Skocz do zawartości
Gość mbuchcik

Lista polecanych wentylatorów

Rekomendowane odpowiedzi

Taniej Arcitc P14 PWM - bardzo dobra wydajność, ostatnio trochę problemów z QC i trafiają się wadliwe sztuki, ale jak trafisz dobrą, to genialny wentylator w swojej kasie. Sprawdzone rozwiązanie to Pure Wings 2 (tylko nie bierz wersji High-Speed bo ma wysokie obroty minimalne), ewentualnie drożej Shadow Wings 2 - bardzo dobre łożysko i kultura pracy ale kosztem przeciętnej wydajności.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tia, bierz P14 nawet na flow. Pod względem przepływu też jest bardzo dobry, a obudowa też daje opór, chyba że masz dziurę bez klatki, bez filtra, z samą drucianą osłoną. Na 400, a nawet 500 rpm, może nawet 600, nie usłyszysz P14 na froncie obudowy nawet przy sporych przeszkodach. Ja mam bardzo dobry słuch (jakieś 2–3 oczka powyżej przeciętnego), i P14 na froncie obudowy tak gdzieś z 80–90 cm od ucha, w nocy przy niskim ambiencie i go przy 500 nie słyszę. Przy 600 może gdybym się postarał. (Silent Wingsy 3 Hi-speed słyszałem przy ok. 560).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem 2 sztuki, zobaczymy jak to będzie. A nadaje się to to na pracę w poziomie? Bo cena 30zł za 140mm jest bardzo zachęcająca patrząc na opinie i może bym sobie też wymienił na dole obudowy, bo te od Phanteksa fabryczne to są słyszalne nawet na 500rpm...
.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli trafisz dobre sztuki, to są na prawdę fajne i spokojnie mogą pracować w poziomie :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na wentylator 140mm za 30zł jestem zaskoczony. Nawet przez klatkę zapełnioną dyskami swoje dmucha, a przy 500 RPM w idle jest cisza absolutna :)
Aczkolwiek ostrzegam, kable są zdecydowanie za krótkie. Może w jakiejś małej obudowie byłoby ok, ale w przypadku mojej bez przedłużki byłaby kupa

No i zero terkotania!

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbieram kolekcje ML120 RGB PRO. I jak sobie patrzę to czasami ludzie wystawiają wersje 0.3A, różni się ona tylko amperażem (normalna wersja 0.225A czy jakos tak) i brakiem tych takich gumowych elementów? 

Edytowane przez Ocho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z cyklu przygody, to gdyby ktoś miał łączyć TC14PE i P14, to niech nie łączy — za grube do szpary. Telepie konstrukcją przy mocniejszych obrotach. Będę musiał w wolnej chwili zdjąć P14 z CPU i wsadzić na tył i górę.

Na cooler waham się, co założyć. Mam 2 szt. TY-141, 2 szt. SW3HS, 1 szt. Phanteksa fabrycznego z Enthoo. Kupować już mi się nic nie chce. Z tych wybierać też mi się nie chce. Wyjątkowo nie mam ochoty się bawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Ocho napisał:

Zbieram kolekcje ML120 RGB PRO. I jak sobie patrzę to czasami ludzie wystawiają wersje 0.3A, różni się ona tylko amperażem (normalna wersja 0.225A czy jakos tak) i brakiem tych takich gumowych elementów? 

Ta wersja bez gumowych nakładek, to nie przypadkiem Corsair SP RGB? Bo one mają 0,3A.

2 godziny temu, lukaszgos napisał:

Z cyklu przygody, to gdyby ktoś miał łączyć TC14PE i P14, to niech nie łączy — za grube do szpary. Telepie konstrukcją przy mocniejszych obrotach. Będę musiał w wolnej chwili zdjąć P14 z CPU i wsadzić na tył i górę.

Na cooler waham się, co założyć. Mam 2 szt. TY-141, 2 szt. SW3HS, 1 szt. Phanteksa fabrycznego z Enthoo. Kupować już mi się nic nie chce. Z tych wybierać też mi się nie chce. Wyjątkowo nie mam ochoty się bawić.

Z tego co masz ja bym dał SW3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, zawisztheblack napisał:

Ta wersja bez gumowych nakładek, to nie przypadkiem Corsair SP RGB? Bo one mają 0,3A.

Możliwe, umiem je rozróżnić jedynie po boku a na tej aukcji go nie widać. https://allegro.pl/oferta/d2022-corsair-ml120-pro-rgb-wentylator-10566261274

Myślałem też że mogą być go jakieś biedniejsze rgb pro które dostaję sie wraz z obudową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Ocho napisał:

Możliwe, umiem je rozróżnić jedynie po boku a na tej aukcji go nie widać. https://allegro.pl/oferta/d2022-corsair-ml120-pro-rgb-wentylator-10566261274

Myślałem też że mogą być go jakieś biedniejsze rgb pro które dostaję sie wraz z obudową

To co linkujesz to nie ML tylko SP, które tyłka nie urywają.

ML Pro mają 7 łopatek na wirniku, SP mają 9.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, zawisztheblack napisał:

ML Pro mają 7 łopatek na wirniku, SP mają 9

Faktycznie, że też tego nie zauważyłem. Jak tam patrzę to szczęśliwie kupowałem same prawilne ml120 rgb pro. Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę polecić ql 120 pro, mam ich 10 robią szum ale to kwestia ustawień obrotów, jak już zamontuje chłodnice to będzie ich 18. Efekty świetlne fajne ale dopiero patrzę o co kaman 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nah, będę zbierał ml120 rgb pro zwyczajnie bardziej mi się podobają. Chociaż swoją drogą EK verdar X3M to chyba najładniejsze wiatraczki jakie widziałem, niestety cena jeszcze bardziej zaporowa niż przy tych corsair'ach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, zawisztheblack napisał:

Z tego co masz ja bym dał SW3.

Dzięx. No tak myślałem. Tylko trochę się obawiam BQ z serii SW po tym, jak jakiś inżynier napisał tekst, że ich ciche działanie wynika z umiejscowienia dźwięków na częstotliwości, której świadomie nie słyszysz, ale dyskomfort to niby powoduje. W sensie coś jakbyś słyszał, ale nie jesteś w stanie ustalić źródła. Są teorie, że z takich rzeczy wynika np. poczucie irytacji, dla której nie jesteś w stanie podać źródła. Oczywiście nie mówię, że w to wierzę, ale zaczynam być ostrożny. No ale miałem je przez długi czas na froncie obudowy i jakoś żyłem. ;)

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie odnośnie eloopów, albo nawet ogólnie wentylatorów. Bo są 2 wersje, B12-P i B12-PS mające odpowiednio max 2000 rpm i 1500 rpm. Czy jeśli puścimy je na jednakowej prędkości np 1400 rpm to powinny emitować identyczny hałas, czy może wersja do 1500 rpm będzie głośniejsza, bo jej silnik żeby osiągnąć takie obroty pracuje na swoim maksymalnym obciążeniu?

Przeglądałem testy wentylatorów i jeden ktoś z youtube porównywał m.in B12-P i B12-PS i wersja do 2000 rpm wypadła lepiej w stosunku performance/noise i tak się zastanawiam czy to kwestia błędu pomiarowego?
Naniosłem wyniki kilku popularnych wentylatorów z tego testu na jeden wykres temperatury CPU względem zmierzonego hałasu celem porównania (autor takiego wykresu nie dostarczył). Wentylatory pracowały na chłodnicy AIO w konfiguracji Push, kolejne punkty połączone liniami oznaczają że dany wentylator pracował na 25%, 50%, 75% i 100% PWM.

obraz.thumb.png.fb35a62f40b8c634f6f10773237c9026.png


Z tego by wynikało, że Noctua NF A12X25 jest najlepsza mniej więcej do poziomu ok 34,5 dB gdzie zrównuje się z B12-P (na tym poziomie gdzie PW2 ma ~62,5% PWM, B12-P ~50% PWM, noctua 80% PWM). Powyżej Eloop ma lepszy stosunek perf/noise, ale z obu stron różnice nie są jakieś duże. Arctic P12 poza najniższymi obrotami wypada nieznacznie gorzej od obu w/w, BeQuiet PureWings2 odstaje o ok 3*C od reszty.
No i pozostaje wyraźna różnica pomiędzy B12-P i B12-PS. ?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że wypuścili taką serię, ale szkoda że są 2x droższe od zwykłych :D Mimo tego 60 zł to wciąż dobra cena za taki wentylator. Ciekawe tylko czy poprawili kontrolę jakości.

Ja miałem trochę dylemat... Czy brać eloopy rgb czy zwykłe, ale końcu wziąłem wersję alphacool eloop. To wciąż wentylator z najwyższej półki tyle że za pół ceny, a jego jedynym ograniczeniem (oprocz braku lampek) są niższe maksymalne obroty (bez znaczenia przy cichym buildzie) i brak przedłużek w zestawie (też bez znaczenia, bo żeby podłączyć 3 sztuki i tak trzeba kupić 30 cm rozdzielacz).

Natomiast gdyby nie to że mam już kilka P12 i chciałem po prostu coś urozmaicić to wybierając między Alphacool Eloop a P12 RGB pewnie brałbym P12 RGB. Wydajność podobna, ale P12 wygrywa sposobem podłączenia, zakresem rpm no i tym rgb :D

To teraz czekamy na krok od noctua i ich a12x25 w wersji rgb, pewnie dowalą 200 zł za sztukę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, brzoza11 napisał:

Fajnie, że wypuścili taką serię, ale szkoda że są 2x droższe od zwykłych :D 

Ledy kosztują :) . Śmigło w P12 RGB różni się od wersji P12 bez RGB, ciekawe jak z wydajnością. Testów nie znalazłem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy poprawili dzwięk silnika z wersji bez rgb ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zacząłem się zastanawiać nad kwestią ciśnienia w obudowie i chyba to najlepiej dopasowany wątek - mam aktualnie 3x P14s Redux PWM, 2x PureWings 2 140mm z obudowy i Pure Base 500. PW2 ssie z frontu, Reduxy na górze i z tyłu budy, do tego Megahalems z 2x P12s PWM. I o ile i tak wszystko chodzi w spoczynku na 300-400RPM to pod obciążeniem zaczyna się jakoś rozkręcać i mam obawę, że przy takim układzie wentylatorów w obudowie wytwarza się podciśnienie i może być ssany kurz. Zastanawiam się więc, jak rozegrać układ wentylatorów w tej budzie i czy jest sens go zmieniać, bo faktycznie może być problem? Poza tym - zastanawiam się, czy dobór wentylatorów do chłodzenia CPU jest dobry, czy nie lepiej byłoby zmienić je na coś innego - choć równie cichego. Mam i9 10900F, teoretycznie bez żadnego UV na razie i temperatury nie przekraczają 71-72*C w grach, nieco ponad 80 w syntetykach, ale może dałoby się to jakoś poprawić? Wiem, że samo chłodzenie też może być problemem, ma już prawie 10 lat i zastanawiam się, czy po takim czasie nie zdegradowało się w jakiś sposób. W dużym skrócie - macie może jakieś sugestie, jak poprawić chłodzenie zachowując jak najniższy poziom hałasu (cisza w spoczynku) i nie dopuszczając zbyt wiele kurzu do obudowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Megahalems to nadal bardzo dobre chłodzenie i nie ma sensu go wymieniać. Chłodzenia powietrzne "nie degradują się" chyba, że fizycznie je uszkodzisz i doprowadzisz do rozszczelnienia jednego z ciepłowodów. Same P12s PWM na chłodzeniu są ok. Nie są to wybitne wentylatory, ale za coś lepszego musiałbyś już konkretnie zapłacić, więc ma to średni sens.

Co do ustawienia wentylatorów, to ja bym te P14s Redux dał na front zamiast PW2 - Pure Base 500 ma zabudowany front i na zaciąg powietrza lepiej spiszą się wentylatory wytwarzające wyższe ciśnienie statyczne. Cudów jednak się nie spodziewaj - PB500 ma po prostu kiepski obieg powietrza i średnio nadaje się pod mocniejsze zestawy.

Co do kurzu, to przy P14s Redux na froncie jako zaciągu, a 2 x PW2 na topie oraz 1 x P14s jako wyciągu, będziesz miał zapewne lekkie podciśnienie, ale specjalnie bym się tym nie przejmował. Komputer tak czy siak wypada raz na miesiąc przedmuchać sprężonym powietrzem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo to początkowo planowałem te PW2 wymienić na kolejne dwa P14s (one są takie ciche, nawet przy 60-70% prędkości <3) ale na regulacji DC, kiedy płyta je sobie "wybadała" jestem w stanie zejść do wartości w stylu 230RPM więc teraz nie wiem już, czy warto. Cisza jest wystarczająca, gdyby nie stary Radeon na turbinie w spoczynku byłoby bezgłośnie. A przez konkretnie zapłacić - co masz na myśli? 60zł? 100zł za wentylator?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, zawisztheblack napisał:

Co do kurzu, to przy P14s Redux na froncie jako zaciągu, a 2 x PW2 na topie oraz 1 x P14s jako wyciągu, będziesz miał zapewne lekkie podciśnienie, ale specjalnie bym się tym nie przejmował. Komputer tak czy siak wypada raz na miesiąc przedmuchać sprężonym powietrzem.

Ja przez długi czas miałem 6 in vs 2 out, a i tak po tygodniu od czyszczenia była na wszystkim warstwa kurzu :/ Chyba te fabryczne filtry w O11D są do kitu, spróbuję jak za dawnych lat urzeźbić coś z rajstopy ?

@PiVoSH92 Z wentylatorów 12cm lepsze od P12 będą np Eloopy (również rebrandy po 58 zł sztuka, ale odpada mocowanie "pull" na chłodzeniu), albo Noctua A12X25. Ok 100-120 zł za wentylator, jeśli kupujesz tylko 1, a nie np 3 sztuki na chłodnicę to do przeżycia taki wydatek, bo jakość jest super. Ale generalnie jeśli nie przeszkadza ci dźwięk P12 to nie ma sensu go zmieniać, pewnie ten radeon ci go zagłusza :D

Edytowane przez brzoza11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie przeszkadza mi ich dźwięk, bo zasadniczo dla mnie poniżej 700-800RPM są bezgłośne 0_0 Co z resztą było głównym zamysłem zakupu tych a nie innych wentylatorów, pierwotnie nawet nie dla mnie a dla brata, ale ze względu na ciszę jaką prezentowały w stosunku do ceny (poniżej 60zł sztuka) chyba jestem zadowolony ;) Ale faktycznie, pewnie jakbym dobierał po jednym/dwóch naraz to eloopy by wjechały, bo czemu nie, ale zakup 5 takich to już dość wysoka cena. A Radek wyjeżdża z budy ASAP, tylko najpierw karta (w sumie też Radosław) musi przyjść zza wielkiej wody - Morza Bałtyckiego :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz te PW2 wymienić na P14s, ale super różnic raczej nie będzie. Na chłodzeniu lepiej spisałyby się wspomniane eLoopy B12-PS czy Noctua NF-A12x25 PWM, ale wydasz na nie sporo kasy, a finalnie urwiesz ze 2-3 stopnie przy tym samym poziomie hałasu co obecnie, więc nie wiem czy warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
    • Witam Proszę o ocenę zestawu do grania w 1440p i ewentualne propozycje zmian, chciałabym żeby wszystko zamknęło się w 7tys. Preferuję połączenie Intel/Nvidia, najlepiej jak najmniej RGB, dyski już posiadam (2 SSD Sata). Procesor i5 14600KF Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Super Windforce OC 12GB Płyta główna MSI B760 Gaming Plus WIFI lub MSI MAG B760 Tomahawk WIFI (wcześniej rozważałam również Gigabyte B760 Gaming X AX) Zasilacz Seasonic Focus GX - 750W Lexar Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 Obudowa Genesis Irid 505F Z chłodzeniem mam problem, ponieważ chciałam zakupić Deepcool'a AK620, jednak nie jest dostępny w sklepie komputronika (sklep wybrałam ze względu możliwości odbioru komputera w moim mieście). Niestety ten ma dość ograniczony wybór chłodzeń. Tak samo jak widać mocno zastanawiam się nad płytą główną, jestem otwarta na propozycje.
    • https://www.rtings.com/monitor/learn/research/vrr-flicker  
    • Ja czego nie rozumiem? No ja rozumiem jaka jest różnica pomiędzy odbiornikiem prądu a generatorem. Z tego co widzę hybrydy się zgłasza. Czy Ci się to podoba czy nie. To nie jest offgrid.  Tak samo jak magazyn energii. Mimo iż ludzie używają je wewnątrz domu, to muszą być zgłaszane.  To że chińczyk mówi, że falownik nie wysyła nadmiaru energii poza sieć nie ma żadnego znaczenia jeśli podepniesz to do sieci.  Czy na rondo nie ma liczników? Na enmasz umowy tam z energetyka? Nie da się zamontować normalnej instalacji? Co powiedział Ci dostawca prądu? Jeśli sąsiada z działki wywali choćby radio na drugi tydzień po montażu Twojego lewego PV, to spodziewaj się problemów.  Jak udowodnił aż że Twój chiński szajs jest przekozak wówczas? Będziesz miał na to jakieś papiery?  Ze specyfiki pracy jaką oczekujesz. Ta sama zasada działania Cię interesuje. Będziesz szukał paneli gruntowych? A czym różnią się takie od paneli dachowych albo balkonowych? Zestaw balkonowy to jest to co szukać powinieneś. Bo zestawów RODo nie robi a raczej?  Zacznijmy od tego, że zacząłeś od złej strony, bo zamiast falownika i budowania hybrydy, podpina się takie rzeczy prosto w panele. Pompa na prąd stały o szerokim napięciu działania pyrka sobie jak ma napięcie i tyle. 
    • 40 powinno na górkę styknąć. I to na luzie jako dodatkowe.  Ewentualnie powinieneś pomyśleć nad jakimiś listwami przypodlogowymi z systemem dowolnego dodawania gniazdek.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...