Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

poprostujakub

Wymiana T6500 na T9900

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Planuje wymienić procesor w laptopie Toshiba L500-12W. Po dłuższych poszukiwaniach wiem, że T9900 jest w stanie pracować w moim lapku. Jest tylko jeden zasadniczy problem - nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat poboru prądu (Icc max) przez T6500. Dla rodziny T9xxx, o TDP 35 W Intel podaje maksymalny prąd 47 A. Dla rodziny T2xxx przy TDP 31 W jest to 36 A. A na przykład dla rodziny P9xxx z TDP 25 W, jest to 38 A. I teraz pytanie - laptop wystartuje czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Watpie ze bedziesz zadowolony z takiej zamiany. Laptop będzie co chwile wył(przy przegladaniu internetu) a pod pełnym obciążeniem chlodzenie pewnie nie da rady. Jeśli naprawde potrzebujesz duzo mocy to kombinuj, ale jeśli chcesz poprawić tylko sobie komfort to efekt bedzie odwrotny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile mi wiadomo, TDP wg. definicji Intela ma służyć do szacowania wydajności układów chłodzących ich procesory. A przypominam, że oba wymienione procesory mają TDP = 35 W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile mi wiadomo, TDP wg. definicji Intela ma służyć do szacowania wydajności układów chłodzących ich procesory. A przypominam, że oba wymienione procesory mają TDP = 35 W.

 

Niestety w praktyce nijak sie to nie sprawdza. T9900 bedzie się grzał o wiele bardziej niż t6500. Dla przykładu t7500 i t6670 które oba miałem mają te samo TDP 35, jednak t7500 przy ryku wentylatora dochodził do 95 stopni, a t6670 nie przekraczał 70stopni mimo ze wentylator miał niskie obroty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety w praktyce nijak sie to nie sprawdza. T9900 bedzie się grzał o wiele bardziej niż t6500. Dla przykładu t7500 i t6670 które oba miałem mają te samo TDP 35, jednak t7500 przy ryku wentylatora dochodził do 95 stopni, a t6670 nie przekraczał 70stopni mimo ze wentylator miał niskie obroty.

 

Skoro tak, to czemu Intel do ogromnej gamy swoich desktopowych procesorów dodaje to samo chłodzenie? A jak się czyta na forach, temperatury u użytkowników aż takiego rozrzutu nie mają. A nie wydaje mi się żeby procesory desktopowe tak bardzo różniły się od mobilnych - tu 410 mln tranzystorów i tu.

 

Poza tym pytanie było odnośnie poboru prądu. Z temperaturami już sobie poradzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba pozostaje mi rozkręcić laptopa i przyjrzeć się sekcji zasilającej - wszak jestem elektronikiem. No chyba że ktoś natrafił na instrukcję serwisową mojej Toshiby, to byłbym bardzo wdzięczny za jej udostępnienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po rozkręceniu lapka nic nie stwierdzisz ani ameryki nie odkryjesz.

Liczy się TDP konkretnego procka.

a tak ogólnie to jak masz max prąd zwarciowy Icc i napięcie zasilające to TDP wyliczysz(pobieraną moc przez procesor)

P [W]= U [V] x Icc [A] prąd stały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po rozkręceniu lapka nic nie stwierdzisz ani ameryki nie odkryjesz.

Liczy się TDP konkretnego procka.

a tak ogólnie to jak masz max prąd zwarciowy Icc i napięcie zasilające to TDP wyliczysz(pobieraną moc przez procesor)

P [W]= U [V] x Icc [A] prąd stały

 

Po rozkręceniu stwierdzę jakie są tranzystory klucza przetwornicy, więc jaki mają maksymalny prąd drenu, stwierdzę jaki jest kontroler przetwornicy i jakie moce może przetwarzać.

No właśnie nie mam Icc (pominę fakt że Icc nie jest oznaczeniem prądu zwarciowego).

TDP Intela nie ma nic wspólnego z poborem mocy przez procesor. Przykład? T9900. Icc = 47 A, Vcc_min = 1 V. TDP musiałoby wynosić 47 W, a jest 35.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozkręciłem, sprawdziłem. Są małe szanse na to że laptop wstanie po wymianie na T9900. Dlatego będę brał P9700.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozkręciłem, sprawdziłem. Są małe szanse na to że laptop wstanie po wymianie na T9900. Dlatego będę brał P9700.

 

Wziąłem T9900. Działa. Temperatury bez zmian :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • a nie lepiej polowac na 4070ti super bo 2160p ci wydupcy te wszystkie nvidie chyba że chcesz bez RT stricte tego używać?
    • https://tftcentral.co.uk/reviews/gigabyte-aorus-fo32u2p Miałem okazję przeczytać recenzję i zwróciło moją uwagę HDR P1000. W skrócie - są errory dla jaśniejszych odcieni szarości przez co mogą wydawać się "wypalone" w oknach 10% lub mniej ale za to obraz 10%-100% jest na tym samym poziomie co tryb TB400. Czyli - na wykresie nie jest równo ale za to nie ma sytuacji jak w innych panelach na qd-oled gdzie zarzynało się jasność realnej sceny aby wydobyć peaki. Osobiście wczoraj robiłem bardziej dogłębne porównania pomiędzy TB400/P1000 oprócz tego że high-lighty są oczywiste-jaśniejsze i wyskakują to niektóre sceny mogą być ciut podbite w cieniach ale tutaj musiałem się mocno przyglądać i elementy np. chmur mają te same szczegóły w obu trybach. Na szczęście wyniki co do poprawności wyświetlania kolorów czy temperatury w HDR są praktycznie takie same i nie ma oczywiście "wyprania" kolorów.   Jakie zdanie ma @PiPoLiNiO?
    • Sam piasek wygląda lepiej, ale nadal bez petardy (samo ziarno). Za to - chcę, aby to wybrzmiało (!) - dev odpowiedzialny za implementację pomysłu piasku w tej grze - mistrz. Jeszcze nie widziałem tak fajnie zaprogramowanego algorytmu pracy piasku, wirów, zawirowań, zachowań w odniesieniu do ternu, itd. Dla mnie majstrsztyk programistyczny, tylko graficznie coś nie pykło, tak jak reszta oprawy (nie bardzo wiem dlaczego - tam wystarczyłby chyba mały blur ziarna piachu i IMO zmiękczyłby ten obecnie szorstki odbiór).   Zastanawia mnie tylko "słabe zainteresowanie" moderów. Bardzo mało nowego. CP2077 - naście/dziesiąt nowych modów dziennie. Dziadzio W3 - nadal i niezmiennie po kilka nowych modów dziennie! A HFW... jakoś mało. A przecież aż prosi się o np. autoloota.  
    • Różnie z tym bywa, oba sieją piszczącymi cewkami nawet na pulpicie, drugi dodatkowo gdy grafa jest obciążona. Żona ma asusa tuf, też piszczy przy przewijaniu www. Już się w to nie będę bawił oddaje oba.  W drugim mmodelu dysk był gorszy 500TBW vs 1500, słabszy zapis i odczyt iopsy na łeb leciały. Dodatkowo monitor ma jakieś fazy w cieniach.   Na plus, pamięci jakoś same poleciały na 5600 vs 5200.   Aha dyski, lepszy był microna, szrot wdc.
    • Dzięki zerknę w jakiś wolny wieczór.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...