Skocz do zawartości
Gość mbuchcik

Lista polecanych wentylatorów

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli w dużym skrócie do schłodzenia i9 najlepiej teraz zrobić dobry UV a jak to nie pomoże to przyatakować jakimś LC i tyle 0_0 Huuurła, za moich czasów (czyli jak w liceum miałem znacznie więcej czasu na interesowanie się komputerami) to AMD było piekarnikami. Nie, żebym nie wiedział, na co się piszę, ale mimo wszystko temperatury 10900F zaskakują mocno negatywnie nawet spodziewając się słabych wyników. Zastanawiam się tylko, po co dołączają do niego boxowy cooler... :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy 10900F nie zrobisz OC, więc da się jeszcze to okiełznać. Chyba, że ustawisz maksymalne turbo dla wszystkich rdzeni i włączysz opcje typu Multi Core Enhancement. Wtedy da się dobić do 200W bez problemu. Z takimi ustawieniami ten Megahalems sobie jednak prowadzi. Nie wiem jakie GPU chcesz tam wsadzisz, ale tak jak pisałem powyżej - Pure Base 500 nie jest przewiewną obudowa, więc przy mocniejszej karcie to zacznie się to odbijać na temperaturach w środku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na razie wjeżdża 5700XT - tyle udało się kupić bez spuszczania się nad polowaniem na GPU. Obudowa niestety dopasowana wizualnie do wyposażenia no i rozmiarowo wiele więcej nie wejdzie, jeśli chcę mieć jakikolwiek przewiew na górze. Ale zapewne kolejna będzie jakaś buda w stylu meshify, bo mam wrażenie że czy buda wyciszona czy nie to przy cichych wentylatorach, RMxie i bez HDD i tak nie ma tu już co wyciszać :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zdecydowanie masz rację - wyciszone obudowy mają sens przede wszystkim przy sporej ilości HDD, bo całkiem dobrze tłumią ich buczenie. Przydają się też jak masz piszczące podzespoły. W innych sytuacjach lepiej iść w przewiewne obudowy, bo zapewniają niższe temeratury rpzy tym samym poziomie hałasu. Co do alternatywy to BQ ma Pure Base 500DX na tej samej ramie co zwykłe PB500, tylko z meshowym frontem (i bez filtra przeciwkurzowego). Ewentualnie wspomniane Meshify 2 lub Meshify 2 Compact to sporo opcje. Z mniejszych przewiewnych skrzynek jest też Corsair 4000D Airflow czy Phanteks P400A.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zobaczyłem PB500DX i przypomniałem sobie, co mi się skojarzyło jak zobaczyłem przód nowych M3 i M4 :D Żeby tak znaleźć ładną, białą, minimalistyczną obudowę to jednak trzeba się postarać 0_0 Mam wrażenie, że minimalizm nie jest ostatnio zbyt w cenie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
27 minut temu, PiVoSH92 napisał:

Zobaczyłem PB500DX i przypomniałem sobie, co mi się skojarzyło jak zobaczyłem przód nowych M3 i M4 :D Żeby tak znaleźć ładną, białą, minimalistyczną obudowę to jednak trzeba się postarać 0_0 Mam wrażenie, że minimalizm nie jest ostatnio zbyt w cenie

fractal, nzxt, corsair?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć,

Posiadam już leciwe 2x be quiet! PURE WINGS 2 120mm i 2x Antec TwoCool 140 (nie pytajcie skąd ta wspaniała kompozycja :szczerbaty:). Te ostatnie się zepsuły i szukam czegoś niedrogiego jako zastępstwo. 
Polecicie coś i podpowiecie gdzie dać które tak, by było możliwie optymalnie (mocno się u mnie kurzy, a nie znam się na temacie pod/nadciśnienia)? Na przykład widzę, że często rozmawiacie o Arcticach P14 - te będą ok? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

P14 PWM to bardzo fajne wentylatory, ale ostatnio jest sporo problemów z kontrolą jakości i trafiają się wadliwe sztuki. Jeśli jednak dostaniesz dobre, to jest to świetny wentylator. Pure Wings 2 to trochę bezpieczniejsza alternatywa w tym budżecie. Ewentualnie trochę drożej Kaze Flex 140mm - bardzo dobry wentylator do obudowy.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pure wings 2 są cichsze od arcticów ale za to arctici są wydajniejsze :E mówię to ze swoich obserwacji bo mam te i te ;) 

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szukam wentylatora zamiast TY 147 do chodzenia macho rev B. Ten co był w zestawie zaczął bardzo głośno działać. 

Znalazłem  SilentiumPC Sigma Pro 140x140x25mm PWM ale nie wiem jak z głośnością tego wentylatora. 

Co sądzicie o powyższym wentylatorze? Może macie jakieś inne propozycje przystępne cenowo?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W przypadku tego chłodzenia najlepiej jest montować wentylator 140mm, który ma rozstaw otworów montażowych jak 120mm, czyli taki jak fabryczny. Problem w tym, że wiele wentylatorów o takiej konstrukcji nie ma. Jeśli ma być tanio, to wspomniana Sigma jest ok - to całkiem przyzwoity wentylator montowany chociażby na Fortis 3. Jeśli chcesz coś lepszego, to bardzo fajną opcją jest Noctua NF-P14r redux 1500 PWM - kosztuje jakieś 20 zł więcej od Sigmy, ale to lepszy wentylator. Kilka razy zamieniałem Sigmę na wspomnianym Fortisie 3 właśnie na NF-P14r gdy dla kogoś fabryczny wentylator nie był wystarczająco dobry. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam możliwość kupić kilka używanych NF-A14 poniżej 40 zł sztuka — warto to kupić, żeby naocznie (nausznie) porównać z P14?

Do P14 zasadniczo nie mam żalu do pewnego momentu, ale w którymś momencie dźwięki się robią na tyle „elektryczne”, że zaczynają mi już przeszkadzać pod względem jakościowym. Sama głośność spoko luz, a nawet luksus, tylko jakościowo mi ten dźwięk nie odpowiada. Noctua podobno jest nieco głośniejsza, ale wszyscy chwalą jakość tego dźwięku.

Tylko nie wiem, czy jest sens, bo zasadniczo mogę na obudowę dać P14 z mocno skręconą krzywą, a na procka wrzucić 2xSW3, które w przeciwnym razie leżą i się marnują, podobnie jak 2xTY-140, a na tym etapie nie są to jedyne wentylatory w pudle na szafie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Potrzebuję 5 wentylatorów do Fractal Define R6:

Mam: 1x140 fractal X2 GP-14 tył i 2x140 fractal X2-GP przód.

Potrzebuję: 

3x140mm top wyciąg

1x 140mm na tył   -wyciąg (ten co jest teraz pójdzie na zasysanie przez filtr na przód - podobno te fractale najlepiej właśnie sobie radzą przy właśnie takim ustawieniu - będzie wtedy 3x140 fractale zasysające do obudowy)

1x140 spód nawiew

Czyli 4 nawiew i 4 wyciąg. Ma być w miarę cicho i wydajnie. Teraz pytanie które:

BE QUIET! Pure Wing 2 Wentylator - ceny i opinie w Media Expert  - bl047 za 40.66pln 

ARCTIC BioniX F140 Wentylator - ceny i opinie w Media Expert - za 51.77pln

FRACTAL DESIGN Dynamic X2 GP-14 140 mm Wentylator - ceny i opinie w Media Expert za 55.76pln

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fractale X2 GP-14 moim zdaniem nie są warte tej kasy. Miałem w rękach trochę tych wentylatorów i nie zachwyciły mnie.

Pure Wings 2 to sprawdzona konstrukcja, która można polecić z czystym sumieniem.

BioniX F140 to wersja premium zwykłych F14. Seria F jest nastawiona na przepływ powietrza, więc w teorii powinna być lepsza do obudowy od serii P, ale w praktyce jest odwrotnie, dlatego jak już, to wolałbym brać BioniX P140, przy czym te wentylatory wydają specyficzny dźwięk w pewnych zakresach obrotów.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bez kombinowania bym wziął pure wings 2 z tych trzech, miałem (i mam nadal 1 w obudowie) kilka sztuk i każdy pracuje nienagannie bez przykrych dzwięków itp.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pure Wingsy (brzmi jak coś z KFC, zresztą cały BQ) to może nie jest ideał, ale gdzie się nie obejrzysz, to ludzie chwalą jako solidny klasyk, mający jeszcze tę zaletę, że nie jest drogi.

Gdybym potrzebował 5 sztuk 14 cm w jednym rzucie, to spojrzałbym na 5-paki P14, ale nie jestem pewien, czy nie kupiłbym po jednej sztuce P14 i PW, żeby porównać i zobaczyć, które plus i minusy dla mnie konkretnie przeważą.

Jak coś, to Noctua ma niedługo wypuszczać 14 cm wersję NF-A12x25, tylko to tanie nie będzie. Można byłoby jednak do tego czasu dojechać na czymś tanim, a zrezygnować póki co z wyboru docelowych wentyli z droższej półki.

Gdyby kupować pojedynczo, to zastanowiłbym się, czy warto dojść do 5, czy może zatrzymać się na 3. Różnie z różnymi wentylami bywa, ale czasem masz gorszą akustykę, a słabszy przewiew przy 2 niż przy 1, bo dźwięki się nakładają — 2 dają mocniej, nie jest tak, że jeden ginie (gdzie na danych obrotach jednego nie usłyszysz, tam dwa na tych samych obrotach jeden przy drugim już możesz słyszeć). A jednak wentyl musi robić w miarę solidne obroty na obudowie zza maskownicy i filtra kurzowego, żeby dawać dobry przepływ. W tej chwili mam wentyli od zarąbania i też się zastanawiam, ile będę z tego montował.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za odpowiedzi.

Zamówiłem 5 Pure Wings wstępnie (przedłużona realizacja :( ).

Zastanawiam się jeszcze nieco nad:

BitFenix Spectre Pro PWM (BFF-SPRO-P14025WW-RP) - Wentylator - Morele.net

Dimensions: 140 x 140 x 25 mm (W x H x D)
     Color: White
     Volume: 29.2 dB (A)
     Speed: 500-1800 r / min
     Funding: max. 207 m³ / h  (Air Flow: 122.2 CFM )
     Static Pressure: 2.8 mm-H2O
     Voltage: 12 V
     connections:
     1x 4-pin PWM

Edytowane przez Permanenta_Invigilacja

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To bardzo stara konstrukcja, na rynku od wielu lat. Swego czasu przyzwoity wentylator, ale na pewno nie w tej cenie. W takiej kasie masz już Shadow Wings 2, które są naprawdę ciche, ale średnio wydajne lub Noctua NF-P14s redux PWM.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zawisz testowałeś już nowe SPC Fluctus 120 ? Bo ja miałem je u siebie chwilowo, to z Arctic P12 PWM PST robiły mielonę ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Marco z forum testował i też pisał że nie zostawiają suchej nitki z arcticów jeśli chodzi o wydajność ;) 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja słyszałem plotki jako że noctua będzie niedługo sie zwijać przez te fluctusy

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Te fluctusy mogli by puścić bez chłodzenia. Miałem swojego za 149, ale widzę że na mediaexpert pojawiają się taniej w promkach.. no i muszę sobie chyba kupić Fera5 Dual 3 sztuki aby wyjąć z nich fluctusy :D Swoją fere oddałem bo i tak zwracałem z jednego zamówienia płytę i CPU ( płyta jakaś walnięta była i nie wstawała ). Nie chciałem już dzielić, szczególnie jak zobaczylem ze sprzedają taniej te Fera5 :) 

Ale musze przyznać, że fluctus wieje okrutnie vs Arctic ale nie sprawdziłęm z filtrem. Bez filtra robią z P12 mielonkę. 

Ja słyszałem plotki jako że noctua będzie niedługo sie zwijać przez te fluctusy

jak na razie 75zl sztuka wychodzi XD 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jak na razie 75zl sztuka wychodzi XD 

Czyli cenowo wychodzą taniej od noctuy i jeszcze chłodzenie w gratisie!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Słyszałem że niedługo te wentylatory mają być sprzedawane normalnie i zapewne będą tanie jak to spc ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi