Skocz do zawartości
nietopyrz

Sterowniki do kart dźwiękowych i muzycznych też ;) - rozwiązywanie problemów i linki

Rekomendowane odpowiedzi

Te trzaski, to raczej nie jest wina karty. Na słuchawkach tez tak jest? Ta karta ma 2 wyjscia - jedno ze wzmacniaczem pod słuchawki i jedno line-in bez. Jak podłączasz np. pod amplituner, to przez line-in.

 

5f0a4b8869e0.png

teraz mam podpięte głośniki pod wejście nr. 3 -"side sorrund output jack". Na słuchawkach jest ok. Ich głośność maksymalna, gdy są podpięte do Xonara, szczerze mówiąc jest dla mnie aż za wysoka ("uszy bolą")

Edytowane przez PCFan1985

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że nie obejrzałem filmu, ale pozwolę sobie odróżnić trzy rzeczy:

 

- Główna regulacja głośności karty dźwiękowej

- Regulacja głośności w aplikacji odtwarzającej muzykę

- Regulacja potencjometrem w zestawie

 

Regulacja każdego z tych trzech zwraca zupełnie inne efekty dźwiękowe, i być może warto na stałe korzystać z tej metody, która nie wprowadza zniekształceń o których jest mówione.

 

Jeżeli na słuchawkach jest OK, czy zatem twierdzisz, że na starej karcie dźwiękowej nie miałeś tego problemu na tych głośnikach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że nie obejrzałem filmu, ale pozwolę sobie odróżnić trzy rzeczy:

 

- Główna regulacja głośności karty dźwiękowej

- Regulacja głośności w aplikacji odtwarzającej muzykę

- Regulacja potencjometrem w zestawie

 

Regulacja każdego z tych trzech zwraca zupełnie inne efekty dźwiękowe, i być może warto na stałe korzystać z tej metody, która nie wprowadza zniekształceń o których jest mówione.

 

Jeżeli na słuchawkach jest OK, czy zatem twierdzisz, że na starej karcie dźwiękowej nie miałeś tego problemu na tych głośnikach?

 

ustawienia na teraz.

podpięty nowy kabel 2x RCA > jack

(ten: https://allegro.pl/oferta/kabel-2-rca-jack-3-5mm-audio-prolink-classic-1-2m-7462015422?snapshot=MjAyMC0wNC0wNVQxMzoyNToxMC41NDRaO2J1eWVyOzAyNmI3YTU4YjUzZDNjMDI0Yzg5NWIwOGZmYzc5ZThhZDIyNDI2MjkyMDZiNmZjMTkyYTFjZDVmY2JiNjc4NTc%3D)

 

audio channel - 2 channels

sample rate - PCM 96 KHz

analog out - 5.1 speakers

SPDIF out - tryby nieaktywne

 

- główna regulacja (pasek start, zasobnik) -> mam 100%

- regulacja w aplikacji Xonar DX Audio -> SVN aktywne -> na maxa + DSP mode: aktywne Hi-Fi

- potencjometr? hmm, nie wiem czy w ogóle mogę to zrobić w swoim zestawie.

 

Teraz aktualnie zakłóceń brak do maksymalnej głośności. Mam normalny czysty dźwięk. Ciekawe. Także to chyba co innego wpływa na to charczenie/buczenie/brzęczenie powyżej określonej głośności w pewnych losowych okresach dnia lub nocy co nie?

Edytowane przez PCFan1985

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem powiedzieć, że na AGESIE 1.0.0.6 znowu prawie da się używać STXII na bootloop pomaga danie na bogato napięć na vcore i lekkie podbicie vddg i vddp u mnie dla IF 1800 MHz to 0.97v. Napięcia na bogato to tyle aby cpu był stabilny na manualnym OC pod prime95 smallFFT z FMA3. Crashuje tylko przy szybkim przełączaniu między źródłami. Bios L6.32.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojej strony miałem obawy czy STXII pójdzie na Intelu Z490 i Win10. Po tym co się naczytałem rozważałem jego sprzedaż ale o dziwo ZERO problemów. Stery UNIXONAR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na intelu działa bez lipy, bo nawet wkłądałem na swoje stare z97 lata jak złoto. Na AMD nie lata. Właśnie skończyłem się bawić prądu trzeba multum. Dowoltowałem na bogato napięcia prawie jak dla 4.4 GHz przy 4.2 i po godzinie w latencymon i graniu w forze horizon 4 wszystko na zielono nie ma skoków dpc. Dalej ogarnąłem, że jak włączysz próbkowanie 96KHz i tryb HiFi to można się przełączyć nawet 5x przez wszystkie wyjście i nie ma bsod czego normalnie się nie robi nigdy xD. Wystarczy, że ustawie 48KHz i potrafi się już sypnąć na pierwszym przelocie jak dojdziemy do wyjścia na FP. Generalnie to chyba najlepszy bios pod tą kartę na razie. Tak więc tak zostawiam choć prawdopodobnie kiedyś mnie znienacka trafi bsod przy przełączaniu z głośników na słuchawki ale to i tak o niebo lepiej niż było na 6.20A gdzie kompa nie raz nie mogłem uruchomić, 6.2B, 6.22 itd. Nawet 6.20 był mniej stabilny a najdłużej na nim siedziałem z tą osraną przez producenta kartą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To możesz dodać tam że STXII jest niekompatybilny z żądną AM4 z zen2 i nowszych agesach aby się nikt nie naciął. Zawsze w którymś momencie przy zmianie źródła może wystąpić BSOD. Można mieć też problem z odpaleniem kompa czy zawieszonym puliptem ale tu pomaga podbicie napięć przynajmniej na x370 taichi, ewentualnie nie korzystanie z nvme też zmniejsza szansę na bsod przy zmianie źródeł. Tak to innych problemów nie sprawia.

Widzę opisujesz pisk śmierci pojawiał się na sławnym updacie windowsa 10 i dało się go ponownie wyeliminować całkowicie trzymając kompa na manualu wszystko na sztywno i bardzo stabilnie i trzeba było bardzo dokładnie przetestować ram pod kątem stabilności. Wygląda to tak jakby karta reagowała na zmiany zegara (turbo/c-state) i napięcia i nie przepadała za chwilowymi skokami bclk które czasem się pojawiają pod mocnym obciążeniem lub klasycznie od spread spectrum. Ja stabilizując na AM4 jeszcze na starszych biosach gdzie naprawdę nawet uruchomienie kompa stanowiło problem zauważyłem, że całkowicie znikną problem pojawiającego się pisku, który to pojawiał się nawet na full stock + xmp (wtedy jeszcze cruciale 3000 c15) 

No i wypas poradnik 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie na temat ale Sound Blaster Z działa u mnie bezproblemowo z AM4 + Windows 10 build 2004.

Nic nie kręcone, komp od nowości leci na default, jedyne co to włączony profil XMP dla pamięci RAM.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, caleb59 napisał:

Może nie na temat ale Sound Blaster Z działa u mnie bezproblemowo z AM4 + Windows 10 build 2004.

Nic nie kręcone, komp od nowości leci na default, jedyne co to włączony profil XMP dla pamięci RAM.

Szum blastery działają ok do czasu jak zacznie BGA pękać pod chipem, wtedy zaczyna się pisk śmierci tak szeroko opisany w necie i niestety jest to hardware. Na początku sporadyczny potem niestety coraz częstszy. Męczyłem się z tym badziewiem na wszelkie możliwe sposoby. Jedyny sposób to wymiana BGA ale nie opłacalne albo reflow opalarką lub piekarnikiem xD opalarka bezpieczniejsza, bo po piekarniku moje THD zdechło jak mi się nie chciało iśc do garażu z kartą xD ale kilka lat pochodziła :) 

 

 

 

@Art385 Wspomnieć można. Niestety nie posiadam STX II, ale niekompatybilność była opisywana bardzo szeroko i tutaj zakładam, że nikt się nie natnie (sam po lekturze i reakcji Asusa odpuściłem sobie kosztowanie się na dwójkę, mimo że mam i7/FX/Phenoma II i brak widoków na zmianę w stronę Ryzena czy cokolwiek nowszego w najbliższym czasie). Skupiłem się tam na ST/STX, bo bez D1 i DS są to dwa najdłużej posiadane (i posiadane do dnia dzisiejszego) Xonary. 

Tak jak pisałem w artykule, pisk śmierci nie jest uzależniony od tego o czym piszesz w kontekście systemu - miałem go bardzo często również na Win7 swego czasu, nie pamiętam czy nawet jeszcze nie na Viście. Teoria o skokach BLCK jest ciekawa, ale czemu nawet zwykła zmiana próbkowania na ST z 48 na 44.1 potrafiła mocno ograniczyć częstotliwość występowania problemu? Nie może to być przypadek, ale może problem ten jest znacznie bardziej złożony i ma miejsce kolizja kilku czynników. Jeśli zmiana próbkowania ma np. pewien wpływ na pracę zegara i jego reakcyjność z BLCK, to wtedy owszem, jest to możliwe. 

Dzięki. Planuję kolejne, ale tu już temat dobiorę sobie wg uznania i tego co łatwiej/szybciej wejdzie mi w palce:

  • kompleksowe usuwanie problematycznych urządzeń BT
  • Foobar2000 i ustawienia DSD
  • APO Equalizer + dodatki

Każdy z tych tematów ciekawy i interesujący. Pierwszy najkrótszy i najprostszy, drugi prawdopodobnie najbliższy w kontekście treści do właśnie opublikowanego.

Zmiana częstotliwości próbkowania a częstość występowania może się wiązać z tym jak sam chip wykonuje i czy wykonuje resampling, co wiąże się z jakimś tam wykorzystaniem zasobów PC które to są zależne od tego jak wszystko tyka. Wykonałem kupę testów przy stabilizowaniu kompa nie wiedząc wtedy, że xonar mi dość srogo system destabilizuje i pisk dało się wytworzyć puszczając occt z avx2 i słuchając muzyki. Jeśli były skoki bclk w górę wcześniej czy później pojawiał się pisk. Natomiast spadki bclk już pisku nie powodowały. Na stock skoki bclk potrafią dobijać do 103MHz na moim mobasie ale trzeba ustawić bardzo szybkie pobieranie danych z czujek ale HWinfo rzadko kiedy to łapie. Co grosze ich występowanie jest totalnie randomowe. Czujki w occt znacznie lepiej to wyłapują i jestem skory im wierzyć bo po skoku najczęściej tracimy stabilność lub zaczyna cpu sypać błędami. Mając w systemie Wi-Fi na pcie, 2x nvme, jakieś tam dyski na sacie, xonara + grafę taki skok nie jest bez znaczenia bo to wszystko siedzi na liniach a te są zależne od bclk.

Co wesołe STXII najstabilniej działa na AM4 na mojej płycie podpięty do procesora nie bezpośrednio a przez dodatkowy mostek asmedia. Ja niestety nie mogę z niego skorzystać bo przez niego idzie też drugi slot m2 nvme i z niego korzystam. Jeszcze niebawem przetestuje jak to się sprawuje na pcie podpiętym przez ASMedie i zobaczę czy będę wstanie zmieniać wyjścia aż mi się znudzi. 

 

Edytowane przez Art385
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem w czym rzecz bo mój X-Fi Xtreme Gamer cierpiał na tą bolączkę, piszczał i trzeba było wymienić chociaż płaczę po tej karcie po dziś dzień, Sound Blaster Z to tylko zamiennik względem X-Fi ale co zrobić - to były stare konstrukcje i komu jeszcze działają niech się cieszy.

Kartę miałem używaną więc może dlatego padła szybciej, Ztkę kupiłem nówkę i chyba nadal jest jeszcze na gwarancji więc jeśli nawet to póki co się tym nie przejmuję chociaż mimo wszystko znowu wybrał bym coś od Creative niż ryzykował z ASUSem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde mimo wszystko warto szczególnie na intelu STXII z wyłączoną kompensacją gra naprawdę zacnie pozbyłbym się go ale mam cały czas z tyłu głowy, że po wydaniu 1,5 koła na AE-9 może się okazać, że po upływie gwarancji będę miał przycisk do papieru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest za to evga nuaudio pro 1700 ziko ale w tej kasie to już można wtedy o dacu kupić i mieć wywalone torby na wszystko. 

Na razie przetestowałem jeszcze slot pcie 5 z xonarem działa identycznie jak z drugim nvme w slocie 5 na adapterze a nie dedykowanym złączem na płycie i dalej BSOD. Właśnie puściłem całość na bclk 101. Generalnie już jest w pytę tylko będę musiał pamiętać, że jak pracuje na pc to przed zmianą źródła zapisać dokumenty xD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W opcjach Office za dawnych czasów w Windowsie dało się ustawić częstotliwość auto zapisu dokumentów.

@down masz rację, faktycznie dzieją się takie rzeczy, nie pomyślałem o tym

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak można ale BSOD w skrajnych przypadkach potrafi skopać plik, a jak się niefortunnie trafi bsod w momencie zapisu to już w ogóle wesoło.   

Puściłem na bclk102 bardzo obiecująco się to zachowuje przy takim standardowym użytkowaniu. Co weselsze czas oczekiwania potrafi schodzić do 6 :D

XGQXMU4l.jpg

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem posiadam windows 8 chciał bym zainstalować windows 10 ale mam problem z wyjściami audio i nie mam dzwięeku na windows 10 ;/ kupiłem taki adapter przejsciowkę (z jacka na usb problem w tym że kompatybilne tylko z windows 8 a wiecej gier dziala na wind 10 ;/ słyszałem ze na windows 10 można zainstalowac sterowniki lub aktualizaowac z windows 8 jak to prawda to jak to zrobic  ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj model tego urządzenia.

Jeśli masz sterowniki w jakiejś paczce, i się nie instalują, możesz spróbować przez menadżer urządzeń. Jeśli się nie uda, spróbuj opcję "z dysku" i wybierz plik inf.

Jeśli go tam nie ma, odpal instalator sterowników, i jako lokalizację wskaż jeszcze raz do przeszukania folder temp.

Ale to nie musi się udać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Creative właśnie wypuściło małą ale dosyć ważną aktualizację dla kart audio z serii "Z" naprawiającą dwa problemy:

  • Rozwiązano problem z głośnością główną działającą z opóźnieniem na urządzeniach serii Z.
  • Naprawiono możliwą przerwę w dźwięku DDL i brak dźwięku po okresie ciągłego odtwarzania, zwłaszcza na płytach głównych x570.

Plik do pobrania waży jakieś ~4MB i zawiera tylko sam sterownik, należy go zainstalować jako "nakładkę" na już zainstalowane oprogramowanie główne Creative.

https://support.creative.com/downloads/download.aspx?nDownloadId=100336

----------------------------------

Zapomniałem dodać, że po aktualizacji ustawienia panelu sterowania Creative zostaną zresetowane do wartości domyślnych by nikt nie miał niespodzianki, że nagle audio brzmi inaczej. :E

Edytowane przez caleb59
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Kolejny dzień zmagań z nowym komputerem i kolejny problem. W starym kompie (Windows 7) miałem sterowniki wgrane z 5 lat temu i karta działała w nim do tej pory. Po przełożeniu karty do nowego komputera na windowsie 10 nie mogę znikąd pobrać sterowników do tej karty :/ Czy jestem skazany na dźwięk z integry ? Przeszukałem kilka stron w necie i nawet jak już coś się udało pobrać to instalki sterowników do tej karty nie działały. Co teraz mam z tym zrobić ? Macie jakieś rady ?

Karta dźwiękowa to AIM SC808.

Edytowane przez aggr3ssive

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zainstalowałem Red Dead Redemption 2. Gra chodzi płynnie ale na pełnym ekranie dzwięk jest drastycznie wyciszony. Zmniejszam do okna i podgłaśniam w mikserze. Wtedy jest ok, tylko jak daję z powrotem pełny ekran, to zacina się, że grać się nie da. Moge grać płynnie z dzwiękiem w oknie, albo ledwie słysząc na pełnym ekranie. Jestem zupełnym laikiem. Nie mam pojęcia co z tym zrobić. Proszę o jakąkolwiek podpowiedź. Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj tu czegoś poszukać:

 

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawiła się nowa wersja sterowników Creative do kart z serii Z, jest to kompletnie nowe wydanie zawierające nowy panel sterowania Sound Blaster Command.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.01.2021 o 12:43, caleb59 napisał:

Pojawiła się nowa wersja sterowników Creative do kart z serii Z, jest to kompletnie nowe wydanie zawierające nowy panel sterowania Sound Blaster Command.

czyli welcome nowe bugi

to ja zostanę na starych póki co, jak mi działają :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wszystko git a nawet mam wrażenie, że dzięki nowym presetom audio w grach jest delikatnie lepsze - zacząłem słyszeć wyraźniej nawet takie drobiazgi jak łopotanie chorągiewek na wietrze w Kingdom Come Deliverance. :E 

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Które sterowniki są lepsze PAX czy Danielk ? bo od dłuższego czasu używam PAX dziś zainstalowałem sterowniki Danielk i w panelu ustawień nie ma opcji stereo direct a to jest dla mnie najważniejsza opcja bo mam kompa podłączonego do wzmacniacza . Czy ktoś wie jak to wymusić na sterownikach Danielk czy lepiej wrócić do PAX ?

karta SB ZxR pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...