Skocz do zawartości
Gość mbuchcik

Lista polecanych wentylatorów

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie a jakie polecacie wentylatory 

chodzi mi o największe i najcichsze ?

obudowa będzie robiona samodzielnie z plexi 

komputer to mały serwer 4 dyski hdd plus dysk 2.5 cala ssd 

na procesorze radiator pasywny , zasilacz mini.

myślałem żeby jeden wentylator wszystko chłodził ewentualnie dwa takie wentylatory.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć, w czwartek powinienem mieć już mojego R5 5600X, domyślnie z boxowym coolerem.
Z tego co wiem, ten wentylator nie jest zbyt dobry, więc kupując procesor, zakładałem zmianę na inny w przyszłości.
Jesteście mi może, w stanie coś polecić? Zależy mi też na całkiem niezłej cenie.

Myślałem o jednym ze Spartanów? Co o tym myślicie?
Budżet powiedzmy do 150 zł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
26 minut temu, uzzo napisał:

Panowie a jakie polecacie wentylatory 

chodzi mi o największe i najcichsze ?

obudowa będzie robiona samodzielnie z plexi 

komputer to mały serwer 4 dyski hdd plus dysk 2.5 cala ssd 

na procesorze radiator pasywny , zasilacz mini.

myślałem żeby jeden wentylator wszystko chłodził ewentualnie dwa takie wentylatory.

Jeśli ma być to jak największy wentylator, to Noctua NF-A20, ale nie wytwarza on wysokiego ciśnienia statycznego. Na Twoim miejscu szedłbym raczej w 140mm - taniej Arctic P14 czy BioniX P140, drożej Noiseblocker P14-PS

9 minut temu, Kemt napisał:

Cześć, w czwartek powinienem mieć już mojego R5 5600X, domyślnie z boxowym coolerem.
Z tego co wiem, ten wentylator nie jest zbyt dobry, więc kupując procesor, zakładałem zmianę na inny w przyszłości.
Jesteście mi może, w stanie coś polecić? Zależy mi też na całkiem niezłej cenie.

Fera 5 będzie jak najbardziej ok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 16.09.2021 o 18:45, Kemt napisał:

Fera5 albo jak masz ochotę zostać z dezajnem AMD to ich oryginalny Cooper z heatpipe. Miałem na 5900x i mocniej dociśnięte CPU wymagało 2200rpm. Ale 5900x to tak jakby 2x5600x.

Obstawiam że taki Box za 50zl spokojnie ogarnie i mniejsza wydajność nadrobi nieraz desainem, kompaktowość ja i cena. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 16.09.2021 o 18:45, Kemt napisał:

Jak już powiedzieli przedmówcy: Fera 5 najlepszą opcją do tego CPU w tej kasie

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 godzin temu, Born napisał:

Jak już powiedzieli przedmówcy: Fera 5 najlepszą opcją do tego CPU w tej kasie

Właśnie chyba Fera 5 wezmę, w czwartek powinienem mieć już komputer - zobaczę jak się będzie box spisywał. Dzięki za pomoc

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Co do Fery 5, to jest to najlepszy wentyl w swojej klasie i pewnie w dwóch-trzech klasach wyższych od swojej też jest najlepszy. ;) Szansa, że będziesz z niego niezadowolony albo kupisz lepszy za tę samą cenę wynosi promil promila.

A teraz luźne pytanie:

Czy ktoś może eksperymentował ostatnio z P14 i jakimś innym wentylatorem, mając dosyć „pralkowych” dźwięków P14?

Absolutnie nie krytykuję wentylatora prawie idealnego — za tę cenę on ma prawo, aby o nim złego słowa nie powiedzieć, a wszystkie jego ograniczenia traktować jako po prostu parametry oferty, a nie wady produktu/projektu — ale oczywiście chodzi o głośność łożyska przy pewnych obrotach, elektryczne szumy, pulsujące dźwięki (duży RPM) i burczenie (filtr/kratka).

I drugie pytanie: Najlepszy pod względem „braku burczenia” wentylator nawiewowy do budy to…? (Przy założeniu, że 2x14 albo 2x12 albo 1x20).

Ogólnie P14 to wentyl genialny o tyle, że na CPU nawet na maksymalnych obrotach ledwo co go słychać. No ale jest ten rodzaj dźwięku, co silnik od pralki, a do tego pewne pasma niebezpieczne akustycznie (być może zależne od indywidualnego wentylatora/serii produkcyjnej). Z kolei na budzie w dzień w bloku w mieście to on nawet na 1300 rpm jest na granicy słyszalności (i to przez kratkę i filtr!), ale na tej granicy wydaje jednak takie ciche burczące dźwięki, których zauważalność dla ucha jest sztucznie podnoszona przez ich zmienność (gdyby były niezmienne, to może ucho nauczyłoby się je ignorować).

No i tak: Jednostajny szum bym zniósł. Burczenie charakteryzujące się pewną zmiennością, cyklicznością, jakby ostrymi krawędziami, to już niestety mniej. Chodzi o ten rodzaj drobnej nadwrażliwości na dźwięk, przy której wszelkie pulsowanie, wibrowanie itd. człowiekowi jednak przeszkadza. W granicach rozsądku i mając świadomość, że się jest trochę taką księżniczką na ziarnku grochu, ale jednak przeszkadza w pewien obsesyjny sposób.

Czy są jakieś wentyle (oczywiście wiadomo, że tanie nie będą i mogą być trudne do dostania), które mimo tego, że tam jest oczywiście obracający się silnik, produkują dźwięk w miarę stały, jednostajny? Bez burczenia? Bez dźwięków jak z elektrowni?

Edytowane przez lukaszgos

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

najlepszy 12cm wentyl chyba we wszystkim to phanteks t30, 14'tka to nie wiem, nb eloop?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ten nowy Phanteks podobno rzeczywiście młóci wszystkie inne 12, tylko nie wiem, czy to oznacza, że jest sens go brać na front budy. Z drugiej strony poszerzona grubość wentyla to właśnie aż krzyczy, że jest sens brać go właśnie do przepychania przez filtry, kratki itd. Może więc właśnie pomyślę o tym Phanteksie, dzięki… muszę sprawdzić, czy w ogóle się zmieści, bo na froncie mam trochę ciasnawo.

Eloopy mają dobrą prasę i dobre wyniki, zwłaszcza jeśli chodzi o niesienie się dźwięku w przestrzeni (widziałem badania z różnych odległości, gdzie NB na dużo krótszym dystansie niż inne wentyle wytracały głośność), choć obawiam się trochę o jakieś gwizdy i inne takie historie. Może nie pozostaje nic innego, tylko po prostu odrobić robotę i rzeczywiście je ręcznie sprawdzić.

Kurczę, wiadomo, że 12 cm to najpopularniejsza dziura, ale trochę irytuje mnie ta stagnacja w 14 i 20.

Przy okazji potrzebuję nowych wentyli na Accelero Extreme (III), bo jednak te 3xF9 są słyszalne i są denerwujące. Może więc właśnie będzie to dobry moment, żeby przetestować te Phanteksy, bo GPU mam tylko jedno i nie potrzebuję wolnych slotów niżej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 21.09.2021 o 15:16, lukaszgos napisał:

I drugie pytanie: Najlepszy pod względem „braku burczenia” wentylator nawiewowy do budy to…? (Przy założeniu, że

BQ Shadow wings 2 lub stare BQ Silent wings 2, o wydajności nie wspomniałeś więc wziąłem pod uwagę tylko kulturę pracy :P :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Silent Wings2 będzie OK jak buda nie ma filtrów i zabudowanego frontu.  

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No co wymienić PW2 140 na froncie za filtrem? Po zdjęcie filtra tempy spadają o ładnych parę stopni. Potrzeba 2x140 które dobrze wciągają za filtrem, powiedzmy do 80zl za jeden.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Silent Wings 3, ale przy filtrze wydajność tyłka tez nie urywa. BioniX P140 - bardzo wydajne wentylatory, ale czasami bywają z nimi problemy. Gdyby budżet był wyższy to Noiseblocker B14-PS.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

3x120 Flustus jak wejdzie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, Minciu napisał:

3x120 Flustus jak wejdzie. 

Rozumiem że chyba już przetestowałeś ? :P i jak buczą/ wydają jakiś dziwny dzwięk :> czy jest wydajnie i cicho tak jak to reklamują ? :E bo jeden osobnik pisał tu już o jakiś dziwnym dźwięku z fluctusów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wczoraj zainstalowałem u siebie 4 Fluctusy i jestem bardzo zadowolony - żadnego terkotania czy innych dziwnych dźwięków. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Send1N napisał:

Rozumiem że chyba już przetestowałeś ? :P i jak buczą/ wydają jakiś dziwny dzwięk :> czy jest wydajnie i cicho tak jak to reklamują ? :E bo jeden osobnik pisał tu już o jakiś dziwnym dźwięku z fluctusów.

Nie XD.

Muszę dzisiaj to ogarnąć XD

Bo te P12 mnie drażnią. Dobrze że przypomniałeś. 

Ostatnio chciałem się tym zająć, ale mam problem z Gigabyte i Fan Control, nie widzi połowy wyjść na wentyle. Co ciekawe nie widzi też połowy z GPU. Jeden senator PWM tylko wykrywa obroty.

• Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja robię podmiankę z 6x P12 PWM PST na 6x Fluctus. Zobaczymy jaki to efekt da. Wrzucam jeszcze Fluctusy na chłodzenie CPU, więc w sumie x8 w budzie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, forfun napisał:

Ja robię podmiankę z 6x P12 PWM PST na 6x Fluctus. Zobaczymy jaki to efekt da. Wrzucam jeszcze Fluctusy na chłodzenie CPU, więc w sumie x8 w budzie będzie.

no no no, ktoś tu zyska od 0 do 2 stopni różnicy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chodzi o hałas głównie. Fluctusy niby baaardzo blisko Noctua(czyli najlepszych wentylatorów 120 mm). Sprawdzę, zwłaszcza że kupiłem nie w cenie rynkowej ;).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No ja bym z arcticami nie wytrzymał mając 8szt w budzie :E w dodatku zapewne na auto to było używane i raz łapałeś buczenie raz nie :E Mi został jeden w budzie na wyciągu z tyłu ale ja steruje manualnie argusem i wbijam mu pod obciążeniem obroty albo na 53% albo na 60% jest cicho i nie ma buczenia na tych wartościach rpm, np na 54% już buczy :P 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na wyciąg SW3 lepszy, bo bez filtra łeb urywa vs P12

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Te Arctici nawet bez buczenia sa lipne. Mam na chlodnicy 6 sztuk p14. Po pol roku 4 byly juz na gwarancji, bo wirnik lapie luzy i obija o filtr przeciwkurzowy. Mierna jakosc. Byle do premiery 14cm Phanteksow/nowych Noctua, bo nie ma na rynku naprawde wartych polecenia czternastek(Sa noiseblockery, ale one nie nadaja sie do pull)

Edytowane przez srekal34

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi