Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

nietopyrz

Mysz a4tech "code name" AK-47

  

34 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Co powinien popełnić autor?

    • seppuku swoje
      8
    • "harakiri" myszki
      6
    • kolejną reckę czegoś innego
      20


Rekomendowane odpowiedzi

a4tech AK-47

15HhJzY.jpg

 

_wstępne założenia

Jak zapewne wiecie, starzeję się, nieubłaganie, dzień za dniem. A im człowiek starszy tym mądrzejszy, aż osiąga pewien wiek, od którego staje się coraz głupszy... Przez to jaki i inne powody, mam dużo mniej czasu na gry, więc pomyślałem sobie, że niepotrzebny mi już "drogi" Logitech mx518 Dark Knight aka Batman Edition (brzmi dumnie) i nastał czas na zmiany. Chciałem spróbować czegoś innego, czegoś małego, co trzymałoby się pewnie, bez dodatkowych udziwnień, sterowników, świecidełek. Słowem - minimalistycznego. Wybór padł na stosunkowo nowy model a4techa AK-47, dlatego że posiada pozytywne opinie i wiedziałem w ogólnym zarysie czego się po niej spodziewać.

 

_specyficzna specyfikacja

Od siebie:

Cena: (40-50 zł)

Waga: ? (we wnętrzu ciężarek 23g)

Wymiary: 120x60x35mm

Sensor: optyczny Avago ADNS-3060

Na pudełku stoi:

  • SPI Time: 1ms
  • Maz Acceleration: 15g
  • Image Processing: 5.8 mega pixels / second

...

400-800-1200-1600-2000 DPI

....

Full Speed USB

Uwaga, będę się czepiał.

Co to jest SPI Time? Nie wiem i nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Na pewno nie jest to czas reakcji, bo...

A no właśnie bym zapomniał. Full Speed USB to ekwiwalent 500 Hz na porcie i oznacza w tym wypadku, iż myszka pracuje już po podpięciu z taką częstotliwością.

... jak wiemy, żeby osiągnąć taki czas reakcji raportowanie musiałoby wynosić 1000 Hz, czego nie umożliwia producent poprzez sterowniki, bo przecież myszka z założenia ich nie posiada.

_edit

SPI Time to prędkość z jaką komunikuje się czujnik z wewnętrznym układem / kontrolerem myszki.

 

_co o tym sądzisz Watsonie?

Wielką zagadką pozostaje sensor jaki użyli panowie inżynierowie. Patrząc na maksymalne DPI, drogą dedukcji można by pomyśleć, że zastosowano Avago ADNS-3060 (400 - 800 DPI) jak w innych myszkach optycznych a4techa. Lecz jak pokażą wam moje poniższe testy, interpolacja nie występuje przy 1600 DPI. Cóż, może dowiemy się czegoś więcej, jak zdecyduję się ją bezpruderyjnie rozebrać.

_edit

Dzięki uprzejmości dobrego człowieka o nicku f4l4, który rozebrał już parę sztuk, mogę umieścić zdjęcie wnętrza gryzonia i wszystko stało się jasne, a ja oszczędzę myszce "harakiri", przynajmniej na razie ;).

 

Hq6CSmq.jpg

 

_которой это делается

Obudowa przedstawia przyzwoitą jakość i większości jest wykonana z matowego plastyku, oprócz obwódki w połowie wysokości myszki.

Scroll jest wykonany z gumy, przewija się cicho i pewnie, czuć skok.

Klawisze klikają głośno, ale na poziomie innych popularnych myszek.

Kabel o długości 180 cm jest obleczony dosyć marną jakościowo "izolacją", która sprawia, że jest twardy, nie giętki :)

Nie podobają mi się w sumie dwie rzeczy:

- ślizgacze, które nie są najwyższych lotów (czepialstwo)

- szpary między głównymi przyciskami, przez które widać wnętrze gryzonia i będzie dostawał się brud.

 

_sesja fotograficzna

 

a4techak4720100828113.th.jpg_a4techak4720100828126.th.jpg_a4techak4720100828127.th.jpg_a4techak4720100828128.th.jpg

 

a4techak4720100828129.th.jpg_a4techak4720100828130.th.jpg_a4techak4720100828131.th.jpg_a4techak4720100828132.th.jpg

 

a4techak4720100828121.th.jpg_a4techak4720100828122.th.jpg_a4techak4720100828123.th.jpg_a4techak4720100828125.th.jpg

 

a4techak4720100828118u.th.jpg

Na pierwszych czterech zdjęciach mamy naszą modelkę w różnych pozach.

Na drugim kwintecie widać ślizgacze i szpary przez które może się dostawać np. kurz.

Kolejne to niepozłacana wtyczka USB i porównanie do Opto 325 (klon IE 1.1 na słabiutkim Avago A1610 / ADNS-1610), XL-750BF. Zdjęcia mogą trochę zakłamywać rzeczywistość z powodu deformacji jakiej się dopuszcza Carl Zeiss na N95 (wszystko przez tę miniaturyzację).

Ostatnie foto to tryptyk inspirowany pudełkiem. Jak widać nie trzeba otwierać kartonu, żeby poznać doświadczalnie jaki kształt ma myszka.

 

_podsumowaniem czyli dla kogo toto

Mały gryzoń, symetryczny, działający świetnie w najbardziej popularnych rozdzielczościach (vide 400, 800 DPI) i w standardzie na podbitym porcie do 500Hz, przyjemnie "nieoczotrzepiący". Jest to myszka bardzo uniwersalna. W swojej cenie (~50 zł z przesyłką) może mieć tylko konkurencję wśród młodszych sióstr jak 738,748 i 760 white, ale te gryzonie są skierowane do kogoś innego. Dlatego powinna trafić do gracza low, mid, zarówno leworęcznego jak i praworęcznego, lecz takiego, któremu zbędne się wydają dodatkowe przyciski i oprogramowanie pozwalające na tworzenie makr.

 

_syntetyki

 

CF5QzeA.jpg

;) Test w programie miceJUDGE 4.0 od a4techa, który należy traktować z przymrużeniem oka. Jak nietrudno się domyśleć na wszystkich wartościach DPI, myszak miał podobny wynik.

 

PcuNmhl.jpg

Od 400 do 2000 DPI. Widzimy błędy pomiarowe programu w 1200 i 1600 DPI.

 

XJgUFN8.jpg

Test na interpolację przy 1600 DPI w MS Paint.

 

NH05Juw.jpg

 

5GRbtWA.jpg

 

enotusa4techak47.jpg

 

H846vZb.jpg

 

Polecam też przeczytanie recenzji Glymbola o A4Tech X-710BK, myszce z takim samym sensorem jak AK-47.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra recenzja :)

 

interpolacja nie występuje przy 1600 DPI

Występuje ale w VMouseBench i Mouse Movement Recorder widać to dopiero na 1000Hz. Spróbuj ustawić najniższą rozdzielczość pulpitu, 1600 DPI i wolno przesuwaj kursor w poziomie, będzie widać jak przeskakuje co drugi piksel.

 

X-710BK @ 500Hz

500hz.png

 

X-710BK @ 1000Hz

1000hz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra recenzja :)

Występuje ale w VMouseBench i Mouse Movement Recorder widać to dopiero na 1000Hz. Spróbuj ustawić najniższą rozdzielczość pulpitu, 1600 DPI i wolno przesuwaj kursor w poziomie, będzie widać jak przeskakuje co drugi piksel.

Dzięki :)

Wszystkie moje próby zmiany odświeżania portu USB spełzły na niczym. Widocznie myszka defaultowo i sprzętowo ustawia 500 Hz. Chociaż nie do końca, udało mi się raz zmniejszyć na 250 Hz.

Działam na Win7 x86, a programy, którymi do tej pory zmieniałem to Driver Signature Enforcement Overrider i pliki HIDUSBF.

 

Masz może inny test na interpolację?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jak wymienić ślizgacze w tej myszce, oryginalnych chyba nie ma, to co pzostało, macie jakis pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że koledzy nie wiedzą co mam począć, to dla tych co będą mieli ten sam problem z tą lub inną myszką, najlepiej zerwać stare ślizgacze i kupić na allegro zestaw ślizgaczy i przykleić je np. w inne miejsce, albo dociąć, to może być trudne przy wąskich ślizgaczach. Ja zakupuje okrągłe samoprzylepne ślizgacze, mam nadzieję że się sprawdzą. Wielkie dzięki za pomoc!

 

// Na forum nie piszemy postów bezpośrednio pod własnym postem - zachowanie traktowane jak zaśmiecanie. Zgubiłeś myśl, chcesz coś dodać - masz opcję "edytuj". Natomiast jeśli chcesz odświeżyć temat, rób to dopiero po 24h od ostatniego posta.

nietopyrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedna z najlepszy myszek jakie mialem, co ciekawe ten sam sensor u innych producentow dziala gorzej jak w tym a4techu... myszka plasuje sie na drugiej lub trzciej pzycji w moim personalnym rankingu, glownie dlatego ze ma predykcje, bardzo udana konstrukcja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciągle ją mam. Wygląda (poza wypolerowaną obudową w miejscu kliknięcia LPM) i działa jak nowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzupełniam informacje z użytkowania. AK-47 służyła mi jako główny gryzoń przez 8 lat. W międzyczasie wpadały w łapki na dłużej lub krócej inne myszki, ale zawsze wracałem do niepokonanego A4techa. Czasem zdarzało się, iż scroll szwankował, lecz wystarczyło rozebrać obudowę, wyczyścić go z kurzu i innego śmiecia, i dalej śmigał, aż do niedawna, gdy nawet ta pielęgnacja przestała pomagać. Wysłużone miejsce zajął Logitech G305. Sporo cięższy - acz ciągle lekki jak na bezprzewodówkę - o podobnym kształcie, z dwoma dodatkowymi przyciskami i lepszym kółkiem, bez RGB oraz innych gamingowych bling-bling wymysłów. Gryzoń 4 razy droższy, jednak od dłuższego czasu przewodów chciałem się pozbyć tylko czekając aż na rynku pojawi się coś spełniającego wymagania.

 

PS

Specjalnie dla osób, które zaznaczyły pierwszą pozycję w ankiecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...