Skocz do zawartości
Gość mbuchcik

Lista polecanych wentylatorów

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
26 minut temu, Minciu napisał:

@Szpajza Daj więcej szczegół z Twojego testu, chętnie poczytamy.

I co to da ? Przecież na YT jest mnóstwo testów i co z tego wynika ? Na jednych testach wentyl jest głośny ponad miarę a na innych testach jest bardzo cichy. I to jest nawet pokazane na aparaturze pomiarowej. Co test to inne wyniki !  Komu wierzyć ? :boink:

Tak dałem się nabrać z tymi FLUCTUS. Testów tych wentyli akurat jest niewiele, prawie wcale a te co są to tylko zachwalają... :sex: ...te wentyle.

A wyszła kicha z wodom.   :glaszcze:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak zrobiłeś testy to je wrzuć co Ci wyszło. 

Daj też linka testów, gdzie wentyl jest głośny ponad miarę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.08.2021 o 22:45, Ronin69 napisał:

w X-kom 140mm za 39zł  :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś kiedyś zakładał na dwuwieżowca dwa wentyle zewnętrznie, bez środkowego?

Chodzi o sytuację, gdy przed pierwszą wieżą i za drugą dajesz np. wentyl 30 mm, a między wieżami masz miejsca 26 mm i nie wsadzasz nic. Ewentualnie wsadzasz na środek wentyl cienki, a po bokach wentyle grubsze.

Pytam, bo mam kilka sztuk P14 i nie wchodzą między wieżami na TC14PE. Tzn. wchodzą, ale na ścisk i potem konstrukcja telepie przy wyższych obrotach. Pomyślałem, że może zrezygnuję ze środkowego albo na środek dam SW3HS, a po bokach P14, o ile uda mi się odrębnie regulować CPU1 i CPU2 (na Aorusie Pro z390 chyba jest taka możliwość).

Nie chcę kupować nowych wentyli, bo niedługo planuję zmianę procesora i zakup AIO, gdy się już wyklaruje slot. Ewentualnie mógłbym kupić jakieś wentyle za >100 zł, gdyby się nadawały potem na obudowę lepiej od tych P14, których mam dużo.

I przy okazji — ktoś kojarzy jakieś wentyle, które na budzie z przodu na ssaniu przez filtr nie mają buczenia łożysk w okolicach 600 rpm?

Mam jeszcze TY-140 czy TY-141 dwie sztuki (pewnie z jakiegoś Silver Arrowa), one rzeczywiście wieją jak halny, ale testowałem porównawczo z P14 i mimo bardziej wyczuwalnego powiewu temperatury były równe albo gorsze przy wyraźnie głośniejszej pracy. Sama jakość dźwięku niezła, trochę wyższa półka bez niecywilizowanych szumów, terkotów itd., jednolity dźwięk, ale jednak decybele są, jest suszarka.

Myślałem nad fluctusami albo tym, co jest na Fumie 2, ewentualnie nad kupnem używanych A15 po 50 zł sztuka, gdy się czasem pojawiają. To ostatnie dlatego, że to jest oversize i uchwyty od radiatora lepiej pasują. Na 14 cm muszę naginać, napinać, trzymać trytytkami itd. i nie jest łatwo uniknąć problemów akustycznych, gdy się coś obsunie. Ogólnie trzeba było sobie oszczędzić problemu i wziąć radiator z wentylami od producenta, a nie kombinować (zamysł był taki, że TC14PE = najlepszy radiator, a P14 = najlepsze wentyle, ale praktyka zweryfikowała teorię).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noctua NF-P14s redux 900

Ktoś coś? Do obudowy Corsair Air 540 i na AIO ( mogę wziąć wersję 1200rpm) zależy mi na ciszy i w miarę dobrej wydajności. Miałem zamówione 5 sztuk ShadowsWings2 jednak sklep Avans to pajace które sprzedają towar którego nie mają na magazynie. 

Ewentualnie Silent Wings 3 1000rpm. Arctic p14 nie chce już bo z 5 padły mi 2 z dnia na dzień a jeden zaczął wyć jak pojebany 

Edytowane przez przemekpsp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

900 RPM na AiO to trochę mało. Generalnie te Nocuty tyłka nie urywają, są ok, ale nic więcej. Wszystko sprowadza się tak naprawdę do budżetu, którym dysponujesz. SW3 będą ok, chociaż pod względem kultury pracy Shadow Wings 2 wypadaj lepiej (ale pod względem wydajności gorzej). Jeśli masz kasę, to ja bym brał Noiseblocker B14-PS - na chwilę obecną najlepszy wentylator 140mm na chłodnice, tylko ma aż 29mm grubości, co trzeba wziąć pod uwagę (musisz mieć miejsce w budzie + możliwe, że będzie trzeba zmienić śruby montażowe - w zestawie Noiseblocker daje M3 różnej długości).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, przemekpsp napisał:

 

 Arctic p14 nie chce już bo z 5 padły mi 2 z dnia na dzień a jeden zaczął wyć jak pojebany 

U mnie P12 Arctica tyrkocze bo pająk albo komar wlazł w motor XD Jego nogi teraz tłuką w śmigło XD 

SilentWings3 dmuchają dobrze bez filtra i bez chłodnicy. Dokładasz sam filtr i już jest lipa. Arctic wieje wówczas ze 2x mocniej. Eloop proponowany przez Zawisza jest bardzo fajną 140tką.

Masz jeszcze go w takich wersjach:

https://www.morele.net/wentylator-noiseblocker-nb-eloop-b14-ps-pwm-itr-b14-ps-767071/?gclid=Cj0KCQjw-NaJBhDsARIsAAja6dOCKaVtNmes2HZG_JOZJ_pESdhLD1-V9-kxEY_Ao9usXkt8obLXFzEaAhv0EALw_wcB&gclsrc=aw.ds

https://www.angela.pl/p15209,noiseblocker-140mm-nb-eloop-x-b14-p-argb-pwm-black.html

https://www.angela.pl/p15208,noiseblocker-140mm-nb-eloop-x-b14-p-argb-pwm-white.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zawisztheblack właśnie eloopy trochę za drogie wykraczają dużo poza budżet, 120zl za jeden to już trochę sporo. ShadowsWings2 były w cenie 70zl za sztukę. Silent Wings 3 to koszt 80zl. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że nie porównywałem bezpośrednio SW3 z NF-P14s redux. Miałem za to wielokrotnie styczność z NF-P14r redux, czyli tym samym wentylatorem, tylko w okrągłej ramce - montowałem go na Fortisie 3 i tam spisywał się bardzo dobrze w porównaniu z fabryczną Sigmą HP. Na korzyść SW3 na pewno przemawiają szczegóły jak np. gumki na rogach redukujące wibracje. Reduxy tego nie mają - idzie je dokupić, ale to dodatkowy koszt.

Zawsze możesz wziąć sztukę SW3 i sztukę NF-P14s redux, porównać i gorszy zwrócić, a lepszego dokupić więcej sztuk. W przypadku Reduxów brałbym wersję 1200 RPM w wersji PWM.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To najlepiej jak ma być tanio i dobrze, to czekaj na Fluctus 140PWM ;) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, przemekpsp napisał:

właśnie eloopy trochę za drogie wykraczają dużo poza budżet, 120zl za jeden to już trochę sporo. ShadowsWings2 były w cenie 70zl za sztukę. Silent Wings 3 to koszt 80zl. 

Jak mogą być czarne 140mm to mam 2 używane z pwm za 100 pln za 2 szt. plus wysyłka...                                    

Edytowane przez m@rcinpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

13 godzin temu, przemekpsp napisał:

 ShadowsWings2 były w cenie 70zl za sztukę. Silent Wings 3 to koszt 80zl. 

Shadow wings 2 to najcichsze wentyle ze stajni bq, dobrze zastąpily model silent wings 2 mam je w obudowie, silent wings 3 są ciut głośniejsze ale też wydajniejsze z lepszym ciśnieniem statycznym, na chłodnice od BQ to tylko SW3 się w miarę nadaje.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a jakie polecacie wentylatory 

chodzi mi o największe i najcichsze ?

obudowa będzie robiona samodzielnie z plexi 

komputer to mały serwer 4 dyski hdd plus dysk 2.5 cala ssd 

na procesorze radiator pasywny , zasilacz mini.

myślałem żeby jeden wentylator wszystko chłodził ewentualnie dwa takie wentylatory.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, w czwartek powinienem mieć już mojego R5 5600X, domyślnie z boxowym coolerem.
Z tego co wiem, ten wentylator nie jest zbyt dobry, więc kupując procesor, zakładałem zmianę na inny w przyszłości.
Jesteście mi może, w stanie coś polecić? Zależy mi też na całkiem niezłej cenie.

Myślałem o jednym ze Spartanów? Co o tym myślicie?
Budżet powiedzmy do 150 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, uzzo napisał:

Panowie a jakie polecacie wentylatory 

chodzi mi o największe i najcichsze ?

obudowa będzie robiona samodzielnie z plexi 

komputer to mały serwer 4 dyski hdd plus dysk 2.5 cala ssd 

na procesorze radiator pasywny , zasilacz mini.

myślałem żeby jeden wentylator wszystko chłodził ewentualnie dwa takie wentylatory.

 

Jeśli ma być to jak największy wentylator, to Noctua NF-A20, ale nie wytwarza on wysokiego ciśnienia statycznego. Na Twoim miejscu szedłbym raczej w 140mm - taniej Arctic P14 czy BioniX P140, drożej Noiseblocker P14-PS

9 minut temu, Kemt napisał:

Cześć, w czwartek powinienem mieć już mojego R5 5600X, domyślnie z boxowym coolerem.
Z tego co wiem, ten wentylator nie jest zbyt dobry, więc kupując procesor, zakładałem zmianę na inny w przyszłości.
Jesteście mi może, w stanie coś polecić? Zależy mi też na całkiem niezłej cenie.

Myślałem o jednym ze Spartanów? Co o tym myślicie?
Budżet powiedzmy do 150 zł.

Fera 5 będzie jak najbardziej ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.09.2021 o 18:45, Kemt napisał:

Cześć, w czwartek powinienem mieć już mojego R5 5600X, domyślnie z boxowym coolerem.
Z tego co wiem, ten wentylator nie jest zbyt dobry, więc kupując procesor, zakładałem zmianę na inny w przyszłości.
Jesteście mi może, w stanie coś polecić? Zależy mi też na całkiem niezłej cenie.

Myślałem o jednym ze Spartanów? Co o tym myślicie?
Budżet powiedzmy do 150 zł.

Fera5 albo jak masz ochotę zostać z dezajnem AMD to ich oryginalny Cooper z heatpipe. Miałem na 5900x i mocniej dociśnięte CPU wymagało 2200rpm. Ale 5900x to tak jakby 2x5600x.

Obstawiam że taki Box za 50zl spokojnie ogarnie i mniejsza wydajność nadrobi nieraz desainem, kompaktowość ja i cena. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.09.2021 o 18:45, Kemt napisał:

Cześć, w czwartek powinienem mieć już mojego R5 5600X, domyślnie z boxowym coolerem.
Z tego co wiem, ten wentylator nie jest zbyt dobry, więc kupując procesor, zakładałem zmianę na inny w przyszłości.
Jesteście mi może, w stanie coś polecić? Zależy mi też na całkiem niezłej cenie.

Myślałem o jednym ze Spartanów? Co o tym myślicie?
Budżet powiedzmy do 150 zł.

Jak już powiedzieli przedmówcy: Fera 5 najlepszą opcją do tego CPU w tej kasie

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Born napisał:

Jak już powiedzieli przedmówcy: Fera 5 najlepszą opcją do tego CPU w tej kasie

Właśnie chyba Fera 5 wezmę, w czwartek powinienem mieć już komputer - zobaczę jak się będzie box spisywał. Dzięki za pomoc

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Fery 5, to jest to najlepszy wentyl w swojej klasie i pewnie w dwóch-trzech klasach wyższych od swojej też jest najlepszy. ;) Szansa, że będziesz z niego niezadowolony albo kupisz lepszy za tę samą cenę wynosi promil promila.

A teraz luźne pytanie:

Czy ktoś może eksperymentował ostatnio z P14 i jakimś innym wentylatorem, mając dosyć „pralkowych” dźwięków P14?

Absolutnie nie krytykuję wentylatora prawie idealnego — za tę cenę on ma prawo, aby o nim złego słowa nie powiedzieć, a wszystkie jego ograniczenia traktować jako po prostu parametry oferty, a nie wady produktu/projektu — ale oczywiście chodzi o głośność łożyska przy pewnych obrotach, elektryczne szumy, pulsujące dźwięki (duży RPM) i burczenie (filtr/kratka).

I drugie pytanie: Najlepszy pod względem „braku burczenia” wentylator nawiewowy do budy to…? (Przy założeniu, że 2x14 albo 2x12 albo 1x20).

Ogólnie P14 to wentyl genialny o tyle, że na CPU nawet na maksymalnych obrotach ledwo co go słychać. No ale jest ten rodzaj dźwięku, co silnik od pralki, a do tego pewne pasma niebezpieczne akustycznie (być może zależne od indywidualnego wentylatora/serii produkcyjnej). Z kolei na budzie w dzień w bloku w mieście to on nawet na 1300 rpm jest na granicy słyszalności (i to przez kratkę i filtr!), ale na tej granicy wydaje jednak takie ciche burczące dźwięki, których zauważalność dla ucha jest sztucznie podnoszona przez ich zmienność (gdyby były niezmienne, to może ucho nauczyłoby się je ignorować).

No i tak: Jednostajny szum bym zniósł. Burczenie charakteryzujące się pewną zmiennością, cyklicznością, jakby ostrymi krawędziami, to już niestety mniej. Chodzi o ten rodzaj drobnej nadwrażliwości na dźwięk, przy której wszelkie pulsowanie, wibrowanie itd. człowiekowi jednak przeszkadza. W granicach rozsądku i mając świadomość, że się jest trochę taką księżniczką na ziarnku grochu, ale jednak przeszkadza w pewien obsesyjny sposób.

Czy są jakieś wentyle (oczywiście wiadomo, że tanie nie będą i mogą być trudne do dostania), które mimo tego, że tam jest oczywiście obracający się silnik, produkują dźwięk w miarę stały, jednostajny? Bez burczenia? Bez dźwięków jak z elektrowni?

Edytowane przez lukaszgos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepszy 12cm wentyl chyba we wszystkim to phanteks t30, 14'tka to nie wiem, nb eloop?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten nowy Phanteks podobno rzeczywiście młóci wszystkie inne 12, tylko nie wiem, czy to oznacza, że jest sens go brać na front budy. Z drugiej strony poszerzona grubość wentyla to właśnie aż krzyczy, że jest sens brać go właśnie do przepychania przez filtry, kratki itd. Może więc właśnie pomyślę o tym Phanteksie, dzięki… muszę sprawdzić, czy w ogóle się zmieści, bo na froncie mam trochę ciasnawo.

Eloopy mają dobrą prasę i dobre wyniki, zwłaszcza jeśli chodzi o niesienie się dźwięku w przestrzeni (widziałem badania z różnych odległości, gdzie NB na dużo krótszym dystansie niż inne wentyle wytracały głośność), choć obawiam się trochę o jakieś gwizdy i inne takie historie. Może nie pozostaje nic innego, tylko po prostu odrobić robotę i rzeczywiście je ręcznie sprawdzić.

Kurczę, wiadomo, że 12 cm to najpopularniejsza dziura, ale trochę irytuje mnie ta stagnacja w 14 i 20.

Przy okazji potrzebuję nowych wentyli na Accelero Extreme (III), bo jednak te 3xF9 są słyszalne i są denerwujące. Może więc właśnie będzie to dobry moment, żeby przetestować te Phanteksy, bo GPU mam tylko jedno i nie potrzebuję wolnych slotów niżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.09.2021 o 15:16, lukaszgos napisał:

I drugie pytanie: Najlepszy pod względem „braku burczenia” wentylator nawiewowy do budy to…? (Przy założeniu, że

BQ Shadow wings 2 lub stare BQ Silent wings 2, o wydajności nie wspomniałeś więc wziąłem pod uwagę tylko kulturę pracy :P :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...