Skocz do zawartości
Gość mbuchcik

Lista polecanych wentylatorów

Rekomendowane odpowiedzi

Sylikonem uszczelnij żeby ciśnienie nie spadło xD ?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Panowie potrzebuję 2 wentylatorów 120mm na chłodzenie procesora bo te od Grandisa terkotają? Są najgłośniejszym elementem w kompie
Myślałem o Noctunie ale czy warto jeszcze? Może jest coś równie dobrego i taniego ?
Potrzebuję 120/120/25+/-2

Aha o co chodzi z zasilaniem 5v i 12v ?
5v do płyty 12v do kostki zasilającej?

Edytowane przez fiszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
13 godzin temu, fiszek napisał:

Panowie potrzebuję 2 wentylatorów 120mm na chłodzenie procesora bo te od Grandisa terkotają? Są najgłośniejszym elementem w kompie
Myślałem o Noctunie ale czy warto jeszcze? Może jest coś równie dobrego i taniego ?
Potrzebuję 120/120/25+/-2

Ignorując cenę i skupiając się tylko na wydajności przy zachowaniu 25mm to do wyboru jest tylko Noctua NF-A12x25. Można by też zaproponować Thermaltake Thoughfan 12, ale nie dość, że w momencie pisania postu widzę, że jego dostępność jest wąska to i w cenie Noctuy. Do tego spotkałem się z informacjami, że jakoś ponad 1200 obrotów/min potrafią świszczeć. Więc zwyczajnie nie sądzę by było warto w ogóle zawracać sobie nim głowę.

Po możliwie najlepszym stosunku cena/wydajność to aktualnie widzę, że w Empiku po 50zł/szt są legendarne Gentle Typhoony, które aktualnie dystrybuuje ADATA pod nazwą "ADATA XPG Vento 120 Pro PWM". Wedle testów nie jest to już topka, którą zajął Phanteks T30-120 z Noctuą z NF-A12x25 i podobnymi, ale dalej mimo tak starej konstrukcji trzyma się wybornie i w tej cenie to bardzo sensowny wybór. Niestety jednak wentylator ten jest na łożysku kulkowym, a te przy niższych obrotach jest słyszalne. Także jeżeli ten przebrandowany Nidec odpada to mamy Silentium PC Fluctus 120 PWM, choć w jego wypadku brak większej ilości testów. Jeżeli jednak w pełni zaufać tym testom to wentylator ten prezentuje się bardzo dobrze bo jest trochę słabszy i znacznie tańszy od wymienionej już wielokrotnie Noctułki. Jednak z tego co pisał jeden z użytkowników naszego forum, jego Fluctusy wydawały jakiś dodatkowy dźwięk jeżeli były umieszczone górą blisko jakiejś kratki czy innego meshu, więc nie wiem czy podobna dźwiękowa sytuacja by się nie wydarzyła między wieżami Grandisa. O ostatniej propozycji niżej.

Gdyby się okazało, że musi świecić to Silentium PC Fluctus 120 PWM ARBG lub Arctic P12 PWM ARGB. Jeżeli zdecydowałbyś się na Arctici to zwróć uwagę by nie były to zwykłe P12. Owe maja zwyczaj wpadania w wibracje i przez to wyć przy konkretnych obrotach i jeżeli akurat w takie obroty byś celował lub wolno przez nie przechodził, to byłyby uciążliwe. Wersja ARGB jest pod tym względem poprawiona lecz niestety ciut słabsza i do tego droższa od zwykłego P12 bo poza zmienioną konstrukcją dochodzą świecidełka. Oczywiście jeżeli nie chcesz, żeby świeciło zawsze możesz po prostu nie podłączać ledów, jednak musiałbyś się pogodzić z mlecznym plastikiem wirnika wentylatora.

13 godzin temu, fiszek napisał:

Aha o co chodzi z zasilaniem 5v i 12v ?
5v do płyty 12v do kostki zasilającej?

Jeżeli chodzi o wentylatory to tak standardowo zasilane są one z płyty głównej 12V. Jeżeli chodzi jednak o wentylatory z RGB to w takim wypadku wentylator podłączasz do źródła napięcia 12V jak płyta główna czy przelotki z molexa/sata power, a 5V jest wtedy dla diod ARGB.

Edytowane przez SherrySherryLady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

NIe obraz sie ale NF-A12x25 to ten sam poziom wydajnosci co Silentium PC Fluctus 120  a zarazem te sa cichsze troszke. Polecanie NF w tym wypadku to jedynie jak komus sie podoba wyglad.

Zabawniej jest na nizszym rpm (1000) gdzie przy takim samym poziome halasu Fluctus ma o wiele wiekszy przeplyw powietrza.

Z czystym sumieniem mozna mu polecic takrze Arctic BioniX P120

Edytowane przez MaxForces
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie Fluctusów, po zainstalowaniu Fortis 5 ARGB wentylator strasznie hałasował. Pomogła aktualizacja oprogramowania LED. Płyta MSI Z 590 Torpedo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, center78pl napisał:

Odnośnie Fluctusów, po zainstalowaniu Fortis 5 ARGB wentylator strasznie hałasował. Pomogła aktualizacja oprogramowania LED. Płyta MSI Z 590 Torpedo.

Aktualizacja programu od podświetlenia zmniejszyła głośność chłodzenia? Może obroty ci ustawiło niższe po prostu.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
8 godzin temu, MaxForces napisał:

NIe obraz sie ale NF-A12x25 to ten sam poziom wydajnosci co Silentium PC Fluctus 120  a zarazem te sa cichsze troszke. Polecanie NF w tym wypadku to jedynie jak komus sie podoba wyglad.

Zabawniej jest na nizszym rpm (1000) gdzie przy takim samym poziome halasu Fluctus ma o wiele wiekszy przeplyw powietrza.

Niestety, ale Fluctus 120 to nie ten sam poziom co NF-A12x25 i widać to na teście jednego z naszych forumowiczów. Patrząc na inny test Noctuy i Light Wingsów, to austryjak przy niższych niż 1400rpm jeszcze by zyskał ciut przewagi. Dokładając do tego jeszcze test z gamesguru.pl, który w znacznej części pokrywa się z tym na yt, przez co targnąłbym się na stwierdzenie, że ten w postaci filmiku to chyba jedyny na ten moment miarodajny test tego wentylatora.
Odnosząc się więc do testu Pana Sieranta na stronie ithardware, do którego zapewne się odnosisz z przepływem powietrza. Zwróć uwagę w teście temperaturowym na "elemencie grzejnym" (nie prawdziwym procesorze), że ten sam wynik uzyskał wentylator przy 3000rpm co taki przy 1800rpm. Sam radiator nie jest też jakimś monstrum. Także ta topka wentylatorów w teście nie znaczy, że te wentylatory są tak samo wydajne, tylko, że układ generująco-odprawadzający ciepło jest zwyczajnie niewystarczający by móc pokazać różnicę między wentylatorami z topki tego testu.

Z przepływem powietrza sytuacja już jest dwojaka. Z jednej strony pokazuje jaką potencjalną wydajność ma wentylator, bo przecież niby o to chodzi, by przepychał jak najwięcej powietrza. Tylko ponownie test na ithardware jest zwyczajnie powierzchowny. Mogę tu jako przykład podać ostatni test z igorslab.de wentylatora NZXT F120 RGB, w którym przeprowadzają testy w 4 sytuacjach: "sumulacja obudowy", radiator 25 mm, radiator 45 mm i radiator 60 mm. Gdyby na ithardware przeprowadzano tylko test na radiatorze 25 mm i 500 rpm to zwycięzca były jeden i oczywisty "NZXT F120 RGB" bo przepchnął dwa razy więcej powietrza co porównywany BeQuiet Light Wings 120. Gdyby jednak ithardware przeprowadzało testy na 45 mm radiatorze i 1000 rpm zdecydowanym zwycięzcą byłby "Light Wings" bo przepchnął przez radiator prawie połowę więcej powietrza. Rozumiesz już z pewnością o co chodzi, nie neguję słuszności takiego testu, tylko samą pobieżność testów ithardware. To są akceptowalne testy, ale bardziej jako dodatkowy argument do potwierdzenia zgodności innych testów, niż sam główny argument.

8 godzin temu, MaxForces napisał:

Z czystym sumieniem mozna mu polecic takrze Arctic BioniX P120

BioniX P120 to ta sama konstrukcja co P12, tylko w ładnym opakowaniu i z ładną ramką. O problemach owego było wielokrotnie pisane w tym temacie.

Edytowane przez SherrySherryLady
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej bionix jest bez sensu, za to fluctusy 120 są mega fajne, miałem je 13 dni na chłodnicy, bardzo wydajne, łożysko bezgłośne + ładny czarny klasyczny wygląd, sama jakość tego plastiku jest 2 klasy wyżej niż w arcticach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, SherrySherryLady napisał:

Niestety, ale Fluctus 120 to nie ten sam poziom co NF-A12x25

I wklejasz test który potwierdza że jednak tak :D. Oprócz ithardware to też ktoś z Niemiec przetestował w różnych zastosowaniach:

https://www.hardwareluxx.de/index.php/artikel/hardware/kuehlung/56464-silentiumpc-fluctus-120-pwm-im-test-guenstiger-luefter-mit-breitem-drehzahlbereich.html?start=4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeśli chodzi o wygląd to lata mi on in powiewa ma być dobrze cicho i trwale.
To co w końcu brać bo mi papkę z mózgu robicie xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fluctusy :] powyżej 1200rpm nic ciche nie będzie to druga sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Komputroniku promocja na Fluctusy za 35 pln sztuka. Kupiłem 3 i będę wymieniał na chłodnicy Arctic Freezer II. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fluctusy zamówione zobaczymy co to będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam chłodzenie Thermalright Silver Arrow SB-E kupione w 2012r wystawione za 150zł teraz.Gościu piszę że da tylko 100zł+wysyłka.Ile to jest warte takie chłodzenie? Mówię że w takim chłodzeniu nie ma się co popsuć jedynie wentylatory które działają bez zarzutu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle jest warte, ile ktoś za dziesięcioletniego grzyba z zajechanymi wentylatorami da. Popatrz sobie, za ile inni wystawiają podobne i podobnie wiekowe konstrukcje i ciesz się, jeśli w ogóle ktoś się tym zainteresuje, a nie próbuj "zarobić" targując się o pieprzone dyszki, bo coś mi się zdaje, że tych gości wiele nie było i nie będzie.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.06.2022 o 22:11, kibolkks napisał:

W Komputroniku promocja na Fluctusy za 35 pln sztuka. Kupiłem 3 i będę wymieniał na chłodnicy Arctic Freezer II. 

to taniutko super sprawa, będzie pan zadowolony :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.05.2022 o 11:45, KKurczok napisał:

Aktualizacja programu od podświetlenia zmniejszyła głośność chłodzenia? Może obroty ci ustawiło niższe po prostu.

Może, na pewno ustał problem z resetowaniem ARGB, wtedy ekran na kilka sekund nie reagował co przy graniu było frustrujące. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie szukania wentylatorów do 5000D Airflow. Obecnie w 4000D mam 4x Aerocool Dead Silence 140mm i 3x 120mm. Z wentylatorów jestem bardzo zadowolony, jednak obecnie przechodzę na inną platformę i kolorystycznie nie będzie mi się to zgrywało.

Docelowo potrzebuję 2x140mm (lub 3x120mm) na przód, 3x120mm na AIO i 120mm na tył. Czy jest coś wartego polecenia z wentylatorów z żółtymi dodatkami?

Tak na szybko widzę tylko ARCTIC BIONIX P120 PWM PST YELLOW, ale słyszałem że wentylatory od Arctic buczą. W ostateczności mogą być jakieś RGB, choć fanem świecidełek w obudowie nie jestem (jak już, to jakieś delikatne podświetlenie).

Fluctus ARGB? Tylko przy 7 sztukach robi się już ~150 zł różnicy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na grubo z kosztami to została Ci jeszcze Noctua z żółtymi nakładkami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, kalderon napisał:

Buczą P12.

A te Bionix są już poprawione?

 

3 godziny temu, Krzkra napisał:

Na grubo z kosztami to została Ci jeszcze Noctua z żółtymi nakładkami

Uważam że ~50 zł za przyzwoity wentylator to normalna cena. Za obecne zapłaciłem podobnie za sztukę i nie żałuję.

Jestem raczej przeciętnym użytkownikiem, a nie audiofilem, więc wydawanie ~150 zł np. na Phanteks T30 PWM mija się z celem, gdy komplet takich do obudowy to koszt ~1050 zł?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, BuShMaN napisał:

Uważam że ~50 zł za przyzwoity wentylator to normalna cena. Za obecne zapłaciłem podobnie za sztukę i nie żałuję.

Tyle, że te nocuta A14 to niestety koszt ~120zł za sztukę, a w przypadku 120mm wcale nie lepiej.  W niedługim czasie przyjdzie mi kupić 15 wentylatorów, więc gdy coś kupisz daj znać jak się sprawuje. Póki co żyje nadzieją, że pojawią się Fluctusy 140mm ;) 

 

Edytowane przez Krzkra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spotkał się ktoś z takim oddzielnym rotacyjnym wentylatorem? Jest on stosowany w obudowie Cooler Master HAF 500. Zastanawiam się czy jest dostępne coś podobnego ale bez obudowy.

wentylator-rotacyjny.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, BuShMaN napisał:

A te Bionix są już poprawione?

A Bionix to nie jest tylko ładne opakowanie do zwykłego wentylatora z serii P lub F?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...