Skocz do zawartości
Grzegorz_J

ADSL & VDSL (Orange, Netia, etc)

Rekomendowane odpowiedzi

Masz Neostradę "od 1 do 10" Mb/s i zgodnie z umową. Zapewne DLM przyciął (jeśli synchronizacja wynosi ok. 6144). Jeśli było dużo więcej (czyli 10) to trzeba naprawić linię (/kable, filtr, router), ale na to mała szansa (zwykle przeczyścić zaśniedziałe styki, na więcej nie ma co liczyć, teraz inwestują w światłowody).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak myślicie poprawią się parametry mojej lini jak wymienie aktualny kabel na ytksy 2x2x0,5 obecnie mam zwykły płaski kabel telefoniczny do tego gniazdko na ścianie ma z 20 lat i nikt przez te lata nic przy nim nie dotykał. Obecnie mam takie parametry 

Rh5IArG.png

I pytanie czemu mam modulacje G.DMT a nie adsl2+ jak na routerze wymuszam adsl2+ to w ogóle sie nie synchronizuje, może być wina niskiego snr?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znak, że na centrali nie jesteś wpięty do ADSL2+, być może jest już dawno dostępna opcja VDSL ale wtedy będziesz musiał wymienić tego przedpotopowego trupa TPLinka na coś nowszego bo już widze po samym menu, że ten sprzęt ma sporo lat na karku.

Musisz zadzwonić na infolinię i ruszyć sprawę, do tego zastępczo na jakiś czas mogą Ci dać Funboxa do czasu aż kupisz sobie coś nowszego (tak na marginesie polecam TPLink Archer VR 400 - wyższe modele są za drogie i nieopłacalne).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, caleb59 napisał:

To znak, że na centrali nie jesteś wpięty do ADSL2+, być może jest już dawno dostępna opcja VDSL ale wtedy będziesz musiał wymienić tego przedpotopowego trupa TPLinka na coś nowszego bo już widze po samym menu, że ten sprzęt ma sporo lat na karku.

Musisz zadzwonić na infolinię i ruszyć sprawę, do tego zastępczo na jakiś czas mogą Ci dać Funboxa do czasu aż kupisz sobie coś nowszego (tak na marginesie polecam TPLink Archer VR 400 - wyższe modele są za drogie i nieopłacalne).

a nie trafiłeś bo mam router EdiMax AR-7186WnA ma z rok czasu vdsl to na pewno tu nie ma na tym zadupiu no nic trzeba sie bedzie dalej męczyć z prędkością 6mbps 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to albo TPLink ukradł od Edimaxa albo na odwrót - sam zobacz :E

6370007200_1361036295.jpg

Co do reszty - zdziwiłbyś się, ja również mieszkam w małej miejscowości i mam VDSL u siebie, co prawda nie wyciągam pełnej synchronizacji ale zawsze to jest szybciej niż na ADSL2+ - serio powinieneś zadzwonić na infolinię i wypytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@caleb59 miałem wiele routerów innych firm z takim interfejsem to chyba jakieś uniwersalne ui dla firmwareów jutro jade osobiście do salonu dopytam o vdsl albo chociaż zeby ogarnąć opcje do 20mb a jak to z cenami wygląda? bo tera mam 59zł + linia za te do 10mb -.- to powinno kosztować max 10zł w porównaniu do światłowodów w miastach. Wiesz może czy to trzeba nową umowę czy jak będzie vdsl to przełączą bezproblemowo? 

edit: ale przeglądając nawet baze łączy vdsl orange nie ma moich okolic xd więc wątpie że będzie https://www.hurt-orange.pl/operatorzy-krajowi/infrastruktura-orange-polska/

Edytowane przez danek98

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja płacę 39zł za internet i 50zł za stacjonarny telefon (czasami się przydaje), mam "hybrydowe VDSL" jak to zwykłem nazywać. :E

ADSL2+ czy VDSL działa wraz z bieżącą umową, nie jest wymagane podpisywanie nowej, po prostu jeśli się łapiesz to Cię przełączą i tyle - warunek dla VDSL to router/modem, który pracuje w tym trybie.

VyT0cvk.jpg

 

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

byłem w salonie i spodziewałem sie co usłysze maksymalnie do 10mb i brak adsl2+ więc pozostaje siedzieć na tych 6mb może sie kiedyś doczekam chociaż vdsl na 80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pełne synchro 80mb to mają tylko osoby, które mają skrzynkę Orange maksymalnie 1km od domu. :E Dziwi mnie brak nawet ADSL2+, musisz mieszkać w bardzo małej miejscowości bo ADSL2+ jest już właściwie standardem od dobrych kilkunastu lat w Orange.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no do centrali mam nawet nie kilometr w promieniu 10 kilometrów dookoła mnie nie ma opcji vdsl dopiero 15km ode mnie w mieście mają także dramat totalny żeby to chociaż te 10mb wyciągać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem płaski kabel na ytksy i line attenuation spadło na 8.5db ale margin snr ciagle jest 6db bez żadnych zmian od czego to zależy? czytałem że najlepsze by było ponad 20db gniazdok na ścianie rozebrałem sprawdziłem wszystko i wszystko dobrze podokręcane jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.07.2020 o 12:18, caleb59 napisał:

Pełne synchro 80mb to mają tylko osoby, które mają skrzynkę Orange maksymalnie 1km od domu. :E

Raczej 300 m (większość bajek o 1 km to dzielenie typu 14 dB : 14, a tak nie wolno, bo jest wiele łączeń, sam DSLAM daje od siebie, nawet 5 dB bez uszkodzenia, ale też dużo mniej).

6 godzin temu, danek98 napisał:

Wymieniłem płaski kabel na ytksy i line attenuation spadło na 8.5db ale margin snr ciagle jest 6db bez żadnych zmian od czego to zależy? czytałem że najlepsze by było ponad 20db

SNR Margin to zapas, może być i 20 dB, ale kosztem synchronizacji. 6 dB to standard, niektórzy ustawiają więcej np. 9 dB. Beznadziejne 6 dB u celeba zapewne było z powodu niskiej mocy 8 dBm. Przy bardzo małej odległości często moc jest niska, u niego nie taka mała, ale małe synchro do uzyskania. W twoim przypadku i tak masz się z czego cieszyć, że łapie powyżej "maxa" 9504, często jest tam blokada 7456, 78xx, 81xx. Czasem DLM blokuje G.DMT poprawiając stabilność, ale tu naprawdę możesz mieć jakąś starą kartę na "centrali" (czyli pewnie ONU).

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sino widzę, że bardziej ogarniasz temat czytałem w necie, że niektórzy mieli modulacje g.dmt jak ja i w ich przypadku wystarczyło żeby orange przełączył ich na adsl2 załóżmy że u mnie by były bo w tym salonie to też tam sami nie wiedzą co mają to jak wygląda takie przełączenie muszą przyjechać do centrali czy jakoś zdalnie to robią?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdalnie gdy jest skopana konfiguracja na porcie (np. przez DLM). W twoim przypadku raczej wygląda na starą kartę i celową konfigurację żeby wycisnąć z niej więcej.

W salonie mało wiedzą, mogą wystawić zlecenie do technika z uprawnieniami, który sprawdzi do czego jesteś podłączony (w tym zdalnie) i wtedy mogą tam zmienić kartę, nawet na VDSL2 (o ile DSLAM ją obsłuży). Ale wątpię by to zrobili, usługa jest zgodna z umową od 1 do 10, w starą technologię nie inwestują (co prawda bywały przypadki zmian). Raczej robią automaty np. przyśpieszenie z "od 1 do 10" na "od 10 do 20" (zrobili to niedawno z automatu dużej ilości osób, w tym była zmiana na ADSL2+ u znajomych, mimo że jak w twoim przypadku było twarde G.DMT i to bez DLM). Możesz próbować, powołując się na tłumienie i bardzo małą odległość (pewnie 300-500m) i dużą stabilność (o ile jest), bo inaczej od razu to zlekceważą z automatu (myśląc, że masz daleko lub niestabilnie).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzięki za pomoc jutro spróbuje zadzwonić do nich kiedyś nie zwracałem uwagi na to i myślałem, że po prostu linia słaba ale nigdy nie rozłączało ani nic teraz z nowym kablem od gniazdka stabilne tłumienie 8db jest bo na płaskim potrafiło skakać wczeeśniej to sie synchronizowało na ponad 10000kbps teraz za kazdym razem synchronizuje na 9600

edit: wglśmieszne bo na stronie https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/ jak podam swój adres to wyskakuje 

Adnotacja 2020-07-23 191229.jpg

Edytowane przez danek98

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Koledzy wbiję się w temat.patrzłem na forum ale nie znalazłem satysfakcjonującej  odpowiedzi a nie chciałem zakładać nowego tematu.

Potrzebuję kupić do firmy ruter adsl.Chciałbym się zmieścić w 250zł, no max 300(ale to już musi być pełen wypas z usb, guest network itp).Mam przedtopowego tp linka 150mb. Potrzebuję aby zasięg był dość silny ale też stabilny.Warunek konieczny porty lan 4 sztuki.Namierzyłem kilka interesujących pozycji i albo to są pozycje archiwalne albo mają max 2 porty lan.Póki co znalazłem TP-LINK TD-W9970.Jest dostępny w sklepach i ma 4 porty lan, ale wolałbym coś półkę wyżej niż tplink.Sprzęt będzie współpracował z asusem RT-N12+

 

Dzięki z góry za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli TP-Link i Orange to tylko seria Archer, np. VR400 lub VR600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, caleb59 napisał:

Jeśli TP-Link i Orange to tylko seria Archer, np. VR400 lub VR600.

Nie musi być tp link.isp to Netia 10mbit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć, podbijam temat

muszę założyć internet w domu jednorodzinnym, posiadam łącze telefoniczne, w tej chwili odłączone. Wcześniej internet dostarczała netia (złe wspomnienia), jeszcze wcześniej neostrada jeszcze od tp. W tym momencie z tego co się orientuję, jedynymi dostawcami na łączu telefonicznym są orange i plus. Pierwsze pytanie - gdzie lepiej? Macie jakieś doświadczenia? O światłowodzie póki co mogę pomarzyć.

Drugie pytanie - router adsl. Dom jest duży, 150m2, dwa piętra - za czym się rozglądać? 

z góry dziękuję za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, lars515 napisał:

Pierwsze pytanie - gdzie lepiej? Macie jakieś doświadczenia? O światłowodzie póki co mogę pomarzyć.

Tam gdzie będzie najszybciej. Jeśli ADSL2 to prędkość łącza max do 20Mbps. To już lepiej jakieś LTE ogarnąć (albo się nim wspomagać). Jeśli VDSL to teoretycznie do 80Mbps i to miałoby sens.

17 minut temu, lars515 napisał:

Drugie pytanie - router adsl. Dom jest duży, 150m2, dwa piętra - za czym się rozglądać?

Router dostaniesz od operatora, a do WiFi to po jednym Access Poincie na kondygnację, oczywiście spiętym skrętką z głównym routerem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam TP-Link Archer VR400 V3 - cena = jakość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzisiaj był technik u moich rodziców, który podpinał im internet. Będą chcieli kupić pakiet Internet + TV + Tel (VOIP) i technik powiedział im, żeby kupili NEO 20N, a nie VDSL 20-80, bo to drugie będzie źle działać.

Ktoś może powiedzieć coś więcej o tym?

Orange twierdzi, że max co można podpiąć to 80 Mbit/s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, rz3pka napisał:

Orange twierdzi, że max co można podpiąć to 80 Mbit/s.

ADSL2 to do 20Mbps
VDSL   to do 80Mbps
ADSL/VDSL to technologia bazująca na linii telefonicznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, rz3pka napisał:

(..) technik powiedział im, żeby kupili NEO 20N, a nie VDSL 20-80, bo to drugie będzie źle działać.

Orange twierdzi, że max co można podpiąć to 80 Mbit/s.

Infolinia potrafi wszystko wcisnac - pokazuje im, ze w centralce jest wolne miejsce na VDSL (do 80Mbit/s). Ile realnie da sie wycisnac z kabli widzi dopiero technik po podlaczeniu. Prawdopodobnie VDSL jest na granicy uzywalnosci, moze dzialac niestabilnie i dlatego proponuje opcje ADSL (do 20Mbit/s).

 

Sam mam w domu VDSL (do 80), realnie kable pozwalaja uzyskac ok. 35Mbit/s.

Edytowane przez asino

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...