Skocz do zawartości
Gość mbuchcik

Lista polecanych wentylatorów

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Zauwazyłem że dużą furorę robi ostatnio Arctic Freezer II 360 :) W sumie to chyba nie ma się co dziwić, świetne wentylatory P!2 w zestawie, gruba chłodnica 38mm, ładnie oplecione węże, dodatkowe dmuchanie na VRM. Ciekawa opcja za takie pieniądze. Chyba najrozsądniejszy obecnie set w stosunku jakość/cena.

 

35-186-249-S01.jpg

Edytowane przez ThePunisher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli komuś nie zależy na bling-bling RGB to obecnie ten Arcitc nie ma konkurencji. Problemem może być jednak ta grubsza chłodnica, bo w nie każdej obudowie uda się to upchnąć, zwłaszcza wersję 280mm, która ma minimalnie grubsze wentylatory niż standard dla tego rozmiaru (27mm vs 25mm).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Chciałbym zmienić swoje standardowe wentylatory w RG4T na coś lepszego. Czy możecie coś polecić powiedzmy do 50zł za sztukę? Czy rozgałęźnik z jednego 3pin na 3x3pin to dobry pomysł? Wiem że ta obudowa ma regulator ale nie jestem z niego zadowolony, na low wentylatory chodzą śmiesznie wolno a na high zbyt głośno.

Edytowane przez Mgk123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

arctic p12/p14 :P chyba że chcesz ledy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wersji PST najlepiej, nie będziesz musiał wtedy kupować rozdzielacz.

 

Artic oczywiście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ledów nawet nie chcę. A to, że jest PWM w tych arctikach to dobrze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PWM to rodzaj sterowania, obsługiwany przez większość nowych płyt głównych. Pozwala lepiej (m.in. bardziej płynnie) sterować obrotami wentylatora (oraz uzyskać niższą minimalną prędkość pracy). Ale jak nie masz na płycie sterowania PWM albo chcesz podłączyć pod kontroler sterujący napięciami to nadal będzie działać i w przybliżeniu zachowywać się jak zwykły wentylator bez PWM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem po sztuce Arctic P14 PWM PST, Arctic P12 PWM PST w sumie z ciekawości. P14 z myślą, aby założyć u góry nad CPU, aby wyciągał powietrze. Przy montażu okazało się, że się nie mieści :E Radiator od płyty jest trochę za wysoki w tym miejscu, także aby nie leżał bezczynnie, zamontowałem go obok Sigmy Pro 120 PWM, która została nad CPU i jedzie teraz chyba na minimalnym obrotach. Trochę zmienił przepływ powietrza w budzie, bo wygląda na to, że zasysa chyba za bardzo wichurę jaką robią z przodu 2 * SPC Zephyr 120 PWM. Dysk SSD Nvme przed dodaniem P14 miał przeważnie 37*, teraz średnio 39 :lol2: Z tyłu wymieniłem też Sigmę Pro 120 PWM na P12. Wiem, że to wentyle ciśnieniowe i głównie przeznaczone są do chłodzeń/radiatorów, ale co tam. Tak się trochę rozochociłem i wpadłem na pomysł, aby może wymienić tą Sigmę i te 2 Zefirki na P12, dlatego dokupiłem Value Packa z 5 sztukami P12 i jutro pewnie je podłącze. I teraz nie wiem, z racji tego, że ta P14 mam wrażenie, że trochę za bardzo zaburzyła obieg, czy nie zdemontować P14 z góry i zostawić tam tylko nad cpu jedną P12, jedna P12 z tyłu i 2* P12 z przodu. Mam nadzieję, że nie będę wracał do SPC, bo często jak się chce coś polepszyć to finał jest odwrotny. Proca nie mam na razie demona jak widać w opisie, ale buda nie jest jednak jakaś super przewiewna i wiedziałem o tym. Jednak zdejmując boczną ściankę tempy spadają od razu o 4-5 stopni. Dlatego pomysł z dodatkowymi wentylami, przy okazji trochę wkurza mnie niezbyt głośny, wolno rotujący hałas od wentyla/wentyli. Wolałbym, aby był on od zefirów/sigm pro 120, bo sigmę pro 140 na cepie wolałbym zostawić w spokoju. Ogólnie widać jednak, że w ogólnym rozrachunku wymiana na P12 na tyle i dorzucenie P14 u góry obok Sigmy Pro 120 która jest nad prockiem polepszyło temperatury. Dziwnym trafem SSD MX500, który jest zamontowany z tyłu za prockiem też oderwał 3-5 stopni, nie wiem jakim cudem :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

cześć, czym się róznić arctic p14 od f14, tylko kolorem ? scratchhead.gif

 

Wszystkim :E. Przecież to zupełnie inne wentylatory. Seria P nastawiona jest na ciśnienie statyczne, czyli montaż na chłodnicach czy radiatorach, ale w obudowie też bardzo dobrze się spisują. Seria F niby jest właśnie do obudów. Generalnie seria F jest stara, te wentylatory są na rynku od lat i nie są niczym wybitnym. Seria P jest w miarę nowa, ma lepsze łożysko i bardzo fajne osiągi. Ma lepszą kulturę pracy i wydajność niż taki Pure Wings 2 kosztujący 2 x tyle. Tylko wykonanie na trochę gorszym poziomie, bo gdzieś jednak musieli oszczędzić.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wersja CO ma łożysko kulkowe, które cechuje się większą żywotnością niż łożysko FDB z normalnej wersji, ale potrafi też być głośniejsze. Moim zdaniem nie wybrałeś najlepiej :P.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu zamocowałem swoją Akasę Vegas z dwustronnymi LEDami w obudowie i kulturę pracy ma na szczęście całkiem ok, ale gdzie w MSI jest sterowanie kolorami? Da się w UEFI gdzieś tym sterować czy trzeba jakiś syfny soft od MSI zainstalować ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do samych SW3 to przy 5V masz jakieś 700 RPM, a przy 7V jakieś 850 RPM. SW3 to dobre wentylatory, bardzo ciche, ale nie super wydajne. Możesz jednak je śmiało brać. Jako alternatywne zaproponowałbym ewentualnie Noiseblocker B12-PS, który jest wydajniejszy przy takiej samej kulturze pracy. Ewentualnie jeśli wygląd CI nie przeszkadza, to Noctua NF-A12x25 bo to najlepszy wentylator w rozmiarze 120mm na rynku.

 

A co myślicie o SPC? Jest u nich coś cichego i wydajnego?

Druga sprawa poradźcie jakiś rozgałęziacz pwm na 3 wentylator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SPC nie ma dobrych wentylatorów, co najwyżej przyzwoite. Jeśli nie masz 70-90 zł na dobry wentylator, to weź sobie Arctic P12 PWM czy P14 PWM - w swojej klasie super wentylatory, które biją znacznie droższe konstrukcje jak Pure Wings 2.

 

Co do rozgałęziaczy to taki czy taki będzie ok ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Siema. Zamówiłem fractal design 7 i zastanawiam się czy warto zamówić jakieś ciche wentylatory (mogą być do 100). Teraz mam haswell, ale wymieniam na b550, czy też się nie opłaca i najwyżej poczekać na wymianę procka?. No i gdzie je ewentualnie wsadzić?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem 5szt sw3 140mm do obudowy, na jakie obroty powinienem je ustawić aby cokolwiek dawały a nie tylko kręciły się bez celu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej ustaw je po prostu pod siebie - na takie obroty, żeby Cię po prostu nie denerwowały. Poniżej 600 RPM wydajność jest tylko symboliczna, ale poniżej 800-900 RPM nie powinny być w zasadzie słyszalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kupiłem 5szt sw3 140mm do obudowy, na jakie obroty powinienem je ustawić aby cokolwiek dawały a nie tylko kręciły się bez celu?

W sumie też wpadły mi w oko ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej ustaw je po prostu pod siebie - na takie obroty, żeby Cię po prostu nie denerwowały. Poniżej 600 RPM wydajność jest tylko symboliczna, ale poniżej 800-900 RPM nie powinny być w zasadzie słyszalne.

Chciałem właśnie tak ustawić że w idle chodzą na 500 RPM a gdy cpu osiągnie 55 stopni to wchodzą na 800 RPM, tylko problem jest taki że mój ryzen ma nieraz skoki o 12 stopni gdy odpalę np przeglądarkę i wtedy wentyle gwałtownie skaczą z obrotami i jest już to słyszalne. A niestety w biosie Asrocka nie da się ustawić opóźnienia wentylatrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP obczaj ten program, polecam

 

https://linustechtip...an-replacement/

 

Jest opcja uzaleznienia obrotow od dwoch temperatur? Ciagle mam problem,ze te programy tylko patrzą albo na GPU, albo na CPU. Żaden na dwa naraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz uzależnić obroty od dowolnych temperatur (z mobo, cpu, gpu) i dowolnej ich ilości, ustawić ile %/sekundę przyspieszają wentylatory, krzywą, sterować każdy wentyl jednocześnie kilkoma krzywymi itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem właśnie tak ustawić że w idle chodzą na 500 RPM a gdy cpu osiągnie 55 stopni to wchodzą na 800 RPM, tylko problem jest taki że mój ryzen ma nieraz skoki o 12 stopni gdy odpalę np przeglądarkę i wtedy wentyle gwałtownie skaczą z obrotami i jest już to słyszalne. A niestety w biosie Asrocka nie da się ustawić opóźnienia wentylatrów.

 

Ustaw sobie wyższą histerezę - będziesz to miał w UEFI tam gdzie ustawiasz krzywą wentylatorów, będzie to określone jako step up time i step down time. Podnieś te wartości na maxa i powinno być ok :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw sobie wyższą histerezę - będziesz to miał w UEFI tam gdzie ustawiasz krzywą wentylatorów, będzie to określone jako step up time i step down time. Podnieś te wartości na maxa i powinno być ok :).

Właśnie w asrock b450 steel legend nigdzie nie mogę znaleźć takiej opcji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przejrzałem manual i ta płyta niestety nie ma takich opcji :(. Straszna bieda.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem manual i ta płyta niestety nie ma takich opcji :(. Straszna bieda.

 

Msi z370 sli plus chyba tez tego nie ma.

 

Zamontowalem p14 pwm pst i jestem bardzo zadowolony, sa duzo cichsze niz fabryczne fractale - nie wiem jakim cudem, ale jednak:)

 

Pytanie - jeden albo dwa z tych wentylatorow bede chcial zamontoac gdzie indziej, gdzie bedzie narazie 3 pin - ile one maja rpm przy 5v i 7v?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...