Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

T0TEK

E6550 vs Q6600 zegar w zegar

Rekomendowane odpowiedzi

q6600 vs. e6550

zegar w zegar

Od dłuższego już czasu obserwuje na forum burzliwe dyskusje dotyczące procesorów a dokładnie ilości ich rdzeni i wpływu na aplikacje i gry. Ostatnio zarysował się wyraźny podział na dwa obozy, zwolenników C2D i C2Q. Próbują pokazać wyższości jednego rozwiązania nad drugim. Niedawno sam miałem kłopot z wyborem procesora. Do wyboru miałem świetnego e8500 i q6600. Bardzo długo przeglądałem Internet w celu sprawdzenia i skonfrontowanie obu rozwiązań i o dziwo nic sensownego nie znalazłem. Wynika to głównie z tego że testy są przeprowadzane tak aby pokazać jak największą różnicę. W tym celu testuje się m.in. w grach ale z ustawieniami na middle lub low. W sumie nic dziwnego bo tak właśnie należy testować. Jednak takie testy nijak mają się do rzeczywistości, gdyż większość graczy kupuje jednak nowy komputer aby pograć na jak najwyższych ustawieniach graficznych.

Wiele naczytałem się już tematów w których wręcz opiewano możliwości q6600 i skoku wydajności w porównaniu z C2D. Oczywiście nie raz pracowałem już na quadach i wiem jak to wygląda w praktyce.

Mając chwilę wolnego czasu sprawdziłem jak to wygląda na prawdę i czy zrobiłem dobry interes wymieniając dobrego e6550 na q6600.

Wybrałem też kilka tytułów, które rzekomo mają działać szybciej na procesorach typu quad.

We wszystkich grach starałem ustawić się maksymalne tryby, jakie tylko się dało.

W takim razie zaczynamy.

Platforma testowa

541a7b6f78a9afe8.jpg

błędy pomiarów max +/-1 FPS

Battlefield

Na początku był tworzony na procesory dwu rdzeniowe, dopiero później dodano w nim obsługę quadów.

31c0a62664a6b5a7med.jpg

Wyraźnie widać ze gra korzysta wykorzystuje 4 rdzenie.

Nawet mocno podkręcony E6550 nie jest w stanie nawiązać walki. Podczas gry rzeczywiście widać różnicę w płynności animacji.

Wzrost wydajności: 68%

CoD: Modern Warfare 2

241250b21f62834emed.jpg

Lekki wzrost wydajności widać ale nie odczujemy go podczas gry. Warto odnotować że q6600 na standardowym zegarze wyprzedza mocno podkręconego e6550.

Wzrost wydajności: 15%

Crysis

W Crysisie pozwoliłem sobie na wgranie ulepszeń graficznych (natural mod + ustawienia very high), oczywiście test przeprowadzony był na win XP.

1bf7cbcc16576a92med.jpg

Jak wiadomo gra obsługuje max. 2 rdzenie, dodatkowo niesamowicie obciąża kartę graficzną. Na dzień dzisiejszy nie ma jednoprocesorowej karty która sprostałaby grze mimo że od premiery minęły już 3 lata. Jeśli chodzi o procesor to nie ma znaczenia czy quad core czy dual core.

Wzrost wydajności: brak

Dirt 2

1071e83aa5ad1163med.jpg

Praktycznie niezauważalny wzrost ledwo o 3 klatki. Komentarz zbędny.

Wzrost wydajności: 5%

Far Cry 2

3a5d913191f7dfb2med.jpg

Wyraźnie widać że czterordzeniowy procesor przydaje się w grze. Różnica względem dwurdzeniowca może nie jest duża, ale gra zdecydowanie przyspiesza i już nie zdążają się nagłe spadki FPS.

Standardowo taktowany q6600 jest równie szybki, co podkręcony do 3,6GHz e6550.

Wzrost wydajności: 12%

GTA4

Gra zasłynęła z tego że została kiepska zoptymalizowana.

95fc7c7a1df50481med.jpg

Gra stawia bardzo wysokie wymagania komputerowi. We wbudowanym teście zwyciężył e6550 jednak w praniu jest już gorzej i należy od tego wyniku odjąć co najmniej 5~8 klatek . 3GHz nie gwarantuje płynności i co chwila zdążają się spadki do 20 FPS. W przypadku q6600, 3GHz wystarczają do w miarę komfortowej gry, długotrwałe przycięcia już nie występują a sam FPS jest stabilniejszy.

Wzrost wydajności: 20%

METRO

cd83e0b601a16b51med.jpg

Kolejna gra która potrafi zaorać każdą kartę graficzną.

Wzrost wydajności: brak

A na deser testy syntetyczne.

Win rar

Użyłem wbudowanego testu.

762f85de8e1af72dmed.png

Różnicę między ilością rdzeni widać jak na dłoni.

Wzrost wydajności: 30%

Just Cause 2

aacc859dadb8d2f4med.jpg

Lekka przewaga q6600, w grze ta przewaga jest większa i nie występują takie spadki FPS jak w przepadku e6550

Wzrost wydajności: 5%

Minimalny FPS

3aef96d94436994f.jpg

764b66ed69346c07.jpg

3DMark Vantage

test Performance

C2Q @3,6GHz + GTX260 680x1466x2300MHz

P12459

CPU 39845

GPU 10136

8384325899d93318m.jpg

C2D @3,5GHz + GTX260 671x1446x2000MHz ( niestety ostał mi sie tylko taki wynik)

P11624

CPU 31525

GPU 9603

34c2c9aa25e1.jpg

podkręcanie - temperatura

E6550

Mój egzemplarz udało się podkręcić do 3,7GHz 1,45V i z takim też zegarem mógł pracować stabilnie.

Temperatury oscylowały w granicach 60*C

Q6600

Podejście pierwsze

Q6600 udało się podkręcić do 3,6GHz przy napięciu 1,3V co jest niezłym wynikiem biorąc pod uwagę ze płyta na której podkręcałem za bardzo nie lubi quadów w 65nm (były już przypadki spalenia).

Temperatury oscylowały w granicach 62*C

Podejście drugie

Bez długiego zagłębiania się w biosie pękła granica 4GHz, a dokładnie wycisnąłem 4095MHz przy 1,42V (wg CPU-z)

a14646072a1cc38cm.jpg

o stabilności na tej płycie mogę tylko pomarzyć :mad2: (nie chce sie ktoś zamienić :Up_to_s: )

Konkluzje

Teraz czas zastanowić się nad tym czy warto.

Jeśli ktoś posiada Pentiuma E21xx czy C2D E4xx0 /E6x00 2MB L2 (niezależnie od tego czy podkręca czy nie) i chce zmienić procesor na lepszy to zdecydowanie warto. Wzrost będzie zauważalny w każdym aspekcie. Nawet jeśli kupi coś z serii q8x00 czy q9x00

W gorszej sytuacji są posiadacze „dobrych” Core 2 Duo (4MB L2 i więcej), nie uświadczą oni dużego wzrostu wydajności. Jeszcze gorzej jeśli owe procesory kręcą się w granicach 4,5GHz. Jedyną sensownym zakupem jest q9450 lub q9550 ale zdobycie tego pierwszego graniczy z cudem a ceny drugiego pozwalają mu istnieć tylko w świecie marzeń.

Alternatywy??

Na upartego można kupić q9x00, ale okaże się że w wielu grach korzystających z 2 rdzeni nastąpi spadek wydajności. Są jeszcze dostępne w sklepach ale ich ceny powoli przestają być akceptowalne.

Można kupić q6600 ale już tylko z drugiej ręki. Jeszcze niedawno ich ceny oscylowały poniżej 300zł. Jednak trzeba bardzo uważać gdyż większość większość z nich swoje lata świetności ma już za sobą, często są to układy które już niejedne próby podkręcania maja za sobą, a jacy amatorzy je podkręcali??? Tego już nie wiemy, z resztą wystarczy spojrzeć do działu „Podkręcanie”. Oczywiście nie potępiam tu nikogo kto podkręca, ba, sam lubie podkręcać ale tylko uczulam na to by sprawdzić od kogo kupujemy by później nie było problemów.

Najlepszym wyborem byłaby zamiana platformy na AM3 ale jak wiadomo niedługo AMD planuje wprowadzić nową podstawkę i znowu zastaniemy na lodzie. Intel planuje również wypuścić nowe podstawki. Pozostaje czekanie.

Czy jestem zadowolony??? Owszem!! Już kiedyś mówiłem o tym że w przyszłości q6600 może stać się czarnym koniem i to zaczyna sie sprawdzać.

Bonusy

bae9cb43e63e0cae.jpg c8848b8eb5850b6d.jpg

ostatni update 20/12/2010

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo dobra recka tylko szkoda, że nie podałeś minimalnego FPS.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo lądny i ciekawey test, widzę, że twój q6600 kręci się do 4GHz, tak wynika z sygnaturik, szkoda, że tego też nie uwzględniłeś.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wyniki z minimalnego FPS również mam i niedługo je zamieszczę, dodatkowo dodam kilka wyników z nowych gier. Jeśli chodzi o OC to wyniki jutro podam, jak pisałem art nie miałem jeszcze ostatecznych wyników stąd te rozbieżności.

Ogólnie art miał sie pojawić zupełnie gdzie indziej i o wiele wcześniej ale niestety nie wypaliło :kwasny:

@down

W GTA4 test zrobię jeszcze raz (tym razem normalnie podczas gry), ten który jest opiera sie na wbudowanym benchmarku i rzeczywiście nijak ma sie do rzeczywistości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W GTA IV taki mały wzrost ? Ja odczułem OGROMNĄ różnicę, po przesiadce z E7200 @ 4.1 GHz na i5 760 @ 4.0 GHz. Nie jestem teraz w stanie powiedzieć ile dokładnie, ale 50% z palcem w pupie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W GTA IV taki mały wzrost ? Ja odczułem OGROMNĄ różnicę, po przesiadce z E7200 @ 4.1 GHz na i5 760 @ 4.0 GHz. Nie jestem teraz w stanie powiedzieć ile dokładnie, ale 50% z palcem w pupie.

A przeczytałeś czy patrzysz na obrazki?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fajne porównanie bo życiowe. Rozumiem jaka idea temu przyświecała. Ale należy zwrócić uwagę, że ewidentnie w kilku przypadkach małe róznice pomiędzy prockami lub ich brak wynikaja z faktu, że to karta limitowała fps. W takim wypadku dobrze by było chociaż minimalny fps podać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok wrzucę i wyniki z minimalnym FPS ale mówię od razu że szału nie ma.

Edit

wrzucone

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki Twojej recenzji odpuszczam sobie wymianę mojego e8400 4.2 Ghz na q6600 :))

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no ja tez juz dawno odpuscilem wymiane e8400@3,9ghz na q6600, bo do jednej gry to nie ma sensu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

moim zdaniem nie oplaca sie zmieniac CPU na identycznego z tej samej architektury, i3 kosztuje od 300zl, moim zdaniem nie ma porownania a CPU po OC na 4.0 bedzie niedoscigniony dla q6600, nikt tez nie wspomina o poborze pradu, ten na q6600 jest kosmiczny (jak i na phenomach x4 zreszta)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
moim zdaniem nie oplaca sie zmieniac CPU na identycznego z tej samej architektury, i3 kosztuje od 300zl,

plus nowa płyta ok 300zł, plus ramy DDR3 min. 90zł

czyli łącznie minumum 600-700zł

heh...no chyba że zrobisz mi upgrade E2160 do i3 i zmieścisz sie w 300zł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo dobry test:-)

Proszę o więcej testu gier:p

Mam taką prośbę do autora testu czy masz możliwość zmierzenia ile pobiera twój PC prądu? Chodzi mi dokładnie nie przed podkręceniem i po podkręceniu:-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo dobry test:-)

Proszę o więcej testu gier:p

Mam taką prośbę do autora testu czy masz możliwość zmierzenia ile pobiera twój PC prądu? Chodzi mi dokładnie nie przed podkręceniem i po podkręceniu:-)

No już tego zestawu nie mam ale z pomiarów które robiłem wyszło (sam piec bez monitora, pobór z gniazdka):

przed OC

IDLE 125W

STRES ok 320W

po OC wszystkiego co sie da

IDLE ok 190W

STRES ok 450W

Mierzyłem prostym miernikiem taki z allegro, nie wiem na ile można ufać takim pomiarom.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...