Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Dramaggar

Notoryczne bledy w newsach na glownej

Rekomendowane odpowiedzi

Prosze, niech ktos z redakcji zwroci uwage na ciagle powracajacy blad jezykowy w newsach na stronie glownej. Chodzi mi np o "Słuchawki dla aktywnych - od Panasonica" lub "Cienkie LEDowce od AOC". Od razu rzuca sie w oczy, ze jest to marne tlumaczenie z angielskiego. "From Panasonic" albo "from AOC" nie tlumaczymy jako "od". Jest to kalka jezykowa i swiadczy o niewiedzy tlumacza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A z ciekawości, jak poprawnie się tłumaczyć?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I to Cię tak mierzi? Nie masz większych problemów? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
A z ciekawości, jak poprawnie się tłumaczyć?

Np. sluchawki Panasonic albo sluchawki firmy Panasonic.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Widze, ze nikt nie zwrocil na to uwagi. Gimnazjalne bledy w postach pana Napieraly jak byly tak sa...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przeginasz, i to zdrowo. Jakaś próba zaistnienia? ;)

Gdyby to były gimnazjalne błędy, wypowiedzi wyglądałyby tak: sóhajCie, normalnie czad, PaNas0nik wypósćil se zajebio*a slóhawy yo. Majom dobrem dwiek jak h*j. Kópcie je se zara jak skończyta grać w słoneczko.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dramaggar, podrzuć proszę link do przykładowego newsa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Też nie lubię nadużywania tej konstrukcji, ale czy to błąd? Czy ktoś przyczepiłby się "garnituru od Armaniego"? W tym przypadku rozróżnienie: Armaniego/ od Armaniego jest wręcz wskazane, bo trudno przypuszczać, aby Armani nie miał całej kolekcji garniturów do własnego użytku. Jestem przekonany, że zdanie: "Na aukcji wystawiono kolekcję garniturów Armaniego", wielu odczytałoby: Armani wystawia swoje ciuchy, pewnie w celach charytatywnych. W końcu nie byłby pierwszy...

Dla mnie to pewne nadużycie dlatego, że ta konstrukcja bardziej pasuje właśnie do świata mody, perfum, sztuki użytkowej, ale to w gruncie rzeczy drobiazg stylistyczny.

Próbowałem znaleźć dotyczący tego problemu wpis w poradni językowej PWN-u – a dałbym sobie głowę uciąć, że go widziałem – ale jakoś mi się nie udaje. Pamiętam tylko, że był raczej przychylny takim konstrukcjom. A może to była inna poradnia?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I tak najlepsza jest "funkcjonalność" błędnie używana w znaczeniu "funkcja". Problem jest globalny. Wszystkie portale i gazety komputerowe i okołokomputerowe powielają ten błąd.

I skoro wytykamy błędy, to jeszcze "forowicze" a nie "forumowicze".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I tak najlepsza jest "funkcjonalność" błędnie używana w znaczeniu "funkcja". Problem jest globalny. Wszystkie portale i gazety komputerowe i okołokomputerowe powielają ten błąd.

W artykułach na Labie też?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Forumowicze jest jak najbardziej formą poprawną:

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=7485

Thęx. Nie wiedziałem.

W artykułach na Labie też?

Nie wiem, nie śledziłem. Ale widzę, że to PCLab wytykał ten błąd (zapomniałem), więc mam nadzieję, że nie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Popularne aktualnie

• Tematy

• Odpowiedzi

• @RTX4090 Masz rację. Włosy Misty to jak wypisz wymaluj HW. Może teraz nie wyszczególniają tego rozwiązania albo zostało scalone z innymi i nie wymieniają go z imienia, jednak wiele postaci CP trąca HW i to skojarzenie miałem już dawno.
    • Pociśnięty przez Żukowską, gorszej hańby chyba nie ma
    • @sabaru  No to powiedz mi, dlaczego media w Polsce (bo ta informacja ukazała się też na innych portalach oraz środkach przekazu, nie tylko w sieci) mają siać dezinformację, twierdząc, że służby znalazły zapalniki? Ja rozumiem, że nie wszystko jest sprawką ruskich i może po prostu komuś zależeć by jakiś obiekt spłonął w celu np. wyłudzenia odszkodowania, porachunków lub zatuszowania działalność przestępczej, (regularnnie płonące wysypiska śmieci), ale dlaczego media mają kłamać, że znaleziono zapalniki?  Wiesz, bardziej wierzę mediom, że funkcjonariusze znaleźli te zapalniki niż tobie, który poddajesz to w wątpliwość. I nie ma to nic wspólnego z wiarą we wszystko, co w mediach podają, bo, nie uwierzysz, czasami media jednak coś prawdziwego napiszą, więc nie można od razu zakładać, że każda niepokojąca informacja jest bzdurą. 
    • Po tym co zobaczyłem w Senua's nowej to wierzę w te wszystkie filmiki tutaj że da się tak grę zrobić ✌️
    • Sprzedawca (S): proponuję dodatkowe ubezpieczenie, będą inne raty, odejdzie oprocentowanie. Ja (J): to poproszę regulamin, chętnie przeczytam, a w międzyczasie można obsłużyć kolejnych klientów S: no ale jak Pana sprawy nie dokończę, to nie mogę w systemie uruchomić kolejnego klienta J: To proszę poczekać aż przeczytam, bo muszę wiedzieć czego dotyczy, jaki jest zakres i dodatkowy koszt S: Dobrze, to może bez dodatkowego ubezpieczenia, raty 0%? J: Dziękuję, poproszę. dostaję papiery do podpisania, które i tak w większości czytam przed podpisaniem  Wolę poświęcić te 5 minut na przeczytanie tego co podpisuję niż potem wpierniczyć się w coś i użerać się znacznie dłużej. Już tak umowę z dostawcą usług multimedialnych "podpisałem". Z konsultantem przez telefon. Wszystko niby ok. Dostałem dokumenty na maila, które w ciągu jakiegoś tam czasu trzeba było potwierdzić, zerknąłem tylko ogólnie, wszystko niby się zgadzało. Taaa, a potem okazało się, że cena po 7 miesiącach wzrosła o ponad 50% bo w warunkach umowy gdzieś tam było wciśnięte, że przez 7 miesięcy jest taniej, a potem stopniowo jakieś tam pakiety drożeją o czym jest  napisane w 4 innych dokumentach dołączonych do zestawu plików (wszystkich plików było 10). Od tamtej pory po prostu mówię: muszę się zapoznać z tym co podpisuję, czy Pan/Pani tak wszystko podpisuje bez czytania? Wtedy u wielu jest takie zwarcie w głowie, że no fakt, wypada czytać co się podpisuje.   Jak zamawiam coś online z odbiorem w sklepie to zazwyczaj coś czego nie ma na stanie w tym sklepie lub czegoś czego jest jeszcze w danym sklepie dużo (wtedy to taka forma rezerwacji). To znacząco zwiększa prawdopodobieństwo że nie otrzyma się jakiegoś sprzętu ze zwrotu lub z wystawy wciśnięty jako nowy. Edit: to tu mowa o elektronice, a co się dzieje w spożywce  a to światło takie, żeby mięso lepiej wyglądało na półce, na świeższe, ładniejsze, a to tam gdzie owoce i warzywa też inne, żeby eksponować kolory, a to przy kasach różne pierdoły żeby jeszcze klienta na coś naciągnąć, a jak ma dzieci to jeszcze lepiej, bo słodycze przy kasach umieszcza się na takiej wysokości, żeby je dobrze widziały.  Całe mnóstwo różnych trików które mają omamić klienta.   
  • Aktywni użytkownicy

• Dodaj nową pozycję...