Skocz do zawartości
Gość mbuchcik

Lista polecanych wentylatorów

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, muszę wymienić wentylator na chłodzeniu procesora Pentagram Karakorum. Co warto tak do 40 zł kupić (z PWM) ? Nie chcę znowu kupić wentylatora typowo do obudowy :P

EDIT: Ogólnie zależ mi głównie na tym, żeby był cichy przy tych 500rpm. Jak komp obciążony to może być głośny.

Edytowane przez Mroczny Nelu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do takiej kwoty na radiator to arctic p12 pwm będzie ok.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam obecnie 6 x p12 pwm pst na chłodnicy Fractala i o ile przez pierwszy miesiąc byłem zadowolony z kultury pracy tak teraz faktycznie się pogorszyła. Słychać lekkie terkotanie, które jest strasznie irytujące późnym wieczorem czy w nocy gdy jest cisza. Trzymam je zazwyczaj w zakresie obrotów 900-1150 i powyżej 1000 występuje efekt tzw. terkotania czy takiego jakby rezonansu chwilowego, który powtarza się cyklicznie. Sama wydajność jest znakomita ale mam hopla na punkcie kultury pracy więc trzeba się znowu rozglądać za śmigłami, a mam ich już prawie całą szufladę lol ;/ Więc gdyby ktoś szukał w bardzo promocyjnych cenach wentyli to zapraszam. Np. Noctua NF-A14 PWM Chromax mam 4 sztuki z przebiegiem około 6 tygodni. Teraz znowu czeka mnie całodzienne oglądanie testów i porównań ;)  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hejka. Mam gelida phantom:

https://gelidsolutions.com/thermal-solutions/phantom/

I Ryzena 5800x. Wydaje mi sie ze daje rade, nie mam throttla, a temperatury przy duzym obciazeniu leca na 85-90, co nie jest dla tego procesora niczym niesamowitym. 

Gorzej, ze halasuje ten cooler niesamowicie. By trzymać temperatury ponizej 90 pod obciazeniem wykreca na obu wentylatorach ok 1650+rpm.

Po zmniejszeniu na bardzo przyjemne maks 1100rpm niestety juz mi w benchmarkach throttluje procesor. 

(ciekawostka - przy nizszych obrotach, ok 600-700 wariuja jakby cewki od coolera i wydaja z siebie rozne dźwięki w zaleznosci od wyświetlanych rzeczy na ekranie. Testy gpu passmarka to az koncert cewek, spiewaja w rytm zmian na ekranie :v nie wiedziałem ze to mozliwe i znalazlem tylko jedna jeszcze osobe w necie ktora opisala podobne zjawisko.) 

Chcialem wymienić wentylatory na arctici p12, ale widze, ze sa z nimi problemy. Co robic? Siegnac glebiej do kieszeni i wylozyc na noctuy, czy moze jakas bardziej budzetowa opcja do coolerow ma tu wiekszy sens? 

Obudowa sekira 100r dla dopelnienia obrazu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wentylatory Gelida są kiepskie, to fakt. Całości sytuacji nie pomaga obudowa z zabudowanym frontem, który utrudnia zaciąg powietrza.

Co do wymiany fabrycznych śmigieł z Gelida, to z Arctic P12 są ostatni faktycznie spore problemy, więc je bym sobie odpuścił. Z tańszych alternatyw Sigma HP czy Pure Wings 2 (nie jest to wentylator dedykowany na radiatory czy chłodnice, ale radzi sobie całkiem ok). W przypadku droższych wentylatorów podwoisz wartość tego chłodzenia, więc wolałbym po prostu je sprzedać i kupić coś lepszego pokroju Scythe  Fuma 2.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jesli chodzi o obudowe, to nie jest tak zle. Sekira 100 ma blisko 3 cm odstepu miedzy frontem a wentylatorami, nie jest to przerazajaca sekira 500.

Ale okej, dzieki, pomysle nad wymiana chlodzenia. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Vorathiel napisał:

Jesli chodzi o obudowe, to nie jest tak zle. Sekira 100 ma blisko 3 cm odstepu miedzy frontem a wentylatorami, nie jest to przerazajaca sekira 500.

Ale okej, dzieki, pomysle nad wymiana chlodzenia. 

Jeśli chodzi o dobre wentylatory, które nie są w zabójczej cenie, to masz rebrandy Noiseblocker eLoop dla Alphacool i Phobya - świetne wentylatory do pracy na radiatorze czy chłodnicy. Minus tego rebrandu jest taki, że są to wentylatory 3-pin DC, a nie 4-pin PWM, ale Twoja płyta (pewnie X570 / B550) zapewne ma możliwość przestawienia złącz wentylatorowych z trybu pracy PWM na DC, żeby dało się sterować obrotami :).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

B550 tomahawk. Niby ma, ale prawde mowiac dziwnie mi to dziala. Wentyle obudowy mam na dc i jaka im wartosc uwtawie w uefi taka stoi z delikatnymi wahaniami. Pewnie robie cos zle, ale nie udało mi sie ich ustawic z 'przedzialem' np od 700 do 1300. Tylko stala liczba obrotow.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 23.02.2021 o 12:40, zawisztheblack napisał:

rebrandy Noiseblocker eLoop dla Alphacool i Phobya - świetne wentylatory do pracy na radiatorze czy chłodnicy. Minus tego rebrandu jest taki, że są to wentylatory 3-pin DC, a nie 4-pin PWM

I tylko dlatego cena jest niższa o połowę niż wcześniej ? :E? dla mnie to by nie był żaden problem myślałem że to są podróby jakieś ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Send1N napisał:

I tylko dlatego cena jest niższa o połowę niż wcześniej ? :E? dla mnie to by nie był żaden problem myślałem że to są podróby jakieś ?

Żadne podróby, to zwykłe eLoopy tylko rebrandowane, sam ich często używałem jak chciałem oszczędzić. Różnic jest trochę więcej, ale związane są one przede wszystkim z kosmetyką - zwykłe B12 od Noiseblocker mają krótki kabel przy ramce + właściwy kabel dopinany do niego (w zestawie masz dwie długości przedłużek) - przydatna opcja przy montażu na chłodnicy, bo można wtedy zrobić sobie taki rozdzielacz i masz to elegancko ogarnięte jednym przewodem. Rebrandy mają przewód mocowany na stałe. Rebrandy nie mają żadnych akcesoriów - wentylator i 4 śrubki. B12 mają oprócz przedłużek przewodu 4-pin PWM dodatkowe kołki antywibracyjne, specjalne śruby montażowe, podkładki antywibracyjne etc. generalnie full wypas pod względem akcesoriów. Wentylator jest jednak ten sam - ten sam silnik i rotor.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja kupowałem ostatnio te, do chłodnicy 360mm:  5https://www.aquatuning.nl/gebruikte-onderdelen/25078/b-stock-alphacool-eiswind-pure-edition-120-1600rpm-120x120x25mm-powered-by-be-quiet?c=4948

Co prawda używane z aio. Ale przyszły czyste i działają jak nówki. Tak, wiem. Nie koniecznie nadają się do chłodnicy ;p. Ale... 

Zauważyłem, że mają także: https://www.aquatuning.nl/gebruikte-onderdelen/29011/arctic-p12-pwm-pst-case-fan-120x120x25mm-black/transparent?c=4948

Edit: w naszym języku ta strona też działa, gdy ktoś pytał ;)

Edytowane przez ahaed

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Te alphacool eiswind xD to po prostu be quiet pure wings 2 z inną naklejką na śmigle :E  spoko wentyle do obudowy z bezszelestnymi łożyskami, na chłodnice raczej średnie, arctic p12 pwm ma znacznie wyższe ciśnienie, u siebie fabrycznie miałem te eiswindy :D (pw2) na eisbaerze, pózniej założyłem arctici ale dzwięk motora mnie trochę irytował (tak to jest jak się szuka na siłę czegoś aby zmienić :D) finalnie na chłodnicy mam Silent Wingsy 3, wydajnościowo są po środku między PW2 a arcticiem ale kultura pracy jest elegancka więc to dla mnie dobry kompromis.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

NF-P12 Redux jest ok, ale to nie ten sam poziom co NF-A12x25 PWM. P12 to starszy wentylator, sprzed dobrych 10 lat - ten wentylator oryginalnie siedział na NH-D14. Można powiedzieć, że jest to wentylator 3 generacje stary, bo po nim wyszedł NF-F12 i "niedawno" NF-A12x25 PWM.

Przy cenie rzędu 80 zł za NF-P12 Redux wolałbym wziąć Noiseblocker B12-PS - moim zdaniem drugi najlepszy wentylator na radiatory / chłodnice po NF-A12x25 PWM. Jeśli nie potrzebujesz wersji PWM, to tanio idzie dostać rebrandy eLoopów, które Noiseblocker robił dla Phobya czy Alphacool - to te same wentylatory, tylko na 3-pin, bez odczepianego kabla i dodatkowych akcesoriów. Przez moje ręce przeszła już ponad setka eLoopów - radzą sobie świetnie na chłodnicach.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 minut temu, zawisztheblack napisał:

NF-P12 Redux jest ok, ale to nie ten sam poziom co NF-A12x25 PWM. P12 to starszy wentylator, sprzed dobrych 10 lat - ten wentylator oryginalnie siedział na NH-D14. Można powiedzieć, że jest to wentylator 3 generacje stary, bo po nim wyszedł NF-F12 i "niedawno" NF-A12x25 PWM.

Przy cenie rzędu 80 zł za NF-P12 Redux wolałbym wziąć Noiseblocker B12-PS - moim zdaniem drugi najlepszy wentylator na radiatory / chłodnice po NF-A12x25 PWM. Jeśli nie potrzebujesz wersji PWM, to tanio idzie dostać rebrandy eLoopów, które Noiseblocker robił dla Phobya czy Alphacool - to te same wentylatory, tylko na 3-pin, bez odczepianego kabla i dodatkowych akcesoriów. Przez moje ręce przeszła już ponad setka eLoopów - radzą sobie świetnie na chłodnicach.

Akurat udało mi się go dorwać za 9f więc jakieś 45zł :) Chciałem się przesiąść właśnie na NF-A12x25 PWM ale zakup 6x troche boli i w sumie zapewne nawet nie odczuje różnicy bo teraz bardziej cewki itd słychac niż wentylatory.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam

W obudowie Zalman ZM-T1 PLUS jest zamontowana płyta gł.Gigabyte B75M-D3H  z procesorem I3-2120,8GB ramu,gtx 660,nagrywarka dvd i dwa dyski (1hdd+1ssd).

Obudowa ma możliwość montażu w sumie 4 wentylatorów,1 80mm jest fabrycznie z tyłu,z przodu jest miejsce na 1 wentylator 120mm a z boku na kolejne  dwie 120mm.

Pytanie jakie ciche i wydajne wentylatory kupić,myślałem o kupnie 3 Arcticów P12 PWM PST ale ostatnio  na forum są sygnały że ich jakość spadła i trafiają się felerne sztuki więc myślę o kupnie wentylatorów Be quiet! Pure Wings 2 ?

Ma ktoś jakieś inne propozycje bo sam nie wiem co wybrać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Cześć,

pytanie do znawców tematyki, odświeżam komputer, nowa biała obudowa 4000d airflow plus AIO h100i rgb pro xt (czarno szare wentyle nie podświetlane), płyta główna bez złącz RGB itp. oraz biały rtx vision.

Zastanawiam się nad jakimiś białymi wentylatorami PWM 120/140 z argb tak by na froncie coś się działo.

Jaki 2-4 pak polecacie, aby było cicho, tanio, chłodno i ładnie?

Czy hub PWM z allegro za około 20 zł 10x 4pin z sata będzie okej by wysterować PWM wszystkie wentyle poza AIO?

Jaki hub do argb polecacie? Chyba najlepiej od corsair na usb, ale czy wszystko to połączę ze sobą?

Czy może darować sobie rgb i wziąć coś białego od be quaiet?

Czy dokupić 2 wentyle od corsair do tego od obudowy?

Edytowane przez zepter00

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 godzin temu, KajtekF1 napisał:

Witam

W obudowie Zalman ZM-T1 PLUS jest zamontowana płyta gł.Gigabyte B75M-D3H  z procesorem I3-2120,8GB ramu,gtx 660,nagrywarka dvd i dwa dyski (1hdd+1ssd).

Obudowa ma możliwość montażu w sumie 4 wentylatorów,1 80mm jest fabrycznie z tyłu,z przodu jest miejsce na 1 wentylator 120mm a z boku na kolejne  dwie 120mm.

Pytanie jakie ciche i wydajne wentylatory kupić,myślałem o kupnie 3 Arcticów P12 PWM PST ale ostatnio  na forum są sygnały że ich jakość spadła i trafiają się felerne sztuki więc myślę o kupnie wentylatorów Be quiet! Pure Wings 2 ?

Ma ktoś jakieś inne propozycje bo sam nie wiem co wybrać.

Tak, ostatnio jest problem z Arcticami. Pure Wings 2 to sprawdzone rozwiązanie, w swojej kasie dobre wentylatory. Ewentualnie taniej SilentiumPC Sigma HP - w swojej cenie są jak najbardziej ok.

6 godzin temu, zepter00 napisał:

Cześć,

pytanie do znawców tematyki, odświeżam komputer, nowa biała obudowa 4000d airflow plus AIO h100i rgb pro xt (czarno szare wentyle nie podświetlane), płyta główna bez złącz RGB itp. oraz biały rtx vision.

Zastanawiam się nad jakimiś białymi wentylatorami PWM 120/140 z argb tak by na froncie coś się działo.

Jaki 2-4 pak polecacie, aby było cicho, tanio, chłodno i ładnie?

Czy hub PWM z allegro za około 20 zł 10x 4pin z sata będzie okej by wysterować PWM wszystkie wentyle poza AIO?

Jaki hub do argb polecacie? Chyba najlepiej od corsair na usb, ale czy wszystko to połączę ze sobą?

Czy może darować sobie rgb i wziąć coś białego od be quaiet?

Czy dokupić 2 wentyle od corsair do tego od obudowy?

Albo cicho, albo tanio, albo ładnie :P. Jeśli chodzi o dobre białe wentylatory bez RGB to masz Shadow Wings 2 lub Noiseblocker B12-PS. Jeśli chodzi o dobre białe z ARGB to chociażby Alpenfohn Wingboost 3, EK Vardar EVO 120ER D-RGB, EK Vardar X3M 120ER D-RGB czy Noiseblocker B12-PS ARGB - wszystkie mają zwykłe złącza 3-pin 5V ARGB. Jeśli nie masz kontrolera, to najtaniej jest kupić Gelid AMBER5 sterowany pilotem, jesli chcesz coś na USB to Aquacomputer Farbwerk360. Co do Corsair, to stosują niestandardowe wtyczki w swoich wentylatorach i jak wejdziesz w ich ekosystem (który jest absurdalnie drogi), to w nim utoniesz. Poza tym białe wentylatory Corsair czyli LL120 i QL120 wypadają bardzo średnio pod względem wydajności  -wyglądają fajnie, ale ze względu na oświetlenie w formie pierścienia działają średnio, bo pierścień zabiera miejsce, przez to sam rotor jest mniejszy jak w standardowych wentylatorach. LL120 bliżej do wentylatorów 92mm pod względem rozmiaru rotora jak do 120mm.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

Tak, ostatnio jest problem z Arcticami. Pure Wings 2 to sprawdzone rozwiązanie, w swojej kasie dobre wentylatory. Ewentualnie taniej SilentiumPC Sigma HP - w swojej cenie są jak najbardziej ok.

Jest jeszcze problem jak podłączyć te wszystkie wentylatory,na płycie jest tylko jedno gniazdo na wentylatory poza tym z cpu w dodatku zajęte przez tylny wentylator.

Mogę kupić rozdzielacz i trzy nowe 120mm podłączyć do jednego gniazda ale w instrukcji nie pisze jakie obciążenie jest w  stanie wytrzymać lub podłączyć je pod molexa i jak będzie za głośno to puścić je na 7v.

Jak to najlepiej rozwiązać?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Standardowo złącza mają 1A czyli przy 12V daje to 12W - pod jedno takie złącze możesz spokojnie podłączyć 3-4 wentylatory, a w przypadku Arcitców P12 PWM nawet więcej, bo one ciągną 0,08A czyli przy 12V = 0,96W.

W manualu do Twojej płyty jest trochę sprzecznych informacji, bo w jednym miejscu pojawia się info, że złącze SYS_FAN operuje jako 3-pin DC i czwarty pin nic nie robi, a w drugim, że jest to jednak złącze PWM. W sytuacji gdyby na złączu faktycznie było PWM możesz użyć takiego rozdzielacza - jest on zasilany bezpośrednio z PSU, a mobo podaje tylko sygnał PWM i odczyt obrotów z jednego wentylatora. Dzięki takiemu rozdzielaczowi nie ma szans na przeciążenie złącza wentylatorowego, bo nie podaje ono mocy. Jednocześnie zachowujesz możliwość regulacji obrotów. Jeśli jednak na złączu nie ma PWM, to wentylatory polecą sale na 100% RPM bez możliwości kontroli.

Ewentualnie możesz wziąć taki rozdzielacz - jest zasilany przez płytę główną.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
21 minut temu, zawisztheblack napisał:

Standardowo złącza mają 1A czyli przy 12V daje to 12W - pod jedno takie złącze możesz spokojnie podłączyć 3-4 wentylatory, a w przypadku Arcitców P12 PWM nawet więcej, bo one ciągną 0,08A czyli przy 12V = 0,96W.

W manualu do Twojej płyty jest trochę sprzecznych informacji, bo w jednym miejscu pojawia się info, że złącze SYS_FAN operuje jako 3-pin DC i czwarty pin nic nie robi, a w drugim, że jest to jednak złącze PWM. W sytuacji gdyby na złączu faktycznie było PWM możesz użyć takiego rozdzielacza - jest on zasilany bezpośrednio z PSU, a mobo podaje tylko sygnał PWM i odczyt obrotów z jednego wentylatora. Dzięki takiemu rozdzielaczowi nie ma szans na przeciążenie złącza wentylatorowego, bo nie podaje ono mocy. Jednocześnie zachowujesz możliwość regulacji obrotów. Jeśli jednak na złączu nie ma PWM, to wentylatory polecą sale na 100% RPM bez możliwości kontroli.

Ewentualnie możesz wziąć taki rozdzielacz - jest zasilany przez płytę główną.

Komputer jest u siostry i obecnie nie mam do niego dostępu ale z tego co pamiętam po podpięciu tylnego wentylatora 3 pin i zmianie ustawień w biosie jego prędkości reagował on i była możliwość zmiany obrotów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli pewnie złącze jest tak naprawdę DC, a nie PWM, bo wątpię, żeby na tak starej płycie była możliwość zmiany trybu pracy złącza pomiędzy DC, a PWM, jak ma to miejsce na nowych płytach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, zawisztheblack napisał:

Czyli pewnie złącze jest tak naprawdę DC, a nie PWM, bo wątpię, żeby na tak starej płycie była możliwość zmiany trybu pracy złącza pomiędzy DC, a PWM, jak ma to miejsce na nowych płytach.

Czyli podane wyżej rozgałęźniki będą sterować obrotami czy nie ( bo nie wiem który kupić)?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rozdzielacz phobya by nie działał jeśli płyta nie obsługuje pwm :> ? a nie jest czasem tak że po prostu zostanie jeden pin wolny we wtyczkach z tego rozdzielacza i w trybie dc będzie normalnie to działać? bo coś mi tu nie pasuje trochę ? zostaje czarny,czerwony,żółty a odpada niebieski sygnałowy więc powinno to śmigać na dc z tym rozdzielaczem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi