Skocz do zawartości
Gość mbuchcik

Lista polecanych wentylatorów

Rekomendowane odpowiedzi

25 minut temu, Minciu napisał:

Nie ma nic takiego w zasadzie. A te z serwerów nie są tworzone z myślą o jakiejkolwiek kulturze pracy.

no właśnie tego sie obawiałem ale też myślałem że za sprawą jakiegoś potencjometrowego regulatora obrotów będę mógł je jak najniżej ustawić. Tylko o wysokość tutaj chodzi no i ciszę, wydajność może być taka sobie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale one się zatrzymają pewnie w większości poniżej 1000-2000rpm.  A o tak ciche nie będą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz szukać używanych EK Meltemi - to wentylatory serwerowe o grubości 38mm, ale da się na nich zejść do dosyć niskich RPM, typu 500.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, szukając informacji o Fluctus 120 zaprowadziło mnie tutaj :) 

Otóż mam chłodzenie Thermalright Silver Soul 135 z wentylatorem TL-D12 PRO-G, jego specyfikacja (za stroną producenta)

Dimension:L120 mm x W120 mm x H25 mm
Weight:160g
Rated Speed:1850 RPM±10% (MAX)
Noise Level:29.6 dBA
Air Flow:82 CFM (MAX)
Air Pressure:2.1 mm H2O (MAX)
Ampere:0.25 A
Connector:4 Pin (PWM Fan connector)
Bearing Type : S-FDB Bearing

 

Niestety jego kultura pracy mnie nie zadowala, jego łożysko ma dziwną sygnaturę pracy (jakby brzęczało, ale w sumie podobnie wspominam inne wentylatory tego producenta).

Szukam czegoś na zastępstwo na przyszłość i celuje w coś co miałoby dobre parametry pracy (kultura pracy/wydajność) do 1200 RPM.

W sumie jak widzę mój cooler to weszłoby coś szerszego niż 25mm, ale 30mm to byłoby już za szeroko (zdjęcie dla kontekstu). Moja lista ogranicza się do:

  • Noiseblocker NB-Multiframe M12-PS / NB-BlackSilentPro PLPS (na razie faworyt)
  • Scythe Kaze Flex 120 (dosyć niszowy producent w świadomości konsumentów)
  • Noctua - i tutaj nie mam pomysłu który model miałbym brać :( 
  • i omawiany SilentiumPC Fluctus 120

Budżet w zasadzie mnie nie ogranicza choć tutaj topowe Noctuy (100zł+) brałbym już z drugiej ręki.

 

Edytowane przez Niewiernus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Multiframe i PL-PS to już strasznie stare konstrukcje, dobre wentylatory, ale osobiście wolałbym brać eLoop B12-PS jeśli chodzi o Noiseblockera. Jeśli jednak budżet nie jest problemem, to wziąłbym po prostu NF-A12x25 PWM, jeśli nie chcesz standardowych kolorów Noctua, to w wersji Chromax, ale na używki bym nie liczył, bo czarna wersja tego wentylatora wyszła dopiero niedawno. Generalnie NF-A12x25 PWM to najlepszy wentylator na rynku w rozmiarze 120mm i o standardowej grubości,  jeśli chodzi o pracę na radiatorze czy chłodnicy. Lepiej wypada Phanteks T30, ale on ma już 30mm grubości. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, zawisztheblack napisał:

Multiframe i PL-PS to już strasznie stare konstrukcje, dobre wentylatory, ale osobiście wolałbym brać eLoop B12-PS jeśli chodzi o Noiseblockera.

Tylko po tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=6TcdPkdV3WA wychodziłoby na to, że na niskich RPM stare Noiseblockery wychodzą lepiej od eLoopów
Z drugiej strony krąży grafika po sieci https://ithardware.pl/admin/ckeditor/filemanager/userfiles/sido107/2021/SPC_Fera_5/SilentiumPC_Fera_5_Silentium_Fera_5_Dual_Fan_-_test_review-16.jpg?time=2021-04-07, na której Fluctus 120 wypada lepiej od Noctuy po całej długości krzywej, więc nie wiem komu wierzyć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy test - muszę mu się bliżej przyjrzeć jak będę miał sekundę wolnego czasu. Dzięki za linka!

Pytanie do jakich RPM te Multiframe schodziły w trakcie testów. Widać, że przy 25% sygnału PWM Multiframe są najgłośniejsze. Oficjalnie ten wentylator schodzi do 1000 RPM z obrotami, ale jak dobrze pamiętam realnie potrafi zejść gdzieś w okolice 600 RPM. Pytanie jak nisko te zeszły i czy nie zaburzyło to wyników testu. 

Co do Fluctusa - mam u siebie dwie sztuki, które dostałem od SPC, testowałem tylko na szybko z braku czasu. Porównywałem je do B12-PS i w mojej ocenie B12-PS pod względem kultury pracy i przepływu wypada lepiej, ale testy był szybkie, bo miałem dosłownie chwilę. Fluctus to jednak nadal solidny wentylator, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego cenę. 

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że realnie powyżej pewnego poziomu różnice pomiędzy poszczególnymi wentylatorami robią się coraz mniejsze. Wszystkie wentylatory, które tutaj wymieniłeś są bardzo dobre. Szukanie ideału zaprowadzi Cię do wariatkowa - sam przez to przechodziłem :P. W pewnym momencie miałem w szafie ze 40 różnych wentylatorów, które testowałem w poszukiwaniu tego idealnego :E. Finalnie stanęło na B12-PS, który wad nie jest pozbawiony, obecnie zmieniam jednak zdanie na korzyść NF-A12x25 PWM oraz T30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są 3 ideały XD 

Noctua na standardowa grubość.

Phanteks t30 jak jest więcej miejsca.

Fluctus cena jakość torpeda bo 3x tańszy od dwóch poprzednich.a radzi sobie dobrze w każdej sytuacji prócz ssania. Na ssaniu przez przeszkodę zaczyna wydawać dziwne dźwięki, których na pchaniu nie ma. Pewnie musiałby być zdystansowany kilka mm aby się tego pozbyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, zawisztheblack napisał:

Pytanie do jakich RPM te Multiframe schodziły w trakcie testów. Widać, że przy 25% sygnału PWM Multiframe są najgłośniejsze.

To racja, ale zarazem mają najlepszy performance.

W zasadzie wszystko rozchodzi się jak(na czym) montujemy wentylator i jak to przełoży się na charakterystykę dźwięku. 

Tak naprawdę coś może wypadać nisko w pomiarach, ale na czyjeś ucho dźwięk może być nie do zniesienia. Dla mnie życiowym przykładem jest Gigabyte GTX 770 - w testach wychodził jako najcichszy, a dla mnie te wentylatory były nie do zniesienia. W sumie mam od nich RTXa 3070 i efekt jest ten sam :E 

 

Ciężki wybór, a jeszcze czeka mnie wybór 140mm oraz 80mm na obudowę. Teraz jestem trochę bogatszy o dodatkową wiedzę. Dzięki panowie :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, chciałbym się wstępnie zorientować w temacie białych wentylatorów argb 120mm, wybór jest bardzo mały albo drogo w opór, myślałem zmieścić się w ~70 za sztukę.
Cel to wentyle do obudowy o11 mini.
Polecane i ogólnie tanie p12 mają wyjść w białym kolorze, ale nie wiem kiedy się ich w sklepach można spodziewać 
i czy w ogóle będą w podobnej cenie co czarne argb czyli +/- 50zł sztuka.
https://en.overclocking.com/p12-pwm-pst-argb-white-arctics-fans-come-in-white/ 

Lian Li UNI FAN ST120 białe chodzą w 3paku po 179zł Co o tym myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że obudowa kosztuje 500zl i mieści 9 wentylayorow 120mm co daje drugie tyle za wentyle LianLi o takiej se wydajności. Grube ramki i małe śmigła. 

Najgorzej na wylocie z tyłu i na dolocie pod GPU się sprawdza. Zmarnowany potencjał budy.

Góra i bok i tak są przytkane panelami. Plus bez chłodnicy z boku te wentyle będą jedynie mieszać powietrze wewnątrz zamiast świeże zaciągać z zewnątrz. Bo pewnie z boku przykrecisz je bardziej w środku niż bliżej panelu XD

 

Przy okazji zmiana P12 na Fluctusy120 w mojej o11 mini sprawiła, że przy podobnej głośności wentyli buda zrobiła się zimna ( a była ciepła ). I znikły dziwne, nieprzyjemne, bonusowe odgłosy  przy losowych przypadkach na Arcticach. 

 

Więc teraz pytanie, czego Pan oczekujesz ? Buda ma zaspokoić Twoje potrzeby estetyczne białego RGB czy ma działać? :D Bo jak ma wyglądać to LianLi świecą moim zdaniem ładniej niż Arctic P12 :)

A jak chcesz czekać na białe RGB to BeQuiet! ma teraz ładne czarne wentyle ze świecidełkami, pewnie białe też wypuszczą ;) 

Ale chyba LianLi Unifany są najciekawsze, bo łączone w rzędzie świecą najbardziej niecodziennie takim połamanym paskiem ;) 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Mgk123 napisał:

...
Lian Li UNI FAN ST120 białe chodzą w 3paku po 179zł Co o tym myślicie?

Jeszcze tylko w ramach wyjaśnienia, znalazłeś 3 pak Lian Li za 179zl za komplet czy podajesz cenę za sztukę? Bo LianLi chyba od sztuki wychodzi gdzieś tyle, co za 9 wentyli robi dość sporą sumkę w okolicy 1600zl ;) 

EDIT ok pytasz o wersję ST120 a ja w głowie mam SL120 :D Jak chcesz LianLi to wersję SL120 bo jest ładniejsza. ST120 są brzydkie :P 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu używałem tych eLoopów brandowanych dla Phobya i Alphacool - nie miałem z nimi żadnych problemów. Porównując od zwykłych eLoopów pracowały tak samo - jedyna różnic to ubogie akcesoria oraz brak odpinanego kabla (oraz w porównaniu do B12-PS fakt, że to wentylator 3-pin DC, a nie 4-pin PWM).

BTW: Za przesyłkę z Aquatuning zapłacisz 60 zł, bo wysyłają z Niemiec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Minciu napisał:

 

EDIT ok pytasz o wersję ST120 a ja w głowie mam SL120 :D Jak chcesz LianLi to wersję SL120 bo jest ładniejsza. ST120 są brzydkie :P 
 

Brzydsze są to na pewno ale białe ramki i argb, ale cena kosmos za wersję SL według mnie. Może jest coś jeszcze innego w białej ramce wartego uwagi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alpenfohn Wing Boost 3. Może trochę droższe niż zakłada budżet ale mają bardzo dobrą wydajność. Ja miałem czarne bo takie mi bardziej pasowały, białe mimo wszystko są ładniejsze a na pewno ładniej świecą. Wentyle naprawdę ciche, testy i recki znajdziesz nawet na YT ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, forum napisał:

Szukam czegoś czerwonego na chłodnice.

Ktoś ma może ten wentylator i wypowie się jak łożysko? Miałem "takie" alphacoole niebieskie i niestety łożyska terkotały.

https://www.aquatuning.pl/chlodzenie-powietrzne/wentylatory-osiowe/120mm/15211/phobya-nb-eloop-1600rpm-bionic-fan-120x120x25mm

 

Na angeli masz te wentyle z normalną przesyłką https://www.angela.pl/p9375,phobya-120mm-nb-eloop-1600rpm-bionic-fan.html niestety tylko dwie sztuki jak coś 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem kiedyś Alpenfohn Wing Boost 2 to 3 z 5 zdechły i terkotaly na łożysku. 

Czarne fluctusy ARGB i wyleczyć się z tego, że wszystko musi być białe. Chociaż raczej Fluctusy są czarno-białe.

Przynajmniej będzie działać jak trzeba a nie tylko świecić. 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 3 paku te wing boosty na morelach są za 244zł więc wychodzi nie najgorzej, jak ma mi to zrobić różnicę przy 6 sztukach wentylatorów tylko 100zł to wszystko mi jedno, jakby to było 200 to już inna sprawa.
W ostateczności czarno/białe ale chyba był wolał Arctic P12, może poczekam aż białe trafią do naszych sklepów.
Przyglądałem się też niektórym wentylatorom na youtube, wszystko ładnie patrząc od strony śmigła, ładniej świecą te, w których świeci ramka, ale 3 wentylatory położę na dole obudowy jako dopływ świeżego powietrza i wtedy to tak ładnie nie wygląda, jedynie SL120 dobrze prezentuje z tych w których świeci ramka

Edit.
chyba wezmę te SL120 i 140 dwie sztuki na boczną ścianę, a więc tak lepiej brac paczki z hubami czy solo? Nie miałem tego w rękach nigdy i nie wiem jak będzie z połączeniem, oczywiście rgb było by spięte razem a wentyle 120 i 140 oddzielnie bo to różne śmigła przecież, co powiecie?

Edytowane przez Mgk123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy SPC Spartan 3 Pro poradzi sobie z i5 11400F? Oczywiście nie na całkiem odkręconych limitach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poradzi sobie. Jak go masz, to możesz używać. Jak chcesz dopiero kupić, to lepiej wziąć Fera 5.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś wmontowałem sobie dodatkowo Silent Wings 3 od BQ. Wentylator drogi ale wart każdej złotówki, cisza jak makiem zasiał i wydajność miodzio :) Mam Pure wingsy 2 kilka sztuk które i tak są bardzo dobre, a przeskok w ciszy i tak jest ogromny.

Edytowane przez DeIntegroo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SW3 wydajność ma miodzio pod warunkiem, że jest zamontowany bez żadnych przeszkód. Filtrów, paneli itp. 

Niestety nie jest wart każdej złotówki, bo fluctusy za około połowę ceny wypadają lepiej. Znacznie lepiej. Działają dobrze bez przeszkód jak i z przeszkodami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fluctus 140 jest dostępny tylko nas chłodzeniu Fortis 5. Nie można go jeszcze kupić osobno - tylko wersja 120mm jest tak dostępna. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...