Skocz do zawartości
Gość mbuchcik

Lista polecanych wentylatorów

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka.

Chciałem zapytać o wentylatory RGB bo chciałem zrobić małą zmianę w moim kompie:

20200423_14583967k41.jpg

 

Planuję wymienić GPU na mniejszą i wtedy na froncie zamontować AIO - białego Krakena od NZXT

Co do wentylatorów (oczywiście wszystkie RGB) to myślałem nad takim układem:

- wiadomo, że dwa na AIO,
- jeden na tyle,
- opcjonalnie dwa na topie.

 

Co do wentylatorów to najładniej wyglądają białe RGB Corsaira (CORSAIR QL120 RGB lub CORSAIR LL120 LED) - powiecie coś o tych śmigłach?

Od jakiegoś czasu używałem tylko eLoopów, które przez długi czas cieszyły się opinią najlepszych i najcichszych - nie wiem jak jest teraz i nie wiem jak wypadają te Corsaira.
Zależy mi na ciszy więc chcę skręcić śmigła na minimum obrotów.

 

I teraz potrzebuję porady bo jeszcze tego nie robiłem i poprawcie mnie jak się mylę:

By dobrze sterować oświetleniem RGB potrzebny jest kontroler który wpinam w USB na mobo, tak?
I wtedy mogę sterować z poziomu Windowsa oświetleniem wentylatorów i pasków led, tak?
Jeśli mobo ma dwa wejścia USB to do jednego podłączam OIA, a do drugiego kontroler RGB i w ten sposób z poziomu Windowsa osobno steruję AIO i osobno RBG?

Może pytam o banały ale po prostu nigdy tego nie robiłem o chcę mieć pewność czy wszystko dobrze zrobię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aio portami do doł, pompa niżej niż top chłodnicy

białe aio = biale wentyle? jesli tak ja mam arctic 120 biale argb dają radę, fluctusy też mam  ARGB maja białe łopatki też będą pasować. corsair nie używałem

kontroler pod usb? nowsze płyty mają po jedno i więcej złącz, tak rgb 4pin  12v jaki i argb 3pin 5v

w zależności od liczby złącz możesz sobie spinać wszystko razem czy to przejściówką czy to złączami męskie-żeńskie o ile wentylatory je posiadają

tak jest najwygodniej, sterujesz oświetleniem z poziomu aplikacji do płyty głównej

 

jeśli dasz tył i górę na wyciąg, aio na in ale  będzie chodzilo na niskich obrotach to zrobisz sobie podciśnienie wewnątrz i będziesz kurz łapał 

chyba lepiej jeden na top nad radiatory płyty (albo i nie) i delikatnie podbić obroty na aio żeby zrobić nadciśnienie, przy okazji karta dostanie więcej powietrza

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, bofff napisał:

aio portami do doł, pompa niżej niż top chłodnicy

Albo jedno albo drugie w przypadku chłodnicy pionowo.

Jak dasz portami do góry, to wówczas blokopompkę  obowiazkowo poniżej linii  wlotów do chłodnicy. Ale i tak jeszcze węże nie mogą ułożyć się powyżej tej linii. Inaczej byle szturchnięcie buda będzie zapowietrzac sprzęt nawet wyłączony z prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aio na froncie ? Moim zdaniem słabo to bedzie działąć. Jeśli dasz jedna pare wentyli to troche ciepła wtłoćzysz do srodka przy skreconych wentylach i wyższym osciążeniu cpu. Jęsłi zrobisz kanapke to dodaktowe koszta na zakup 2 par wentylatorów (chyba ze wykorzystasz obecna pare) Dająć na top obudowy chłodnice zyskujesz lepszy efekt wizualny rgb i tez cieple powietrze wyrzucasz zaraz za obudowe. Nie masz problemu z zapowietrzaniem układu :) Ale jak wolisz to nie custom zeby nie muc w 5min zmienic ustawienie chłodnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy wyborze miejsca na chłodnicę kierowałem się tym co usłyszałem w tym filmiku (że na froncie też jest poprawne):

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Maragast napisał:

Przy wyborze miejsca na chłodnicę kierowałem się tym co usłyszałem w tym filmiku (że na froncie też jest poprawne):

 

https://youtu.be/J68DOST3NOo?t=403 - i ten moment jak oglądasz to myślisz sobie.. nie mam miejsca na froncie (poprawnie). Mam miejsce na topie (optymalnie).. ale i tak pójdę pod wiatr, zmienię GPU i dam chłodnicę na front? WTF? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imo jedyne możliwe i w miarę sensowne ułożenie AIO na froncie to portami w dół i top chłodnicy powyżej pompki. Powietrze wtedy zbierze się w bąblu na gorze chłodnicy, najdalej od pomki

ale i tak najlepiej na topie, same plusy

ustawiasz na wyciąg i ogrzane powietrze out

frontem wtedy wpychasz z zewnątrz chłodniejsze powietrze - dolem na gpu i góra na ram

aio na topie spokojnie się kreci i bilansuje airflow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie problemem jest to, że kompletnie nie podoba mi się AIO na topie - komp stoi na biurku i zależy mi by wszystko mi się podobało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kup sobie na to biurko jakiś podobający Ci się wazon czy coś i odpieprz się od tego kompa :] To jest maszyna, która ma zrobić robotę, najlepiej jeszcze cicho i tego bym się trzymał.

  • Like 2
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca bo cały modding jest właśnie po to by komputer lepiej wyglądał.

Po to są wentylatory RGB i paski ledowe by komputer lepiej wyglądał.

Po to zaczęli robić białe AIO i wyświetlaczami oraz ramy, GPU i mobo z podświetleniem by komp lepiej wyglądał.

 

Ale to nie o to chodzi - mi chodziło bardziej o wentylatory.

Chociaż też bardzo dziękuję za wszystkie wskazówki odnośnie AIO - także wezmę je pod uwagę.

Jeśli zamontuje AIO na topie to jasne, że na front wstawiam dwa wentylatory i na tył jeden.

Jeśli jednak się uprę i dam AIO na front to zastanawiam się czy oprócz wentylatora na tyle dawać coś na top czy nie trzeba?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No LEDy daj zamiast wentyla. Zawsze lepiej świeca niż wentyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Maragast napisał:

No nie do końca bo cały modding jest właśnie po to by komputer lepiej wyglądał.

Po to są wentylatory RGB i paski ledowe by komputer lepiej wyglądał.

Po to zaczęli robić białe AIO i wyświetlaczami oraz ramy, GPU i mobo z podświetleniem by komp lepiej wyglądał.

Niby tak, ale imo cały modding i estetyka powinny kończyć się tam, gdzie ma to negatywny wpływ na funkcjonowanie komputera. Takie AiO na froncie jest tego przykładem - ubity frontowy airflow i wyższe temperatury na grafice (plus będący tego konsekwencją hałas) i chłodzonych właśnie przepływem powietrza elementach. Co prawda AiO na froncie urwie coś tam procesorowi względem montażu na topie, ale procka o wiele łatwiej schłodzić po prostu przeginając przy doborze jego chłodzenia. Od biedy ten front, jeśli żaden intensywny zestaw w skrzynce siedzieć nie będzie. Przy zablokowanym procku i karcie rzędu 3060 taki montaż AiO nie zrobi zauważalnej różnicy oraz nie trzeba szczególnie się martwić przepływem powietrza obudowy - byle coś tam po prostu dmuchało.

3 godziny temu, Maragast napisał:

Jeśli jednak się uprę i dam AIO na front to zastanawiam się czy oprócz wentylatora na tyle dawać coś na top czy nie trzeba?

Zawsze warto dać śmigła na top, jeśli ów nie jest po prostu lity i ukierunkowany na redukcję hałasu - sam mesh na topie i konwekcja wbrew pozorom wiele nie dają, a najwięcej w temacie temperatur daje właśnie ilość wyciąganego ze skrzynki powietrza. Jednak jaką takie śmigła zrobią różnicę, to już kwestia ich klasy i prądożerności podzespołów w obudowie.

Edytowane przez Jurand ze Spychowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

po sprzedaniu swojego PC ? składam sobie takiego ogórka bieda edyszyn z promek ;).

Mam już i5-12400, B660M Bazooke ?, 2x8GB Vipery 3600 cl17, Core Reactora 850W, samsunga 950 pro 256gb (z przed 2 setupów kompa) i Fortisa 3 (którego używałem jako tymczasowy przy zabawach z LC) + zestaw montażowy pod 1700 oraz H510 Flow.

Grafika może kiedyś jakaś wpadnie ale sprowadza mnie tutaj kwestia wentylatorów w w/w obudowie.


W standardzie jest 1x 120mm na froncie i 120mm na tyle.
Prośba o polecenie jakiś 2x 140mm na front w sensownej cenie (nie musi być najtaniej i fajnie jakby było cicho).
Czy standardowy wentylator z tyłu warto wymienić na coś lepszego?
Czy na górę coś wrzucać czy nie warto?
Oraz przy okazji czy jest jakiś gotowy patent na filtr przeciwkurzowy na górę - bo nic oprócz mocnej perforacji blachy tam nie ma ??

Aaaa mam w piwnicy po 1 sztuce eloop b12-ps i MSI MEG SILENT GALE P12 - może to jakoś wykorzystać? ;)

Edytowane przez daniello85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności stestuj skrzynkę na standardowym secie wentylatorów. W drugiej dołóż posiadane i sprawdź, czy w ogóle robi to istotną robotę - w taki sposób zobaczysz, czy dokładanie/wymiana wentylatorów na lepsze ma jakikolwiek sens. eLoopy i Gale to wentylatory ciśnieniowe, więc dałbym je na front, powyżej poziomu piwnicy.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Jurand ze Spychowa napisał:

Od biedy ten front, jeśli żaden intensywny zestaw w skrzynce siedzieć nie będzie. Przy zablokowanym procku i karcie rzędu 3060 taki montaż AiO nie zrobi zauważalnej różnicy oraz nie trzeba szczególnie się martwić przepływem powietrza obudowy - byle coś tam po prostu dmuchało.

Też nie katuję procka ani karty zbyt mocno. Używam głównie Photoshopa i ostatnio Premiera więc zależy mi by wszystko to dobrze i płynnie chodziło, a komputer był w miarę cichy - obecnie taką ciszę mam.

Zastanawiałem się czy dać AIO 280 czy 240 ale teraz myślę, że 240 powinna sobie dobrze poradzić z moim prockiem (i5 12600K niepodkręcony).

 

22 godziny temu, Jurand ze Spychowa napisał:

Zawsze warto dać śmigła na top, jeśli ów nie jest po prostu lity i ukierunkowany na redukcję hałasu - sam mesh na topie i konwekcja wbrew pozorom wiele nie dają, a najwięcej w temacie temperatur daje właśnie ilość wyciąganego ze skrzynki powietrza. Jednak jaką takie śmigła zrobią różnicę, to już kwestia ich klasy i prądożerności podzespołów w obudowie.

Planuje zamontować podświetlane LL od Corsaira - białe:

https://www.x-kom.pl/p/484701-wentylator-do-komputera-corsair-ll120-rgb-white-triple-packnode-pro-3x120mm.html?utm_source=ceneo&utm_medium=comparison&utm_campaign=ceneo_click&ceneo_cid=eff2ceb3-ec87-921a-07dd-6aad9b40da9d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Maragast napisał:

Też nie katuję procka ani karty zbyt mocno. Używam głównie Photoshopa i ostatnio Premiera więc zależy mi by wszystko to dobrze i płynnie chodziło, a komputer był w miarę cichy - obecnie taką ciszę mam.

Zastanawiałem się czy dać AIO 280 czy 240 ale teraz myślę, że 240 powinna sobie dobrze poradzić z moim prockiem (i5 12600K niepodkręcony).

A jaki masz obecnie cooler?

9 minut temu, Maragast napisał:

To niezłe śmigła są. Corsair ma też imo najlepsze w branży podświetlenie, ale niestety zamyka je w swoim ekosystemie, więc miej na uwadze konieczność używania dodatkowej apki od światełek konkretnie i - jeśli się nie mylę - tylko Corsaira.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.06.2022 o 13:21, Jurand ze Spychowa napisał:

A jaki masz obecnie cooler?

Obecnie mam be quiet! Dark Rock 4 z eLoopem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałbym pierw szansę temu DR4, bo zdecydowanie powinien sobie poradzić, ale podejrzewam, że trzeba będzie ogarnąć od bq! zapinki do 1700. Wracając do AiO, większy wariant będzie mocniejszy i da Ci tą samą temperaturę ciszej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możecie polecić jakis wentylator 120mm na top obudowy do pracy w poziomie wyciągający w cenie ok 30zł bez rgb? Z tego co sie orientowalem to w takim zastosowniu znaczenie mają łożyska i bardziej sie liczy przepływ niż ciśnienie statyczne, ale od góry mam filtr przeciwkurzowy wiec nie wiem czy to robi różnice...

Edytowane przez naczelnik5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P12 run the world

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, naczelnik5 napisał:

Możecie polecić jakis wentylator 120mm na top obudowy do pracy w poziomie wyciągający w cenie ok 30zł bez rgb? Z tego co sie orientowalem to w takim zastosowniu znaczenie mają łożyska i bardziej sie liczy przepływ niż ciśnienie statyczne, ale od góry mam filtr przeciwkurzowy wiec nie wiem czy to robi różnice...

że tak zapytam, po co Ci filtr na wentyle wyciągające ? to ubija ich wydajność i odprowadzenie ciepła. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raz ze troche wyglusza, dwa ze nie przepuszcze tak czerwonego swiatla z grafiki, trzy ze komp stoi obok biurka i wole jednak zeby cos od gory jeszcze bylo a nie dziura z wentylami , nie wiadomo czy jakies piwo nie chlapnie albo dzieciaki cos nie wyleja/wysypia. Mimo filtru  temperatury ok. A wentyla potrzebuje bo sigma z obudowy zaczela terkotac po 3 latach:)

Edytowane przez naczelnik5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...