Skocz do zawartości
Gość mbuchcik

Lista polecanych wentylatorów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam potrzebuję pomocy. Muszę wymienić wentylator na GPU bo jest już martwy i pomyślałem, że zamiast fabrycznych, zamontuje jakieś 2x 120mm. Jakie wentylatory hight static pressure 120mm będzie dobre? Widziałem, że dużo ludzi montuje noctuy ale nie wiem jakie. Podepne je pod oryginalne wejście na karcie poprzez adapter Mini 4-Pin GPU to 2 x 4-Pin PWM. Fabryczne wentyle: 2x 95mm DC 12V 0,45a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze wentylatory 120 to Noctua NF-A12.25, 300-400 RPM wyżej przy takim samym hałasie jak inne to dla nich nie problem.

 

Później po kolei:

 

NoiseBlocker B12-PS

Noctua NF-F12

Be qiuet Silent Wings 3

 

Jak masz mniejszy budżet to Arctic p12 pst

 

Osobiście bralbym A12.25 jeżeli nie przeszkadza Ci wygląd. Jest to genialny wentylator.

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby zamontować standardowy wentylator będziesz musiał odkręcić całą plastikową osłonę z karty i fabryczne wentylatory. Nowe wentylatory powinieneś zamontować bezpośrednio do radiatora, zapewne będziesz musiał to zrobić na trytytki. Zmierz jaki rozmiar ma radiator, czy lepiej przykręcić na niego wentylator 92mm czy 120mm. Dobre 120mm wentylatory wymienił kolega powyżej. Co do 92mm to Noctua NF-A9 PWM lub Noiseblocker PE-P.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już patrzyłem jak to zrobić. Będę robił to na trytytki. Sama karta ma 300mm długości i raczej radiator jest tak samo długi, także 2x120 zmieszczą się z luzem. Oryginalne wentylatory kosztują 30 Euro. Zastanowię się jeszcze, które z polecanych przez was wziąć. Dzięki za pomoc. :thumbup:

Edytowane przez klepto71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedrogie i wydajne wentylatory 120mm do chłodnicy ?

Wiem że Noctua NF-A12x25 rozwala konkurencję, ale 100pln za wentyl to za grubo dla mnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już patrzyłem jak to zrobić. Będę robił to na trytytki. Sama karta ma 300mm długości i raczej radiator jest tak samo długi, także 2x120 zmieszczą się z luzem. Oryginalne wentylatory kosztują 30 Euro. Zastanowię się jeszcze, które z polecanych przez was wziąć. Dzięki za pomoc. :thumbup:

 

Jak chcesz to mam 2x noctua , jedna p14 pwm, druga p12 dc , wentyle ciche , nie słychać łożysk, jakbys był zainteresowany 2 sztukami to dołoże gratis oryginalny rozgaleznik z 1x4pin na 2x4pin , 80zł za ten zestaw . Ewentualnie mam jeszcze pure wingsy 2 , 2x140 i 1x120 , ale słychać łożyska, glownie w tym 120mm . Pure Wingsy po 20zl za szt . Chce wrzucić p14 pwm pst z ustawieniem na pasyw w idlu , stąd chęć zmiany .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedrogie i wydajne wentylatory 120mm do chłodnicy ?Wiem że Noctua NF-A12x25 rozwala konkurencję, ale 100pln za wentyl to za grubo dla mnie :)

Na angeli masz Phobya 120mm NB-eLoop 1000rpm za 56zł - bez PWM, ale w tej cenie nie dostaniesz nic lepszego ;) mam wersję 1000 i 1600 i są spoko, ale czerwone 1600 minimalne mają ~750RPM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz to mam 2x noctua , jedna p14 pwm, druga p12 dc , wentyle ciche , nie słychać łożysk, jakbys był zainteresowany 2 sztukami to dołoże gratis oryginalny rozgaleznik z 1x4pin na 2x4pin , 80zł za ten zestaw . Ewentualnie mam jeszcze pure wingsy 2 , 2x140 i 1x120 , ale słychać łożyska, glownie w tym 120mm . Pure Wingsy po 20zl za szt . Chce wrzucić p14 pwm pst z ustawieniem na pasyw w idlu , stąd chęć zmiany .

 

Dzięki za propozycje, ale kupiłem już wczoraj Noctua NF-F12 PWM, też w miarę tanio. Poza tym to mieszkam w Niemczech także wysyłka była by nieopłacalna :P

Edytowane przez klepto71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry wybór thumbup.gif

U mnie się kręci 7 sztuk po prostu bajka smile.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, poczytałem jeszcze o tym Fortisie i wygląda na to, że nie tylko u mnie hałasuje.

 

Co do nowego chłodzenia, to rozważam (ale jestem otwarty też na inne propozycje):

Mugen 5 - https://www.x-kom.pl/p/424195-chlodzenie-procesora-scythe-scythe-mugen-5-120mm.html

be quiet! Dark Rock 4 135mm - https://www.x-kom.pl/p/423301-chlodzenie-procesora-be-quiet-dark-rock-4-135mm.html

 

 

Zależy mi na prostym montażu w obudowie (Be Quiet Pure Base 500), bez wyciągania płyty głównej, na tym by nie zasłaniał ramów. No i na dobrym, cichym chłodzeniu.

Edytowane przez Yavimatuzalem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba chłodzenia nie powinny przesłaniać banków na RAM. Pod względem wydajności to podobny poziom. Jak chcesz coś wyraźnie lepszego, czy to pod względem wydajności lub kultury pracy, a jednocześnie niezbyt dużego rozmiarowo, to zdecydowanie droższe NH-U14S lub NH-U12A.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy warto dopłacać do NH-U14S, skoro nie planuję OC w najbliższych latach?

 

Ten Mugen wydaje się spoko, chociaż tutaj w teście wypadł gorzej od Fortisa:

 

e: Jeżeli warto nawet bez OC, to pewnie dołożę, chociaż żona szczęśliwa nie będzie :D

Edytowane przez Yavimatuzalem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 3600, bez OC tak naprawdę wystarczy cokolwiek. Fera 3 spokojnie takiego procka ogarnie. Wydawanie ~300 zł na chłodzenie dla procka wartego 800 zł jest kiepskim pomysłem. NU-U14S jest bardzo fajnym chłodzeniem ze świetnym wentylatorem, ale w przypadku takiego procka jej zakup ma średni sens. Na Twoim miejscu wziąłbym maksymalnie tego Mugena i po sprawie. Wydajności mu nie braknie. Ewentualnie alternatywą może być HR-02 Macho rev. C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecicie jakiś wentylator 120mm, który nada się do pracy w poziomie? Nie musi być bardzo cichy. Najlepiej z regulacją obrotów i bez podświetlenia. Mogę na niego przeznaczyć 30-40 zł.

 

Myślałem o którymś z tych:

https://www.x-kom.pl/p/208142-wentylator-do-komputera-silentiumpc-zephyr-120-pwm-max-15-dba.html

https://www.x-kom.pl/p/274899-wentylator-do-komputera-silentiumpc-sigma-pro-120-pwm.html

https://www.x-kom.pl/p/290551-wentylator-do-komputera-be-quiet-pure-wings-2-120mm-pwm.html

https://allegro.pl/oferta/arctic-f12-pwm-120mm-wentylator-do-obudowy-12cm-8329647620

 

@down

Zamówione. Dziękuję.

Edytowane przez matten

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja od dawna używam Be Quiet! Pure Wings 2 w wersji 120/140mm i bardzo polecam, stosunek ceny do jakości jest rewelacyjny.

Edytowane przez ThePunisher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktory wentylator brac? Bedzie na chlodzenie cpu dwuwiezowe na pierwsza wieze.

Do wyboru mam silentiumpc corona hp rgb 12cm -36zl lub stella rgb 12cm -50zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych dwóch zdecydowanie Stella - wydajniejsza od Corony, która ze względu na oświetlenie w formie pierścienia ma sporo mniejszy rotor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Panowie, nie jestem na bieżąco jeśli chodzi o wentylatory. Poszukuję jakiegoś 120MM do zamiany San Ace 9S1212F404 w moim Seasonicu na coś cichszego. Obecny zaczął mnie doprowadzać do szału ze swoim hałasem.

 

Parametry obecnego wentyla:

 

Pracuje on przy napięciu od 4,5 do 13,8 V, pobierając przy tym maksymalnie 2,28 W. Jego maksymalna prędkość obrotowa wynosi 2200 RPM, przy głośności 30 dB i przepływie powietrza na poziomie 70,6 CFM.

 

 

Mam swoje dwa typy:

 

Noiseblocker B12-2 lub B12-3

Noctua A12x25 5V

 

Noiseblockery startują 3.4V, a Noctua ciut wyżej (5V) od fabrycznego wentyla (4.5V).

 

 

Co polecicie?

Edytowane przez Piospi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NF-A12x25 5V operuje na 5V, więc nie powinieneś go używać w zasilaczu, gdzie w przypadku wzrostu temperatur w środku, a tym samym obrotów na wentylatorze, może dostać znacznie więcej jak 5V, co doprowadzi do jego uszkodzenia. Jak już to musisz wziąć NF-A12x25 FLX.

 

Moim zdaniem A12x25 to obecnie najlepszy wentylator na rynku. B12 uznałbym za drugi najlepszy wentylator. Którego nie weźmiesz będziesz zadowolony :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zależy mi na absolutnej ciszy przy podobnej wydajności co fabryczny wentyl.

 

 

Dzięki, to biorę tę Noctuę FLX ;)

Edytowane przez Piospi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Z tego co się orientuje, to Noiseblocker B12-2 i B12-3 startują od okolic 700-800, jak dla kogoś kto ceni sobie ciszę w IDLE, to trochę za szybko.

 

Noctua NF-A.12.25 ma zakres obrotów od 400 do 2000 RPM, i są niesłyszalne na minimalnym RPM. Do tego są troche wydajniejsze/cichsze od Noiseblocker, ale to raczej nie ma znaczenia, bo oba są i tak bardzo dobre ;)

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

B12-2 startuje od 400 RPM, B12-3 od 600 RPM :)

 

Wydajność wentylatorów przy 400 RPM i tak jest praktycznie zerowa, dopiero przy 550-600 RPM zaczyna się coś dziać :E. Tak czy siak NF-A12x25 uznałbym za lepszy wentylator od B12.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kjubb - i tak wentylatorem będzie sterował zasilacz, więc nie będę miał za wiele do gadania¯\\\_(ツ)\_/¯

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...