Skocz do zawartości
Gość mbuchcik

Lista polecanych wentylatorów

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem sobie P12 PWM/PWM CO i P14 PWM/PWM CO do sprawdzenia. Wszędzie piszą, że CO ma lepsze łożysko ale głośniejsze, no i mi wychodzi, że głośniejsze nie jest. Ma tylko w trochę innym miejscu to denerwujące szumienie napędu. P12 ma 1000-1100 a CO 1050-1150, P14 CO i bez mają szum w okolicy 1400-1500. Przy 120 hałas spada powyżej 1200 a w 140 przy 1600 rpm (1670 max rpm dla CO i 1720 dla wersji bez). Chyba sobie sprawie cały zestaw do obudowy 5x140+3x120. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli celując w 1000RPM lepiej unikać 120mm. Za to przy 140mm można nawet 1300 ciągnąć bez bzyczenia? 

Te wersje CO są jakoś oznaczone?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miał ktoś z was może styczność z wentylatorami in Win Polaris Aluminium? Ciężko dostępne, ale idzie je wyrwać jeszcze gdzieś na amazonie (cena coś lekko ponad 300zł za dwu-pak z wysyłką). Pytam bo mało o nich na necie, a strasznie mi się podobają, chętnie bym takie 4 kupił po przeniesieniu sprzętu do nowej obudowy (3 na chłodnice 360mm - kraken x72 + jeden wyciągający z tyłu). Na tyle co o nich przeczytałem to wypadały całkiem nieźle.

 

Edytowane przez jeheeze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem, że wrzucę, bo często nam się przewijały ostatnio Arctic P14. P12 też wypadły dobrze, ale w tym teście zasadniczo P14 pobił NF-A14, magnetyczne Corsairy itd. (niestety nie był testowany z NF-A25, który z kolei w teście u nich wypadł trochę mocniej niż P12, ale i tak wygrał NB eloop):

 

Dla mnie o tyle fajnie, że ja te BeQuiety z tego testu mam u siebie, więc daje mi to jakieś wyobrażenie. Chyba się nad nimi zastanowię, bo:

CPU: 3

front: 2

tył: 1

góra: 3

dół: 1

Akurat dwa pięciopaki. Tylko byłoby 10 silników w łubudowie.

Może mnie ktoś oświecić, czy PST oznacza, że na jednym gnieździe mogą wisieć 2–3 takie wiatraczki, czy jednak trzeba moleksa gdzieś dopinać?

Edytowane przez lukaszgos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie zrobiłem przeprowadzkę do nowej obudowy i wymieniłem wentyle na Arctic P14 i nic się nie zmieniło w kwestii temp na plus.

Wcześniej miałem Antec GX500 z pięcioma wentylatorami 120mm Corsaira SP120 albo AF120, nie pamiętam ale te wersje do obudów.

Wymieniłem to na SPC SG7V TG i obsadziłem 5 wentylami Arctic P14.  Nie zmieniło się nic na lepiej w kwestii temp, a tylko hałas doszedł bo mi wpada coś gdzieś w rezonans i wentyle robią większy szum obrotami :P  Muszę je utemperować. 

Zamówiłem już kołeczki, maty alubutylowe żeby usztywnić blachę i taką fajną gąbkę, żeby całkowicie odizolować wentylatory od obudowy.

 

Wymianka 5 średniooborotwych wentyli 120mm na 5  wysokoobrotowych wentyli 140mm nie zmieniła nic.  W idlu tak samo, w stresie tak samo mimo, że większe i kręcą się szybciej.

Sprzęt to MSI RTX 2070 wersja Gaming  + I7 8700 chłodzony Raijintek Ereboss.  Widocznie nie da się na niego bardziej wpłynąć otoczeniem i huragan nie pomoże.

Do tego muszę zaznaczyć, że w Antku była ciasnota i kable tu i tam, a w SPC mam luxus. Sama pusta przestrzeń dla przepływu powietrza co też swoje robi odnośnie wentyli.

 

Nie udało mi się kupić tych PWM lub PST. Sklep miał tylko na stanie zwykłe P14 ale z tego co (nie)słyszę to w kwestii hałasu jest bdb ale nie chcę zabierać głosu póki nie usztywnię obudowy i odizoluje wentyli. 

 

 

Chciałem tylko powiedzieć, że czasem nawet najlepsze wentyle nie dadzą nic. Sprzęt grzeje się po swojemu od środka i żadne suszenie 10 wentylami nic nie zmieni. 

Edytowane przez MAR89TUM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.08.2020 o 00:16, lukaszgos napisał:

Może mnie ktoś oświecić, czy PST oznacza, że na jednym gnieździe mogą wisieć 2–3 takie wiatraczki, czy jednak trzeba moleksa gdzieś dopinać?

Tak, PTS oznacza, że możesz łączyć wentylator a wentylatorem. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto pamiętać, że zgodnie z tym co jest napisane na stronie Arctica tylko do 4 sztuk można łączyć w jedność.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszytko zależy od tego, pod jaki port na płycie podepniesz. Standardowo nie opisane porty mają wyjście 1A. W instrukcji powinny być też opisane porty np dedykowane AIO gdzie wyjście może być 1,5A albo 2A ( więcej nie widziałem). Wówczas zamiast 4 można wpiąć 6 lub 8 w szeregu tak na szybko. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1/ Jeszcze taka jedna rzecz — chodzi konkretnie o D15 vs Dark Rock (zasadniczo Pro 4, ewentualnie Pro 3):

Z kolejnego gazyliona testów, które widziałem, wynika jakby co innego z wyników punktowych — czy to będą liczby w tabelkach, czy opisy słowne — niż z wyników podanych na osiach, gdzie są linie wyższe, niższe, przecinające się itd., jak również z takich pogłębionych, bardziej refleksyjnych spostrzeżeń niektórych testerów.

W wynikach punktowych typową sytuacją jest to, że Dark Rock jest o kilka stopni gorętszy i nieco cichszy o te dwa decybele, co oczywiście w praktyce oznacza bardzo dużo.

… Z linii na wykresach wynika jednak, że to może być kwestia fabrycznego ustawienia PWM (samo mierzenie hałasu na max obrotach aż tak dużo nie daje, nawet gdy się wie, jakie temu towarzyszą temperatury, gdy się nie widzi drogi do tego, zachowania na etapach pośrednich), a sam D15, jeśli mu popuścić temperatur w zamian za ciszę, poradzi sobie na tym polu lepiej. Będzie cichszy przy tej samej temperaturze i chłodniejszy przy tym samym poziomie dźwięku, co Dark Rock Pro 4. Jedynie jak DRP4 ma lepsze ustawienia „prosto z pudełka” dla fanów ciszy.

Jak się na to zapatrują osoby, które miały D15 i DRP3/4 (ewentualnie D14 i DRP1–3, o ile to się podobnie przekłada)?

2/ Być może jest tak samo między D15 a Freezarką 360?

3/ W obrębie Dark Rocków zauważyłem, że jakkolwiek non-Pro ma oczywiście gorsze wyniki maksymalne, mniej potencjału niż Pro, to na prockach ze średniej półki przy całkiem sensownych overclockach potrafi urwać ten decybel czy dwa w porównaniu do Pro — przy podobnej temperaturze. (Wyraźniejsza zależność niż między D15 a D15s, czemu odpowiadałyby porównania Pro z 2 wentylami i Pro z 1 wentylem). Przy Slimach i Shadowach czasem wychodzi coś podobnego (pomijając, dla uproszczenia, produkty innych firm). Z tego wynika, że dla 9600K, może nawet 9700K, ewentualnie 9900K mniej żyłowanego — najwyższy  model powietrznego BeQuieta niekoniecznie będzie zawsze najlepszym rozwiązaniem, bowiem inny model może być cichszy przy tych samych temperaturach (chłodniejszy przy tym samym natężeniu dźwięku) w tym segmencie procesorów.

Analogicznie mam wrażenie, że Scythe (Fuma 2 i Ninja 5, Mugen zaś nie wiem) niedomaga w ostro podkręconych 9900K w porównaniu z D15 i DRP4, ale w zwykłym x600K/x700K ma lepszy stosunek wydajności chłodzenia do ciszy pracy niż DRP4, D15 itd.

4/ Przy okazji pytanko, jak byłoby albo mogło być (bo pewnie w dużej mierze spekulujemy) z Freezarką 9600 na bardziej niepozornym procku typu 9600K, czy ona nie traciłaby w tym segmencie tych zalet, które uwidaczniają się przy ostro wyżyłowanym 9900K?

5/ Jeśli pompka stoi w test benchu 2 metry od ucha, to jak to wpływa na jej słyszalność? Jest szansa, że się pompkę od Arctica usłyszy wtedy dopiero pod dużymi obciążeniami, a nie w codziennej pracy, przy aktualizacjach systemu/skanowaniach antywirem i lekkim graniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.08.2020 o 12:47, zawisztheblack napisał:

Jeśli masz w pokoju 35 stopni, to temperatury są spodziewane chociaż dosyć wysokie. Możesz jeszcze zrobić test z otwartym bokiem obudowy, żeby zobaczyć, czy będzie to miało jakiś wpływ na temperatury.

Wracajac do mojego tematu z temperaturami. przy zamknietej obudowie wentylatory przy 40% temperatura cieczy po 4 h pracy doszla do 55 na cpu i 49 na pompie stopni przy temp pokojowej 27 stopni.

wkrecajac wentyle na 100 i 1x bok +2 dol na 40 . temp przy pracy po 4 h waha sie miedzy 45 cpu i 41 pompa.

po sciagnieciu filtra z boku ( tego panelu obudowy ) roznica jest nie wielka moze 4/6 stopni

 

Ale zauwazylem ze chyba jest podawane za duzo cieplego powietrza poniewaz postawilem termometr w sordku obudowy i przy pierwszym tescie temperatura cieczy byla 55/50 ale w srodku bylo ponad 48 stopni

moze te wentyle z boku zasysaja powietrze z wnetrza obudowy a nie z zewnatrz ? bo juz sam nie wiem . nie chce rozbierac i zmieniac w ciemno ulozenia wentylatorow bo bede musial rurki przerabiac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo się mówi o magii Silent Wings 3, ale jakoś jej nie widzę po wydaniu pieniędzy, promując za to wentylator...też tego samego producenta, ale inny. Jednak aby zacząć od początku:

Kupiłem kiedyś zestaw cały Shadow Wings 2 140mm, z których byłem zadowolony - cisza, niezły przepływ powietrza jak na niskie maksymalne RPM deklarowane (900 RPM), nawet na max obrotów dźwięk jest przyjemny, bo słychać tylko po przyłożeniu ucha lekki szum. Uznałem jednak, że dam na Front Silent Wings 3 140mm z racji dodatkowego RPM (1000 RPM max) i lepszego przepływu powietrza, jakie było moje zdziwienie z paru powodów:

1. Silent Wings 3 jest głośniejszy nawet na 900RPM vs 900RPM względem Shadow Wings 2;

2. Silent Wings 3 wcale nie wskakują na 1000RPM przy 100% PWM, tylko na 960RPM max, natomiast Shadow Wings 2 140mm mimo deklarowanego 900RPM wskakują spokojnie na 930RPM max;

3. Różnicy w temperaturach w zasadzie brak na tej wymianie (nie pomaga w ocenie za bardzo lato i spore zmiany w temperaturze otoczenia w ciągu tego samego dnia nawet);

Także wydałem kasę, dostałem wentylatory być może minimalnie wydajniejsze, ale... głośniejsze.

TL;DR: Jeśli zależy Ci na wentylatorze BQ! w wersji 140mm, to szkoda kasy na Silent Wings 3, lepszym wyborem jest Shadow Wings 2.

Żeby nie bawić się w okazje na Allegro, a idąc tropem Ceneo - Shadow Wings 2 140mm PWM = 61.90 zł; Silent Wings 3 140mm PWM = 91.30 zł, 30 zł na wentylatorze kompletnie nie jest warte dopłaty.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Up o tym samym pisaliśmy na pw a że mam Silent wings 2, silent wings 3 i shadow wings 2 to mogę to potwierdzić :D dodatkowo shadow wings 2 (który właśnie miał zastąpić model Silent wings 2) dmucha na dotyk ciut lepiej a zachowują tą samą błogą ciszę co silent Wings 2, SW3 jest uniwersalnym wentylatorem więc głośniejszy musi być bo i ciśnienie większe :) + w SW3 słychać na pewnych obrotach łożysko więc tutaj też co do kultury jest gorzej bo w SW2 tego nie uświadczyłem nigdy.  Co do obrotów to fakt SW2 900 rpm dmucha realnie na 12v w okolicy 950~ rpm a np Silent wings 2 czy 3 mają deklarowane 1000rpm a na 12v mają mniejsze obroty niż w specyfikacji :E więc się ładnie pokrywa :lol2:

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry dzień. Ktoś może mnie oświecić czy  wentyle sigma hp rgb mogę połączyć ze sobą i podpiąć pod jedno gniazdo? Chce kupić 4 sztuki a fabryczne z obudowy przerzucić na top a moja płyta chyba nie ma tyle gniazd co by choinke i tyle wentylatorów podpiąć czy się mylę? Jak mogę rozwiązać ta sytuacje? Buda i podstawka z sygnaturki :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz kupić dodatkowy kontroler lub rozdzielacz sygnału. Na płycie masz dwa złącza jRGB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli bez rozdzielacza nie będzie banglało,Bo za mało złącz.  hmm a czy mogę prosić o jakaś nazwę co bym mógł wujka Google poprosić o konkret za rozsądne pieniądze?:> jakaś propozycja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć w google "ROZDZIELACZ RGB" i wybierz to co Ci najbardziej pasuje, tylko że ARGB to nie to samo co RGB. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki dzięki. Wentylatory, które chce kupić są rgb wiec potrzebuje 4 pinowe. Widzę, ze ceny w czarnym kolorze co by w obudowie nie bylo dużego kontrastu  są conajmniej słabe ??‍♂️ 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Send1N napisał:

@Up o tym samym pisaliśmy na pw a że mam Silent wings 2, silent wings 3 i shadow wings 2 to mogę to potwierdzić :D dodatkowo shadow wings 2 (który właśnie miał zastąpić model Silent wings 2) dmucha na dotyk ciut lepiej a zachowują tą samą błogą ciszę co silent Wings 2, SW3 jest uniwersalnym wentylatorem więc głośniejszy musi być bo i ciśnienie większe :) + w SW3 słychać na pewnych obrotach łożysko więc tutaj też co do kultury jest gorzej bo w SW2 tego nie uświadczyłem nigdy.  Co do obrotów to fakt SW2 900 rpm dmucha realnie na 12v w okolicy 950~ rpm a np Silent wings 2 czy 3 mają deklarowane 1000rpm a na 12v mają mniejsze obroty niż w specyfikacji :E więc się ładnie pokrywa :lol2:

Podstawowa różnica między Silent Wings 3 a Shadow Wings 2 to rodzaj zastosowanego łożyska. W Silent Wings 3 jest ono olejowe o deklarowanej żywotności 300.000 godzin a w Shadow Wings 2 jest zwykłe łożysko ślizgowe o żywotności 80.000 godz. Tak więc podstawowa różnica jest w trwałości. Notabene, Shadow Wings 2 ma chyba dokładnie to samo łożysko co dużo tańszy Pure Wings 2. Może się wiec okazać, że Shad Wings 2 to właściwie Pure Wings 2 z lekko skręconymi obrotami i gumkach no mocowaniach śrub (które i tak nic nie dają).

Przy okazji dodam, że łożysko Silent Wings 3 jest bardzo dobre do pracy w poziomie gdy te ślizgowe bardzo szybko się zużywają w tej pozycji, później terkoczą, warczą itp. Nie chodzi mi tylko o wentylatory BeQuiet ale ogólnie różnych firm.

Dla porównania dodam, że do niedawna użytkowałem zasilacz w którym rok temu wymieniłem fabryczny wentylator na właśnie Silent Wings 3 120mm. Jego kultura była rewelacyjna. Nie słyszałem go nawet w idealnej nocnej ciszy, nawet po przyłożeniu ucha do kompa. Obecnie mam nowy zasilacz Seasonic Focus GX, który też ma wentylator 120mm również na łożysku olejowym. Wentylator Seasonica, pomimo podobnych obrotów jednak dużo wyraźniej słychać. Nie jest to szum ale wyraźne "tykanie" łożyska. Potrafię wyłapać jego dźwięk nawet z 2 metrów (kompa poza tym mam praktycznie zupełnie bezgłośnego i mocno zabudowanego - obudowa Silent Base 601). Nie wiem czy wytrzymam do końca gwarancji bo już mnie korci, żeby zerwać w nim plombę i wymienić wentylator.

 

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś myślałem że ten filmik to fake lub trafili wadliwą sztukę SW3 ale taka jest prawda jak się wsłuchasz z bliska to w SW3 słychać łożysko dość dobrze a w silent wings 2 czy shadow wings 2 jest idealna cisza, może i shadow wings 2 ma w specyfikacji rifle tak jak pure wings ale jest tak cichy jak stary dobry silent wings 2 do obudowy to najcichsze wentyle, fdb niby jest trwalsze ale ja i tak u siebie trzymam shadow'y w pionie a na górze wisi 140 silent wings 2 który był na FDB. Co do pure wingsow to były głośniejsze na tych samych obrotach niż shadow miałem ich kiedyś 2 sztuki ale też były świetne w swojej kasie jak jeszcze nie było arcticów P12/14 :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Señores, a skoro już o Cichoskrzydłach, to jak oceniacie SW zwykłe w porównaniu z hi-speedowymi? Ktoś mi kiedyś zasugerował, że hi-speedowe przy obrotach rzędu np. 800 (dla nich 50%) będą cichsze niż zwykłe (dla nich chyba przynajmniej 75%). Dlatego kupiłem. No i okazało się, że na froncie obudowy w charakterze ssaka przez filtr i mesh one są słyszalne już od 550 rpm, a powyżej 620 robi się niefajnie, przy 700 jest wyraźne burczenie i zaczynają się jaja z łożyskami, które kończą się przy tysiącu, ale wtedy już sam wiew jest głośny (choć bardzo cywilizowany jak na taki przepływ). Teraz zakładam je na cooler na procka i już wiem, że jest ciszej, ale nie wiem, na ile, bo jeszcze nie złożyłem i nie spojrzałem na statsy.

Czy zwykłe byłyby w tej sytuacji cichsze? Pytam, bo na Amazon.de są zapisy na nowe Dark Rock Pro 4 za 60 euro (ok. 265 zł), a na Allegro jest pełno używanych trójek poniżej 200 zeta.

Ogólnie podłamka była z tymi SW3HS na froncie, bo na rear exhaust (co prawda bez mesha, bez filtra, ale kratka dość gęsta) fabryczki Phanteks do 900 był niesłyszalny. Tylko właśnie pół metra dalej od ucha i mniej przeszkód, co mogło robić różnicę.

Edytowane przez lukaszgos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz porównanie w filmie przed Twoim postem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...