Skocz do zawartości
Gość mbuchcik

Lista polecanych wentylatorów

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Masz P14 PWM PST to przełącz złącze, pod które są podpięte w tryb DC i sprawdź ile mają obrotów na 5V i 7V :). Wersja 3-pin będzie miała pewnie trochę inne obroty, ale różnica nie będzie wielka.

 

BTW: Twoja płyta ma opcję ustawianie histerezy - jest obok ustawiania krzywej dla wentylatorów jako step up i step down time.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jakie wentylatory 60x60x25mm będą tanie a dobre? Potrzebuję do chłodzenia ramu, w tych moich trejkoczą łożyska na pół pokoju i ciężko jest usiedzieć :D. Kolor czarny wentylatorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noctua chyba montują wszyscy w miejsce fabrycznych.

Noctua NF-A6x25 PWM https://proline.pl/?g=Ch%C5%82odzenie+wentylatory&kat=Wentylatory+komputerowe&c_wymiary-wentylatora=60

 

Ale możesz też szukać NB

Noiseblocker NB-BlackSilentFan XR-2 60mm

Noiseblocker NB-BlackSilent Pro PR-2 60mm Fan

https://allegro.pl/oferta/noiseblocker-blacksilent-fan-xr-2-60mm-9315513498

 

lub po taniości:

GELID Solutions SILENT 6

https://www.komputronik.pl/product/184474/gelid-silent-6-fn-sx06-32.html

 

Aksa powinien być jeszcze spoko:

https://allegro.pl/oferta/wentylator-akasa-amber-fan-60x25-mm-cichy-20-5db-7860726684

https://allegro.pl/oferta/wentylator-akasa-60mm-amber-ultra-quiet-60x25mm-7307591166

 

 

Cenowo chyba najlepiej wypada NB :) Szczególnie jak musisz kupić takie dwa, a na allegro oferta wygląda jak za 1/3 ceny detalicznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękować, nb wizualnie najbardziej wizualnie pasuje, a firma sama w sobie zapewne jest git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena noctua 60x60 :lol2: za tyle można porządny 140mm kupić normalnie masakra + ten wygląd :D tak jak pisałem nowa wersja zephyrków czarnych > ładny wygląd + optymalne obroty max 2000rpm + dobra cena w dodatku chłodzenie na ramie stoi w pionie więc z łożyskiem na 99% nie będzie problemu nawet w SPC

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noo panowie nie jest dobrze z tymi NF-A12x25...jedna zaczęła mi umierać, tzn. czuć że motor jest ciepły ale wentylator nie daje oznak życia a druga, w piwnicy jako pull zaczeła skrzeczeć na wyższych obrotach. Nie spodziewałem się tego.

Mam nadzieję że nie mają numerów seryjnych nabitych na wentylator bo za cholerę nie wiem które pudełko jest od którego wentylatora :E

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś korzysta już dłuższy czas z P12/P14 ? Jak spisują się w pracy horyzontalnej? Nic nie szura, nie terkocze? Chce wymienic PW2 na nie ze względu na to że są mega ciche i do tego PST przy 15 wentylatorach w obudowie to coś czego bardzo mi potrzeba, bo bałagan zrobił się niesamowity po złożeniu LC :/ Mam możliwość zakupić 6 nowych sztuk P12 PWM PST za 115 zł.

Edytowane przez ThePunisher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poziomie to już wyższa szkoła jazdy. Trzeba brać łożyskowane zdaje się.

W prolajnie na alle są też, 5 szt za stówkę.

W tej cenie to sztuka NB lub BQ :) biorę i nie zastanawiam się :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy Arctic P14 nadadzą sie jako chłodzenie na radiator od fortisa 3? czy one raczej bardziej nadają sie jako podstawowe wentyle do obudowy? Cena jest świetna, opinie też bardzo dobre. 10lat gwarancji, nie za głośne za to bardzo wydajne.Tylko nie wiem czy nadadzą sie jako chłodziwo procka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seria P jak najbardziej nadaje się na montaż na radiatorach czy chłodnicach. Tylko na Fortis 3 wsadzisz P12, a nie P14. Oryginalny wentylator na Fortisie ma 140mm, ale rozstaw otworów montażowych jak 120mm (wentylator typu oversized), więc albo szukasz innego oversized (np z dobrych Noctua NF-P14r PWM) albo montujesz 120mm. Ewentualnie na trytytkach powinno się dać zamontować zwykłe 140mm.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem sobie 2 sztuki Arctic P14 PWM PST na przód budy oraz 2 sztuki Arctic P12 PWM PST na tył budy.

 

Moje 4x Enermaxy TB Silence 120x120 3 pin z maks. obrotami 900rpm (nie osiągają nawet tylu) są bardzo ciche i fajnie pracują ale przy bezwietrznych upałach latem średnio dają sobie radę, co prawda nic się nie przegrzewa ale nie jest to optymalna cyrkulacja jak na tę porę roku stąd postanowiłem zakombinować i zmienić je na polecane tutaj przez @zawisztheblack wentyle firmy Arctic.

 

Mam nadzieję, że dokonałem dobrego wyboru do budy Cooler Master 690 II Advanced.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj znać bo będę do tej samej budy zamawiał tylko chcę wcisnąć 3x140 na front i 1x120 na tył :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzieki serdeczne za polecenie tych arcticow, a jeszcze wieksze za info, ze musze ustawic krzywa obrotow w UEFI, nie w aplikacji od MSI (ktora jest zreszta kijowa do potegi). W pieciopaku wyszlo mi po 30 zl za pwm pst, wiec super opcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poradźcie panowie czy wymienić mojego SPC SigmaPRO 120 na coś innego. Aktualnie mam go na tyle obudowy, rzecz jasna jako wyciąg. Ustawiony jest na maksymalne obroty czyli jakieś 1200RPM, w sumie i tak nie mogę go regulować w biosie bo płyta na to nie pozwala. Ale przez lata doświadczeń wiem że te 1200 obrotów to jest dla mnie wartość którą uznaję za jakąś granicę wydajności i ciszy zarazem, pewnie każdy to jakoś inaczej odbiera.

Ale do rzeczy bo mogę kupić np. Pure Wings 2 i puścić go przez przejściówke na 9v i też obroty spadną z tych 1500 do około 1200. Pytanie tylko czy jest sens? Czy jakoś tam odczuję spadki temperatur, choćby śladowe? Może coś innego zamiast BQ? Czy polecany tutaj AC P12 da radę jako wyciąg? Z tego co czytam jest on polecany raczej na przód obudowy ze względu na wysokie ciśnienie statyczne. Może coś innego w granicach 50 ziko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie odczujesz różnicy w wydajności, bo będzie ona marginalna.

 

PW2 bym sobie odpuścił, P12 wieją mocniej i są cichsze. Jako wyciąg też dobrze pracują.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj znać bo będę do tej samej budy zamawiał tylko chcę wcisnąć 3x140 na front i 1x120 na tył :P

Nie mam pojęcia jak chcesz tego dokonać, nawet po wyjęciu koszyka na dyski wejdą i tak dwa wentyle na front i to biorąc pod uwagę wywalenie z góry napędu DVD i w to miejsce montaż wentyla "na gumki" 120x120.

 

Jak pisałem zamówiłem 2x 140x140 i 2x 120x120...

 

Co do 2x 140x140 to nie mam pojęcia czy jeden z nich wcisnę na górze - możliwe że będę musiał lekko nagiąć blaszki, które przeznaczone są na napęd DVD, może wentyl jakoś wejdzie na skos, potem się go naprostuje i nie trzeba będzie niczego podginać, ze 140x140 frontowym dolnym nie będzie problemu bo fabrycznie taki tam był - zawsze zostanie też opcja taka: 1x 140x140 na front dolny, 1x 120x120 na front górny "na gumki", 1x 120x120 na tył wyciągający, 1x 140x140 na górę wyciągający (fabrycznie na górze był 140x140 od Cooler Mastera) więc może raczej pójdę w tę stronę z montażem.

 

Oczywiście dam znać jak poszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zamówiłem pięciapaka 140tek.Dwa dam na przód, jeden na tył i jeden na góre.Na fortisa daje noctue A15.Powinno to znacznie poprawić cyrkulacje ale bez cudów.Wymieniłbym tego pure base 500 na meshify C ale nie chce mi sie już bawić w odsyłanie sranie itd. Wiatru jak we fractalu nie będzie ale z drugiej strony tak se pomyślałem że po cholere mi nie wiadomo jak przewiewna buda jak ryża 3600 na ten moment i tak nie będe kręcił.Gdybym miał na jego miejscu posadzony 2500k to bym inwestował w przewiewną bude ile sie da ale na ryzenie gdzie głównie będe ''normalnie'' korzystał + grał nie widze sensu.To nie te czasy kiedy taki 2500k dawał radoche i człowiek kompa przez okno w zime wystawiał przy -20 mrozu byle by ugrać coś więcej :D

Edytowane przez wilq_24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia jak chcesz tego dokonać, nawet po wyjęciu koszyka na dyski wejdą i tak dwa wentyle na front i to biorąc pod uwagę wywalenie z góry napędu DVD i w to miejsce montaż wentyla "na gumki" 120x120.

 

Jak pisałem zamówiłem 2x 140x140 i 2x 120x120...

 

Co do 2x 140x140 to nie mam pojęcia czy jeden z nich wcisnę na górze - możliwe że będę musiał lekko nagiąć blaszki, które przeznaczone są na napęd DVD, może wentyl jakoś wejdzie na skos, potem się go naprostuje i nie trzeba będzie niczego podginać, ze 140x140 frontowym dolnym nie będzie problemu bo fabrycznie taki tam był - zawsze zostanie też opcja taka: 1x 140x140 na front dolny, 1x 120x120 na front górny "na gumki", 1x 120x120 na tył wyciągający, 1x 140x140 na górę wyciągający (fabrycznie na górze był 140x140 od Cooler Mastera) więc może raczej pójdę w tę stronę z montażem.

 

Oczywiście dam znać jak poszło.

 

Wywalenie zatok 3.5 cala i 5.25 cala i na wysokość jest z 1cm zapasu na 3x140 :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie da rady wywalić kompletnie zatok bo gdzie ja wsadzę SSD i HDD, poza tym aranżacja przewodów w tej budzie to droga przez piekło, nie ukrywam, że koszyk na dyski służy mi za przechowalnie części grubszych przewodów od zasilania i PCI-E - nie wyobrażam sobie gdzie te przewody poupychać gdyby nie było tego koszyka na dyski - do tego dodam, że przewody od tych głupoli zasilaczowych z Seasonica są tragicznej jakości bo są niesamowicie twarde przy wtyczkach i koszmarem jest ich ogólne dopasowanie i ułożenie.

 

Porobię zdjęcia i pokażę jak to u mnie wyjdzie, dostałem właśnie info, że wentyle zostały do mnie wysłane.

----------------

Dobra, udało się, "custom mod" na gumkę nadal na propsie! :E

 

K0wfCUn.jpg

FlRGSDX.jpg

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noo panowie nie jest dobrze z tymi NF-A12x25...jedna zaczęła mi umierać, tzn. czuć że motor jest ciepły ale wentylator nie daje oznak życia a druga, w piwnicy jako pull zaczeła skrzeczeć na wyższych obrotach. Nie spodziewałem się tego.

Mam nadzieję że nie mają numerów seryjnych nabitych na wentylator bo za cholerę nie wiem które pudełko jest od którego wentylatora :E

 

Miałem to samo z moimi. Miałem NH-U12A i jeden wentyl działał normalnie a drugi po przejściu POST przestawał się kręcić i byl ciepły. Nipisałem do suportu i dostałem odpowiedź że te wentyle mają problemy z działaniem w trybie PWM na płytach Gigabyta. Wystarczy zmienić z PWM na Votage w UEFI i powinno śmigać bez problemòw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, znajdę coś w okolicy ~50zł o wielkości 120mm cichego (priotytet) i w miarę wydajnego? Czy to nie realne i szukać używek ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arctice P12 PWM kosztują po 25 zeta za sztukę, a jak chcesz ciszy absolutnej to chyba tylko KAZE Flex.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszły P14 i zamontowałem przed chwilą.Jedyne co mi nie pasuje w tym wszystkim to ten ochydny Fortis.Chyba go wywale i sie szarpne na D15S.

Mam też takie dwa filtry, one leżą jeszcze ze starego pc.Myśle gdzie je dać, na top nie dam bo to bezsens, wentyl będzie sie dławić.Może na dół pod zasilacz żeby nie wciągał syfu? te filtry swoją drogą to są najlepsze filtry jakie widziałem, siatka jest tak gęsta że żadne ustrojstwo przez to nie przejdzie oprócz powietrza.

https://zapodaj.net/ec6db25f7ed9d.jpg.html

https://zapodaj.net/d378a259a2b87.jpg.html

https://zapodaj.net/e8d3b90f65285.jpg.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było brać noctue na fortisa w wersji chromax taką jak ja zakupiłem :E bo samo chłodzenie w wersji v2 brzydkie nie jest

 

Arctice P12 PWM kosztują po 25 zeta za sztukę, a jak chcesz ciszy absolutnej to chyba tylko KAZE Flex.

absolutna cisza będzie też na BQ Silent wings 2 lub shadow wings 2, SW3 są już znacznie głośniejsze przykładowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...