Skocz do zawartości
Grzegorz_J

ADSL & VDSL (Orange, Netia, etc)

Rekomendowane odpowiedzi

Przecież jest, że dotyczy CU, LLU, BSA, dostęp do CU ma pies z kulawą nogą i jego kolega.

 

Według mnie dane nierealne, chyba że jest aż taki procent uszkodzonych linii
Następujące twierdzenie jest prawdziwe: linia TP "jeżeli to" uszkodzona. Kwestią jest tylko skala uszkodzenia oraz czy kable są z czasów Gierka (typowo jak u mnie) czy też odrobinę nowsze. Kabli nie opłaca się naprawiać, bo utrzymanie linii to tylko 30 zł na miesiąc czyli zaledwie 14400 zł w 40 lat czyli jedynie 1 440 000 zł dla 100-parowego kabla, a wiadomo że tak tanich kabli nie ma, są tylko za tryliard lub drożej.

 

3. 1,6 Mb/s to synchro 1920 od DLM-u i po wielu naprawach gościowi naprawili (300m od centrali), farciarz. Zwykle "naprawy" robi DLM i zwykle ludzie nie składają reklamacji (lub nieliczne nieudane).

2. A co prędkości to zapomniałem skomentować przegięty Upload. Upstream to niskie częstotliwości, mało zakłócone, a jeśli zakłócenie idzie po całości to też najmniej obrywa więc wartości uploadu od 2km w górę są absurdalne, a dla 5km często jest coś stylu down 1312 / up 800-1000, zarówno średnia jak i mediana są dużo wyższe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam jak linia TP idzie po słupie , i jest z czasów gierka , sypie błędami itp , jak by ją ktoś magicznie w nocy na którymś słupie przeciął to wymienią cały odcinek od szafy do mieszkania :E?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LOL :lol2: Oni mają nawet zakaz napraw (jeden technik to zdradził na elektrodzie). Po prostu linię połączą etonami, jak ją ciapniesz 10 razy co 10 cm to będziesz miał 10 etonów i 10 razy większe problemy (w tym pewnie duża kara). Wymienić to mogą od słupa do domu, ale szanse na to są bardzo małe, tym mniejsze im dłuższy kabel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam jak linia TP idzie po słupie , i jest z czasów gierka , sypie błędami itp , jak by ją ktoś magicznie w nocy na którymś słupie przeciął to wymienią cały odcinek od szafy do mieszkania :E?

Musisz się dogadać ze złomiarzami, aby wy*ebali po cichu kilkadziesiąt metrów linii. Tylko najpierw im rozplanuj akcję, bo wpadną na 100% (ponieważ debile) i cię sprzedadzą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, od 1,5 roku posiadam Internet stacjonarny od Orange do 80mbit i od początku są problemy. Ciągle internet rozlacza, w ciągu godziny kilkukrotnie. Ostatnia ich wymówka że jest stabilizacja łącza i może to potrwać jeszcze tydzień. Czy to nie jest tak że stabilizacja jest tylko dla nowych użytkowników? Co ma mi stabilizowac po 1,5 roku? Zostało mi jeszcze pol roku umowy z nimi i nie chce slyszec o Internecie od Orange

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DLM "stabilizuje" cały czas (być może agresywniej na początku, ale to nie jest pewne). Pisałem wyżej: złodzieje nie chcą wymieniać kabli z czasów Gierka mimo monstrualnych zysków, a opłata za utrzymanie łącza (w tym w abonamencie) to oszustwo, bo żadnego utrzymania nie ma.

 

Mi dzisiaj "ustabilizował" po masie zerwań. W twoim przypadku podobnie. Składaj reklamację, najlepiej jak masz szumy i trzaski w słuchawce (telefon nie VoIP!). Ja nie mogę, bo to nie moje (szumi i trzeszczy, że ho ho, złodzieje z Orange ani myślą "utrzymywać" zaś 30 zł miesięcznie pobierają), tam gdzie mogłem składałem 50 razy z marnym (typowym) skutkiem.

 

To, że na infolinii zostałeś spławiony to nie znaczy, że nie możesz spróbować ponownie (zero utrzymania, jak najwięcej spławiania), kilka zerwań na godzinę to masakra (u mnie bywało po 500 na dobę). Jednak zawsze warto sprawdzić problemy po swojej stronie (jak kable, gniazdko, filtry, inny router - choć pewnie masz Funboxa).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DLM "stabilizuje" cały czas (być może agresywniej na początku, ale to nie jest pewne). Pisałem wyżej: złodzieje nie chcą wymieniać kabli z czasów Gierka mimo monstrualnych zysków, a opłata za utrzymanie łącza (w tym w abonamencie) to oszustwo, bo żadnego utrzymania nie ma.

 

Co z tego, że zyski są, za coś przecież trzeba u żabojadów położyć te światłowody :E Całe to ADSL, VDSL to tak naprawdę droga donikąd. Wygodne to może jest bo kabel telefoniczny w domu praktycznie każdy ma ale prędkości w tej technologii zaczynają bardzo mocno odstawać od kablówek o światłowodach już nie wspominając.

Edytowane przez Kris194

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co z tego, że zyski są, za coś przecież trzeba u żabojadów położyć te światłowody :E Całe to ADSL, VDSL to tak naprawdę droga donikąd. Wygodne to może jest bo kabel telefoniczny w domu praktycznie każdy ma ale prędkości w tej technologii zaczynają bardzo mocno odstawać od kablówek o światłowodach już nie wspominając.

Kablówki też lecą na światłowodach , orange też powoli wprowadza światłowody bo są najtańsze.

 

Inna sprawa , że światłowód od orange i tak będzie gówniany :E Z racji routingu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że oni to kładą w dużych miastach (gdzie konkurencja największa, a rynek zdominowany przez kablówki).

 

Czytam na forach różnych naiwniaków "Orange kładzie obok mnie światłowód" "chcę mieć 600 MB/s" :) Realnie światłowód leży 4 metry obok mnie ze 3 lata i NIC z tego nie wynika, bo w 99% to są światłowody łączące sprzęt Orange, ONU z centralą itp. Mimo, że kale miedziane to przeżytek, ale nawet teraz wymiana kabli z czasów Gierka się zwróci w 2-3 lata, a większość osób nie będzie mieć wyboru (pasmo LTE jest bardzo ograniczone więc jak się jakaś okolica gierkowa rzuca na LTE to od razu ma 0,5-2 Mb/s).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kablówki też lecą na światłowodach , orange też powoli wprowadza światłowody bo są najtańsze.

 

Inna sprawa , że światłowód od orange i tak będzie gówniany :E Z racji routingu.

 

Niby tak ale w kablówkach nawet na zwykłym HFC opartym na technologii DOCSIS 3.0 masz prędkości rzędu 250 Mb/s co jest nieosiągalne przy kablu telefonicznym. Co do routingu, to to już inna kwestia ale w tej kwestii to już nawet szkoda klawiatury, żeby o tym pisać, każdy kto jest bardziej tym zainteresowany doskonale wie jak wygląda routing i wymiana ruchu w Orange a może raczej jej brak.

Edytowane przez Kris194

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam czy jeśli router nie ma obsługi parametrów VCI/VPI dla połączeń VDSL (Neo 80Mb sam net) to nadal mogę bez tego korzystać?

Router to Netgear D7000 Nighthawk i nie wiem czy skoro mam napisane, że VCI/VPI oraz multiplex mode są niedostępne przy VDSL to nadal mogę go użyć?

 

Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu mam możliwość dzwonienia po podłączeniu starego stacjonarnego telefonu do gniazdka, mimo że nie posiadam abonamentu na to? :E

Normanie jest sygnał, ludzie mogą dzwonić do mnie ja do nich, ale kompletnie inny numer się wyświetla niż xx lat temu gdy faktycznie używałem stacjonarnego.

 

Płacę tylko za internet 10mb + utrzymanie łącza :P

 

Nie miałem dzisiaj internetu, a przypomniałem sobie że kiedyś technik orange podłączał swój telefon żeby sprawdzić linię, to podłączyłem swój 20 letni telefon i był sygnał :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak ale w kablówkach nawet na zwykłym HFC opartym na technologii DOCSIS 3.0 masz prędkości rzędu 250 Mb/s co jest nieosiągalne przy kablu telefonicznym. Co do routingu, to to już inna kwestia ale w tej kwestii to już nawet szkoda klawiatury, żeby o tym pisać, każdy kto jest bardziej tym zainteresowany doskonale wie jak wygląda routing i wymiana ruchu w Orange a może raczej jej brak.

Niby dawno im się już udało https://hothardware.com/news/nokia-siemens-networks-debuts-phantom-dsl-technology-at-blazing-speeds

ostatnio też coś pisali o szybkim dsl , ale nie mogę znaleść , nie zmienia to faktu , że będzie to uśmiercane bo koszty / osiągi są lipne.

 

Ja teraz przechodzę chyba na kablówkę docsis 3.0 500/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VDSL2 profil 35b pozwala na 300 Mb/s :)

 

Problemy są 2:

1. drastyczna bliskość do centrali

2. brak oferty operatora (nawet nie chcą się tym chwalić jak światłowodami 600 Mb/s dostępnymi dla psa z kulawą nogą).

Neostrada oferuje profil 17a czyli do ponad 17 Mhz. Tłumienie średnio rośnie wraz z częstotliwością więc 80 db i więcej jest osiągane szybko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór.

 

 

Noszę się z zamiarem wymiany mojego Liveboxa na jakiś inny router/modem ADSL. Budżet to 150-200 zł, ale wolałbym okolice tych dolnych widełek. Router ma być do Neostrady do 10Mb (nigdynie wiem, czy tu ma być małe b, czy duże B ;)), bez TV i Voipa.

 

 

Moje skromne wymagania:

 

1. WiFi o przyzwoitym zasięgu (dwukondygnacyjny dom jednorodzinny).

 

2. Funkcja DLNA. Bezproblemowa komunikacja np z TV.

 

3. Nieskomplikowana konfiguracja.

 

4. Bezkonfliktowa praca na systemie Linux MINT

 

5. Stabilne działanie.

 

Na razie mam na oku dwa routery:

 

1. https://www.morele.net/router-tp-link-td-w8970-v3-576148/

 

2. https://www.morele.net/router-asus-dsl-n14u-637868/?reviews_page=2

 

Pan ze sklepu bardziej poleca tego TP-Linka. Napomknął coś, że i tak niewiele zyskam w stosunku do LB, jedynie poprawa zasięgu WiFi. Tutaj podobno właśnie TP-Link nieco wygrywa z tym Asusem.

Krótko mówiąc, jaki polecacie router dla mnie? Może jest coś tańszego np: granice 100-120 zł, co spełni moje wymagania?

 

Pytanie drugie: do Liveboxa 2.0 potrzebne są mikrofiltry wpinane do gniazda telefonicznego. Czy w przypadku tych routerów też jest podobnie? Czy mikrofiltry są na wyposażeniu tych urządzeń? (Sorki, ale naprawdę, mam mizerną wiedzę w tym temacie ;) )

Dziękuje za odpisanie.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ci nie pasuje w liveboxie?

 

Ostatnio udało mi się zerwać umowę na TV po kablu bez konsekwencji finansowych. Za długo by mówić, w każdym razie chodziło o to, że Orange nie był w stanie zrealizować usługi ileś tam kanałów w HD. Livebox się nie zapinał do odpowiedniej prędkości i nie było ani TV, ani internetu. Pojawiła się możliwość prawie bezbólowej rezygnacji z telewizji to skorzystałem ( i tak tego nie używałem,-podłączyłem może z jeden raz... ;))

Mam tylko zapłącić 50 zł kary za brak pilota tego ich dekodera.

Po tym całym zamieszaniu z TV podniosła mi się nieco prędkość neta z 6-7 Mb/s do nieco ponad 9, (aktualnie ping 41 ms i prędkość downloadu 9.15 Mb/s) Pan technik powiedział, że przy okazji przepieli mnie do innego portu.

 

Mam dostać jakiś router, który obsłuży tylko internet, ale ja wolę mieć jednak swój. Co mi nie pasuje:

 

1. Płacisz bez sensu co miesiąc 10 zł a i tak to nigdy nie będzie twoje. W rok uzbierałbym 120 zł-chyba za to mogę już mieć coś sensownego i lepszego na własność. Dlaczego nie ma np opcji wykupu? Jak ja brałem to nie było. Ktoś napisał, że Livebox idzie i tak później na przemiał. To po co to wogóle oddawać? Za brak głupiego kabelka jest kara.

 

2 Często (szczególnie wieczorami) mam jakieś dziwne kilkuminutowe przerwy w dostawie internetu na tym Liveboxie. Przy tym diodki świecą w sposób prawidłowy, ale sieci nie ma. Po kilku minutach internet jakby nigdy nic wraca. To irytujące. Poza tym chcę lepsze WiFi.

 

3. Każdy (no może prawie każdy) inny router będzie lepszy.

 

Jeszcze jedno pytanko: Czy da się w Neostradzie jakoś odzyskać hasło? Nie chodzi mi o nowe przysłane SMS-em, ale podejrzenie w jakiś sposób starego. Na koncie Orange znalazłem tylko login i chyba ID mojej neo, oraz mozliwość zmiany hasła, a nie o to mi chodzi. Umowy chyba nie dam rady znaleźć. Wiedza ta przyda mi się przy konfigurowaniu nowego routera. W sumie to już chyba jestem zdecydowany na tego TP-Linka.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio udało mi się zerwać umowę na TV po kablu bez konsekwencji finansowych. Za długo by mówić, w każdym razie chodziło o to, że Orange nie był w stanie zrealizować usługi ileś tam kanałów w HD. Livebox się nie zapinał do odpowiedniej prędkości i nie było ani TV, ani internetu. Pojawiła się możliwość prawie bezbólowej rezygnacji z telewizji to skorzystałem ( i tak tego nie używałem,-podłączyłem może z jeden raz... ;))

Mam tylko zapłącić 50 zł kary za brak pilota tego ich dekodera.

Po tym całym zamieszaniu z TV podniosła mi się nieco prędkość neta z 6-7 Mb/s do nieco ponad 9, (aktualnie ping 41 ms i prędkość downloadu 9.15 Mb/s) Pan technik powiedział, że przy okazji przepieli mnie do innego portu.

 

Mam dostać jakiś router, który obsłuży tylko internet, ale ja wolę mieć jednak swój. Co mi nie pasuje:

 

1. Płacisz bez sensu co miesiąc 10 zł a i tak to nigdy nie będzie twoje. W rok uzbierałbym 120 zł-chyba za to mogę już mieć coś sensownego i lepszego na własność. Dlaczego nie ma np opcji wykupu? Jak ja brałem to nie było. Ktoś napisał, że Livebox idzie i tak później na przemiał. To po co to wogóle oddawać? Za brak głupiego kabelka jest kara.

 

2 Często (szczególnie wieczorami) mam jakieś dziwne kilkuminutowe przerwy w dostawie internetu na tym Liveboxie. Przy tym diodki świecą w sposób prawidłowy, ale sieci nie ma. Po kilku minutach internet jakby nigdy nic wraca. To irytujące. Poza tym chcę lepsze WiFi.

 

3. Każdy (no może prawie każdy) inny router będzie lepszy.

 

Jeszcze jedno pytanko: Czy da się w Neostradzie jakoś odzyskać hasło? Nie chodzi mi o nowe przysłane SMS-em, ale podejrzenie w jakiś sposób starego. Na koncie Orange znalazłem tylko login i chyba ID mojej neo, oraz mozliwość zmiany hasła, a nie o to mi chodzi. Umowy chyba nie dam rady znaleźć. Wiedza ta przyda mi się przy konfigurowaniu nowego routera. W sumie to już chyba jestem zdecydowany na tego TP-Linka.

 

Do Neo modemy są przeważnie droższe np taki się nada https://www.komputronik.pl/product/347172/tp-link-archer-vr400.html

 

Jeżeli chodzi o hasło do loginu neostrady, to raczej nie odzyskasz , jedynie na infolini nowy ci wygenerują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na morelkach piszą, że ten TP-LINK, którego sobie upatrzyłem to świetny wybór do Neostrady, a ja w sumie nie mam jakichś kosmicznych wymagań. Jednak prawie 300 stówy za taki sprzęt to dla mnie trochę dużo.

 

https://www.morele.net/router-tp-link-td-w8970-v3-576148/

 

Ciekawa rzecz. Jak zacząłem się interesować tym modelem routera w tym sklepie, to zauważyłem, że jego cena w pewnym momencie poszybowała do kwoty 199 zł.

Skończyło się na tym, że jednak kupiłem na portalu aukcyjnym za 149 zł. Teraz na morelach widzę poprzednią cenę.

 

http://allegro.pl/show_item.php?item=7003213732&snapshot=MjAxNy0xMC0zMFQxNjo0MDozOVo7YnV5ZXI7ZTA0NGU5MDRkYTVlN2Y3ZDAxYzY5MDM0Y2RjZmNkMTlmYzE5MjRlYWIwZDRhMWE3ZmQzYmQ5YTYwYWQ5NTNlMw== Jeszcze nie mam go fizycznie w chatce.

 

Nurtuje mnie jedna rzecz w spisie wyposażenia widzę tylko zasilacz. Gdzie spliter i mikrofiltry jak to było w Liveboxie? Czy w przypadku tego routera są zbędne?

 

EDIT. Teraz na morelach doczytałem, że jednak spliter jest na wyposażeniu. Myślę, że ten mój też powinien go mieć. Pytanie można uznać za nieaktualne.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Jeżeli chodzi o hasło do loginu neostrady, to raczej nie odzyskasz , jedynie na infolini nowy ci wygenerują.

 

Jeżeli masz konto w Orange to można to zrobić samodzielnie, ale trzeba się naszukać tej opcji. Zmieniasz i nowe hasło wpisujesz do urzadzenia.

 

Mam już tego TP-LINKA. Miałem trochę problemów z instalacją, ale po wpisaniu loginu bez "/ipv6" internet na komputerze ruszył. W porównaniu z Liveboxem jest mały. Na fotkach sklepowych sprawiał wrażenie sporej wielkości urządzenia. Ładna fortepianowa czerń.

Prędkość w porównaniu z Liveboxem raczej bez zmian 8-9 Mb (przepraszam jeśli namieszałem z tymi jednostkami, nigdy nie wiem jak jest prawidłowo). Oczywiście nie spodziewam się, że będzie więcej niż to co mam na umowie.

W porównaniu z Livebox-em, ten nieco bardziej się grzeje, ale tak w granicach rozsądku.

 

Mam mały problem z WIFI. Moja komórka znalazła moją nową sieć bezproblemowo, natomiast TV (Panasonic TX-L32ET5E-wyposażony w odbiornik WIFI) jej nie znajduje. TV i ten router są w tym samym pomieszczeniu. Skoro komórka znalazła sieć, to wydaje mi się, że problem nie leży po stronie modemu. Przy Liveboxie było wszystko ok.

 

Czy ktoś ma jakiś pomysł jak można to rozwiązać?

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z mojego poprzedniego posta rozwiązany. Podejrzewam, że przyczyną był humorzasty TV. W każdym razie już widzi moją sieć WIFI. Obecnie walczę o to by zobaczył pendrive wpięty w mojego TP-LINKA. Na Liveboksie też zdarzało się, że nie widział.

 

Teraz mam prośbę o analize parametrów lini. Czy pójdzie mi coś więcej niż 10 Mb? Linia do niedawna była razem z TV. Z tego ostatniego udało mi się zrezygnować bez ponoszenia kary. Jednak nie wiem, czy już jest fizycznie to wyłączone, a nie mam jak sprawdzić, bo po prostu nie mam już ich sprzętu do odbioru IPTV. Pewnie już wyłączyli

 

Parametry mojej lini i prośba o jakiś komentarz. Pójdzie coś więcej niż 10 MB? Obecna prędkość to Download: 10.05 Mb/s Upload: 0.71 Mb/s Ping 38 ms. Świeżutko zmierzone.

 

170163de9bd12803med.jpg

 

 

Jeszcze jedna sprawa. Próbowałem sobie w moim routerze ustawić modulacje inną niż G.dmt, jaką ustawiło mi urządzenie przy konfiguracji (zakładka Status). Za każdym razem kończyło się to brakiem internetu. Dziś próbowałem znów i nawet po powrocie ręcznym do G.dmt nie mam internetu. Resetuje modem i konfiguruje wszystko od nowa (właściwie to router konfiguruje się samodzielnie). Internet wrócił.

Teraz mam w zakładce Status DSL Modulation Type: ADSL_2plus (przed dzisiejszym resetem było G.dmt i prędkość nieco powyżej 8 Mb/s). Ta prędkość co podałem wcześniej to na ADSL_2plus.

Zakładka DSL Settings DSL Modulation Type: Auto Sync-up Annex A/L

 

1. To jaką ja mam teraz modulację? Czy za wiążące uznać to co jest w zakładce Status, czy w tej drugiej?

 

2. Czy możliwe jest, że router tak sam sobie to przestawił? Czy o tym nie decyduje operator internetu? Jak próbowałem to robić ręcznie, to kończyło się szlabanem na Internet o czym wspomniałem.

 

Dziękuje za przeczytanie mojego posta i odpowiedź na moje pytania. :D

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz ADSL2+. I nawet teraz nie masz 10 Mb/s, speedtest pokazuje głupoty (nie wiedzą, że w informatyce megabajt to 1024 x 1024 bajty a nie milion). W Dodatku SNR Margin 6.1 bez zapasu. Osiągi prawidłowe dla tego tłumienia, no i DLM nie ciapnął.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pokazuje mi w tym momencie nieco ponad 10 Mb/s. Ping nieco wzrósł w porównaniu z wczorajszym pomiarem.

 

 

...SNR Margin 6.1 bez zapasu....

 

Czyli rozumiem, że nie mam się co przymierzać do 20 Mb? Kiedyś (ładnych pare lat temu) zaproponowano mi przesiadkę na 40Mb. Wówczas jeszcze mało uświadomiony zgodziłem się. Technicy powiedzieli, że te 10 to u mnie max. Miałem nadzieję, że coś się jednak zmieniło w tym temacie.

 

Powiedzcie mi jeszcze jak to jest z tą modulacją (G.dmt, ADSL2, ADSL2+). O tym co ja mam decyduje operator internetu, czy mogę sobie to sam ustawić w routerze? Wczoraj po resecie mojego TP-LINKA samo mi wskoczyło z G.dmt na ADSL2+. Wydawało mi się, że to jest decyzja dostawcy internetu.

 

6789466015.png

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...