Skocz do zawartości
Gość mbuchcik

Lista polecanych wentylatorów

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, iron_butterfly napisał:

Jakie chłodnice są wydajniejsze od tej PE 360 ? Zdecyduje sie chyba na Noiseblocker lub T30 jak będą dostępne.

Nie zawracaj sobie glowy zmiana chlodnicy. GTS z cienkich owszem jest odrobine wydajniejszy, ale zabija przeplyw wiec nie ma to sensu - roznica marginalna

Gdyby kupowac od zera to faktycznie GTS, jak juz masz to nie ma to sensu.

Najwydajniejsze ogolnie w uzytecznym zakresie obrotow Hwlabs GTX/EK XE, u mnie w P/P GTX robi robote. 

 

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakiej obudowie to ma siedzieć? Phanteks Evolv z sygnaturki? Chłodnica na topie? Masz ją pociętą? W sensie zrobioną jakąś dodatkową wentylację w fabrycznych panelach?

Jak już ta chłodnicę masz, to nie zmieniaj, szkoda kasy. Gdybyś kupował nowa chłodnicę to Nemesis GTS byłby po prostu lepszym wyborem od EK PE, ale szkoda wydawać teraz kasę. Wyraźnie lepsze chłodnice (np. SR-2 od HW Labs, Alphacool UT60, EK XE) mają najczęściej po 60mm grubości i ciężko je upchać w obudowie. Nie koniecznie spisują się też znacząco lepiej przy bardzo niskim RPM - pod tym względem królem jest Nemesis GTS.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, zawisztheblack napisał:

Chłodnica na topie? Masz ją pociętą? W sensie zrobioną jakąś dodatkową wentylację w fabrycznych panelach?

Tak i "prawie" tak. W planach mam jej zmianę ale najpierw nowa pompa z rezerwuarem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Evolv to śliczna obudowa, ale bez cięcia topu i frontu obieg powietrza jest w niej tragiczny, a jak się jeszcze dorzuci na top chłodnice, to jest naprawdę średnio. Wrzucenie paneli na CNC np. do Marka rozwiązuje problemy :).

Chłodncię bym zostawił tak jak pisałem powyżej. Na push-pull na topie braknie CI miejsca i generalnie ma to średni sens. Jedna warstwa B12-PS w konfiguracji push da sobie radę :).

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się upewnić - P12 PWM PST value 5-pak ma te takie odgałęźniczki że można sobie pospinać wentylatory?  : )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, dulu10 napisał:

Chciałem się upewnić - P12 PWM PST value 5-pak ma te takie odgałęźniczki że można sobie pospinać wentylatory?  : )

yes, to jedyna różnicą miedzy wersją 'tylko' pwm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Ocho napisał:

yes, to jedyna różnicą miedzy wersją 'tylko' pwm

kurde a ja cały czas miałem jakoś w głowie że to PST to coś ala PressureSTatic 0_o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, dulu10 napisał:

kurde a ja cały czas miałem jakoś w głowie że to PST to coś ala PressureSTatic 0_o

a ja teraz chciałem przyszpanować wiedzą i zobaczyć co to tak naprawdę znaczy te pst na stronie arctica ale uwięzili mnie w matrxie i nie umiem pominąć informacji o plikach cookies XD

Edytowane przez Ocho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Ocho napisał:

a ja teraz chciałem przyszpanować i zobaczyć co to tak naprawdę znaczy te pst na stronie arctica ale uwięzili mnie w matrxie i nie umiem pominąć informacji o plikach cookies XD

Kurde nie wpadłbym żeby tam szukać

https://www.arctic.de/en/P12-PWM-PST-CO/ACFAN00121A

PST - PWM Sharing Technology

Technologia godna NASA zeby 3 kable z każdego wentylatora połączyć równolegle :v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dulu10 napisał:

Kurde nie wpadłbym żeby tam szukać

czy ja jestem ślepy czy serio nie ma przycisku do akceptacji XD
https://imgur.com/a/hisV0bX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Ocho napisał:

czy ja jestem ślepy czy serio nie ma przycisku do akceptacji XD
https://imgur.com/a/hisV0bX

u mnie były takie duże, chyba zielone? Wejdź przez edge na próbę (ja mam ff)

 

edit: na edge też są

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra na incognito jest git.. 
edit. ublock był problemem

Edytowane przez Ocho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka dokładnie takich wentylatorków:

KLIK

Chcę je sobie przełożyć do nowego komputera, w którym jest taka płyta główna: KLIK

Czy ma jakieś znaczenie do którego złącza SYS_FAN je podłączę? I czym jest PUMP_FAN? Pamiętam, że kiedyś miałem dziwną sytuację w której podłączyłem wentylator do PC-ta i nie pamiętam już dlaczego ale cały czas pracował na 100% generując przy tym niesamowity hałas. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PUMP_FAN jest generalnie do AIO  (chłodzenie cieczą).   Nie wiem dokładnie (bo nie mam AIO), czy chodzi o pompkę, czy wentylator.

Wentylator od CPU podłączasz do CPU_FAN (tego najbliżej socketu). Gdzie podłączysz wentyle obudowy, nie ma chyba większego znaczenia.

Znaczy...ma znaczenie podłączasz do gniazd dla nich przeznaczonych.

SYSFAN1 tył . Możesz dać na SYSFAN 2 lub 3 jeśli kabelek dosięgnie.

SYSFAN 4 i 5 oraz 6 przód.  Wielkiej filozofii w tym nie ma. Do tego cosika przy RAM-ach podłączasz wentylator CPU.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tej dokładnej dokumentacji co podałeś strzelam że możesz podłączyć pod byle co. Pompkowe złączę również wchodzi w grę, grunt to wszystko odpowiednio przestawić (z pump na fan i na DC jesli 3pin) i ustawić w biosie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Ocho napisał:

Z tej dokładnej dokumentacji co podałeś strzelam że możesz podłączyć pod byle co. Pompkowe złączę również wchodzi w grę, grunt to wszystko odpowiednio przestawić (z pump na fan i na DC jesli 3pin) i ustawić w biosie

Jeśli wentylatory są 3-pin, to nie jest to takie obojętne. Nie każde złącze 4-pin PWM idzie przełączyć w tryb DC, to już zależy od danego mobo (często tylko niektóre złącza da się przełączyć), a bez tego wentylatory będą latać stale na max obrotach.

Edytowane przez zawisztheblack
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli będzie działać ʕ•ᴥ•ʔ byle jak ale będzie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, zawisztheblack napisał:

Podaj dokładny model płyty.

Rozumiem, że te Pure Wings 2 są w wersji 3-pin?

MSI MPG Z490 Gaming Plus. Wentylatory mają końcówki 3-pin

Edytowane przez sc0rpow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, zawisztheblack napisał:

 

Podłączyłem wentylatory do sys_fan 2 i 6, bo tak było najwygodniej. Co sądzisz o takim ustawieniu:

KLIK

Ustawiłem oba w identyczny sposób. Wszystko jest ok, czy coś byś zmienił? Zauważyłem, że jeśli zmienię z DC na PWM, to zaczynają działać na 100% i jest mega głośno, więc chyba musi być DC. 4.92V i 700RPM to nie za mało? Dać więcej? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że wszystkie złącza wentylatorowe  na Twojej płycie idzie przestawić między trybem PWM, a DC. Masz to opisane w instrukcji do płyty głównej na stronie 37 i 61. Przy wentylatorach 3-pin musisz ustawić tryb pracy każdego złącza do którego podłączasz ten wentylator 3-pin na DC, będziesz miał wtedy kontrolę nad obrotami danego wentylatora - zakładka Hardware Monitor w BIOSie.

Wentylatory możesz podłączyć pod dowolne złącza. Przyjmuje się jednak, że pod złącze CPU_FAN podłącza się wentylatory z chłodzenia procesora.

EDIT: Złącze masz poprawnie ustawione w tryb DC, ale nie ustawiłeś sobie krzywej obrotów tylko stałe obroty. Lepiej ustawić wentylator tak, żeby jego obroty zmieniały się w zależności od temperatury CPU.

BTW: Znowu Java zdechła na forum, pewnie za godzinę naprawią :E.

Edytowane przez zawisztheblack
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, zawisztheblack napisał:

 

Zaznaczyłem "Smart Fan Mode" i dopiero teraz widzę ten wykres do ustawiania krzywej wentylatorów. I tutaj pojawiają się trzy pytania, bo kompletnie się na tym nie znam. Pierwsza sprawa: 

ZDJĘCIE 1

CPU 1 to mój wentylator, który jest założony na chłodzenie Fera 5, czyli  Fluctus 120mm PWM. Co najlepiej wybrać - które ustawienie w biosie najlepiej wybrać dla tego wentylatora? PWM, DC, czy zostawić AUTO? 

Druga sprawa: 

ZDJĘCIE 2

Przy każdym z wentylatorów (Tył obudowy, przód obudowy i procesor) mogę wybrać źródło temperatury. Którą z opcji wybrać dla wentylatorów na obudowie, a którą dla wentylatora od procesora? 

I ostatnia rzecz:

ZDJĘCIE 3

Ustawiać jakoś te wykresy, czy niech zostanie "DC", zaznaczona opcja "Smart Fan Mode" i ustawienia domyślne? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Flutus to wentylator 4-pin PWM, więc jego złącze ustawiasz w tryb PWM. Wszystkie złącza pod które podpiąłeś Pure Wings 2 ustawiasz w tryb DC.

Jako źródło wszędzie ustawiasz CPU Core, bo reszta nie ma sensu.

Co do ustawianie krzywej - jak uważasz. To generalnie wymaga testów (np przy pomocy OCCT)  - wrzucania obciążenia i sprawdzania temperatur, a potem dostosowywania obrotów tak, żeby znaleźć balans pomiędzy kulturą pracy, a temperaturami, który Ci odpowiada.

 BTW: Przy każdym złączu podbij sobie histerezę na maxa (step up time i step down time) - dzięki temu unikniesz nagłych zmian RPM wentylatorów, które są wkurzające, a pojawiają się przy nagłym, chwilowym obciążeniu CPU.

 

Edytowane przez zawisztheblack
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, zawisztheblack napisał:

Flutus to wentylator 4-pin PWM, więc jego złącze ustawiasz w tryb PWM. Wszystkie złącza pod które podpiąłeś Pure Wings 2 ustawiasz w tryb DC.

Jako źródło wszędzie ustawiasz CPU Core, bo reszta nie ma sensu.

Co do ustawianie krzywej - jak uważasz. To generalnie wymaga testów (np przy pomocy OCCT)  - wrzucania obciążenia i sprawdzania temperatur, a potem dostosowywania obrotów tak, żeby znaleźć balans pomiędzy kulturą pracy, a temperaturami, który Ci odpowiada.

 BTW: Przy każdym złączu podbij sobie histerezę na maxa (step up time i step down time) - dzięki temu unikniesz nagłych zmian RPM wentylatorów, które są wkurzające, a pojawiają się przy nagłym, chwilowym obciążeniu CPU.

 

Wielkie dzięki, bardzo przydatne informacje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

chciałbym wymienić stockowe wentylatory z chłodzenia AiO SilentiumPC Navis RGB 240 na coś cichszego. Aktualnie siedzą tam stockowe Sigma HP RGB 120 mm. Całkowicie wypadłem z obiegu i nie mam zielonego pojęcia co warto kupić i co będzie pasować, pod względem podłączenia, do tego chłodzenia. Chłodnica zamontowana jest w pionie, na przodzie komputera. Zależy mi na wentylatorach podświetlanych RGB, budżet to około 100 zł za sztukę. Jest coś wartego uwagi w takiej cenie? Dzięki za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...