Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

JamesSeth

Smażenie karty w piekarniku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Wczoraj wieczorkiem podczas gry w FIFE 2011 na PC

AMD 425 3.5ghz

8800GT

2gb ram

Komputer nagle posypał artefaktami i się zawiesił.

Po ponownym uruchomieniu zaczął sypać artefaktami (nawet w biosie) stwierdziłem ze to na 100% karta graficzna umiera(umarła)

Jest to model 8800GT zotac 512 nigdy nie była czyszczona, postanowiłem ją rozebrać wyczyścić dać nową pastę, jednak to nic nie dało dalej się sypał ( pionowe kreski) przypuszczałem ze to pamięci poszły.

 

W windowsie w ogole nie rozpoznawało karty, nie dało się zainstalować sterowników (chciałem zmniejszyć zegary w riva tuner, no ale nie było opcji nawet do niego wejść.

 

Postanowiłem iść do servisu komputerowego jako ze mam niedaleko odrazu tam się udałem.

 

Serwisant z miejsca powiedział ze karta siadła i raczej nie ma opcji jej naprawić w rozsądnej cenie (kontaktował się z jakims specem i powiedział ze naprawa o ile da rade będzie kosztować w granicach 150, 200zł .

Stwierdziłe ze się nie opłaca. Juz miałem kupować w zamian 9600GT za 290 z gwarancją w tym samym sklepie.

 

Lecz przypomniałem sobie ze kiedyś czytałem cos o odratowaniach kart graficznych które sypią artami.

 

METODA z piekarnikiem :) Jako ze mam dzisiaj do południa wolny dzień(studia) postanowiłem usmażyć kotlety NVIDI:)

 

Rozebrałem kartę na części pozbyłem się większości plastikowych cześci i wsadziłem ją do piekarnika na 9 minut w temp 190'C

(znalazłem filmik na youtubie). Cóż nie wierzyłem ze może to pomóc, czytałem wiele opinii ludzi którzy rzekomo tym sposobem naprawili karty graficzne przynajmniej na jakiś czas.

 

Po wyjęciu karty poczekałem 20 minut aż ostygnie i zabrałem się za montaż chłodzenia pastę itp.

Podłączyłem do kompa i o dziwno działa! Byłem w szoku temp spadły i to znacznie w spoczynku 50' wcześniej miałem ponad 60 (ale to wina brudu zapewne i starej pasty)

 

 

Zakładam ten temat, aby uświadomić ludzią ze takie wydawało by się absurdalne metody działają. Polecam jeśli ktoś uwalił kartę spróbować :)Nic się na tym nie starci mozna tylko zyskać.

Uruchomiłem oczywiście benchmarki i komp jak na razie działa od godziny pod obciązeniem.

 

I teraz pytanie do was, jak myślicie ile wytrzyma?

Robił ktoś z was podobny zabieg?

 

EDIT. Nigdy nie zapomnę miny matki jak wkładam kartę graficzną do piekarnika hah :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabieg jest tymczasowy i raczej dłużej niż 2-3 miechy nie podziała.

 

Ekolgom i ue dziękujemy za luty bezołowiowe :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I teraz pytanie do was, jak myślicie ile wytrzyma?

Robił ktoś z was podobny zabieg?

Zależy to od szczęścia, znam przypadek kolegi rok już mu trzyma po owym piekarniku ;) Kiedy mu padła i zaproponowałem to patrzył na mnie jak na wariata :E Jednym padało natomiast po tygodniu, innym zaraz po akcji piekarniku. Ale jedno jest pewne im więcej razy pieczesz tym coraz mniej grafika wytrzyma.

 

btw. gratuluje odratowanej karty oby służyła jeszcze dłużej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

/.../

 

I teraz pytanie do was, jak myślicie ile wytrzyma?

Robił ktoś z was podobny zabieg?

 

Wypiekanie powoduje odnowienie stykow lutowniczych pod procesorem i pamieciami.

Jezeli karta jest rowno ulozona w piekarniku (np. na kleczkach z folii aluminiowej), to po 10 minutach w 200 st c cyna pod ukladami SMD roztopi sie i uklad zostanie przylutowany od nowa.

Wlasnie utrata styku pod elementami SMD powoduje uszkodzenia kart.

 

Teraz pytanie czy u Ciebie uszkodzenie wynikalo z utraty kontaktu pamieci z pcb czy gpu z pcb.

Raczej obstawial bym brak kontaktu niektorych pinow kosci pamieci z pcb.

Szczegolnie, gdy kosci pamieci sa nie chlodzone.

 

Jak dlugo karta bedzie dzialac ?... to jest nie do okreslenia.

Jak wszystkie styki lutownicze odnowily sie jak po fachowym reballingu, to moze byc to okres paru lat.

Wazne, zeby pamieci i gpu nie przekraczaly zbyt wysokich temperatur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z kondensatorami wszystkie ok?? Nic nie odpadło nie spuchło ??

JA generalnie wypaliłem radka x1900/ lub coś kolo tego na agp dla brata i działa jak na razie spadł kondensator i coś jeszcze przylutowany i na razie działa. Radek x700 na pcie też odratowany - i teraz się przydaje w sytuacji kryzysowej gdy karta podstawowa siadła. Jednak już szukam następcy, bo na tej kondensatory popuchnięte więc nie wiem jak długo podziała.

PS: Taka mała dygresja: Zapach nie jest najlepszy, nic dziwnego w końcu gpu nie jest przeznaczone do jedzenia xd :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

99% tych uszkodzen jest powodowane zlym chlodzeniem.

Producenci oszczedzaja i w ogromnej wiekszosci ukladow nie chlodza pamieci karty.

Jest tez kwestia OC kart i nieswiadomosc przegrzewania sie wlasnie nie chlodzonych kosci pamieci lub zbyt wysokiej temperatury gpu.

Jak sie robi OC, to sie zaklada chlodzenie na ksoci pamieci, ktore ich nie maja a na gpu montuje sie wydajniejsze niz daje producent.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z kondensatorami wszystkie ok?? Nic nie odpadło nie spuchło ??

JA generalnie wypaliłem radka x1900/ lub coś kolo tego na agp dla brata i działa jak na razie spadł kondensator i coś jeszcze przylutowany i na razie działa. Radek x700 na pcie też odratowany - i teraz się przydaje w sytuacji kryzysowej gdy karta podstawowa siadła. Jednak już szukam następcy, bo na tej kondensatory popuchnięte więc nie wiem jak długo podziała.

PS: Taka mała dygresja: Zapach nie jest najlepszy, nic dziwnego w końcu gpu nie jest przeznaczone do jedzenia xd :D

 

Kondensatory wygladają normalnie:) Karte testowałem 3 h w benchmarkach i grach i jak narazie wszystko chodzi :)

 

Gdzie dostane ,,termopady" na pamięci, Bo te na mojej są lekko stare, i czy mozna je czyms zastąpićnp pastą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem też 8800

trzy razy piekłem kotleta

po pierwszym pieczeniu wytrzymała tydzeń

po drugim 2 dni (umarła przy włączaniu GPU-Z)

po trzecim padła na amen

 

zobaczymy ile tobie wytrzyma

 

edit

 

nie kupuj tych termopanów z allegro http://allegro.pl/listing.php/search?string=thermopad&from_showcat=1&category=0&from_showcat=1

a już w ogóle firmy 3M. Nie dość że twarde, nie spłaszczają się to jeszcze kosztują majątek. To już te co dodają firmowo do grafik są lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak ratowałem 7600GS AGP - chodziła 3 dni, potem znów arty.

Robiłem to jednak przy kominku - być może pokombinuję z piekarnikiem w wolnej chwili ;-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym "przeleciał" pamiątki spirytusem i do zamrażarki na 1h wsadził - u mnie kiedyś z gf 2 pomogło na pół roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym "przeleciał" pamiątki spirytusem i do zamrażarki na 1h wsadził - u mnie kiedyś z gf 2 pomogło na pół roku

O tym sposobie to jeszcze nie słyszałem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spirytus wypijasz i obraz staje się znośny. :lol2:

Ale to raczej pomogło wymrożenie, niż posmarowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak dułgo będzie działać zależy głownie od stanu kondensatorów bo fakt faktem zabieg nie jest dla nich najlepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kondensatory można za grosze wymienić, pytanie ile styki wytrzymają.

Jednak im więcej takich tematów, tym bardziej ufam tej metodzie.

Jakiś czas temu koledzie powiedziałem, żeby swoją do piekarnika wsadził i też działa.

Ale jak usłyszał o tej metodzie, to wziął mnie za nienormalnego.

Mi też się spoczątku wydawało, ze ludzie, którzy to robią mają nieźle najebane w ubach, ale jednak to działa.

(sorki za słownictwo, ale tak to wyglądało)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inne pytanie. Jak rozpoznać przy kupnie używanej karty że była tak grillowana i może paść po tygodniach/miesiącach?

 

I czy da się w ten sposób zrobić rebailling xboxa 360?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inne pytanie. Jak rozpoznać przy kupnie używanej karty że była tak grillowana i może paść po tygodniach/miesiącach?

 

I czy da się w ten sposób zrobić rebailling xboxa 360?

 

rozpoznać będzie ciężko, a z xboxem powinno zadziałać tylko nie wiem jak z kondziorkami bo tam są gorszej jakości, n xboxa była gdzieś metoda z mokrym ręcznikiem, zawijało sie w ręcznik, potem odpalało grzało sie ile wlazło, podobno działa :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna wiadomość, że można odratować, a teraz z kolei nachodzi mnie myśl ile takich kotletów w promocji jest na allegro... Nic, oby działo jak najdłużej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Objawy smażenia można w sumie czasem zobaczyć.

Kondensatory mogą lekko puchnąć.

Plastik szczególnie przy wtykach do zasilania czasem zmienia lekko kolor :P

A tak nie ma innej szansy po prostu zabieg przeprowadzony dobrze z odrobiną szczęścia jest niewykrywalny :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zepsuł mi się 9800GTX wiece gdzie mogę znaleźć sprawdzony opis jak go upiec?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpisz w google pulpety w sosie chrzanowym...

 

Recepta jest prosta zdejmujesz chłodzenie czyścisz pastę owijasz gazetą. Zagrzewasz piekarnik do 200C wkladasz kartę na 5-8minut. Wyjmujesz czekasz, aż ostygnie potem Bita śmietana na GPU wisienka i smacznego !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.portal24h.pl/forum/jak-pieklem-karte-graficzna-piekarniku-hit-t17639.html tu jest wszystko pięknie opisane :E

 

Jak narazie u mnie wsyzstko działa, postanowiłem zmienić paste i myśle ze temp jeszcze bardziej spadną do akceptowalnego poziomu :)

 

edit: są tez filmiki na youtube.

 

Ja osobiście piekłem w temp 185'C 10 minut z termoobiegiem :E haha jak to brzmi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę jutro spróbować tę metodę na padniętym 8600GTS :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...