaleca sie wiecej niz 45dB a glowny wplyw na ten parametr ma długosc lini telefonicznej. Po czesci napewno wplyw tez bedzie miec jej jakosc ale to glownie wychodzi przy snr. Ten parametr nie powinien byc mniejszy niz 12dB poniewaz ponizej tej wartosc napewno pojawia sie bledy liniowe typu FEC/CRC/HEC oraz modem bedzie gubił synchronizacje.

Aktualnie parametry masz znosne choc nie rewelacyjne. Teoretycznie po podniesieniu predkosci na 2048 spadnie ci snr (down/up) z tym ze do jakiego poziomu to nikt ci nie powie bo to jest indywidualna sprawa, tłumienie nie powinno sie zmienic.

Zadzwon sobie na infolinie tepsy i popros zeby przyjeli ci zgłoszenie celem sprawdzenia czy pojda ci te 2 mega. Bedziesz miał wtedy pewnosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

larry.bigl troche dziwne ze mozesz miec tylko 2Mbps. Tlumienia nie masz najlepszego ale tez nie jest najgorsze. Marginesy SNR sa calkiem wysoki co oznacza, ze jakosc lini nie jest zla (stosunkowo niskie zaklocenia na linii).

 

Wkleje ci przykladowo za moment statystyki jednej z moich linii, na ktorej jestem w stanie uzyskac stabilne 13Mbps (daje rade nawet 16Mbps ale pojawiaja sie wtedy male problemy z bledami).

 

Statystyki te beda bezposrednio ze STINGERa w centrali a nie z routera.

 

Edit: Nie bardzo mam jak wkleic teraz, mam ciut przyblokowana siec w pracy. Postaram sie to zrobic pozniej jakos.

Edytowane przez Griffin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś lub jutro pójdę wojować o to. Muszę mieć 6Mbit minimum, bo na 2 to nie ma sensu. Różnica w cenie marginalna a w prędkości znaczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dziś lub jutro pójdę wojować o to. Muszę mieć 6Mbit minimum, bo na 2 to nie ma sensu. Różnica w cenie marginalna a w prędkości znaczna.

Jak cos wywojujesz to sie pochwal jak to zrobiles?? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aneks podpisany na 6Mbit, 10 niemożliwa:( ale...nie łapało mi synchro, więc zmieniłem Annex A, na Annex A/M/L w opcjach rutera i złapało na Annex L. Problem w tym, że NSR Margin spadł do 7, tłumienie nadal to samo, ale wyswietla mi dokładnie tak:

beztytuuat.th.jpg

więc coś jest nie teges;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Wam wziąć prędkość niższą w nowej promocji, zgodną z "warunkami technicznymi" określonymi przez techników, a dzień poźniej podpisać aneks na wyższą prędkość. Sam tak będę robił, obecnie podpięli mnie na 2Mb a parametry są takie: s/n 31/31 i att 14/17. Stwierdzili, że 6Mb i wyższe nie ma prawa ruszyć. A że mam 1200m od centrali i kartę ADSL2P, to jestem w 99% pewien, że mimo wszystko będę miał 20Mb najpóźniej do poniedziałku.

 

W neo ma być modulacja g.dmt lub multimode i taką ustaw. Jak widzisz zadziałała dynamiczna synchronizacja i jednak masz szybszy internet :P Czasem pomaga restart portu, więc zadzwoń na infolinie i zobacz.

Edytowane przez lukas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Aneks podpisany na 6Mbit, 10 niemożliwa:( ale...nie łapało mi synchro, więc zmieniłem Annex A, na Annex A/M/L w opcjach rutera i złapało na Annex L. Problem w tym, że NSR Margin spadł do 7, tłumienie nadal to samo, ale wyswietla mi dokładnie tak:

beztytuuat.th.jpg

więc coś jest nie teges;/

Zycze powodzenia :P bedziesz mial tka jak ja na 2 mega w tamtym roku w dzien 3 razy rozlaczenie, w nocy dwa razy.. Nic sie sciagac nie dalo i co z tego, ze fajnie szybko szlo jak jakis obraz plyty sciagalem w nocy to myslalem, ze bede rzucal routerem ze zlosci o sciane jakby to jego wina byla.

 

Polecam Wam wziąć prędkość niższą w nowej promocji, zgodną z "warunkami technicznymi" określonymi przez techników, a dzień poźniej podpisać aneks na wyższą prędkość. Sam tak będę robił, obecnie podpięli mnie na 2Mb a parametry są takie: s/n 31/31 i att 14/17. Stwierdzili, że 6Mb i wyższe nie ma prawa ruszyć. A że mam 1200m od centrali i kartę ADSL2P, to jestem w 99% pewien, że mimo wszystko będę miał 20Mb najpóźniej do poniedziałku.

Miec moze i bedziesz mial tylko zrywajace 20 Megabitow. Kombinowac to i ja umiem, ale jak mam tracic nerwy, ze nic sciagnac nie moge bo zrywa to wole, zeby sie dobe sciagalo, ale sciagnelo.

 

larry.bigl ---> po firmwarze na screenie widze, ze masz TPLinka TD-W8901G bodajze bo mialem w nim ta sama wersje firmware-u. Ten router u mnie o polowe prawie zanizal parametry. Linie masz w Annex A i tak powinienes ustawic lub Atomatycznie sprawdz czy jak wylaczysz dzydzlem z tylu routera router i wlaczysz to zlapie synchronizacje na tym dziwenym twoim ustawieniu annexu. na 98% nie zlapie. TP-Link jak mu zmieniasz w trakcie dzialania Annex nie rozsynchronizowywuje sie tylko udaje, ze zmienil dopiero wylaczenie i wlaczeni go to zmienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nerwicy zaraz dostanę, człowiek chce mieć jakies normalne łącze to nie, sam shit dostepny jest, ceny z kosmosu;/

Jestem wkur*() nie na żarty. To jest chore, japońce zakładają łącza 1gbit a ja nie mogę mieć żałosnych 6;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Ale tak bylo od wiekow to na prawde zejdz na ziemie i nie skladaj klockow. Wyplata opodatkowana a podatek od nieruchomopsci to calkowicie odmienne tematy. No masz racje na 2024 co wychodzi na duzy + bo drugi spada na 12% do 85K
    • @kola01Ok, dzięki za ogólne wyjaśnienie jak działają chłodzenia i stwierdzenie czy moje chłodzenie, którego nigdy w życiu na własne uszy nie słyszałeś jest ciche lub głośne😆 Bardzo wiele to zmienia w moim życiu, dobra robota👏  Jak "głośny" jest Fortis 5 dual przy swoim maksymalnym RPM 1400 w porównaniu z różnymi aio możesz przeczytać tutaj:  https://www.purepc.pl/test-silentiumpc-fortis-5-i-fortis-5-dual-fan-coolery-dla-procesorow-z-dobrym-stosunkiem-ceny-do-wydajnosci-i-cichymi-wentylator?page=0,7 Może uwierzysz 
    • Nic sobie nie pomyliłem. Z premedytacją nie użyłem nazwy gdyż mowiny o tanich asrocakch, model nie ma znaczenia. Ogólnie beka bo gdy mówię o karcie dźwiękowej narracja zmieniana jest na taką że dobra karta dźwiękowa nie jest potrzebna, można kupić inna, można kupić dac itp (TO SĄ DODATKOWE KOSZTY). Jak mówię o sekcji zasilania to narracja brzmi że pomylelem się z modelem płyty. Cały dowcip polega na tym że to 400zl to nie wiele jak na różnice w tym co dostajemy w tych mobasach. Tzn lepsza dźwiękowka, lepsza sekcja zasilania, lepsze wyposażenie. OGÓŁEM LEPSZA PŁYTA. Jeśli komuś wystarcza biedny kodek audio czy biedna sekcja zasilania to fajnie ale niech nie mówi że ta płyta jest dobra. Jest WYSTARCZAJĄCA dla niego i to wszystko. To tak jak z tymi bułkami z biedronki, dla kogoś są wystarczające, ja wolę kuoic 3x droższe i nie jest odnrazanego barachła. Argumenty że za 900zl płyty też mają kiepskie kodeki audio jest śmieszny bo wystarczy poszukać w specyfikacji technicznej i znaleźć taka która ma normalne audio, wyposażenie czy co tam nas interesuje. Nadal nikt nie odpowiedział, dlaczego nie polecają tanich asrockow na am4? Bo różnica pomiędzy dobrą płyta jest po prostu mniejsza i mówimy o mniejszej skali.  Edit: teraz spojrzałem na morele, nowy tomahawk kosztuje 871zl. Różnica pomiedzy "wystarczającymi" asrockami zaczyna topnieć wiec za niedługo ten post będzie nieaktualny bo i tak wszyscy będą polecali MSI. Obecnie to już 350zl czyli żaden pieniądz. 
    • Masz calkowita racje. 1 kwietnia lece na Florida zakupic dzialke i zaczac budowe domu. Nie dosc ze tax ma sprzedaz jest 6% to jak dom bedzie jako glowny nie bede placil stanowego podatku od zarobkow w moim wypadku to 10.75% ze stanu NJ. Tym sposobemdom wybuduje sie z tax z NJ.
    • No nie wiem jakim cudem ale w pit masz ustalone progi procentowe od zarobkow/ Kosz pracodawcy pracownika nic nie obchodzi bo to dwie oddzielne dzialalnosci. No to najprostrza droga. Z tego co sie orientuje to jak dobrze sie uczysz to studia nadal w Polsce sa bezplatne?.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...